Monday, March 31, 2008

Can we give sorrow a shelter?


a manifest of involution

All of us have experienced sorrow, once or maybe often.
Reactions to sorrow have been different , though.
Some of us have just hated it , and have tried to escape from it in every possible way ,
whatever its price would be.
Some others, have understood it , never daring to be long time residents in its territories.
And some others have befriended it , learned from it , used it as a life motto, or as a trendy attitude .
Suddenly , the abandonment occurs.
Sorrow is banished from their lives, minds,hearts , and thoughts like a plague suffering dog.
According to Han Yu (chinese writer 768-824) : The seven consistents of emotional make up are: joy,anger,sorrow, love,fear,hatred & desire.A man of superior emotional make up will display these emotions in a balanced manner”
Joy is always wellcomed , looked forward ,valued as one of the best things we are blessed with.I do agree.I love joy and being joyful.I can’t say no to joy.I love to make people happy too.
So is love and desire, except for the socially pervert,unusual,uneasy definited ones.
Anger , Fear and Hatred are also accepted even though they might be hidden ,tried to be limited or suppressed .
But when it comes to sorrow , things change.
Sorrow is not wanted , at least when it looses its sedative desertion charms.
Right after , escape from sorrow begins.
A total sorrow detox takes place , boosted with fake happiness/innovation pills.
But will this heal us?
Wouldn’t it be better if we offered sorow a corner in our soul , share it with the other consistents of our emotions , perceive it , nurture it and approach to it ? Can we offer sorrow a shelter?
Maybe this would be more constructive and realistic., thus would lead us to stronger , non-deceitful self and to a witty life vision.

Below you may read some sorrow related quotes that I like:
1.But the sorrowing are nomads on a plain with few landmarks & no boundaries , sorrow horizons are vague and its demands are few.
Larry Mc.Murtry
american writer

2.It’s such a secret place the land of tears.
Antoine Saint de Exupery (1900-1944)
from the Little Prince

3.O sorrow wilt you live with me , no casual mistress , but a wife.
Alfred Tennyson
(1809-1892)

4.Yes, he thought-, between grief and nothing I will take grief.
William Faulkner
(1897-1962)
U.S novelist
5. I was the insider and the outsider.I was at home and I was exciled.I have never been happier , nor have I been sad.
Betty Bao Lord U.S writer

Friday, March 28, 2008

Festivali i filmit te gruas ne Stamboll

Edhe kete vit u organizua ne Stamboll festivali "Filmmor" ose i perkthyer nga turqishtja "Film Lejla" , festival me filma me permbajtje vetem mbi grate.
Kesaj here tematika e filmave qe "Historia e Grave: Perulje,Rebelim,Feminizem"
Duke perjashtuar temat e tjera qe perfshihen ne çdo vit, temat e mesiperme qene me te fokusuara kete here.
Prania e filmave nga vende te ndryshme te botes ne festival (Skandinavi,Evrope,Azi etj) , ndhimonte per te theksuar dhe me qarte sesa pak ndryshim kishte ne vende te ndryshme te botes ne trajtimin e grave dhe ne menyren sesi shoqeria,familja i shikonte ato apo mundohej ti hapte vend.
Nje nga filmat qe me beri me shume pershtypje qe filmi/dokumentar hollandez i rregjizores
:Heddy Honnigman.
Filmi titullohej "Emoticons" .Tematika baze qe vetmia urbane, dhe largimi nga shoqeri dhe mundimi i largimit prej kesaj gjendjeje apo mundimi i gjetjes se miqesise dhe mirekuptimit nepermjet internetit.

Te tera heroinat e filmit e gjejne shoqerine,apo arrijne te shprehin vetveten fare lirshem nepermjet internetit madje dhe te punojne neper forume ndihmash sociale.E çuditshme por e vertete.
Ndihen te rendesishme,te pelqyera ,te shoqeruara ,te forta dhe te vlefshme vetem virtualisht.
Sidoqofte ne fund te filmit shihet se nga keto lloj lidhjesh marrin nje drejtim pozitiv dhe keto heroina i marrin keto hapa dhe jashte botes virtuale.
Sigurisht me ndihme dhe te qenrave te ndryshme sociale, qendra te cilat duhet te suportohen vazhdimisht pasi prania e tyre eshte vertet shume e nevojshme.

Perveç filmave, komiteti i festivalit ashtu si çdo vit organizoi serish ekspozite fotografike, sempoziume ,konferenca dhe kurse rreth filmit.

Per me shume info rrethe festivalit dhe grupit FILMMOR shihni ketu : www.filmmor.com

Monday, March 24, 2008

Vetevrasja e çadres

Photobucket

E zaptuar nga pika shiu ;

E tronditur nga goditje rrufesh ;

E mbarsur me lotet qiellore ;

1 dite ajo u lodh,

E leshoi veten ne dallget e terbuara te detit

qe si per ironi te fatit te saj

Nuk ishte tjeter veçse

nje vaske gjigande e shkarkimeve

te zymtesise hyjnore

-----------------
the so-so english translation of these verses of mine:

Umbrella's Suicide

Restrained by rain drops;

Shattered by thunderstrucks;

Conceived of heaven tears;

one day it felt so tired,

that abandoned itself

at the sea's frenzied waves;

that as an irony to her fate;

was nothing else

but a giant bathtub

of the divine gloominess's emits


Thursday, March 20, 2008

Pay attention to these blogs please!

Please friends pay attention to these new blogs .

http://mourtheirdeath.wordpress.com
http://onemillionblogs.wordpress.com

And some important notes from them: (in english, italian & albanian)


Dear friends, all of you are aware of the dimension that violence is getting all over the world. We are feeding our dreams for a better world with dead heros and millions of victims. We are so proud of our XXI century achievments, but we are forgeting one main thing: WE MUST BE HUMANS, first of all. Add the mourning sign to your blog with the phrase ” This blog is Mourning their Death “

Cari amici, tutti siamo coscienti delle dimensioni ke sta raggiungendo la violenza in tutto il mondo.Noi stiamo nutriendo i nostri sogni di un mondo migliore con degli eroi morti e milioni di vittime. Siamo cosi fieri dei successi del XXI secolo, però stiamo dimenticando la cosa più importante : DOBBIAMO ESSERE UMANI, prima di tutto. Aggiungi il segno di lutto al tuo blog con la frase “Questo blog è in Lutto per la loro Morte”

Saturday, March 15, 2008

Fotografi te bera sipas pikturave te femijeve


Photographs made according to children's paintings!
This splendid creative work was prepared by a korean photographer.Just loved it!

Thursday, March 13, 2008

Ekspozita jone e pare! :)

Pak dite pas ekskursionit tone te fundit, kryetari i grupit dhe organizuesi i ekskursionit na tregon nje adrese interneti nga ku lexuam se vizita e grupit tone te fotografise qe bere lajm ne gazeten lokale te zones.
Kjo i kishte dhene zemer dhe beri qe ti linde nje ide interesante.
Te hapnim nje ekspozite me foto tonat te kesaj zone qe do te varen rrugeve te qytetit:)

Fotografite do jene ne permasat A3 dhe secili nga ne do te mund te paraqitet me 1 ose 2 foto te tijat.
Sigurisht qe do te bejme dhe nje vizite te dyte ne qytet gjate kohes se ekspozites.Une do perfitoj dhe nje here nga rasti te pervidhem tek ai hamami fantastik qe me morri mendte:)
Pas ekspozites mendimi dhe plani yne eshte qe keto foto ti dhurohen qytetit, vend i cili me bukurite e tij na ndezi muzen krijuese:)
Per momentin, koha e ekspozites eshte ende e pacaktuar per shkak te disa procedurave qe na duhet te kalojme me pare, por shpresojme te behet sa me shpejt.
Kjo ketu eshte nje nga fotot qe mendoj te dergoj, marre ne ate hamamin e braktisur.S'e kam vendosur ende per te dyten.Te shohim:)
Do ju sjell patjeter fotot nga ekspozita kur te behet...
Tani na duhet veçse pakez fat qe ti kalojme tere pengesat qe kemi perpara:)

Tuesday, March 11, 2008

Ekskursioni yne i fundit: Kıyıkoy&Vize

Photobucket

Te dielen e kaluar patem kenaqesine te vizitonim 2 vende te kendshme antike dhe turistike te Turqise me miqte e mi fotografe. Kete here , pikat tona te eksplorimit qene Kiyikoy dhe Vize. Zona e Kiyikoyit eshte e perfshire ne krahinen e Vizes dhe ndohet 164 km larg Stambollit.Kiyikoy eshte nje vendbanim qe ka egzistuar qe gjate koheve antike.
Vendndodhja e tij eshte ne Traken e vjeter.

Photobucket

Kiyikoy ka formen e nje gadishulli , sepse eshte nje cope toke e rrethuar shume çuditshem nga dy perrenj te medhej te quajtur "Pabuç" dhe "Kazan".Zona bregdetare e Kiyoyit eshte e mbushur me shkembinj qe perkedhelen nga valet e detit te Zi. Ne shume nga keto shkembinj ka plot shpella te cilat dikur sherbenin per strehimin e anijeve pirate qe sulmonin zonen.Po midis kety shkembinjve , gjendet dhe nje kishe, e cila eshte nje nder vendet e tjera qe duhen vizituar [sado qe ne nuk na doli koha:(] Kjo kishe e ndertuar ne shekullin e 9-te, eshte nje pjese e kultures bizantine te krishtere. Me lendinat e gjelberta ,perrenjve dhe bimeve te veçanta qe rriteshin ne te, ranishtes shume te veçante dhe shkembinjve te thepisur, si dhe per shkak te vendndodhjes se tij shume te favorshme ne bregdetin e Detit te Zi, Kiyikoy eshte nje vend shume i veçante me plot bukuri natyrale.

Ne u kenaqem dukem bere dhe plot foto hijesh ne rere , siç mund ta shihni dhe nga fotot.
per me shume infor rreth Kiyikoy klikoni ketu : http://en.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1y%C4%B1k%C3%B6y

Edhe krahina e Vizes qe perfshin zonen e Kiyikoyit eshte e perfshire ne pjesen Trake.
Ndersa emri Vize eshte pershtatja e fundit , e emrave te meparshem si Byzia,Bizje,Bide,Biza,Vyza etj.
Emri Byzia ne mitologjine greke qe emri i hyjnise se burimeve , emer ne qe ne fakt llogjikisht i shkon shume per shtat kesaj zone mjaft te njohur per bollekun e ujit.Edhe zona e Vizes ka qene e pushtuar nga shume shtete si Perset,Romaket,Keltet,Bizantinet,Bullgaret,dhe se fundmi Osmanet.Kjo sigurisht qe ka ndikuar ne krijimin e mjaft veprave dhe ndertesave hitorike si psh kisha e Haghia Sophias,nje teater antik,kishat neper shpella,manastire,çezme, mure keshtjellash etj..
Mua me beri shume pershtypje dhe nje hamam i vjeter i demtuar shume nga koha por ende shume shume i bukur dhe mbreselenes , megjithe vetmine e tij te zymte.Ja nje foto prej tij:http://flickr.com/photos/eni/2322975313/

Photobucket

Dreken e beme prane nje prej perrenjve te rrethuar plot me peme dhe lule fantastike.Menuja qe: qofte, syxhuk dhe perime te pjekura plus dhalle dhe boze me kanelle.Hera e pare qe piva boze se s'para me pelqen por kjo sikur me shijoi.Tek fotoja e fundit mund te shikoni njerezit duke mbajtur rradhen e drekes si dhe disa pamje nga grupi ne pergjithesi.
Por surpriza e dites qe diçka tjeter.Ne fund para se te ktheheshim , kryetaret e grupit na thane se do na shperndanin deftesat:)
Neve u habitem , çfare deftesash thame, veç kur shohim se kishin printuar per secilin anetar nje foto qe e kishim shkruar me pare ne forum qe na pelqente.Ishte nje surprize shume e bukur te shihje foton tende te printuar ,aq me teper kur nuk e prisja fare:)
fotoja qe kisha zgjedhur qe kjo :http://flickr.com/photos/eni/2068072269

Keshtu e perfunduam dhe ekskursionin tone te fundit duke pritur me padurim per ekskursionin tone te ri:)

shenim : ne foton e pare dhe te fundit ka kryesisht foto nga Kiyikoy dhe ne te dyten dhe te katerten kryesisht nga Vize.klikoni mbi foto per ti zmadhuar.

Friday, March 07, 2008

Spooky nature:)

click at the pic to enlarge and see the #
Duck #1 : Hey guys it's Tom Waits night , tonight at the club!Join me!
Duck #2:(thinks): We're going there too, you dumb!
Duck #3: (thinks):look at this jerk..trying to look interesting..hey man you suck..lay your hands off my chick, you bastard!!
Duck #4:(thinks):in fact all i need is a nice sauna therapy..to hell with you boozies!
Duck #5: (thinks):hey hon i'm gonna rock you tonight!

This is all I could think while looking at this photo of mine.Funny , aren't them? :)
Everybody's additional comment is very wellcomed:)

And have a great , funny weekend all of you!

Thursday, March 06, 2008

Disease Risk Index

Today I received an interesting notice from "Support the campaign for cancer research" at my fb profile.The notice was as written below:

The Harvard Center for Cancer Prevention has developed an easy and useful tool - the cancer 'DISEASE RISK INDEX' which enables you to calculate your own individual risk of a range of cancers, as well as heart disease, diabetes, and other diseases. So be more self-aware and learn more about your cancer risk today:

http://www.diseaseriskindex.harvard.edu/

You just have to enter this site and fill any of the short questionnaires.You are doing lots of stupid ones:) so take time to see yourself's cancer risk and learn some tips to prevent them as well.
I found it interesting and felt I owed showing you this my beloved virtual friends:)

Tuesday, March 04, 2008

Roza rozina çelin trendafila...

kliko mbi foto per ta zmadhuar dhe lexuar perlat:)
Ne viziten time te fundit ne Tirane, nje dite ne shtepi teksa po kerkoja me ngulm nje liber te vjeter qe e kam shume per zemer, hasa ne blogun e kujtimeve te mia te tetevjeçares.
Fillova te buzeqesh teksa pashe kete bllok te harruar e te plasur ne raft prej vitesh.
Ate bllok qe dikur kishte pasur nje rendesi dhe vend te veçante per mua:)
Blloqe te tille , ne fakt ,jam e sigurte se kane qene shume te rendesishem dhe per shume nga ju vajza [sidomos se nuk mbaj mend çuna qe mbanin te tille blloqe:), ishte diçka me feminine:) ]
I shfletoja faqet e tij dhe me kapte gazi por aq sa ndjeja dhe respekt per shkrimet feminore, parrullat e perseritura,vjershat tematika kryesore e te cilave qe dashuria,zbukurimet dhe fotografite e shumta kryesisht copeza reklamash te firmave te ndryshme te shkeputura ,apo prera me mjeshteri dhe fshehurazi neper katallogje pak te gjendur.
Pasi te gjeje fotografi te bukura per ti ngjitur ne bllokun e shoqes apo te kishe te tilla ne bllok qe nje gjendje statusi, qe mburrje, qe gradim:) Qe objekt admirimi nje bllok i tille!Po ashtu si ç'mund te ishte dhe nje koleksion i paçmuar letrash çemçakizi ..

Teksa e krahasoj bllokun tim dhe deshirat e hobit tona, menyren e rritjes tone dhe ate te adoleshenteve te sotem,mendoj:Sa e ndryshme qe eshte!
Kryekeput!
Sa komplekse jane jeta, deshirat, angazhimet e tyre tani!
Nje adoleshent i diteve te sotme do qeshte me keto lloj zbavitjesh qe kishim ne.
Tani nuk eshte me cool te kesh nje bllok , por mbase nje blog...

Sigurisht qe jane kohet,kushtet e jetes,teknologjia,ato qe bejne ndryshime drastike ne jetet tona.
Duhet ta pranoj se kam dhe une disa zilira te vogla ndaj brezit tani, nga ku disa jane mundesite e edukimit,kurseve dhe teknologjia qe ne kohen tone qene ne dimensione krejtesisht te tjera...

Sidoqofte , sado me lajle lule,sado jo shume syçelur qe kemi qene si adoleshente nuk kemi qene keq mes tere atyre rremujave qe jemi rritur.

Teksa mendoj keshtu syte me rreshkasin serish mbi citatet,vjershat,ngjyrat e bllokut tim te kujtimeve.
Mbizoterojne trendafilat,romanticizmi roze dhe "kitsch"-i ne bllokun tim.E prape , sadoqe e ka humbur shkelqimin e dikurshem , serish eshte simpatik ne syte e mi ky bllok legjendar.Serish gezon respektin ne mos dhe dashurine time , megjithse ne forma te tjera :)

Monday, March 03, 2008

Tagged by Kim: open book

It's been a while I have been tagged by Kim to write the (6,7,8,9th sentences of the 123rd page of the book I'm reading)..
Sorry for my delay dear Kim, I've been really busy and just could hardly finish my albanian book of Artan Fuga "Rrota e mundimit" , plus keeping on with Jerzy Kosinski's "The painting bird" which is another goodie..
"Rrota e mundimit " a.k.a "the wheel of torment" was good ..I enjoyed it a lot..loved his differently reasoning and how he described,argumented on many social aspects.He definitely has an odd , but effective argumenting style.And he's a great observer.I recommend you this one,definitely!

And regarding Kim's book tagging I'm writing down the sentences of an interior design book I'm reading at work , since this one is in english:) at least you'll learn something new on the curtains:)

Book Source: The Curtain Book
Writers:Caroline Clifton-Mogg & Melanie Paine

"When several elements are hung together at one window , the fitting details become more complex.
To make the curtains look full and luxurious use interlining- a soft blanket layer between fabric and lining which will also improve insulation.For a finishing touch,include a border,in a contrasting fabric,running vertically,set in from the edge of the curtains.The border fabric can be of different colour or texture from the main fabric-perhaps a length of old ,delicately patterned silk or paisley cotton".

Now I tag Zhapik,Elais,Klodi,Emigrant,Belle,BBC,K+,Karmapolitick,Selfmaderadio,RockyGirl,
Brisku,BBP1K,Minerva,Massia,Krasta_Krau,Edrus,Mumsbest,Perjetesisht te Panjohur,Tena.


------------------

Ne shqip:

Miq te dashur ju lutem ndani me ne fjalite e (6,7,8,9, ) te faqes se 123-te te librit qe keni ne duar per momentin.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator