Friday, November 30, 2007

Rrefej , rrefen,rrefejme,rrefeni,rrefejne:)

Ka disa kohe qe kur kam kohe lexoj nje faqe interneti turke qe e shqiperuar do titullohej:www.rrefime.com
Ketu eshte bere aq popullore sa dhe neper gazeta u perfol si nje fenomen shoqeror.Dhe nuk kishte sesi te ndodhte ndryshe, pasi aty shfaqen ne nje menyre shume origjinale dhe interesante natyra te ndryshme njerezore.
Duhet ta pranojme se jemi kurioze dhe çdo gje e shpalosur na e terheq vemendjen.Ky eshte reaksioni yne ndaj jetes se sotme shoqerore.

Temat e rrefyera jane nga me te ndryshmet.
Po ju jap disa shembuj rrefimesh nga kjo faqe:
------------------------
1.E urrej te laj spinaqin.Me merr shume kohe.Por nga ana tjeter dhe qejf e kam shume.Nje dite me hipi ne koke ta provoja ta laja ne lavatriçe.Ku i dihet mbase me kishte shkuar mendja ne nje gje brillante qe askush nuk e kishte menduar perpara.Perfundimi? Spinaq i zgerdhire,lavatriçe gjysme e shkaterruar dhe nje burre qe mendon t'me ndaje sepse mendon se eshte martuar me nje debile.Nuk i ve faj:(

2.Gjate udhetimit me autobuz nga qyteti B. ne qytetin C. dikush si i terbuar ju lut shoferit te ndalonte sepse kishte nevoje shume urgjente.Si fillim shoferi nuk pranoi sepse para nje ore kishim bere pushimin e madh,por me ne fund ndaloi per te dhe sigurisht tere autobuzi beri pushim te detyruar.Pas 5 minutash , ku thoni se u perballem me kete tipin qe kishte nevoja urgjente?Tek berberi duke u qethur!!!Hajde dhe mos u çmend po deshe.

3.Ne mengjes perplasem me koken e te dashurit tim teksa po lidhja kepucet dhe ai me shaka me thoter: oo ç'me vrare me briret e tu.. Eh them me vete : ta dish ti sa shume me vrane mua briret e tu :)

----------------------------------------
Sot me lindi nje ide.Pse te mos e hapnim dhe nje faqe te tille ne shqip?Mendoj se dhe shqiptaret kane plot gjera per te rrefyer (me karakter konfesimi jo tregimi!) U tha , u be dhe e hapa faqen kolektive .
Per me shume shikoni ketu : http://rrefime.wordpress.com
Rregullat per postime ne faqe do ti gjeni aty.
Jeni te tere te mirepritur!

Monday, November 26, 2007

Don't lie to me!

Photobucket

Once ,during one of our safaris, I experienced something very interesting that led me to this post.
We were taking photos with friends at Cibali one of the old , suburbs of Istanbul, very well known for the old fashioned houses and the very untouched nostalgic neighbourhood atmosphere.
But this is not what I'm gonna talk about today..What catched my attention was this little boy, that you may see on the attached photo.
I had shot hundreds of children portraits that last hour and I was feeling a bit tired.
Then I see this guy approaching.He asked me to take his portrait too.
Damn , I was so very tired, I just needed some rest, so I rushed to say smiling:
- But , my dear I took your portrait too.
-No you didn't -, he said .-You took a lot of pictures but not mine-, said he with a stubborn voice.
I looked at his eyes and suddenly had an unexplainable feeling of shame.Felt so very bad, for how I've acted.This little guy, had disarmed me with his genuine naivite.
I forced my self to smile, for I didn't want him to understand what I was thinking.Got some shots of him, showed them to him, then he thanked me , I thanked back and he went away.

While watching him , run away happily and carelessly , I thought how hard , wrong and meaningless was lying to a child.They'd challenge everything with their genuine sense of perceiving!
This case was not an important one maybe, but I'll bear this one in mind for the future:)

Friday, November 23, 2007

New epidemic :) - Your ipod's-mp4's top 10 songs!

Yeah..it's some days I'm enjoying the fantastic experience of ipod.Just love it.With the 30 GB place is just like a freaking black hole ready to absorb everything:)
I got one new epidemic idea for you guys: Share your actual top 10 songs .Here are mines:
Powered by eSnips.com

Monday, November 19, 2007

"Photographers Cafe " group celebrates 1st birthday!

Yeah!
Our "Photographers Cafe" photography group is 1 years old now:)
One year before , this group created by our cool organiser and lider , Mr.Sinan Ariktekin , at flickr ; become very famous for its activities and its freak components( that's us:)
Yesterday we had a great day in Taksim's old narow streets and took some exquisite photos, despite the rain:)

Finally we had a great lunch at "canim cigerim" restaurant , which means "my dear, my liver" in turkish:) We had of course :)some great , yummy livers for lunch..
It was amazing again! I feel so thankful to be part of such a great group and all of these stunning people!
p.s: huge thanks to my friend Hüseyin Atilla for these splendid photos!

Friday, November 16, 2007

Cozy cafes of Tirana

On my last visit to Albania, I had the chance to visit some different cafes and restaurants.
Each time I visit ; I see much more new places, each one with its own unique atmosphere.
I liked most of them.
One can never get bored in these cafes I guess.
Elegant interior design, cozy furnitures, warm ,lovely colors, good music, good machiatto.
And ah yeah , the albanian spirit:)
What else do we need?
As far as I noticed; minimalist, japanese style , functional but yet very elegant furnitures were much prefered.Wallpapers and the lightning elements,curtain blinds were exquisite too.One notices such details, especially if working on this sector:)
There's not the slightest difference from any european cafe and the prices are much better.
Strongly recommended!

Wednesday, November 14, 2007

Anti Facebook pages

Ok I know that if you become addicted facebook may wash up your brains, but I won't believe this "so -called" anti-facebook sites either to make a fool out of me! They are commercializing as well! Don't find them so innocent!

Saturday, November 10, 2007

Facebook-mania e fundit e socializimit virtual

Sot dua te flas pak per Facebook , apo manine e re te socializimit virtual.Facebook nga dita ne dite po behet dhe me e preferuar dhe e aplikuar, duke lene keshtu ne hije mjaft faqe te tjera sociale si Myspace,Hi5,Yonja etj.
Le ta marrim me nga afer kete fenomen te ri social duke dhene se pari disa fakte informuese rreth tij:

1.Facebook u krijua nga Mark Zuckerberg , ish nxenes i universitetit te Harvard-it me 04.Shkurt 2004.Mark Zuckenberg eshte krahasuar shpesh me Bill Gates.Te dy kane qene ne Harvard , te dy e kane braktisur shkollen dhe Zack po tregon te njejtat dhunti talenti ne fushen e informatikes sa dhe Bill Gates.Si fillim Faceebook qe hapur vetem per studentet e Harvardit , me pas u hap dhe per studente te universiteteve te tjera amerikane si ai i Bostonit,Northernwestern etj..
Ne 11 Shtator 2006, Facebook hapet me se fundi per tere perdoruesit e internetit ane e mbare botes.
2.Disa fakte te rendesishme te Facebook te dhena kronologjikisht:Me 10 Maj 2007 Facebook hedh nje hap te rendesishem duke i dhene shteg te lire te tera firmave per te reklamuar.Kjo i dha fuqi Faceebook-ut dhe ndaj shume konkurrenteve te tjere ne fushen e reklames falas si psh Craiglist etj.
Me 14 Maj 2007 Facebook lançon Qendren e Biznesit .Çdo perdorues , ndonese ne permasa te limituara , ka mundesi te reklamoje nje servis apo produkt , apo nje aktivitet te tijin.
Me 24 Maj Facebook lançon API (application programe interface) , apo e njohur ndryshe dhe si Platforma e Facebook ku shkruesit e ndryshem te aplikimeve software mund te paraqesin punet e tyre.Kjo eshte nje nga pikat me te rendesishme ne Facebook te pakten sipas vezhgimeve te mia (pelqimi nga ana e perdoruesve).Po ashtu Facebook ka bashkepunime te rendesishme si ai me iTunes, me youtube (qe nga 24.06.207 ata morren ne stafin e tyre dhe ish CFO-ne e youtube Gideon YU).Po ashtu vlen per tu permendur ketu dhe bashkepunimi me iphone.
Me 25.07.2007 Microsoft kerkon pjese aksioni nga Facebook.
Dhe fale fames se fituar , Facebook arrin te shese 1,6% te aksioneve te saj per 240 milion USD.Tere kjo kerkese shpjegohet me suksesin dhe fluksin e reklamave te paraqitura ne Facebook.Pas kesaj shitjeje vlera e Facebook ne borse arriti shumen 15 miliarde USD.

3.Disa fakte statistikore per Facebook:
a) E çuditshme mbase , por per momentin ka vetem 300 punonjes.Ne fakt mendoj se duhet rritur ky nr.si dhe sherbimet duhen permiresuar sepse shpesh here ka ngecje te rrjetit.
b)Facebook gezon 50 milione perdorues aktive momentalisht.Ky numer rritet perdite me 150.000 perdorues te rinj.
c)Turqia ka arritur e 5-ta ne liste ne nje kohe fare te shkurter me nje numer prej 500.000 perdoruesish.

4.Çfare filloi ta rriste popullaritetin,kersherine dhe terheqjen e perdoruesve (qe shtohen me mijra çdo dite) , qene sidomos aplikimet e ndryshme software qe Facebook filloi tu ofronte atyre .Nese do ta shohim me nga afer kemi keto aplikime baze:

(Facebook Wall) Muri i Facebook
(Facebook Gifts)- Dhuratat e Facebook
(Facebook Marketplace) Pazari i Facebook
(Facebook Pokes) Goditjet e Facebook
(Facebook Groups) Grupet e Facebook
(Facebook Cases)Çeshtjet e Faceebook

-Muri i Facebook: Ne kete rubrike , mund te shkruani mesazhe te ndryshme per miqte tuaj.Pas kesaj rubrike Facebook hapi dhe mure te tjera argetuese si Superfunwall apo Fun wall , ku perdoruesit perveç mesazheve mund te linin dhe fotot,video,kenge apo aplikime te tjera zbavitese.Disa nga aplikimet zbavitese me ne mode ne Facebook jane:dhuratat,emocionet e shprehura me figura shume te lezetshme ne formatin gif , superlativat (ku mund ti vini nje epitet miqve tuaj apo te fitoni dhe ju nje te tille), double dare (ku mund ti nxisni miqte tuaj te guxojne te bejne gjera te çuditshme) , pijet qe mund te qerasni,ushqimet qe mund te qerasni,apo qe mund te godisni miqte tuaj etj.Perveç kesaj ka dhe aplikime te tjera me aspekte me shoqerore apo me flirtuese siç jane testet e ndryshme, referenca miqsh,pershkrime miqsh,krahasime njerezish etj.Gjithashtu ka dhe teste te ndryshme psikologjike,kinemaje,arti,gjeografie,mode te kendshme keto te fundit per te pare dhe me mire dhe afer afersine tende me miqte apo thjesht dhe per te mesuar pelqimet e tyre.Mendoj se kjo eshte zgjidhja me e mire qe Facebook ka bere per te arritur suksesin momental me reklamat.Te tera aplikimet qe sa vijne dhe shtohen nga dita ne dite jane zbavitese dhe eglendisese, disa jane edukative ngjithashtu.Pra ka per çdo bark dhe stomak , material ketu nese do flisnim popullorçe.
-Pazari i Faceebook :Perdoruesit mund te bejne reklamime te aktiviteteve te ndryshme si : real-estate , dhenie produktesh apo servisesh ne te ndrysme me qera apo shitja e tyre etj.
-Goditjet e Facebook- aplikime te ndryshme software per te terhequr vemendjen e miqve tuaj.
-Statusi ne Facebook- Ju mund ta ndryshoni gjendjen tuaj duke perdorur jo vetem temat e gatshme te Faceebook siç jane (jam ne pune,po flej,jam jashte etj) duke e vene ne pune krijmtarine tuaj ..Dalin vertet gjera te lezetshme prej andej.Dy nga statuset qe me kane bereme shume te qesh deri tani jane :
1.une nuk jam ndonje njeri i persosur, por ama di kung fu :)
2.po mendoj si t'ja vjedh parfumin motres per sot etj etj..
Krijmtaria s'ka fund sigurisht:)
-Ngjarjet ne Facebook: Ju mund te merrni pjese ne aktivitete te ndryshme te organizuara ne qytetin tuaj apo online si dhe te hapni aktivitete vete dhe te ftoni miqte tuaj.
Grupet ne Facebook- Kjo eshte nje nga rubrikat me interesante dhe te rendesishme ne Facebook.Mund te kete tipar politik,argetues,hobi etj etj.Sidomos grupet politike kane shume anetare.Mund te veçoj ketu grupin "ve bast se mund te gjej 1 milione veta qe urrejne Bushin" apo versioni turk "ve bast se mund te mbledh 250.000 veta qe ja shpif Erdogani" etj.Turqit jane te vetmit per te krijuar grupe me emra komike te pakten me aq sa kam vrojtuar deri tani nga grupet se ende s'kam pasur mundesi te kontrolloj shume grupet.Ja dhe disa emra te çuditshem grupesh "Sa te rri te martohem e e lodroj me rroça, rri beqo dhe dal per qefin tim" , "e shef ne rruge si flet me goje, por ne facebook e ben mik per koke" , "ne facebook do gjej dhe mamine time me kismet te Zotit" dhe pas disa ditesh doli nje grup tjeter me emer "e gjeta dhe mamine , rashe rahat tashme" :).Po ashtu ka dhe plot grupe me karakter shendetesor dhe ambientalist..
-Çeshtjet ne Faceboook- Edhe keto jane po aq te rendesishme sa dhe grupet .Sigurisht qe ketu mund te gjeni dhe çeshtje komike ashtu si dhe çeshtje te çdo tipi tjeter po ashtu si tek grupet.
Perveç rubrikave te lartpermendura , Facebook kohet e fundit shtoi dhe servise te tjera te rendesishme si importimi i blogjeve ne facebook,fotografive nga flickr etj etj.Kjo i dha perparesi facebook ndaj faqeve te tjera sociale si myspace,hi5 etj.
Pra siç mund ta shihni Facebook eshte nje sinteze bombastike e shume shebimeve popullore ne boten virtuale, te tera te servirura me sprucime origjinale per t'ju mbajtur perhere ne korrent , por aq sa dhe per t'ju lidhur goxha pas vetes.Facebook eshte kthyer ne nje trend , ne nje nga aktivitetet shoqerore dhe menyrat me "ngjitese" te komunikimit.Sigurisht qe kjo sjell dhe lidhjen dhe fiksimin mbas tij.Por ketu me duhet te them diçka.Mendoj se kjo eshte e kontrollueshme.Nuk e di por Facebookun me tere rubrikat e tij e krahasoj me ato hotelet turistike me 5+ yje qe kane ato sherbimet pa kufi dhe tufen e sherbimeve qe ofron me ato bufete e hapura te hoteleve.
Me kujtohen njerez te ndryshem pasi kthehen nga pushimet ne keto hotele.Kur i pyet si ja kane kaluar thone: Ah mrekulli , mrekulli u kenaqem ça sherbimi..Vetem se jena shnosh mo ..se çar te hash para..Me vjen ti them : Vella , mos ha çdo gje :)
Po e njejta gje vlen dhe per Facebook, mendoj.Mos prano çdo aplikim , mos mbaj dhe gjera qe nuk te pelqejne ne faqen tende apo mos u mer me gjera qe pasi i kryen do te bejne te ndihesh e bukosur :)Kjo esh rruga me e mire dhe e shendetshme per tu kapur sa me pak nga kjo epidemi.

Ah dhe nje keshille te fundit.Ruajini mire profilet tuaja dhe zgjidhni graden e privacise se tyre dhe te dhenave qe keni ne faqen tuaj .Dhe e mira e te mirave eshte te mos jepni shume te dhena sikur dhe Facebookut sepse mund te jeni te rrezikuar qe te dhenat tuaja ti shiten firmave te ndryshme reklamash!

Hajde pra ju qofte udha e mbare ne Facebook:)

Wednesday, November 07, 2007

Nje forum interesant

Ishte nje periudhe ne boten virtuale , qe shume forume e humben fare cilesine e shkrimeve.Ndaj mund te them se kisha kohe qe nuk ndiqja shume prej tyre.
Per shkak te nje maili qe mora sot dhe duke u nxitur dhe nga shkrimi i mikut tim mbi librin "Vrasesi i qymyrit" te Darien Levanit te cilin mund ta shkarkoni ketu , vendosa ta kontrolloj pak forumin per te cilin dua t'ju flas sot.
Forumi Glocal , eshte nje projekt i shoqates Egnatia nje shoqate studentore ne Modena te Italise.
Ne forumin Glocal do te gjeni perveç bashkebisedimeve ne fusha te ndryshme te artit, medias,kultures,shkencave etj dhe faqen e blogut , prej nga ku mund te lexoni informacione te ndryshme dhe aktuale kulturore.Mua me terhoqi ky forum nga gjuha dhe informacionet vertet te pasura.Sigurisht qe kishte dhe stacionet limonate siç çdo forum , por mund te them se ne pergjithsei la mbresa pozitive tek une.
Po ashtu dhe shkarkimi i librave te ndryshme ne internet me duket shume pozitive si ide.Mendoj se duhet favorizuar.
Per me shume informacion klikoni ne faqen e forumit miq.

Tuesday, November 06, 2007

Istanbul book fair

Last week , thanks to the Republic holiday (on 29th of October) I found time to visit the "Istanbul Book Fair".One needs courage to go there, since is located in the "far far away "kingdom:)
This fair has been organised in Taksim, but since 2001 because of the lack of place in an all-time growing fair , it was removed to one of the biggest fair centres in Beylikduzu.
The fair is getting bigger and more exciting each passing year.
This year , this 10 days lasting fair , hospited 500 different publishing houses and different civil foundations.Of course not to mention 800 many wellknown national and international writers,scientists,politicians,journalists and literates participation in different workshops , cultural activities .

This years fair was approximately visited by more than 300.000 bookphilos.
The main fair theme was "Mediterranean in Literature and Literature in Mediterranean", consisting of different subjects related to this warm zone of the globe such as : Sea Literature,Mediterranean Kitchen,Mediterranean Women etc etc.

This years fair was also a premiere for Korean literature.
Children were not forgotten as well.They had their special corner of workshops.
I left the fair with 7 books this time..Not that much compared to other times:)
I got Susan Sontag's "Slave of dreams", Hesse's "Knulp" , a short story book from Rilke and some classics .
I noticed that the classic books were really much cheaper from the previous years.I found this very positive.Everybody should read the classics, this is a good start for every book-worm-to-be and still a muse for each of us..

Now , all I wish is to find the time to read all of these books immediately:) Hope I will in all this mess:(

FOR MORE INFOS CLICK: www.istanbulbookfair.com

Friday, November 02, 2007

Ditari i Melodise

"Ezginin Gunlugu" apo e perkthyer ne shqip , "Ditari i Melodise" eshte nje grup turk me nje muzike mjaft te veçante.Melodite e tyre nuk jane te caktuara por mund te themi se kenget e tyre kane nje rryme etnike dhe nostalgjike.
Per kete arsye mbase nuk para njihen nga te tere dhe kane nje grup te caktuar admiruesish.
Grupi u krijua ne vitin 1981 dhe ne 1983 dhane koncertin e pare.Ne vitin 1990 paten nje shkeputje per tu rimbledhur serish pas nje viti me nje album te ri te quajtur "Stavridh".
Grupi ka nje krijmtari te pasur prej 15 albumesh.Spikasin punet e tyre te bukura mbi melodite e vjetra azerbajxhanase dhe kompozimet e tyre mbi vjersha te Nazim Hikmetit dhe Orhan Veliut.
Sot dua te ndaj me ju kengen dhe tekstin e nje prej kengeve qe me pelqen me shume nga ky grup.Shpresoj t'ju pelqeje dhe juve...


1980..

Sikur te te rrethoj me tymin e cigares time
dhe te te ruaj ty aty;

Mos ik , mos ik
Nuk ka kthim nga rruga per ku je nisur;

Mos ik , mos ik ,
do t’me beheshe i huaj i dashur
dhe kjo do me lendonte;

Sikur rruga te merrte udhe
gjate kohes se mungeses tende,
une ty nuk te harroj!

Eshte kohe mbremjeje
na pershkoi serish trishtimi
Ne zemren time ka rene flaka
Eja dhe me shpeto prej teje ;

Ne mbremje shetita neper rrugica
Nje afishe e grisur,
Te pashe ty ne mur!


Sikur te te rrethoj me tymin e cigares time
dhe te te ruaj ty aty;

Sikur rruga te merrte udhe
gjate kohes se mungeses tende,
une ty nuk te harroj!

Mos ik , mos ik
Nuk ka kthim nga rruga per ku je nisur;

Mos ik , mos ik ,
do t’me beheshe i huaj i dashur
dhe kjo do me lendonte;Powered by eSnips.com

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator