Wednesday, January 30, 2008

Qyteti i Baltes?

Rruga qe te shpie per ne pazar te ri eshte nje nga rruget e Tiranes qe dua me shume.Seç ka nje atmosfere te veçante aty, te paharrueshme te Tiranes se vjeter.Mbushem me nostalgji sa here qe kaloj.Ato shtepite e vjetra qe mrekullueshem egzistojne akoma, qe ne menyre kokeforte i egzistojne kohes. Ngazellehem sa here kaloj andej.Them me vete se akoma ka shume gjera te mira dhe te verteta ne bote.Bukuri te pahormonizuara.

Por kete here, per fat te keq nuk pata te njejten ndjesi :(
Ne ate rruge prej disa kohesh beheshin punime dhe kalimi prej andej qe kthyer ne nje makth te vertete.Sidomos per ata qe ishin te detyruar te punonin aty apo ta kalonin ate rruge perdite.
Rruga qe kthyer ne nje fushe gjigande balte, ku mbijetonin vetem akrobatet:(
Dhe u ndjeva dhe njehere keq per shume gjera te mira qe i kemi humbur apo vazhdojme ti humbasim per shkak te pakujdesise apo neglizhences.
Deri kur keshtu?

Saturday, January 26, 2008

When time is not a matter of time

© Photo by Eni Turkeshi


There are places, some strange places..


When you pass through them , you have a weird feeling.Firstly you think it's a deja vu , what you are experiencing , but instantly you see your senses contravene.

Because , you notice it's not like you thought, you might never have experienced or might have never been in such a place and in such a mood , yet there's something familiar there.
Something that calls for you.

You seem to remind all of these patterns,colors,shapes,frames,contours,textures and moods.You just don't know from where or since when.

It's like they have always been there..Their influence is so strong , you just loose the time perception.

Magic ain't it?


Wednesday, January 23, 2008

Simple,genuine &sincere

 contryside

I got this lovely images from a village near Pogradec ; a city located at the east of Albania.We visited it last week with my albanian flickr friends.The part seen at the upper photo was very close to the hotel and I got the chance to catch this fabulous view at the afternoon when the sunlight caressed so softly the surroundings and where the sky,mountain and lake seemed to mix with each other so magically.
Of course not to mention the fresh air , that would intoxicate anyone directly..

Then I met this fine old lady at the field .She was grazing her cow and drawed close to us, smiling in such an amicable and warm way ,that I think would have melted every grain of ice in this world.
She approached to us inquisitively , looking timidly and asking us , where we came from and what were we doing.We told her about our group and why we were there.She seemed amused from us and generously & indefatigably posed for us.

You should have seen her guys.She was so very sweet and all the time she plaudited us and wished us the best.You should have seen her smiling eyes and her brilliant smile, exclaiming eventhough it was disguised under the black veil.It meant so much to me.I experienced unique moments of serenity and relief.And yes, I felt so happy too!wild wild west?

I thought , I should repeat this as much as I can.Even if I can't always face such special people , I promised myself to rip myself off from everything tending to be counterfeit & tawdry.This would be the best pill against everything that annoys me.

Monday, January 21, 2008

Takimi i pare me flickeristat shqiptare!

Siç ju pata thene , te shtunen u nisem me miqte shqiptare per ne ekskursionin tone te pare te fotografeve shqiptare ne linjen Tirane-Pogradec.
Ne fakt neve e nisem qejfin qe nje nate para ekskurisonit ne cafe Serendipity ku u takuam dhe ndenjem per 7 pale qejfe nja 4 ore te mira:)
Te nesermen do niseshim gjoja me 7 por u nisem ne 8.20.Duke e ditur qe koha eshte flori:p gjate kesaj kohe lagem gurmazne dhe zgjodhem muziken qe do degjonim rruges, e cila ne fakt qe gjeja e vetme per te cilen vuajtem gjate ketij ekskursioni.
Gjate rruges ndaluam disa here ne Kerrabe,Elbasan,Librazhd,dhe me se fundmi ne Gur te Kuq ku kishim otelin.
Pasi u rregulluam ne hotel si fotografe te palodhur:P, u nisem rruges per ne Poradec, me sakte per ne Drilon se aty ndaluam si fillim.S'lame mjellma,pata , uje ,pasqyrime,ngjyra pa kap..Disa fituan dhe disa epitete te larmishme te tipit "patofil" nga shkrepja e tepert e aparateve mbi patat e mjellmat:D
Me tej vazhduam duke ecur (kesaj rradhe) per ne Morene ku do hanim dreken.Shenim ky qenkesh fshati qe qenkan bere disa xhirime te te famshmit "zonja nga qyteti".Hengrem dreke per 7 pale qejfe aty me Belushka dhe Koran (peshqit e famshem te zones)..me tutje serish hipem ne makine dhe vajtem ne Pogradec ku vizituam studion e nje fotografi te famshem.Percudine time kishte plot internete rrotull.Mezi me mbajten kembet nga mos futja ne internet dhe kallezimi i udhetimit ende te pambaruar:p, por e mbajta veten ose me mbajten:D

Tavell kishim, bleme dhe letra dhe ja kercitem nje 5katsh te fuqishem ne kalane e Dadissad dhe Krastes..Darka qe serish e fuqishme me tepsine qe ju ka servirur Krasta dhe ne flickr.Pastaj per te tretur peshqit, zbritem poshte , ku u luajt rendshem ping pong dhe bilardo.Une per vete nuk luajta asnjeren por u kenaqa duke kapur miqte ..pastaj u pervodha çik tek salla e basketbollit dhe kapa pak karriget qe ja kisha vene syrin qe ne mengjes:p
Pastaj e mbyllem naten si trima me nje 5katsh tjeter:D
Ne mengjes u ngritem ne nje atmosfere magjike gjysme mjegull, gjysme qiell me re dhe duke perfituar nga kjo , ecem ne kembe deri ne Pogradec duke kapur ç'te na zinte siri...
Me pas e zume fitin dhe mbushem barkun me paçe ( a.k.a shpirtnore siç tha Indrisin) dhe pilaf tek Zoica ne Poradec.
Po nuk mund t'ja linim shendene Poradecit pa provuar "koken e arapit" nje lloj embelsire karakteristike e qytetit, qe ngjan shume me pastat shu.
Sigurisht nuk pertuam te shullehemi ne diell e te ngrohnim gurmazin me nje makiato tjeter teksa syte i benim xixa per gjerat interesante qe na vinin rrotull.vigjilenca ne maksimum:D

I lame shendene Pogradecit , pa harruar te ndalonim rruges ne nje fshat ku ndodheshin disa vagone te vjetra treni dhe ku atmosfera qe e papershkrueshme vertet.Mu duk vetja si ne nje nga filmat e Kusturices..mbase ketu i ka bere dhe ai kush e di?
Beme dhe disa foto te çmendura perballe lumıt Shkumbin.Uroj qe Albani (fotografi qe na beri fotot) te na i vere sa me shpejt se jane vertet eksluzive:)
Perendimi na kapi ne Kerrabe dhe qe aq i qejfshem sa filluam te hedhim valle ne makine:D
Se fundmi titanet arriten shendoshe e mire dhe u plasen per disa minuta ne kolltuqet e Serendipity derisa e morren veten nga ky udhetim i pare qe kaloi me shume sukses dhe lezet.
Uroj qe ky te jete hapi i pare per takime te reja mes nesh..mgjth e di qe s'ka nevoje ta them se ata qe do shohin fotot do vihen ne rradhe qe ti shkruajme ne liste per heres tjeter:)

p.s: tani po e shof se fotot i kam vene kronologjikisht mbrapsht por po pertoj ti ndryshoj. e merrni vesh vete ju:p

Saturday, January 12, 2008

Lajmerim

Javes qe vjen do te jem ne Tirane dhe do te mblidhemi me disa miq fotografe per nje safari 1 ditor ne Shqiperi.Vendi/et qe do vizitohet/en ende nuk eshte caktuar por do te vendoset brenda javes tjeter.Kush deshiron mund te bashkohet me turrmen.Vendi i takimit : Serendipity Cafe (Tirane )http://www.inyourpocket.com/albania/tirana/where_to_eat/fusion/venue/2670-serendipity_caf.html)
Per me shume informacion shikoni ketu :http://flickr.com/groups/shqiptare/discuss/72157602451185194/

Jeni te mirepritur!

Tuesday, January 08, 2008

Stuck in illusion?

Is it just my opinion guys , I'm not sure , but I think all of us tend to get stuck in illusions and dreams each time we face s.t we dislike.
At least I tend to do this each time I'm annoyed or fed up .

Is it relaxing?Sedative?Placatory? These wouldn't be the right words.Nobody would practice such things , there's no need to relax when you're going nuts.There's no need to abate , when you're pissed off.There's no need to benumb your sentiments when you're down.
I feel I hear you saying: Well , being stuck in illusions/dreams is not that much different from the above escapes..

I have to disagree ..Illusions/dreams don't make you always feel better (of course when you are aware , they're just dreams), still they protect that mere light within you.Make you feel stubbornly stronger , make you feel like you're waiting for something.Give you a reason to survive, a reason to fight and a reason to stand up.

One may call this , fooling & beguiling yourself.
It might not be that smart or healthy and it might not suit nowadays relationships or attitudes, but hell , I enjoy it and will stick with it :)
Friday, January 04, 2008

Pershtypjet vjetore nga blogjet

S'po ja prish mikut tim , megjithse e kam bere dhe me me pare pak a shume te njejten gje.Kete here nuk do jete aq e specifikuar sa heres tjeter (per çdo blog) por sidoqofte do kete serish shpjegim sipas karakteristikave qe une mendoj se blogu ka. Mund te them me plot gojen se viti 2007 qe shume i begate nga blogjet dhe me te vertete qe u prezantuam me blogje te reja shume veçanta qe sollen vertete nje rryme te re ne blogosferen shqiptare qe ishte ende duke hedhur hapat e para.Sigurisht pa lene pa permendur dhe blogjet egzistuese te vitit 2006 apo dhe ato me te hershmet qe e vazhduan punen e tyre te mire.

Shume blogje me kane bere pershtypje kete vit, secili me te rene dhe te veçanten qe solli.Asnjeri duke hequr menjane ketu ndonje tek tuk nuk ka pasur ndonje eksperience gazetarie kesisoj une e vleresoj dhe pergezoj punen e çdokujt ne blogun e tij.Kjo per faktin se gjithkush ne njefare menyre ka sjellur shume gjera te reja ne blogun e vet, ndaj mendoj se nuk duhet anashkaluar.
Ndarja qe do te bej tani me blogjet nuk ka lidhje me renditjen e tyre , pasi nje gje te tille nuk mendoj se eshte e nevojshme apo e duhur ta bej , ka thjesht lidhje me fushat ne te cilat mendoj se ata kane sjelle shkrimet e tyre.

Ne vitin e kaluar blogjet qe me kane dhene me shume kenaqesi letrare jane: Emigrant,Akullnaja,Wordswordswords (Klodiana),Selfmaderadio,Strangeman,Loerkume,Whisper,Bletebzz,Puls

Blogjet me te mira kritikuese-artistike-sociale:
Pejsazhe te fjales,Kolektiviza,€7€, Salvator,Karmapolitick,Selfmaderadio,L'etranger,Amarus,Krahethyer,Mbi-vije,Matrapapupa

Blogjet Dora jone (qe i kam per zemer se çfare shkruajne , me bejne te ndihem mire dhe trokas shpesh:) :
Peshku,Sapere Aude,Zhapiku,Belle_Fleur,Edrus,Tena,Redbonsai &CO,Bebopcowboy, K.,Energize it,Wisdom,Midis Nesh,Vrima e Çelesit,BBP1K.

Blogjet e te huajve qe duhen pergezuar per punen e mire informative :
Stepping Stones,Our man in Tirana,Kolin in Shkoder

Blogje Interesante qe me terheqin por qe do doja te rifreskoheshin me shpesh:
Bizele,Brisku,Candyland,Zog,Eda,Erato,Banago,Lolers,Mademoiselle,Tabakhone,Krasta,Orange Bakery,London Lily,Salvator,Krahethyer,Mbi Vije,€7€,Digital Objective,Lisi,Kastadiva (do ja terheq veshin sime motre:).

Blogje gatimi : Kuzhina e gjyshes vazhdon ende te jete e kendshme si perpara dhe Buk me djathe e rekomandoj te ndiqet per krijmtarine dhe menyren argetuese te pershkrimit te recetave:)

Blogje te tjera interesante:Mbreti i Tregut,Konsumerizm,Blogshkenca,Babacjapi.

Jam e sigurte qe kam harruar mjaft blogje por keto me erdhen te parat ndermend.Ju pergezoj te gjitheve juve miq per punen e mire dhe ju uroj nje vit te ri plot me çaste te bukura dhe shkrime te kendshme.


Wednesday, January 02, 2008

I'm learning not to feel blue!

losing myself

Each end of a year and the unevitable start of a new one, makes me sometimes feel gloomy.I guess it's because I always try to do the best (because of my unfortunately being a perfectionist) and be sad when not seeing everything as I hoped to be.
But it's not just this , for sure.It's a strange feeling; that of the life that floats through and you just can't stop it.It's because of that , I don't feel much like celebrating on 31st of December.
And I should admit I feel somewhat relaxed right after years change.
But right afterwards , this strange feeling of sobriety, just starts again.Right at the end of the year I have a strange will to fix time for a while and handle everything that messes my mind about.This might sound funny, I know , but I just can't help it.
So I decided that this years resolution would be : NO RESOLUTIONS AT ALL!
I'll try to set my self free of all these psychological burdens.

We'll see if I'll manage:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator