Thursday, December 27, 2007

Who knows if the moon's?


who knows if the moon's a baloon,
coming out of a keen city
in the sky-
-filled with pretty people?

(and if you and i should
get into it,
if they
should take me and take you into their baloon,
why then
we'd go up higher with all the pretty people
than houses and steeples and clouds:
go sailing
away and away sailing into a keen city
which nobody's ever visited,
where
always it's Spring)
and everyone's
in love and flowers pick themselves

Courtesy of E.E.Cummings (1925)

BUJRUN:)

Monday, December 24, 2007

Fshati shqiptar

Photobucket
Arnavutkoy ose e perkthyer "Fshati Shqiptar" eshte nje nga lagjet me interesante dhe te bukura, nostalgjike te Stambollit.Sado qe Stambolli shquhet si nje nga qytetet e rralla qe ende e ruajne atmosferen nostalgjike dhe shenjat e historise , fatkeqesisht dhe shume zona te tij tashme po marrin nje pamje tjeter fale ndryshimeve te vrullshme te urbanizmit modern.
Madje kohet e fundit dhe kjo zone e Stambollit eshte nen rrezikun e perfshirjes ne kete vorbull te modernizimit urban, per shkak te planifikimit te ndetimit te ures se trete qe do te lidhe dy anet e Stambollit.Planifikim ky qe eshte bere shkak per protesta te medha nga ana e banoreve te kesaj zone.Ne fakt, po ta vizitoni kete zone do ta kuptoni sesa te drejte e kane te revoltohen banoret e ketij vendi kaq te veçante.

Jam e sigurte se tani po mendoni se nga e ka origjinen ky vend?:) Jo per gje por kjo eshte gjeja e pare qe kam menduar dhe une sapo kam degjuar per te.
Mendohet se emri i zones eshte vendosur gjate kohes se sundimit te sulltan Mehmetit II , me migrimin e shqiptareve ne kete vend.
Duke filluar qe nga shekulli i 16-te , kjo zone qe nje nga me te famshmet ne Stambollin e vjeter.Me shume e populluar nga jezuitet dhe greket, kishte vetem nje pakice popullsie myslymane, gje e cila ndryshoi goxha sidomos pas emigrimit te popullsise greke ne vitet '70 gjate konfliktit qipriot.

Photobucket

Per tu kthyer serish ne kohet e meparshme; emri i vjeter i kesaj zone qe dhe "fshati i engjejve" dhe siç u quajt me pas nga popullsia greke "megali revmati" qe dmth (rrjedhja e madhe) pasi gryka e detit ne kete zone qe gryka me e madhe midis detit te Zi dhe detit Marmara.
Kjo zone e Stambollit ishte dhe eshte ende shume e njohur per rrugicat e ngushta me shtepite madheshtore,mejhanet dhe rruget plot muzike,restorantet e famshme te peshkut apo tavernat,qoshket fantastike buze detit, arkitekuturen e bukur dhe mjaft te veçante, ku stili elegant spikat ne çdo detaj (si ne dyer,dritare apor stil ndertese).Gjate shekujve 18-19 shume qoshqe te bukura prane detit u dogjen per shkak te zjarreve te shumta te shkaktuara nga moti i keq dhe era.Po ashtu dhe ndryshime te tjera pasuan gjate kesaj kohe.Ketu vlen per tu permendur heqja e tramvajit te vjeter dhe zevendesimi i rruges se tij me rrugen bregdetare,e cila sot frekuentohet rregullisht nga peshkataret e rastit apo njerezit qe bejne ecejake neper rrugen e bukur buze detit.Tashme dhe keto te fundit jane kthyer ne simbole te kesaj zone.
E famshme si zone e Stambollit qe ne kohen e Romes se lashte, "Fshati Shqiptar" eshte nje vend vertet shume i veçante te cilin do t'jua rekomandoja perhere ne rast se jeni simpatizante te çdo gjeje nostalgjike, te veçante, te rralle dhe te paharruar.

per me shume rreth kesaj zone te veçante te Stambollit klikoni ketu:http://www.megarevma.net/theoralhistory.htm

Tuesday, December 18, 2007

Vintage : Zhytja e kendshme ne te shkuaren

Vintage , kuptimi i mirefillte i se ciles eshte "koha e vjeljes se rrushit per te prodhuar vere", ka disa vite qe ka perfituar dhe kuptime te tjera ne shume fusha si ajo e modes, mobiljeve, ndriçimit,dekorimit te brendshem, fotografise etj.
Sidomos pas viteve '80 u shfaq dukshem dukuria e "vintage" ne fushen e modes.Firma te ndryshme e paraqiten kete sakaq ne koleksionet e tyre.
Çfare do te kuptojme me vintage?Vintage eshte riperdorimi apo rifutja ne perdorim e shume veshjeve apo objekteve te perdorura me pare dhe qe deri para disa vitesh ishin lene ne harrese te plote.Produktet Vintage i perkasin periudhes kohore midis viteve 1920-1950, çdo gje perpara saj eshte antike dhe çdo gje pas saj deri ne vitet 1970 hyn ne sferen e retros.
Cili qe shkaku i bumit te kesaj mode?Pas egstravagancave joelegante te viteve '80 dhe gjendjes spirale (rrotullim i pafrytshem dhe paskajshem rreth vetvetes, kete e shpika vete -, tha-, nuk egziston gjekundi ky term:) te modes se viteve '90, nje kthim ne te shkuaren u pa si i pashmangshem, nje kthim ne gjenialitetin spontan te viteve te kaluar u be serish muze per vitet e sotme.
Gilles Lipovetsky, filozof dhe profesor ne universitetin e Grenoble, e ka pershkruar shume bukur kete fenomen ne librin e tij "Les Temps Hypermodern" , duke thene se : Fenomeni Vintage , shpreh hezitimin e njerezve ndaj te ardhmes duke i kthyer ata kesisoj, tek e shkuara e tyre.
E kaluara duket shume me e kapshme dhe e sigurt, thjeshtesia dhe çiltersia e gjithçkaje ne te kaluaren eshte e bukur, e besueshme, e kapshme, e mundshme dhe mbi te gjitha e riprodhueshme ne kohen tone ndaj sigurisht qe do te kishte nje shperthim ne tregtimin e saj.
Sigurisht , duke i shtuar dhe disa nuanca te kohes qe jetojme dhe duke i veshur kesaj here dhe nje term me politik, me social , duke e kthyer kete te fundit ne nje forme propagande dhe levizjeje. Levizje e cila e pare si kryengritje ndaj çdogjeje jo te veçante, masive,te rendomte u perqafua nga shume veta.
Dhe sigurisht qe me ne fund u be dhe ajo shume popullore, dhe serish ne mode.Duke qene e tille , ju rrit dhe vlera e tregut dhe çmimet e produkteve te saj sigurisht qe u kripen.
Rroba,mobilje,fotografi ,aparate, objekte dikur te destinuara per tu perplasur ne valixhe apo maksimumi per te pare driten e diellit vetem ne tregjet e dores se dyte, u kthyen tashme ne nje objekt prestigji dhe luksi.U bene houte-couture. Megjithate , meqenese jetojme ne nje kohe , ku kerkesat e shtresave te ndryshme te shoqerise nuk ka asnje lloj limiti dhe rivaliteti midis firmave te ndryshme eshte nxehur paq, sigurisht dhe fatmiresht :) Vintage krijoi nje treg elastik nga i cili perfitoi dhe perfitojne ende te gjithe te apasionuarit e saj.
Sot nje produkt vintage mund ta gjesh dhe ne Avenune e 5-te , por dhe ne shume dyqane e tregje te tjera margjinale anembane globit.
Nga keto dyqane dhe tregje ketu vlejne per tu veçuar:
1.Portobello Road Market (Londer)
2.Bricklane Market (Londer)
3.Kiliwatch (Paris)
4.Tregu i sendeve te ricikluara ne Amsterdam i hapur 6 dite te javes
5.Mjaft dyqane vintage ketu ne Stamboll.Une per vete do te veçoja By-Retro, fotografite e se cilit jane vendosur dhe ne kete post.E vizitova para disa ditesh dhe me thene te drejten me beri shume pershtypje.I vendosur ne Taksim, ne rrugen Istiklal, rruga e cila eshte vete nje monument vintage, ne nje nga pasazhet e vjetra te kesaj zone , me nje siperfaqe prej rreth 700 metra katrore, eshte vertete nje vend mjaft pikant per tere adhuruesit e ketij stili.Çdo veshje, mobilje eshte e veçante dhe nuk e ka as edhe nje te dyte te ngjashme.Kur shetita neper dyqan dhe kapa foton qe shihni poshte nuk e di sepse por mu duk vetja sikur isha ne nje nga zone filmi (te Fellinit) aq artistike dhe e vertete qe atmosfera.
per te pare fotot e disa rrobave (sepse fatkeqsisht faqja eshte vetem ne turqisht) te By-Retro klikoni ketu: http://www.avantgardeast.com.tr/?ref=jakeandjustin.com

Rryma Vintage eshte po aq popullore tashme dhe ne dekorimin e brendshem (duke perfshire ketu mobilimin,perdet,letrat e murit,letrat e ndriçimit, ornamentet etj) , si dhe ne fushen e fotografise ka fituar nje fluks te rendesishem, duke luajtur sidomos me teksturen e fotove per ti dhene atyre nje tipar vintage.

Si per fundim po shkruaj disa faqe interneti ku mund te gjeni elemente interesante rreth ketij fenomeni:
1.www.vintageswank.com
2.www.retro-housewife.com
3.www.gloriousvintage.com
4.www.vintagevixen.com
5.www.flickr.com (per te pare foto me tag vintage)
6.www.vintagelooks.com
7.www.antiquemystique.com

Thursday, December 13, 2007

Camondo Stairs & Camondo Family


 Camondo Stairs

Camondo stairs (also known as Kamondo stairs ) is a very special architectural project from the 19th century.Built in 1860 , by Camondo family , a very important and influent family by time, they are a special example of baroque and art nouveau styles.
These very special stairs have a hexagonal shape.It is said that this shape was arranged this way, so that if a child would slip while climbing down, the other bevel would prevent them from falling.These stairs were built to facilitate the transport of Camondo's children to reach school and to cut down Camondos way to the Banks Avenue , built by them as well.


Camondo family has a very interesting, fascinating and tragic history as well.
Camondos were of spanish-portuguese origine . They firstly moved to Venice escaping from the inquistion movement.
Their second destination would be Istanbul where they'd soonly ascuqire fame as one of moneychangers, bankers,financers,entrepreneurs in different investment areas.They were financers of the state during wars and banker of the state before the Ottoman Bank foundation.They were also one of the most important real estate companies of that time.Because of their influence on Ottoman Empire they are known as the very first foreigners to achive the priviledge of possesing real estates.
But above all, their positive influence at the modernizing and urbanizing of Istanbul city is ineffable.They have donated Istanbul city many , beautiful and very special buildings and khans.I'd especially note Camondo's Khan here, where different artists such as Abidin Dino (famous turkish painter), Orhan Veli (famous turkish writer/poet) , Yasar Kemal (famous turkish writer/poet) , etc.
Camondos were very well known as art partizans and supporters.After they left Istanbul , they passed to Paris where they kept on with their art passion becoming very well known collectors of fine art works.
But the end was not that brilliant for this family, very well known for their charitable nature.Sadly, the son of Camondos , Nissim was killed during first World War .A very special art museum with superb fine art works was constructed honouring Nissim in Paris.
Nissim's sister,Betrice wasn't much luckier , she was exiled with her family to Auschwitz camps, where they could never return anymore.Their mother , Irene was the last person belonging to Camondos .With her death, the dinasty of Camondos came to an end.
Photobucket


To return to Camondo stairs, everybody that has visited them, has a special memory there.Is it because of their unique shape, or their atmosphere , that I can't tell.For an unknown reason it is also told that these stairs are commonly called as "love stairs" by folk.
Henri Bresson Cartier, a french photographer, very well known for his reportage work has also a very fine photo of these unforgettable stairs.

click here to have a look at my whole Camondo Stairs Photo Collection:

http://www.flickr.com/photos/eni/tags/camondostairs/
To have a look at Henri Bresson Cartier's "Camondo Stairs" picture click here:http://www.artfacts.net/exhibpics/16896.jpg
for more info on Camondos: http://en.wikipedia.org/wiki/Camondo

Monday, December 10, 2007

Galata Moda


Dje pata kenaqesine te vizitoja "Galata Moda" , nje panair mode te organizuar poshte kulles se Gallates.Kjo ishte hera e dyte qe organizohej , pas nje panairi te suksesshem para disa muajsh ne te njejtin vend.Sigurisht qe kete here ne menyre me te organizuar dhe profesionale.
Ne te merrnin pjese 24 stiliste mode dhe stiliste bizhuterish, nga te cilet shume prej tyre jane mjaft te njohur dhe ne tere boten per koleksionet e veçanta dhe autentike.
E organizuar ne nje siperfaqe prej 700 m² , sigurisht qe merr nje kuptim tjeter me teper per faktin e vendndodhjes se saj teper te veçante, poshte kulles se Gallates.Kjo e bente atmosferen dhe me te veçante dhe nostalgjike.
Panairi shoqerohej dhe me muzike te kendshme te sponsorizuar nga nje prej radiove me te degjuara te Stambollit.
Organizatoret gjithashtu qene kujdesur per te krijuar kushte sa me te rehatshme dhe eglendisese duke vendosur dhe nje filial te nje prej dyqaneve me te populluara te kafese si dhe disa pika te vogla fast foodi.
Nje nga elementet me autentike qe sigurisht dhe nje filial i vogel i hapur nga bozaxhinjte me te njohur ne Turqi.Sherbimi i bozes ishte nje element vertet sa pikant aq edhe plotesues ne kete panair , ne te cilen spikasnin punet krijuese avantgarde por qe sidomos kete here me shume se kurre qene perdorur dhe mjaft elemente te kultures osmane.

per me shume info:http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=90465

Friday, December 07, 2007

Thursday, December 06, 2007

I've been tagged by Devi:)

Devi an american girl living in Istanbul has tagged me.Thanks Devi.
Well guys ,this is a new game..yeah I know you might feel fed up with all of these but I'll give a try.Here are the questions :

1.Interested to: photography,films,dance,interior design,cooking,travelling,reading etc tec etc.
2.What country? : I have many.But love European countries and some Asian countries as well.
3.What do you love: My beloved ones and every great stuff that life offers me
4.The most beautiful thing: everything genuine & sincere
5.What do you dislike: mediocrity
6.What kind of difficulties you suffer:my sweating limbs
7.What kind of person are you: nothing special to say
8.An important part of your life: my family,photography,perceiving.

Now I tag these guys :

1.Kim
2.Our man in Tirana
3.Digital Objective
4.Krahethyer
5.Energize it
6.Mademoiselle
7.Orange Bakery
8.Zograf

Monday, December 03, 2007

Istanbul Voyeurism:)

I shot this one yesterday from the Galata Tower! Had the strange feeling I was controlling all the city:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator