Friday, May 30, 2008

Pro fotografise dixhitale apo analoge?

Photobucket

Kjo eshte nje teme qe kam kohe qe kam dashur ta hap. Ka shume debate ne kete teme dhe shumekush ka mendimet e tija ne kete aspekt. Djathtas po hap dhe nje ankete per te marre dhe mendimin tuaj . Disa kene mendime shume strikte , disa diçka me te toleruar.
Megjithse mendoj se nese kjo pyetje do te behej para disa vitesh , nuk do te kishte vend per anketen sepse do te kishte vetem nje pergjigje te vetme ( si puna e shqiptareve ne komunizem qe votonin megjithse kishte vetem nje parti:) Sigurisht qe te tere do te zgjidhnin vetem makinen analoge.
Ndersa tashme kohet kane ndryshuar.
Makinat dixhitale sa vijne dhe persosen nga te tera aspektet, si teknike ashtu dhe pamore.Sigurisht qe ende nuk kane arritur ne perfeksionimin e makines analoge (psh makinat dixhitale ende nuk i paraqesin dot te tera nuancat e mgjyrave).Por sidoqofte keto diferenca kualiteti sa vijne dhe ngushtohen nga dita ne dite.

Sigurisht qe kam nje respekt te veçante dhe i adhuroj punet e bera me film.
Por duhet pranuar fakti se ne ditet e sotme , punimi me nje aparat analog me film nuk eshte dhe aq i lehte apo praktik.Madje eshte shume i veshtire dhe lodhshem.Ne te njejten kohe nuk eshte ekonomik.
Ne kohet e sotme , ku çdo fushe dhe çdo aspekt ka perftuar nje shpejtesi dhe ndryshueshmeri te pandalueshme , ku çdo ide dhe vlere merr nje drejtim perhere e me siperfaqesor ,detyrimisht edhe preferencat dhe shikimi ndaj botes do te marre permasa te tjera.
Pasi fotografia eshte diçka dinamike, ajo vlen per te paraqitur apo "paralizuar" çaste te jetes, te boteve tona apo te shume gjendjeve te tjera te pashpjegueshme dot me fjale.

Mjaft fotografe te njohur dhe te vjeter kane folur pozitivisht ne kete teme.Shume prej tyre kane pohuar se perdorin me tere qejf aparatet dixhitale madje disa prej tyre lavderojne se tepermi edhe kamerat e vogla (jo dslr) per arsye te prakticitetit qe ato i dhurojne duke i falur keshtu momente qe ato do te donin ti kapnin , por qe me nje makine analoge do te kishte qene shume me e veshtire.

Po ashtu fotografia dixhitale , te jep dhe mundesine e shikimit, modifikimit te fotos.
Tani kjo ka dhe te mirat dhe te keqijat e saj per mendimin tim.
Eshte pozitiv fakti qe ti ke mundesi ta kontrollosh sakaq nje foto psh. te nje vendi dhe te shkrepesh nje foto tjeter nese ngelesh e/i pakenaqur nga foto e meparshme.Po ashtu mund dhe te punosh me programe te ndryshme ne kete foto.
Une ne fakt deri me sot kam qene kundra perdorimit te programeve tip photoshop neper fotografi.Majde dhe kjo ka qene arsyeja e shtyrjes per ta mesuar kete program, pasi çdokush qe merret me fotografi e ndjen brenda vetes manine per estetiken te rritet perhere e me shume.
Me thene te drejten druhesha se mos e kaloja cakun e modifikimit te fotos.Deri me sot ne fotografite e mia ka pasur vetem disa ndryshime te vogla (tip rritje kontrasti,ngjyrash,kthim ne b&zi apo sepia).Ka disa kohe qe luaj dhe pak me tonet ne disa nga fotot e mia.
Dhe kam filluar ta shikoj photoshop-in me ca sy me tolerues:)
Mos te keqkuptphet , une jam 100% kundra "berjes tualet" te nje fotoje.Sepse ka dhe foto te pashpresa, pra foto prej te cilave nuk mund te marresh asnje ndjesi teksa i sheh edhe nese jane perdorur mjeshterisht teknikat e mesiperme.


Por jam e mendimit se ka shume foto ne te cilat mund te perdoren disa nga elementet e mesiperime vetem dhe vetem ne rastin kur ato kane per qellim te paraqesin diçka te re apo kur perdoren me qellim perfitimin e nje atmosfere te cilin fotografi/ja ka pasur ne mendje teksa ka shkrepur foton por qe veçorite e aparatit nuk ja bejne te mundur.
Ne raste te tilla teknika te tilla kane nje efekt krijues dhe ekspresiv, po aq sa dhe rinovues.
Gjithashtu jam kundra paragjykimeve te ngurta se sot çdokush mund te behet fotograf , duke perdorur programe dhe duke bere modifikime te ndryshme.
Askush nuk mund te behet fotograf , duke e pispillosur nje foto.Por nese dikush arrin te paraqese diçka unike duke perdorur stilin e vet ne nje menyre te veçante, pse jo?
Nuk me duket e dobishme , marrja ne patronazh apo kufizimi i fotografise vetem mes disa stileve te caktuara.Me duket se e vret mundesine e shprehjes se artit figurativ.

Sepse siç thashe me lart , te fotografuarit eshte nje art dinamik dhe si i tille , ndryshime me qellime rinovuese ose me shprehi te papara me para ne art , duke u perpjekur per te paraqitur ndjesi, forma te ndryshme ne nje kend te ri i falin fotos nje aura te re, te pakten keshtu mendoj une.
Dhe per tu kthyer ne temen kryesore mendoj se tere keto veprime jane me te lehta dhe mundesohen me ane te aparateve dixhitale.

Ndersa fotografia analoge mendoj se behet e mundur pas perfeksionimit te fotografit/es , si nga ana teknike ashtu dhe nga ana pamore (syri) duke e bere te mundur keshtu shkrepjen e fotove perfekte , pa pasur nevoje te shkrepen disa foto rrjesht.Megjithese ne fakt te njejten gje mund te praktikojme dhe me aparatin dixhital.Pas njefare kohe te stervitjes se syrit , dora juaj do te behet me e perkore dhe shkrepjet do te rrallohen.

Nga ana tjeter une per vete mendoj se aparatet dixhitale jane dhe me te sinqerta per kohen ku jetojme , pasi atmosfera dhe elementet e ndryshme qe na rrethojne tani jane shume me te ndryshme nga shume vite me pare.
Nuk mund te gjesh me aq me lehtesi te njejtat vende, te njejtat sjellje ne shoqeri, te njejtin afrim mes njerezve, te njejtin rehatllek, te njejten shtriqje te shkaktuar nga afersia.
Kete mund ta vesh re shume mire ne fotografite e shkrepura 40-50 vite me pare psh.

Por ne ditet e sotme çdokush dhe çdo vend ka pesuar nje ndryshim total, ka nje lloj padurimi, ane siperfaqesore ne çdo skaj.
Ndaj mendoj se aparatet dixhitale jane me efikase ne "paralizimin " e kesaj bote ku çdo gje ka marre nje aspekt dhe vlere kalimtare.

Ky eshte mendimi im.Do te doja shume te dija mendimin tuaj ne kete teme miq.

Tuesday, May 27, 2008

The magic of light and shadows

I called this photo of mine "an unusual moment in a usual day"..

It was just a normal day.Just a normal park , maybe there were more birds than usual.But especially the sunlight and the shadows created so originally and the birds shadows made the atmosphere so cinematic and enchanting.

It's incredible what light and shadows can do ain't it?

Tuesday, May 20, 2008

Publications feel good:)

colorful mosaic of a rainy IstanbulI got my photo published in a cool online mexican photography magazine;) Magazine's name is BOKEH
Bokeh is a new Mexican photography magazine focused to promote new talent, and to offer a place for sharing experiences, knowledge and creativity. Initially it will be a free downloadable PDF publication, but in a near future it could also become a printed document.
I had my photo named "colorful mosaic of a rainy Istanbul" selected for the graphics section of the magazine.You have to download the magazine to see the photos.

 Photobucket

Here's the link :www.bokehmagazine.com (check out page 64 for my photo)What else? Well another photo of mine which I won't show you now as I want it to be published first ,was requested to be published in a publication, that an art agency in London is preparing as a non-profit educational resource.As far as I'm told this one will go to press on June and will be launched this August.
And the last but not the least;) This other photo of mine , was the muse of a commercials publication company.They told me they were impressed of this wall and would love to use it in their commercial:)I'll publish the commercial's link as soon as it will be published by the way..
That was such a cool suprise for me as this photo is very dear for me too.
I have shot this last year in one of our Istanbul excursions with my flickr friends.
And is good to see , the others feel alike.This shows me , I have been able to narrate it somehow ,that I have been able in a way to transmit a part of the magic I felt when I shot the photo..

Friday, May 16, 2008

Blue Mornings!

I'm not a big morning fan.I'm not one of the enthusiasts that just can't wait to start a new day.
I don't mean to be ironical , in fact I wish I was different.But I just can't find the slightest energy to do anything in the morning.
Mornings are quite always getting my nerves on, especially that waking up alarm of my mobile. Brrr, I totally hate it..

But there are some special mornings too , you know?
The one at the photo is one of them.

It was a cold day and everything looked like surrounded with a blue-greyish texture..It made everything look even colder and frozen.The pigeons and the cannons, the bleak trees, the lonely people passing there, the lamp and the sky...Everything in this natural tableau seemed so perfectly harmonized with blue and melancholy.

But it wasn't sad at all..It was such a magic moment to experience , such a lovely, poetic emotion.
You could breathe the fresh , cold air and feel the nose-ferocious , odour of the sea vaporize the whole platitudinous,brain disturbing granules .
I stayed there for half an hour watching the sea and engorging this peerless view.Left the place with a feeling of enrichment.

If there was any way to help the mornings pass perfectly , this one would be my definite number one!


Wednesday, May 14, 2008

Honeymakin' ? / Mjalteberje ?


Endowed with the lust pollens,
Enclosed with elegant confines;
Love scents absorbed;
They pour the mellifluous passion !
------------------------------
Te pajisura me polenat e epshit,
te rrethuara me kufinj elegante,
Aromat e dashurise thithur ;
Ato derdhin pasionin e embel si mjalti!

p.s : kjo foto u pergatit me rastin e nje konkursi te titulluar "pjeset e trupit " ne grupin tim independentphotos ne flickr.per me shume detaje klikoni ne ikonen e grupit qe gjendet djathtas.perkthime dhe pershtatje te tjera jane shume te mirpritura:)

Friday, May 09, 2008

Fragmente te veçanta nga atdheu


 poetic windows from a forgotten era

pallat poetik

Miq, po ju ve nje tog fotosh qe i kam shkrepur ne Pogradec gjate takimit me miqte fotografe..Jane te tera shume te veçanta dhe mua me bejne pershtypje sa here i shoh..

c'era una volta il uest:)Photobucket


Ne rrugen nga Guri i Kuq per ne Pogradec mund te shihje shume shites ngjalash.Nuk e di por mu duk shume i veçante ky moment me kete djalin qe mbante ngjalen ne dore duke e tundur perballe makines se nuses...

Thursday, May 08, 2008

What Celebrity do i look like- inspired by Bleta:)my celebrity lookalikes..he he that was fun..like Christina Ricci so much:)

MyHeritage: Celebrity Morph - Soy agacı - Secere aile soyağacı

eni produly presents her lookalike morph (magari):)))

Tuesday, May 06, 2008

Seksi dhe nepsi shet?

klikoni mbi fotot per ti zmadhuar

Mu kujtua nga ky shkrim ketu te flisja per kete teme.
Siç e dini jam krijuese e disa blogjeve perveç Albtranslator.
Nje prej tyre jane dhe Yummania dhe Mamadhia( ky i fundit mirembahet kolektivisht dhe jo privatisht).
Me ben pershtypje diçka se megjithese Albtranslator ka me shume kohe qe eshte hapur se dy blogjet e tjera (rreth 8 muaj me pare se to), goditjet ne blogjet e tjera jane shume me teper.

Nga kjo konstatova:

1.Njerezve i pelqejne faqet e gatimit.Gatimi dhe çdo gje qe ka lidhje me te detyrimisht shkakton nje ndjenje te pakontrollueshme kersherie dhe deshire.Yummania ne diten e saj me te vizituar ka pasur nje numer vizitash prej 603 vizitoresh!

2.E njejta gje vlen dhe per faqen Mamadhia.Kjo faqe qe ne fillim te saj eshte hapur me qellimin per argetimin e njerezve dhe si e tille sigurisht qe do te jete e klikuar , por shikimi i tageve te kerkimit per te hyre ne kete faqe si dhe numri i egzagjeruar i klikimit drejt nje posti te caktuar (ca si me pike te kuqe:) me perforcon idene e titullit te ketij posti.
Ky post i caktuar per te cilin po flas eshte klikuar plot 10.273 here! ndersa ne diten me te vizituar ky blog eshte klikuar plot 1917 here!!!

Ndersa Albtranslator diten e tij me te vizituar e ka pasur me nja 350 klikime.Maratonomak(blogu im i perbashket me Bizelen rreth fotografise) akoma dhe me pak.Kjo e verteton dhe nje here ate qe them sa me lart.
Te njejten gje do te vini re dhe ne flickr.Foto te natyrave te mesiperme jane shume shume me te para sesa fotot e tjera.
Si thoni a nuk kam te drejte?

Sunday, May 04, 2008

Yerebatan Cistern- A 1500 years old beauty!

Yerebatan[a.k.a the cistern sunken on the ground] Cistern (also known as Basilica Cistern) was constructed on 542 due to the Byzantine Imparator Justinian's order..The reason of its built , was providing enough water to the Big Palace that was located nearby.
After Istanbul's conquire , this cistern's existence remained unknown for other 100 years, until the day it was re-discovered because of the water remainings in the basements and of the people who used to go fishing towards the open holes.
After it , the cistern has been reused again.
During the '80, the cistern has passed through a whole reconstruction.
The cistern is measured to be 145 m long and 65 m wide.It's surface is 9800

m².Cistern consists of a total of 360 columns , whose view and perspective also adding here the successful lighting and the wonderful reflection on the water , makes a magic contrast with the general darkness and pushes your general dimensions thoughts further , thrilling you more and more.The pedestal with two Medusa heads at the end of the cistern, is another stunning and evocative detail of this unique building.One of the heads is positioned on it's side and the other inverted.There is still water under the columns (app.12 inches long) and some lovely fishes floating.According to a legend; the origin of the water of this cistern are the Medusa's tears!
Photobucket
There is also a corner , where you can say a wish and throw any coin money.It's so very interesting to see how this place shines , with differents countries coins!
Seems like the whole world is united there wishing for her wish to come true:)
Another stunning detail is a very special column of the cistern named "The column of the tears".This very special column is filled with misks and is much greener than the others .Also , the cravings in "tear shape" , give this column a mesmerising aura.
In case you want to enjoy this place longer, you can have a coffee at the cafeteria found inside.If you're lucky and in time , you might also enjoy the beautiful poetic or musical nights that are often organised here.
The only problem in this lovely cistern , is the non-stop odour and the hard air caused by the high humidity.But one has to survive this for such a beauty ain't it?About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator