Friday, October 31, 2008

Stambolli- me te apo pa te?

 all the roads pass from  Istanbul

© Eni Turkeshi Photography

Shkak per kete shkrim u be serish mikja ime
Tena.

Ne kete shkrim gjeta shume gjera te peraferta me veten time dhe Stambollin kete qytet qe banoj prej 10 vitesh dhe qe sigurisht e dua shume.

Stambolli eshte nje qytet shume i veçante.Nuk eshte vetem bukuria e ketij qyteti te vjeter ajo qe te mberthen.Eshte dhe melankolia qe karaterizon qytete te tilla, nje melankoli e lashte kjo.

Kete mund ta ndjesh ne çdo cep muri,ne çdo qoshe rruge,ne çdo ballkon me vazo me lule shumengjyreshe,mund ta ndjesh ne kinemate e vjetra dhe jo dhe aq popullore tashme,ne nje bakall te vjeter qe ende shet produkte karakteristike te rrallegjendura (tashme te sjellura keto te fundit me perkushtim nga vendlindja) dhe kudo..

Te rralle jane ata qe nuk behen "addict" pas Stambollit nese jetojne per nje kohe ketu.Eshte pothuaj e pamundur.
Dhe me çudit fort per faktin se sa e pandryshuar qendron ky fakt me tere mundimet qe ka jeta ne Stamboll.

Çdo gje e bukur e ka nje çmim,por Stambolli e ka shume te larte mund te them.
Nga te filloj perpara?

1.Nga ulja e dukshme e sigurise se jetes?
Si nje qytet metropolitan dhe sinteze e qyteterimeve perendimore dhe lindore,Stambolli eshte nje qytet ne qender te vemendjes dhe sulmeve terroriste , si te huaja dhe vendase.
Kjo ishte nga ana politike.Per te mos permendur dhe rastet e brendshme te hajdutllekut te theksuar,si dhe sa e sa bandave te rrezikshme qe qarkullojne si legjenda me tere bemat e tyre.

2.Popullsia e madhe (afro 20 milion banore)dhe e racave e kombeve te ndryshme (nuk e kam fjalen vetem per turistet ketu por dhe shume te huaj qe banojne prej vitesh) ul raportet e mundshme te tolerances dhe mirekuptimit.

3.Trafiku eshte nje nga problemet me te medha dhe me efekt me ftohes ndaj ketij qyteti.Humbja totale e kohes nga ngecja e trafikut dhe zgjatja pa fund e rruges ,kerkon nerva te forta per tu perballuar ose kembe te palodhura per t'ja futur ne kembe:) [une e praktikoj shpesh kete te fundit,per ti kursyer vetes historine e ngecjes ne trafik:)]

4.Ndotja e ambientit .Ndonese jo sa ne Shqiperi , fundja edhe Turqia eshte pjese ballkani edhe njerezit deri diku e shohin krejt normale abuzimin me pastertine.Nuk mund ti fus te tere ne nje kallep por ne pergjithesi eshte nje fakt i ndeshur shume.

5.Humbje te shkaktuara nga padituria apo neglizhimi.Ketu mund te perfshij shperdorimet e natyres , si psh uji .Panvaresisht nga reklamimet dhe propagandat e shumta , ka shume njerez qe nuk e vene aspak ujin ne zjarr per kete.Dhe eshte e frikshme sidomos kur mendon se Turqia rrezikon te kthehet ne shkretetire ne vitin 2050 per shkak te ngrohjes globale dhe sabotimit ndaj natyres.

6.Shtrenjtesia e qytetit.Sipas nje statistike te bere kete vit, Stambolli eshte qyteti i 18-te me i shtrenjte ne bote.

7.Por ajo qe te pezmaton me shume ne kete qytet eshte ndjenja e pasigurise dhe e mosperkitjes si dhe te "ndjesia e te qenit i huaj" qe mbizoteron.

Duke i vene ne balance anet e mira dhe te keqija , e shoh se e kam te veshtire te vendos por he per he duket se ka anuar me shume nga anet e mira.Ndryshe nuk do isha me ketu.
Po ju shqiptare te tjere qe jetoni jashte shtetit ose dhe ju qe jetoni ne atdhe , si mendoni per qytetet ku banoni?

Tuesday, October 28, 2008

Nje rast tjeter i shemtuar

Fale mikut tim , Toni Milaqit (http://tonimilaqi.blogspot.com), zbulova disa foto te miat qe jo vetem ishin perdorur pa emer por edhe ishin sakatuar duke u munduar per ti dhene nje pamje tjeter:(
Nuk jam as e para e as e fundit qe me ndodh kjo gje ,por sinqerisht kam nje ndjesi peshtirelleku kur shikoj keshtu rastesh.
Z.Pirro nje keshille kam: Sa rri e mundohesh te ndryshosh ne kompjuter fotot e mia ,dil e bej foto vete.Eshte shume me e kendshme!

ja dhe linku miq, kontrolloni dhe ju se helbete mund te gjeni diçka tuajen nuk eshte aspak çudi:(

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=568407&page=86

shenim : rasti i mesiperm fatmiresisht u kthye ne nje shembull pozitiv ndergjegjesimi.Flm Pirro per shenimin e emrit te autorit!

Monday, October 27, 2008

Blogger bllokohet ne Turqi:(

Ja dhe lajmi me i fundit.Faqja e Blogger bllokohet ne Turqi duke pesuar te njejtin fat me faqen youtube , ku kjo e fundit ka disa muaj qe eshte e mbyllur.
Arsyet e mbylljes jane disa faqe blogu , permbajtja e te cilave i duket e papershtatshme organeve te telekomunikimit ne fuqi.
Keto organe mediokre se kane per gje te djegin tere jorganin per nje plesht duke i fikur keshtu tere bloguesit e tjere.
Edhe tashme qe po shkruaj nuk jam futur direkt ne blogger por kam hyre ne kete faqe ndermjet nje faqeje proxy:(
Por nuk mundem te vendos fotografi apo video keshtu qe faqja ime do rezultoje e "thate "nga ana vizuale per sa kohe qe ti shkrepi ketyre "buajve" ta mbajne te mbyllur.
Ketu ne fakt tere blogistat jane mbledhur dhe se shpejti do shpertheje revolta e tyre.Shpresoj ta vene pak ujin ne zjarr dhe ta kuptojne sa gabuar po veprojne:(
Dijani vleren lirise se shtypit njerez.

Thursday, October 23, 2008

Rruga me gropa e kinematografise shqiptare

Po lexoja kete shkrim te Xhaxhait dhe disa nga argumentet qe kishte sjelle aty dhe mendova te shtoja dhe une opinionin tim rreth arsyeve qe shkaktojne kete "ngecje" te filmit shqiptar sipas vezhgimeve te mia.

1.Skenaret e filmave shqiptare nuk eshte se jane te keqija por disa here ka disa sforcime per te paraqitur me doemos diçka te larte nga niveli artistik.Duket sikur te tere jane ne gare per kete.Ne shumicen e filmave te vitete te fundit mund te veresh atmosferen,ngjyrat dhe xhirimet qe jane pak a shume te ngjashme me njera tjetren.Deri ketu çdo gje ne rregull.Problemi eshte mendoj une se synimet per kete nivel artistik apo per shprehine e nje ideje vijne shume ere e huaj.Ne shume prej tyre une se paku ndjej manine per te ndjekur verbtazi tematiken dhe stilin e filmave te pavarur Evropiane.

Kjo eshte sa pozitive dhe negative.Eshte pozitive sepse marrin persiper ti paraqesin dhe perçojne publikut nje kinema te mirefillte ,duke harruar sencacionet qe perdoren syresh ne shume filma qe jane shume popullore dhe "grijne" leke ne kinema dhe duke marre parasysh kesisoj nje perfitim te vogel.Kjo eshte vertet nje sipermarrje e guximshme duke patur parasysh suksesin e vogel ekonomik qe kane filmat artistike ne tere boten.

Ana negative , sipas mendimit tim eshte se ne perpjekje te asimilimit me stilin e sukseshem dhe poetik te filmave te pavarur,artistike Evropiane , shihen shpesh klonime jo fort te kendshme te tyre.Nuk me vjen fare mire qe e pohoj kete.Me vjen shume keq teksa shoh sesi edhe shume elemente kulturore apo tradicionale qe i japin nje tjeter ngjyre dhe realizojne bukur paraqitjen e mozaikut social ne Shqiperi , sofistikohen ne menyre te panevojshme per ti dhene llustren e duhur "artistike" nderkombetare.

Mua me duket se nje nga arsyet qe e ben se pari me pak bindese dhe se dyti me te veshtire per tu "ngrene" nga publiku eshte pikerisht kjo.Mosdhenia e rendesise dhe mosparaqitja sukseshem e kultures,simboleve Shqiptare.

Ne nje rast te kundert mendoj se te pakten nga artdashesit shqiptare te diaspores sidomos do te kishte pasur shume me teper interes dhe ndjekje.Kete gje e kam vene re ketu ,ne Turqi , psh.,ku banoj qe prej 10 vitesh e kam vene re hovin qe ka marre kinemaja turke , si nga sasia dhe nga cilesia e filmave qe jane prodhuar po ashtu dhe nga numri i spektatoreve qe rritet nga dita ne dite.

Ka nje afrim dhe perkrahje ndaj kinemase amtare.E pra nje arsye eshte edhe servirja e karaktereve,kultures,miteve popullore .Çdo popull eshte patriot,mjafton te gjendet rruga e drejte e propagandes se saj.

2.Publiciteti ne çfaredolloj forme eshte 1 faktor tjeter shume i rendesishem, mungesa e te cilit eshte ende ne dimensione te pakuptueshme ne kete kohe te arte te teknologjise qe po jetojme.

Po filloj qe nga rruget me popullore dhe elementare te publikimit.Nderkohe qe ne te tere boten faqe si Youtube dhe Myspace jane bere trampolinat e para shpresedhenese te tere artisteve te rij te çfaredolloj zhanri ne muzike dhe kinematografi dhe po ashtu pikat e para te "gjuajtjes" se tyre nga producentet anembane globit.Ne Shqiperi kjo metode ende perdoret shume pak per te mos thene qe nuk merret shume ne konsiderate.

Mungesa e qendarave te shumta kulturore promovuese per artistet e rinj,mungesa e festivaleve te ndryshme te filmit ne vendin tone sigurisht qe eshte nje dere tjeter e mbyllur per kineastet shqiptare.

Per te mos folur per mediat e ndryshme , puna publikuese e te cilave nuk eshte perhere informuese sa eshte shokuese apo sencacionale,apo ne rastin me pak "keqardhes" ; e dobet.

Nje detaj tjeter jane dhe paraqitjet vizuale (posterat) e filmave.Dihet mire se me sa seriozitet dhe perkushtim pregatiteten nga ekipe te specializuara keto postera.Posteri eshte si te thuash ambalazhi i filmit.Duhet te ta hape oreksin apo te ta grishi mendjen qe ta marresh.

3.Sponsorizimet jane perhere ne nivele shume te uleta.Nuk e di me thene te drejten se çfare ndihmesash i ben shteti shqiptar kineasteve tane.Dua te jap nje shembull nga shteti turk .Mesa kam degjuar deri para disa kohesh ndihma qe ministria turke e kultures ben producentave/regjizoreve(sigurisht qe i plotesojne disa kushte te detyruara) eshte diçka rreth 40.000 $ (tani esh rrit dollari ka rene ca;), megjithse varion ne me shume ose me pak sipas projektit.

Perveç kesaj shume fondacione te tjera luajne nje rol shume te rendesishem perkrahes ekonomik.Dua te permend ketu psh Eurimages (Fondacioni i Punimeve Artistike Evropiane) i cili i siguroi psh.rregjizorit Nuri Bilge Ceylan 435.000 € per filmin e tij "Dreams".Mundesimi i ketyre sponsorizime sigurisht qe ka lidhje dhe me publicitetin qe folem me lart,dhe qe ende eshte i çale ne vendin tone,por sigurisht dhe me "perkushtimin" e Ministrise se Kultures Shqiptare.

4.Ashtu si dhe ne tere boten, publiku shqiptar eshte i prirur per te ndjekur kinema "popullore" holliwoodiane.Filma roze,action,komike jane fort te ndjekur si dhe ne shume vende.E megjithate une kam pershtypjen se publiku shqiptar , do ta kishte sqimen dhe guston per te ndjekur me shume filma shqiptare me artistike vetem nese keto filma do te "servireshin" ne menyre me kreative.

Shkurt e sakte me opinionin tim modest une them se kinemaja shqiptare i ka enzimat e nevojshme per te krijuar kimine e duhur mes publikut dhe me tej rrjedhimisht tregut.

Por sigurisht me pare duhet ca me shume "deshire dhe perkushtim".


Wednesday, October 22, 2008

If we only could stop life slipping away so insensibly

Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

it's so obvious! nowadays more than ever , we do feel like time is passing away so fastly.you have a look at the calendar and think about , how fast,how unbelievely rapid the time is passing and the life is slipping away from us.

days ,weeks,months,years come to an end between the daily rush and stress.
almost everything fades away and looses its meaning in this time mess.
sad but true :(

Thursday, October 16, 2008

Martin Parr

Photobucket

Martin Parr, nje pjesetar i shoqates se fotografeve Magnum , lindi ne vitin 1952 ne ,Epsom,Surrey te Mbreterise se Bashkuar.
Qe femije tek ai u pa interesi per fotografine,interes i cili u perkrah dhe nga gjyshi i tij fotografi i mirenjohur ,George Parr. Ne vitet 1970-1973 ai morri edukim fotografie ne shkollen politeknike te Manchesterit.
Ai u be nje anetar i Magnum-it ne vitin 1994.
Ne vitin 2004 erdhi si profesor ne Universitetit e Gallerit, fakultetin e Newportit ne Angli.
Duke filluar qe nga viti 2002 mjaft pune te tij jane ekspozuar neper ekspozita te ndryshme nen projektin "Retrospektive".

Martin Parr shihet si nje pike referimi per nje fillim te ri ne fotografine gazetareske.Pasi ne punet e tij ka shume elemente te reja edhe per karakterin e fotove mjaft te ditura nga fotografet e Magnum.
Jo me kot ai quhet si nje "kronologjist" pasi te tera fotot e tij kane elemente shume te fuqishme me vlera te veçanta dokumentuese.
Ajo çfare e ben te veçante punen e tij , eshte menyra sesi ai i paraqet keto elemente te se perditshmes.

Mos kerkoni me kot te gjeni fotografi shume prekese,misterioze dhe me element baze bukurine e rendomte ne portfolion e tij.
Arma e tij eshte te paraqese ne menyre shpuese, ironike por aq sa dhe te thjeshte elementet e shumeditura te se perditshmes.Ne pamje te pare fotot e tij mund te duken
groteske dhe te ekzagjeruara, por nese do te thelloheshim do te vinim re se sa natyrshem dhe ne sa menyre te sinqerte jane shpalosur detajet e se perditshmes , po ashtu dhe vlerat ,tabute e shoqerise dhe menyra se si njerezit i perballojne apo shprehin te tera te mesipermet.

Rendesia e fotove te tij per mendimin tim , perveç sinqeritetit dhe vertetesise lakuriqe qe na tregon , eshte venia ne dijeni apo shtyrja ne kuptimin e tere ketyre elementeve,shkaqeve,pasojave dhe arritja e shikimit te kesaj te vertete pa komplekse,madje simpatizimi i saj.
Po ashtu fotografite e tij jane nje mozaik shumengjyresh detajesh sociologjike,antropollogjike,historike pasqyruese perfekte te shoqerive.

Une pata rastin te shikoja ekspoziten e tij me emer "Assorted Coctail" ne muzeun e artit Santralistanbul ne Stamboll (www.santralistanbul.org) , ekspozite qe do te mbyllet ne 30.Tetor.2008.Per me shume informacion vizitoni faqen e muzeut.

Fotoja qe shihni lart eshte nje mozaik i nje prej projekteve te tij te quajtur "Common Sense".E kapa kete foto enkas sepse permbledh fare mire stilin e ketij fotografi.

per me shume info rreth tij:http://www.martinparr.com/index1.html


Sunday, October 12, 2008

Because life's poesy is hidden on tiny details!

 Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

This wednesday i had the electricity off at home.i noticed once more how much addicted i was to electricity and all other equipments that work using it.

and i hated it:(
instantly lighted some candles and started to think that nowadays candles were used mainly because of the lovely ambiance of them to create some romantic and cozy places.
but i was merely thinking of that:)
i was looking at them,enjoying the warm light that came out of them,sniffing their calming sandalwood odor, observing the trilling shapes of their shadows at the wall.
i kept doing this for some time and i noticed how rarely i do this generally now.
I mean that is uncommon for me now , to sit down and observe something , focus at some point and try to perceive things this way.
i'm so out of time, we're se out of time! always rushing ,always in a hurry to accomplish something, to bring a matter to a conclusion.
And every other detail , except for this matter , seems so in vain and so unnecessary!
That's maybe why we have lost interest and don't care any longer for many life essentials and values.We have forgotten to sit and ponder!
At least i'm aware of this foible of mine.
So ,taking advantage of the situation i was forced to be, i abandoned my attention and let my mind go free, let my eyes ramble on .
I stayed this way for about one hour and i can definitely say, i enjoyed it a lot and felt quite released after it.
Sometimes it's necessary to get yourself secluded from the quotidian hustle.And just sit and ponder , or just try to experience many things we generally have desisted.
Because ,life's poesy is hidden on tiny details!

Thursday, October 09, 2008

Drilon Serenity


all photos © Eni Turkeshi Photography

Drilon National Park of Albania is a lovely park located 4 km from Pogradec City.Carstic springs of this park are one of the springs ,purveying the famous Ohrid Lake.

It is also very close to the Tushemisht village, which maybe you don't know but , it's very well known and loved among us albos ,because it's there where the movie "A lady from the city" (raw translation:D) takes part.This place is one of the most famous turistic Albanian places.It used to be a favourite spot for the Albanian communist leaders as well:) It was a favourite place for Enver Hoxha, you can see this documented in many pictures of him.
I guess ,there are still some peoples that are being affected by this idea , because this year I experienced something very strange.
I was walking to Drilon with my friend and I went close to an old man to ask him,how far was Drilon from Pogradec.
The man looked thoughtful and not at ease.He told me , we should bow and put our hand close to our hearts at the entrance ,otherwise we wouldn't be able to enter.
Poor guy:( I guess he was a veteran.
Don't know why, I felt very sad about him.It looked like his hour was stucked in nostalghia forever!
I don't know how common has been , visiting Drilon during the communism era ,but now definitely is a very popular area.
With it's cafes and restaurant and nice food ,makes it even harder to resist this lovely place.
I had visited Drilon with my albanian photographer friends in January, but in autumn is very lovely too!
The "sea" of trees, the lovely old boats,the elegant swans, cute gooses ,the fresh air, makes it just an amazing relaxing place!
It looks like nothing's got a hurry here.Everything echoes serenity!
The elegant moves of swans ,massages your emotions:)
The only vehicles you may see here are the bicycles or canoes.So once more you feel yourself released from the city stress and clamour.
Even the brawling gooses are so quiet and ear-soothing:)
Drilon is always beautiful in every season , I'm sure.But I think I loved it better now.
So common spoil yourself and your beloved ones this weekend and treat your eyes and soul!

Monday, October 06, 2008

Herds and Tillage

Photobucket

shot from a moving car.loved the cows

© Eni Turkeshi Photography

a very nice Albanian poem from a special Albanian poet called: Naim Frasheri

i think it fits perfectly to this image:

Oh mountains of Albania

Oh mountains of Albania and you, oh trees so lofty,
Broad plains with all your flowers, day and night I contemplate you,
You highlands so exquisite, and you streams and rivers sparkling,
Oh peaks and promontories, and you slopes, cliffs, verdant forests,
Of the herds and flocks I'll sing out which you hold and which you nourish.
Oh you blessed, sacred places, you inspire and delight me!
You, Albania, give me honour, and you name me as Albanian,
And my heart you have replenished both with ardour and desire.
Albania! Oh my mother! Though in exile I am longing,
My heart has ne'er forgotten all the love you've given to me.
When a lambkin from its flock strays and does hear its mother's bleating,
Once or twice it will give answer and will flee in her direction,
Were others, twenty-thirty fold, to block its path and scare it,
Despite its fright it would return, pass through them like an arrow,
Thus my wretched heart in exile, here in foreign land awaiting,
Hastens back unto that country, swift advancing and in longing.
Where cold spring water bubbles and cool breezes blow in summer,
Where the foliage grows so fairly, where the flowers have such fragrance,
Where the shepherd plays his reed pipe to the grazing of the cattle,
Where the goats, their bells resounding, rest, yes 'tis the land I long for.

Sunday, October 05, 2008

Albania- September/October 2008

I'm just back from a lovely trip in Albania and Budva.But as I'm feeling totally tired , I'm just posting some candid photos,most of which are shot from a fast moving car, so nothing very arty this time, but still i like them because you can perceive the Albanian spirit in them.
Hope you'll enjoy!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator