Tuesday, November 25, 2008

The assasin hidden in us

© Eni Turkeshi Photography

I do believe all of us have this potential hidden in our soul's dark layers.And it's not the mere killing thing what i'm talking about .

It's about our ability to shush our inner voice , when we see it does not fit the "norms" !
It always reminds me of a desperate scorpion commiting suicide in the middle of a surrounding fire.

Wednesday, November 19, 2008

Nje jave plot buzeqeshje


Nese ka nje arsye qe e dua shume Stambollin , kjo eshte numri i shumte i festivaleve te filmave qe organizohen gjate vitit.Per kete teme do ju flas nje here tjeter me shume , por kete here dua te them nja dy fjale per "Festivalin e Filmit Komik" te organizuar per here te shtate ne Stamboll.

I sponsorizuar nga Fondacioni i Kultures per Kinemane dhe Audivizualen (TÜRSAK) , brenda nje kohe prej 6 ditesh (14-20 nentor 2008) ne 3 kinema te ndryshme te Stambollit , u shfaqen filma te ndryshem nga shume vende te botes ne kategorite tashme te mirenjohura te festivalit si psh :

1.Filmi komik me serioz (kjo kategori perfshin filmat komike qe permbajne dhe nje element drame ne te .Mund te themi se eshte kategoria me kryesore e ketij festivali ,ne fund te te cilit njerit prej ketyre filmave fiton çmim).
2.Buzeqeshje te dashuruara - kjo eshte nje kategori e re ne kete festival , kategori ne te cilen mund te ndiqeshin komedi romantike.
3.Evropa Buzeqesh - Nje tjeter kategori me filma te mirenjohur komike te kontinentit plak.
4.Indie Amerikane- Ne kete kategori u shfaqen filma te pavarur amerikane.
5.Ato qe qeshim me shume - Nje kategori tjeter me hitet me te reja ne kinemane e ketij zhanri.
6.Ato qe qeshim perhere - Disa filma kult ne kinemane komike.
7.Nga Kinemaja Turke- Hite nga filma shume te suksesshem komike te kinemase turke.Ketu mund te shtoj dhe une nja dy fjale per keto filma.Jane shumica te xhiruar rreth fundit te viteve '70 ne Turqi dhe kryesisht shihen aktore te njejte , shume te suksesshem dhe ne zhanre te tjera te kinemase apo teater.Vertet qe keta filma nuk mund te jene vepra gjeniale , por jane shume te ngrohte dhe argetues.Une per vete mund ti shikoj pa u merzitur disa here.

per me shume rreth festivalit : www.comedyfilmfest.com


Une kete here ne mungese te kohes qe i karakterizon njerezit qe punojne dhe jetojne trafikun e tmerrshem te Stambollit , munda te shoh vetem 3 filma:( Po flas me shkurt per ta si me poshte.

1.Son Of Rambow - Garth Jennings (France-Angli-Gjermani, 2008)

Ne kete film , ndeshemi me Will Proudfoot , djali me i madh i nje familjeje shume strikte fetare.Will eshte rritur ne menyre shume te ndryshme nga bashkemoshataret e tij , ai nuk ka pare asnjehere tv ,nuk ka degjuar as radio, pra eshte krejtesisht i shkeputur .Por kjo nuk e pengon ate te kete nje bote te mbushur me endrra , fantazite e te cilave ngrejne krye mbi nje fletore ne te cilen ai hedh tere idete e tij.Gjerat do te ndryshojne kryekeput per Will , kur ai do te ndeshet me nxenesin radikal dhe te prapte Lee Carter.Ne shtepine e Lee ,Will sheh per here te pare nje film "Rambon".Eshte madheshtor realizimi i tregimit te ndryshimit te madh qe ka ky film tek Willi .Qe prej asaj dite asgje nuk do te jete me e njejte per te.
Ai do te behet aktori kryesor i nje filmi qe miku i tij Lee Carter po xhiron.
I mbushur me elemente te fresketa humori , me momente jo mbytese zymtesie ,filmi ja arrin qellimit me se miri per te pershkruar nje femijeri jo fort te lehte me nje doze humori te zgjuar.
Filmi eshte kthyer me mjaft fjale te mira dhe nga Sundance Film Festival.


 

2. Second Hand Weeding -Paul Murphy (Zelanda e Re, 2008) Slogani i ketij filmi qe : Nje film i vogel me nje zemer te madhe. Ngjarjet rrjedhin ne nje qyteze te vogel ne Zelanden e re.Nje familje e lumtur me nje vajze ne moshe martese. Por kemi nje problem.Vajza nuk deshiron t'ja tregoje te jemes propozimimin qe ka marre per martese duke ju trembur manise qe e jema e saj ka per te bere pazarllek per çdo gje. Kjo sigurisht krijon situata sa komike aq edhe prekese per momentin. Si perfundim mund te them se ja vlen te shihet per arsye te elementeve interesante qe ka dhe ngrohtesise qe ndjehet gjate tere filmit.

   

3.Family Rules - Marc Meyer (Gjermani, 2007) Ky ishte filmi qeme beri me shume pershtypje se çdo film tjeter. Heroi kryesor Oliver , eshte nje person i vetmuar qe tere jeten e ka kaluar i djegur per te pasur nje familje te tijen.Oliveri e ka kaluar jeten e tij i vetmuar , i zhytur mes librash , te cilat kane qene edhe udherrefyesit e keshilluesit e vetem te tij per çdo gje. Megjithse per ndjenjat nuk ka pasur ndonjehere mesues dhe eshte krejtesisht i pambrojtur nga kjo ane , si rrjedhoje dhe reagimet e tij jane shume te sinqerta dhe deri diku prekese. Eshte prag krishtlindjesh.Gjithandej shihen familje te lumtura,atmosfera te ngrohta shtepish. Kjo sikur e ndez dhe me keq Oliverin i cili tashme do te beje te pamunduren per te pasur nje familje te tijen.Keshtu ai del per "gjueti" dhe kthehet ne apartamentin e tij (nje pallat i braktisur qe nga koha e komunizmit) me nje grua , nje "gjyshe", 3 femije, 1 qen te alivanosur. Mungon vetem gjyshi , te cilin edhe kete e "merr" nga apartamenti perballe. Ne dukje çdo eshte mrekullisht mire se pasku per Oliverin i cili ben ç'eshte e mundur qe familjaret e tij te jene te lumtur duke gatuar dhe pergatitur nje sofer te mrekullueshme , duke u munduar te krijoje nje atmosfere te mire , madje ai eshte perfshire kaq shume nga idea e familjes sa qe ka shkruar dhe rregullat qe ka nje familje ne mur. Nderkohe familjaret e tjere jane ne nje gjendje shpirterore dhe morale bernut dhe kjo sigurisht do ti ndikoje dhe ne sjellje.Nuk dua t'jua heq kersherine duke jua thene te tera por dhe nja dy llafe per personat e tjere te "familjes "nuk dua ti le pa thene: Sofia (gruaja) eshte ne te vertete gruaja e ish-patronit te Oliverit .Sofia jeton mes mureve te trasha te lumturise fallco qe ajo ka krijuar per te mos pare vetmine e saj.Mure qe do te çahen se shpejti. Edna (gjyshja) eshte nje ish-bussines woman , beqare e stazhionuar , qe mundohet ta mbuloje vetmine e saj me idene e te qenurit e fiksuar pas punes. Horst (gjyshi) nje komunist i theksuar , edhe ky i vetmuar dhe i paperfillur nga familja e tij kalon ditet ne apartamentin e tij (edhe ky i perfillur) , duke mos e nxjerre koken jashte dhe duke e bere lidhjen e vetme me boten vetem nepermjet tv dhe shperndaresit te ushqimit te ngrire qe vjen nje here ne jave ne shtepine e tij. Maja eshte nje adoleshente tipike me tere problemet dhe çmendurine e saj. Ennio eshte nje djale 10-12 vjeçar i cili duket qe e ka marre dozen e mosperfilljes shume shpejt. Perveç kesaj kemi dhe nje bebe dhe nje qen qe ploteson familjen e lumtur. Me shume se kaq nuk dua t'ju tregoj per t'ju lene dhe juve te merakoseni per te pare kete film te embel , por besoj se paraqitja e karaktereve do ju ndihmoje per te krijuar nje ide mbi marredheniet e çuditshme qe do te krijohen dhe pasojave & metamorfozave qe do kene te tere pas kesaj eksperience. Jua rekomandoj ;) 

 

Tuesday, November 18, 2008

I'm listening to Istanbul

© Eni Turkeshi Photography

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed;
At first there blows a gentle breeze
And the leaves on the trees
Softly flutter or sway;
Out there, far away,
The bells of water carriers incessantly ring;
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed;
Then suddenly birds fly by,
Flocks of birds, high up, in a hue and cry
While nets are drawn in the fishing grounds
And a woman's feet begin to dabble in the water.
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.
The Grand Bazaar is serene and cool,
A hubbub at the hub of the market,
Mosque yards are brimful of pigeons,
At the docks while hammers bang and clang
Spring winds bear the smell of sweat;
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed;
Still giddy since bygone bacchanals,
A seaside mansion with dingy boathouses is fast asleep,
Amid the din and drone of southern winds, reposed,
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.
Now a dainty girl walks by on the sidewalk:
Cusswords, tunes and songs, malapert remarks;
Something falls on the ground out of her hand,
It's a rose I guess.
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed;
A bird flutters round your skirt;
I know your brow is moist with sweat
And your lips are wet.
A silver moon rises beyond the pine trees:
I can sense it all in your heart's throbbing.
I am listening to Istanbul, intent, my eyes closed.

-- Orhan Veli

Wednesday, November 12, 2008

Offering a shelter !

© Eni Turkeshi Photography

In one of Taksim's narrow ,hidden streets (a very popular Istanbul district) ,i always stop by , to have a look at a very old wood suitcase full with old photos,letters and paintings.

It always makes me sad to see them.dozens of old & not-so old photos and letters pass through my eyes.Lots of unknown faces all of them sharing the same fortune!being abandoned.
No family member to keep them,nobody to keep them safe under their precious family memories.


I don't know if the posers have any idea of the fortune of these photos and where they are exposed too.
Maybe some of them are not alive anymore,maybe some just don't care ,but still isn't it a sign of oblivion? A sense of desolation?

And what about the letters? Letters of mothers,letters of fathers,letters of sons& daughters,letters of soldiers,letters of friends and cousins,letters of lovers..
All of these warm verses , intimate words spreaded away so publicly.And so easily!

Now everybody can afford these verses,these verses that maybe years ago would mean the world to somebody!


Each piece is sold for 25 turkish kurus (something like 0,16$).


On a situation like this, all you have to do is buying it and saving the memories of the persons in these photos and letters ,their privacy and maybe offering them a new family, a new shelter.
Some place where their memories can rest.


I took this picture of this small girl.I offered her a shelter!I may be not a part of her family ,but she'll feel this way maybe as she'll have her own place in my beloved ones souvenirs .


I hope she's relieved now....

Monday, November 10, 2008

3 Majmune

Dje pata rastin te ndjek filmin e fundit te regjizorit/skenaristit te mirenjohur turk,Nuri Bilge Ceylan, "3 majmunet".
Kisha kohe qe po e prisja kete film,i cili doli relativisht vone duke marre parasysh dhe suksesin qe pati ne festivalin e filmit ne Cannes ,ku u arrit çmimi si regjizori me i mire.

Se pari nese me duhet ta permledh mendimin qe kam mbi filmin eshte ajo qe kam per tere filmat e tjere te Ceylanit: Bukuri Vizuale dhe Peralla rreth sjelljes njerezore.
Ketu dua te ripermend dhe nje fakt te shumeditur mbase ,ate qe Ceylan eshte ne te njejten kohe edhe fotograf (ne fillimet e tij artistike ka pas qene vetem fotograf) dhe sigurisht ky talent perben nje veti te fuqishme mbi anen vizuale dhe forcen perçuese te koncepteve te imazheve ne filmat e tij.

Por ndryshe nga tere filmat e tjere te tij,kete here vihet re dukshem perdorimi i teknikes "dof" ose ndryshe depth of the field"
(more info : http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field) .Ne kete teknike nje objekt i caktuar theksohet mjaft teka çdo gje tjeter perreth ,duket flu.
Dhe mendoj se eshte nje zgjidhje e perkryer pasi paraqet ne menyren me te theksuar dhe diferenciale nga çdo gje rrethuese; karakteret ne kete film,ku keto te fundit jane gjithsej 4 persona .Çdo gje tjeter e dukshme si ne flu,eshte nje element plotesues por asnjehere dominant.Mua me beri shume pershtypje pasi nuk e kam hasur me pare kaq dukshem.
Sa i perket historise se filmit ;se pari dua te shpjegoj kuptimin e titullit.
Eshte nje fjale e urte turke per 3 majmune nuk pane,nuk degjuan ,nuk folen , pra vjen ne kuptimin e injorimit te nje fakti per ti shpetuar diçkaje.

Ngjarjet perjetohen mes 4 personave ,nje familjeje 3 personash (burri,gruaja dhe djali i vetem,me disa pasqyrime te vageta dhe te djalit tjeter tashme jo ne jete,pasqyrime keto qe jane elemente plotesuese te drames se familjes dhe peshes qe çdo pjesetar i saj mban) si dhe pronarit te burrit.
Filmi fillon me nje aksident automobilistik te shkaktuar nga pronari i cili eshte njekohesisht edhe nje kandidat politik , i premton ,burrit (i cili eshte shoferi i tij) nje shume te hollash dhe nje page mujore nese do te vuaje denimin e tij.Burri vete ne burg dhe ketu fillon i tere lemshi i sekreteve , mbylljes shpirterore dhe hipokrizise nga tere palet.

Nje kandidat per politikan qe ende vazhdon e qesh e argetohet nga jeta duke harruar ,nje grua qe e frustruar nga sa jeta i ka dhuruar dhe ndjesia e pafuqise nenshtrohet dhe gjen prehje ne marredhenien me patronin e te shoqit,duke dale nga vetja e saj dhe duke u perfshire nga ndjenja krejtesisht te reja qe do ta bejne te kaperdije shume gjera.

Djali i cili ka mbetur mes nje dileme te madhe pasi ka mesuar lidhjen, dileme kjo qe e bren ate tere kohes ,por qe ai ndihet shume i pafuqishem per ta luftuar dhe fituar.

Burri dhe ndjesite e tij pas daljes nga burgu dhe shperfytyrimi i karakterit te tij pasi merr vesh se asgje nuk eshte me si me pare.

Ne kete film eshte thurrur me mjaft mjeshteri dhe goditet nje sjellje e tille "neglizhence" apo fshehje dhe tregon shume hapur sesa pasoja negative shkakton sidomos mbi persona shume te afert me njeri tjetrin , dhe se çfare mostrash mund te sajoje ,kur arrin ne permasa ekstreme.

"3 majmune" eshte nje rekuiem dhe kritike e fshehur mbi shmangjen njerezore per te ballafaquar gjera qe i sembojne ne shpirt ,gjera te cilat mund te duken "kalimtare" per te ruajtur nje jete "te sigurte" e "te qete" , por qe ne te vertete kane pasoja "drastike" dhe te "pariparueshme" ne jetet tona..

info shtese:Piket ne www.imdb.com : 7,7 nga 10 te mundshme

Saturday, November 08, 2008

A hard day's night

© Eni Turkeshi Photography

It's been a hard day's night, and I've been working like a dog
It's been a hard day's night, I should be sleeping like a log
But when I get home to you I find the things that you do
Will make me feel alright

You know I work all day to get you money to buy you things
And it's worth it just to hear you say you're gonna give me everything
So why on earth should I moan, 'cause when I get you alone
You know I feel okay
When I'm home everything seems to be right
When I'm home feeling you holding me tight, tight, yeah
It's been a hard day's night, and I've been working like a dog
It's been a hard day's night, I should be sleeping like a log
But when I get home to you I find the things that you do
Will make me feel alright

Owwww

So why on earth should I moan, 'cause when I get you alone
You know I feel okay
When I'm home everything seems to be right
When I'm home feeling your holding me tight, tight, yeah

It's been a hard day's night, and I've been working like a dog
It's been a hard day's night, I should be sleeping like a log
But when I get home to you I find the things that you do
Will make me feel alright
You know I feel alright
You know I feel alright...

BEATLES

p.s: lyrics from : www.sing365.com

Friday, November 07, 2008

Urban decandece

© Eni Turkeshi Photography

Decandece word might seem too exaggerated,but i do believe it’s not.

Change word would sound too mild and uncomplete in front of the huge metamorphosis of the human soul.

Nowadays showing of pain or stress is unfortunately not very much estimeed.

You risk to be a loser! You risk not to be taken seriously!

You’re just seen as a hopeless.You’re simply not taken very seriously.

So in order not to face with that,people nowaydas find it easier to act like snobs.

Acting heartlessly and dully seems very cozy .They look like they are willing to do that.

In fact it is not.It breaks hearts.

It sucks to act like you don't care at all when you're torn into pieces.

But they still do! Because hiding your feelings or ignoring them is much easier to be accepted than being seen as a goddamn emo.And no one can stand it.So we diguise ourself under the snob mask.

OK , ok , i know that all what i said above it's maybe never or not often mentioned aloud.But i'm sure all of us are conscious of this.

That is why i call this "urban decadence"...Being aware of this crap ,but not fighting it.

Do i blame people for this?No i don't they are not to be blamed.They can't help it.

Oh yeah, i forgot! I'm a decadent too:(

Tuesday, November 04, 2008

Yedigöller a.k.a Seven Lakes

 photo © Eni Turkeshi Photography

Yedigöller a.k.a Seven Lakes is a National Turkish Park close to Bolu district, found at the Black Sea Area.As a friend of mine told, something similar to our famous Seven Lakes of Lura (http://images.google.com/images?source=ig&hl=tr&rlz=1G1GGLQ_TRXX258&=&q=Lura%20lakes&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi) .
I've never been in Lura ,but i definitely loved Yedigöller.We went there 2 weeks ago with my turkish photographer friends.

It takes s.t like 5,5 hours from Istanbul.Especially when you are very close to Yedigöller, your lungs start to get bigger and bigger from the amazing fresh air and your eyes start dazzling in front of the lovely colorful ,high trees and the mist surrounding the mountains.

 thoughtful mood of fall

Yedigöller as the name tells, consists of 7 lakes mixed with each other.This lakes pass from the south to the north of Yedigöller.The names of the lakes are :Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl, which translated into english would be:Reed Lake,Thin Lake,Small Lake,Deep Lake,Big Lake,Dry Lake & Fresh Lake.
Yedigöller is a beautiful place with stunning waterfalls,lovely roads,which makes the atmosphere enchaunting.
It's told that Yedigöller has 238 different plant types.The mushrooms are the loveliest according to me.And the trees are just giant.You feel yourself surrounded by an enormous green sea :)
And as you may get from the pictures, fall is the very best time to visit this place.Because especially in fall you can experience the whole tones ,colors in an expressionist style.See the lakes taking various nuances because of different trees and leaves reflection .And you can feel the magic of feeling like lost in a misty , magic forrest.
Highy recommended!

for more photos from my friends click here:
http://www.flickr.com/groups/fotografca_biz/discuss/72157607358712543/

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator