Sunday, July 31, 2011

Per tezhe Enin;)

Une u bera teze ;) Dhe me duket se kam tullumbace ne krahe pasi nuk po ulem qe nuk po ulem dot ne toke...Nuk e di si ta pershkruaj dimensionin qe ndodhem..Por nje shenim/dhurate shume e bukur qe morra nga nje mikja ime (me nje talent , zgjuarsi te vecante, por mbi te gjitha me nje zemer shume te madhe) me ndihu pak me zbrit per ca minuta ne toke...Dua ta ndaj ketu me ju,pasi mendoj se eshte nje shkrim shume i vecante...Mos e humbisni ju lutem, eshte nje nga dhuratat me te bukura qe me kane bere ;)...Falimderit B;)

---------------------------------------------------------

TE DREJTAT DHE DETYRIMET E TEZES ndaj fmiut (nipce/mbese) :

DETYRIMET :

1. Te jete rob per se mbari

2. Te jete cool

3. Te dije te beje foto te bukura (sidomos ato qe nxjerrin ne pah tiparet e fisit te vet, dhe te fshehe ato te fisit tjeter :D)

4. Ne pergjithesi ta leje fmiun ne pune te vet qe te beje ndonje çamarrokllek te palejuar nga prindet por sigurisht pa zarar

5. Asihere mos te projektoje ambiciet e veta tek fmiu

6. Ta zbavise fmiun

7. Ti bleje peshqeshe te zgjuara, lodra qe i rrisin sensin e orientimit dhe te shejtanllekut

8. Te perpiqet te duket sa me e re ne moshe qe ti duket fmiut si shoqe

(ketu perfshihen gjera te tilla si psh veshja e bluzave me Hello Kitty , Killer Kitty dhe kitlliqe te tjera lol

upssss harrova qe ti e ke cun. Hmm duhet te veshesh nai bluze me Batman, por noshta nai Winnie Pooh mund te beje pune)

9. Te luaje shkelqyeshem me top, por ta leje te fitoje ne 90% te rasteve, dhe ne 10% te dije te manaxhoje inatin e fmiut

10. Te njohe mire gjithe personazhet e kartonave, jo thjesht vizualisht, por filozofine e tyre nen rrogoz

11. Ta orientoje drejt kartonave klasike te llojit Tom&Jerry, Pink Panther etj qe ti msoje maskaralleqet e jetes, jete muti ca ti bosh

12. Te dije te lexoje libra ne gjuhen e vendit ku rritet fmiu :D

13. Ti coje per ditlindje/krishtlindje peshqeshin me te suksesshem. Kjo eshte e veshtire, por me pak pune,perpjekje, dhe research ja arrin.

14. Tja bleje peshqeshet online, sepse aty lexon review-te dhe i shkon ne daten e deshiruar

15. Ti coje peshqeshe lodra apo libra interaktive, sidmos qe luhen/lexohen bashke me te rriturin.

Keshtu dhe kunati/a sa here te ulet me fmiun per ta ndihmuar apo per ta bere lojen bashke do kujtohet kush ja ka ble at loder qe i hapi pune, por dhe qe e beri me ul me fmiun.

16. Mos ti bleje shume veshje. Kalamajt nuk dun me ja dit per rroba. Edhe nqs i blen veshje, te rekomanduarat jane :

- bluza me mesazhe. Qofte te llojit : Tezja ime ishte me i katun te danmarkes dhe me bleu ket t-shirt.Qofte me mesazhe filozofike

- breke me personazhet e preferume

- noi akesesor me mekanizem ose personazh te preferum

17. Ta dije ta ngreje zerin kur fmiu llastohet keq dhe i hypen ne qafe (ne kuptimin figurativ)

18. Nai here duhet ta maje fmiun ne qafe (ne kuptimin figurativ dhe jofigurativ)

19. Duhet ta percjelle ne kopesht/shkolle sa here te mundet kur shkon ta takoje

20. Duhet ti lexoje prrallen e paragjumit sa here qe shkon me fjet ke shpija fmiut

21. MOS TA RREJE ! MOS TA RREJE ! MOS TA RREJE !

22. Mos ti beje fmiut komente ose lavazh truni per pjesetaret e tjere te familjes. Marredhenia duhet te jete one-to-one. Mos ti flase per nenen e baben e vet.

Per hallat a xhajat e tjere. As per gjysherit. Marredheniet jane te ndame, secili te manaxhoje te veten me fmiun.

23. Mos ta haje rrenen. Sa të ta lene ne dore fmiun per here te pare do perpiqet me te manipulu. Boj shume kujdes. Kids lie big even before 2yrs old.

24. Ta marri ke puna/shkolla e vet nqs ka mundesi

25. Te shkelqeje sa te mundet ne jeten e vet, kjo do ta beje femiun krenar dhe kurioz per ta njohur. Por kurre mos tja thote vete arritjet e veta, ta leje ti kuptoje nepermjet menyrave te tjera. Keshtu jepet shembulli, jo duke i tregu diplomat ne mur,. Leje te pyesi vete.

26. Te jete tip udhetarje qe ti tregoje per vende dhe gjera

27. Ta heqi nga menja qe fmiu i ngjan sadopak asaj. Fmiu eshte njeri ne vete dhe ngjan me veten e vet

28. Te mos merzitet pse fmiu nuk ngjan nga fisi vet, apo te kerkoje me zor tiparet e gjakut te vet. Its useless. The beauty lies in its diversity

29. Ta leje te ngjyrosi dhe zhgarravisi sic i do qejfi. Edhe perbindeshi mund te ngjyroset me ngjyre roze. Ama duhet te dije dhe vete te ngjyrose ne menyre te cuditshme :)

30. Ta instruktoje me kujdes dhe permbajtje ne perdorimin e aparatit fotografik. Nuk duhen me shume se 5 minuta. Pastaj terhiqu dhe shif punen tende :D

TE DREJTAT

cer te drejte dashke mo ti. Te ka fal zoti nje nipce qe mund ta shofesh, puthesh, pickosh sa here te duash.

Thjesht ke te drejte legjitime ta duash.

Kjo eshte e drejta me e madhe ne bote.

Firmosur nga

Idiotja

Halle apo Teze e te pakten 4 copeve !

:P

Enjoy the enlargement of your family Eno. There are more to come , I am sure :)

Saturday, July 16, 2011

scribbler inspiration :)

inspired by this program (http://www.zefrank.com/scribbler/scribblertoo/) today i created some images :) after effects and picture mixing ,done by me on photoshop.

----------------------------------------------------------------------------------
Photobucket

picture of my brain

Photobucket

picture of my heart

Photobucket

there is something like alcohol

Photobucket

Venus peaks

Photobucket

magic mushroom land

Photobucket

Achilles last stand

Photobucket

prelude to vacuum

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator