Sunday, December 31, 2006

what am I expecting from 2007...


Today it's the last day of this year and always it's a day that makes you think of the whole year eventhough you don't care or you hate this days.You can't stop thinking of what passed this year , what you earned (not in the economic aspect) and mostly what you've lost....
When you lose s.t or s.b dearest to you in fact the other things remain very meaningless.Because your loss is huge and irrevocable..In such a case I resemble this year with a black hole that absorbed one of my best belongings...Being insuch a situation makes me not care a lot about 2007..
However , what I'd expect from this year would be energy for working and lots of things to do , fulfilled goals and moments and the last but not the least appreciating and feeling blessed for our beloved ones and good things we might face...
p.s: ok ok , one trip to Praha and Scandinavian countries would be ok as well...Are you noting these ones down Santa Claus:)


Wednesday, December 27, 2006

Nostalgji per mengjeset shqiptare/Albanian breakfast
Pranojeni...kush nga ju qe jeni jashte shtetit prej shume kohesh nuk ka nostalgji per mengjeset qe hanim ne Shqiperi?Megjithse une per vete e quaj veten me fat sepse duke qene ne Stamboll , mundem ta gjej shumicen e gjerave qe mund te gjej dhe ne Shqiperi.Me kujtohen mengjeset kur ngrihesha per ne shkolle dhe nga kuzhina kundermonte era e çajit te malit apo atij te blirit apo e bukes se thekur.Ishte nje nga gjerat e pakta qe me ngrente sadopak humorin e prishur per shkak te sapongritjes nga gjumi.Sigurisht qe duhet ta keni marre me mend se mengjeset e se dieles jane ato qe desha me shume , madje kjo eshte e vlefshme dhe sot e kesaj dite.
Te dielave sikunder çdokush ishte me i ngeshem dhe mengjesi permbante gjera me te renda per tu gatuar.Te dielat kishin te veten petullat , palaçinkat. Mbase shume veta se kane qejf po per mua dhe vala(paparja) me miser ose buke te zeze dhe trahanaja ishin te preferuarat e mia.Mengjesi i se dieles ishte shume i bukur me teper dhe per faktin se te gjithe ishim ne shtepi dhe ne shume raste kishim dhe misafire..Atmosfera e krijuar nuk kishte te share.Eshte ne fakt kjo atmosfera aq e sinqerte qe na ka ngelur ne mendje per kaq kohe.Duke qene jashte vendit tone , ne njefare menyre ngelemi te detyruar te asimilohemi me kushtet dhe traditat e vendit qe na rrethon dhe kjo na ben te largohemi nga tradita jone sado qe te jete.Fundjaven e kaluar me kapi nostalgjia e mengjeseve shqiptare dhe u mundova te bej nje te tille.(shih foton)Sado qe nuk u be njesoj si ne Shqiperi , ishte e kendshme ta merrja veten me te mire per disa momente:)
Ndonjehere tjeter do t'ju flas dhe per mengjeset tradicionale turke.Edhe keta ketu nuk ja kalojne keq jo:)vetem se hajne qamet shume:)


Monday, December 25, 2006

The importance of affectation


I'm not a showy person and I don't care for affectation too....

But I do believe that this one is important in nowadays , especially in bussines...
With the enormous variety of choices , different products and services supplied , it's becoming each day harder to choose something..People are not anymore like they used to be...They have other expectations and they can't get satisfied with what two decades ago they'd feel in heaven.Everybody is looking for the best , the most economic , the funniest , the best quality at the same moment....Of course this makes the competition between rival companies like a perfect hell.What is it , that would make the competition easier and the success guaranteed?
Well , as we are living in a universe that continuosly changes firstly the product should offer to the client something that it hasn't been offered before.This doesn't have to be in very high quality or with very special qualifications.Being new and useful makes it already the top product.
But what when it is something that doesn't change so often or can't have very new versions?In such a case I believe publicity and the way it is shown would be the most important factors to make that product special and wanted.
People like affectation at least at the things they use for fun.It may sound to you interesting maybe that what made me write this topic was this differently served bitter , in Albania , Tirana...
Normally I don't drink bitter , but the way it looked from outside was so catchy and showy that I couln't resist it.

Don't ya think I'm right?:)

Saturday, December 23, 2006

Gjithmone vonohemi , kudo


Nje poezi qe me pelqen shume...tregon menyren sesi i perjetojme shume gjera ne jete...mendoj se eshte e vlefshme per te gjitha koherat...


Gjithmone vonohemi kudo


Gjithmone vonohemi , kudo
nga larg shume larg ne vime
Te lodhur bredhim ne trishtim
gjithmone vonohemi , kudo
Nuk dime te vdesim as te qete ,
shpirti kur vdekja afrohet
Papritur ndizet , flakerohet
Nuk dime te vdesim as te qete
Gjithmone vonohemi , kudo
E vonuar endrra , qetesia ,
suksesi , pritjet , dhembshuria ,
Gjithmone vonohemi , kudo


Andrew Ady
photo source : www. oldmasterpiece .com

Wednesday, December 20, 2006

Kur do te behemi ne njerez...

Duke filluar qe sot do te shkruaj me raste disa nga idete qe me vijne ne koke mbi disa nga reformat e mundshme dhe ne fakt te lehta per tu kryer qe do ta lehtesonin shume fakte te renda ne Shqiperi...Çdo shqiptar eshte i ftuar te hedhe sygjerimin e vet ne kete teme...Ku i dihet mbase dikur mund te na degjoje dikush...

Kur do te behemi ne njerez: Kur personat qe punojne ne vendet institucionale shteterore nuk do te kene si parim mbushjen e oreve te punes me veprime pa vlere , shmangie ndaj punes apo sorrollatje te personave qe i drejtohen atyre per ndihme...

Do te vazhdoje...

Saturday, December 02, 2006

Qoshet....Ne jeten e çdo njeriu ka disa qoshe ...Çfare qoshesh?
Qoshja jone ne shtepi ,qoshja jone ne pune , qoshja jone ne kafene , qoshja jone ne bar , qoshja jone ne bibloteke , ne piknik , qoshja jone ne ..... nuk mbaron se numeruari...
Çfare jane keto qoshe?Jane vendet qe ne i zgjedhim gjithnje panvaresisht se me vetedije apo pa vetedije.Kjo eshte nje gje qe ka lidhje me karakterin tone.
Sepse ne i shtojme boten tone ,mendimet dhe preferencat tona ketyre qosheve.
Çdokush deshiron te mbarte nje pjese te botes se vet kudo qe te shkoje.Sepse çdo njeri e ndjen veten me mire ,me te lumtur dhe me te mbrojtur ne boten qe ai ka krijuar vete.
Per kete arsye e mbartim ate me vete , kudo qe shkojme.
Kjo na ndihmon qe te mos e ndiejme veten te huaj ne asnje vend.
Sot po vendos foton e qoshes time ne pune...Me vone do te vendos dhe foto te tjera te qosheve te mia te preferuara....

Friday, December 01, 2006

Grey December....Today it's a gray day...

The sky , the sea , the buildings and every surrounding thing looks grey...It looks like seasons have made a hidden agreement with each other...

From the colorful , magic autumn season , we are passing to the cold , not so multicoloured winter...Long nights , cold weather is on the way...However ; we'll have snow too:) and that's the best part...

Anyway , living in a mediterranian country makes the winter more enjoyable ...Because the nature is not so dull in here...Thinking like that , makes me face this fact better...

Wednesday, November 29, 2006

NUK ....

Nuk flas se nuk di ;
Nuk eci , s'kam rruge ;
Kam rruge , nuk shoh ;
Shoh , nuk ka drite ;
Kur deshiroj , nuk dua ;
.....Keshtu eshte............

Autore N.N. (shoqja ime e ngushte)

Friday, November 24, 2006

antique shops

I love antique shops...I love the atmosphere that surrounds them..everything is so nostalgic and poetic in there.the colors , the odor , the corners , the objects ; everything just screams history !

Every object has it's own story , it's own experience in this world ...An antique shop is the best place to see all of this great objects of different epochs altogether...It's really great..You feel you are passing in a historic corridory !

There are people who hate this kind of places..They find them very dull , but I love them.Maybe I wouldn't prefer to have a house full of antique objects , but the idea of seeing them altogether thrills me..

Here there are 2 photos from an antique shop in Istanbul ,Turkey...

Thursday, November 23, 2006

fjali klishe ...

Poshte po shkruaj disa fjali klishe qe i urrej ne shqip:

1.Kur çdo gje te mbulohet nga pluhuri i harreses... (Ky pluhuri i harreses , me duket aq togfjalesh i dobet dhe medioker sa qe me perzihet sa here e lexoj)....
2.Dielli puthi kindat blu te fundit te qiellit...(boooo sa kot)
3.Toka qe mbushur plot me qilimin e kafte te gjetheve...(ça qilimi paskesh qene more:)


per momentin kaq me kujtohen ...mund te shtoni dhe ju...
do shtojme dhe te tjera:)

Tuesday, November 14, 2006

cleaning up !

Recently I realised how much useless things I have collected everywhere in my house.There are papers, notes ,brochures , things I don't wear anymore ,and a lot of old useless stuff ! It stressed me just to think of it !So I decided to collect them and throw away!Yes I knew it would be a boring evocation , but I had to :( I have a bad habit of watching and controlling the old things...every one of it reminds me of something...strange isn't it?Even while throwing it , its memories stay with me...that's why it takes such a long time to throw them and to get rid of all of these stuff !


However , after 4 hours I had lighter & emptier shelves and wardrobe and lighter memories as well:)


Upon the request of Shqipo here's a photo of my cleaned up refrigerator mess:)

Saturday, November 11, 2006

don't touch my zebra !!!

All of us have some objects who are dear and special for us...some because are given from our beloved ones , some because give us a good energy and some because remind us of very special moments
I just love this mug for example.It is at the same time very elegant and artistic and very cozy too. It gives me warm feelings !
One needs such kind of things especially while working..it makes some things easier:)


Friday, November 10, 2006

somethig funny....

Yesterday I had to go to the airport to wait for 2 turists and while I was waiting I saw something very funny.I saw a man handling a paper where the name and the surname of the turist were writen ...the name was ok , but God , what do yu think his surname was : CRAPTREE :)))
I couldn't believe my eyes...I started to laugh in an uncontroled way....
Then I approached to that person and asked him who he was waiting for...It came out he didn't speak english at all...(in fact I was sure about that :)cause nobody that speaks english wouldn't dare it...At that time his turist came ...you should have been there to see his face..it changed colors from yellow, red up to blue :) then he forced hisself to smile and immediately changed the surname on the letter as CRABTREE....
You see ; sometimes a letter changes a lot of things , even your prestige :)

Tuesday, November 07, 2006

I have my heart broken:(

My daddy has been a bit ill the last days...So he's laying all the time...The worst thing is that I'm away from him :( It makes me so sad thinking that I'm not near him now...I called him yesterday and I felt his voice didn't have the same energy it always has ... I could feel he was tired and not feeling his best...But what touched me was that , eventhough his situation , all of the time he kept on asking how I was doing and on persuading me that he was ok and I shouldn't worry...:( It broke my heart...The thing that I wasn't there to give him a hug , to squeeze him for a while made me feel so bad...I had to force myself to smile and then I hanged up the phone...Daddy I love you so much :(

Thursday, November 02, 2006

Pandora's Box
Build for yurself a strong box ,
fashion each part with care,
when it's strong as your hands can make it ,
put all your troubles in there ,
hide there all thoughts of your failures
and each bitter cup that you quaff,
lock all your headaches within it;
Then sit on the lid and laugh.....

Wednesday, November 01, 2006

Stormy Rainy November...


This November started stormy and rainy ...It's 3 days we're having a lot of rain.Yesterday I just saw at the news that for every metre square of Istanbul has rained 35 kg of rain !!Man this is crazy !!OK I said once that I missed autumn , but I didn't miss the rain :) It's so boring to wake up each day under so much rain.I hate the feeling of being wet all over.There are people that love walking under the rain ,but me : NOOOOO...

I just love to watch the rain from inside...However the atmosphere is beautiful , there are great leaves and colors everywhere and the air is great...

Monday, October 30, 2006

what happened to my "to do list" ?/ "Yapılacak şeyler" listeme ne oldu?

You may have seen my "to do " list ....As I told you I'm not so successful in realising everything I promise myself...Let me see what I did this time :

1.I was supposed to buy myself a Nikon digital camera...
Conclusion : I didn't :( it wasn't my fault, the shops were closed.
2.I was supposed to read the books I've selected.
Conclusion : I was only able to read a book. (Memoria de mis putas tristes - By Gabriel Garcia Marquez)...This is the first book I like of Garcia Marquez...I have read Erendira before , but I hadn't like the style of his storytelling.But this one , I did like...The description of the old man's psychology was described in a very realistic way.You could learn very interesting things regarding their culture as well.
3.I was suppossed to watch the movies I've selected.
Conclusion : Well I may say this is the point I realised better:) I watched 7 films ..( Fitzcarraldo by Werner Herzog , Buffalo '66 by Vincent Gallo , Animal Factory , Black cat , white cat by Emir Kusturica , The Machinist , Diner , Spun )...I'll talk about them later..
4.I didn't sleep enough:) cause most of the time I was out hanging with my friends:)
5.But I can say that I had a lot of fresh air...
6.What else did I do : Well I shot lots of photos , we went to dance with friends , had a good apple pipe out , walked a lot , passed time with our cats and most importantly had a good laugh...

I thinks this holiday passed better....


Aşağıda benim "yapılacak şeyler" listemi görmüş olmalısınız..Her zaman kendime söz verdiğim sözleri tutmakta pek başarılı değilim.Bakalım bu sefer ne yapmışım ...

1.Sözde kendime bir Nikon dijital kamera alacaktım.
Sonuç : Alamadım:(Ama benim bir suçum yok , dükkanlar kapalıydı.
2.Sözde seçtiğim kitapları okuyacaktım.Sadece bir kitap okuyabildim.(Gabriel Garcia Marquez'in Memoria de mis putas tristes'i )okudum .Bu Markezden ilk sevdiğim kitap.Daha evvel Erendira kitabını okumuştum ama oradaki hikaye anlatımı hoşuma gitmemişti.Ama bunu beğendim.Yaşlı adamın psikolojisi çok gerçekçi bir şekilde anlatılmış.Onların kültürü hakkında da çok ilginç şeyler öğrenebilirsiniz.
3.Sözde seçtiğim filmleri seyredecektim.
Sonuç : Bu en iyi gerçekleştirdiğim şeydi , diyebilirim.7 film seyrettim ( Werner Herzog'dan Fitzcarraldo , Vincent Gallo'dan Buffalo'66 , Animal Factory, Emir Kusturica'dan Kara kedi , Ak kedi , The Machinist , Diner ,Spun)...Bunlardan daha sonra bahsedeceğim...
4.Yeterince uykumu alamadım , çünkü genelde dışarıda arkadaşlarla takıldım:)
5.Ama bir sürü taze havva çektğimi diyebilirim.
6.Başka ne mi yaptım ? Bir sürü foto çektim , arkadaşlarla dans etmeye gittim , iyi bir elma nargilesi içtik , baya yürüyüş yaptım, kedilerimizle zaman geçirdim ve en önemlisi çok ama çok güldüm.

Bence bu tatil diğerlerinden daha iyi geçti...

Tuesday, October 24, 2006

"To do" list / Yapılacak şeyler listesi

My "To do" list for this 4 days of holiday :

1.Buy the Nikon camera you've promissed yourself.
2.Finish the books you've started.
3.Watch the films you've selected .
4.Have a good sleep which you can't have during work days:)
5 And the last but not the least , have a lot of fresh air....

Bu 4 gün tatil için yapılacak şeylerin listesi:

1.Kendine alacağını söz verdiğin Nikon kamerayı al.
2.Başladığın kitapları bitir.
3.Seçtiğin filmleri izle.
4.Çalıştığın süre boyunca sahip olamadığın iyi uykuyu çek:)
5.Ve sonunda ama en önemlisi , bolca serin hava çek...


Saturday, October 21, 2006

Finally holidays ! / Nihayet tatil geldi !

After a long time after summer holidays , finally we are blessed with 4 days of holidays because of Eid...
I love the holidays that intervene into long working periods...They are like oasis in the desert of stress ...)
Each time this kind of holidays come , I promise myself to do things that I always keep postponing , but I can't say I'm always too successful in realising all of them:)
This has always been a reason of dissapointment , but I decided not to think much about it this time.I'll try to have my best of the holiday without pressing myself for anything...Maybe this is the right thing...

Yaz tatillerinden uzun bir süre sonra sonunda , bayram nedeniyle 4 tatil günü yakalama şansına sahip olduk.
Uzun çalışma süreçleri arasına sıkıştırılan tatillere bayılırım.Stres çölündeki vahalar gibiler:)
Ne zaman ki bu tür tailler yaklaşsa, kendime yapmak istediğim de hep ertelediğim şeyleri yapmaya söz veriyorum , ama her zaman bütün bu sözleri yerine getirmekte çok başarılı olduğumu söyleyemem:)
Bu her zaman bende bir hayal kırıklığa neden olmuştur , ama bunu bu sefer fazla düşünmemeye karar verdim.Kendime fazla baskı yapmadan bu tatilin keyfini çıkaracağım.Belki de bu en iyisidir...

Friday, October 20, 2006

autumn colorsHere it comes the autumn with it's lively and melancholic colors...I love the expression of the autumn colors...they are so warm and relaxing...here there are some shots related to this subject...

Wednesday, October 18, 2006

Shall I call this a hobby?Oh come on/ Buna bi hobi mi desek?Yok daha neler

photo source: yahoo.com
I was so surprised to see this photo recently on yahoo.This lady is told to have the longest nails in the world...Look at her nails ..Aren't they scary?Look at their curves...Isn't all of this freaky?
I wonder how other freaky hobbies are there in the world?Who cares with this stuff?And what makes people interested in them?
1.Need to be famous?
2.Being bored of life?
3.Desire to be different?
4.Loneliness?
5.Or because they were really born as freaks?
I'm not sure in any of the above points , but one thing I know for sure is that , I always act like I had freaky hobbies when I face with things/persons I dislike....I do this in order to shock them .When somebody is shocked , he/she can't disturb you:)
I remember , when I was a child I had a very spoiled friend of mine.One day we were at the sea and she just started to get into my nerves with her behaviour.
What did I do? I took an oyster from the sea and ate all of it's content .I told her , it was a hobby for me to eat oysters directly from the sea.She was so shocked to see this , she never acted the same way she did...
You see , sometimes freaky hobbies work...:)But I wouldn't say the same thing for this lady's hobby too:)
Geçen günlerde yahoo'da bu fotoyu görünce çok şaşırdım.Bu bayanın dünyada en uzun tırnaklara sahip olduğu söyleniyor.Parmaklarına bi bakın .Korkunç değiller mi?Onların kıvrımlarına bakın...Bütün bunlar çok acayıp değil mi?
Merak ediyorum , dünyada kaç tane daha acayıp hobiler var?Bu tip şeylerle kim ilgileniyor?
Ve insanları bunlara iten ne dir?
1.Ünlü olma ihtiyacı mı?
2.Hayattan sıkılmaları mı?
3.Farklı olma isteği mi?
4.Yalnızlık mı?
5.Yoksa gerçekten acayıp insanlar olarak mı dünyaya geldikleri için mi?
Yukarıdakilerin hiçbirini bilemiyorum , ama emin olduğum bir şey var o da , ne zaman hoşlanmadığım durum/insanlarla karşılaştığımda , acayıp hobilerim varmış gibi davranışlar sergilemem.Bunu onları şoke etmek için yaparım.Birisi şoke olduğunda seni rahatsız edemez:)
Çocukken , hatırlıyorum , çok şımarık bir arkadaşım vardı.Bir gün denizde idik ve davranışlarıyla sinirlerimi bozmaya başladı.Ben ne yaptım dersiniz?Denizden bir istiridye aldım ve olduğu gibi yedim.Ona da istiridyeleri direkt denizden yemek hobim olduğunu söyledim.
Kız o kadar şok oldu ki , bir daha eski davranışlarını sergilemedi...
Gördüğünüz gibi bazen acayıp hobiler işe yarıyor...Ama tabii bu bayanın hobisi için aynı şey diyemeyeceğim:)

Tuesday, October 17, 2006

nostalgic placements / nostaljik yerler
I always get excited when I see some old building...Everything about it fascinates me , amazes me ...
The architecture , the decorations , the colors , the walls and all what they bear from the past....it's really amazing...
I can't stop thinking what kind of lives have been lived under this roofs... I resemble the nature of the inhabitants to the nature of their building.They are related with each other... You can't find any bohemian people in a minimalistic building I think :)
However you can see common people that aren't interested at all in old architecture , living in a wonderful old building like that..just look at the hanged laundry there...Isn't it ironic for this building...Who knows who's been living in here before...Bu now is used as a kindergarden:)Funny , isn't it?
Eski bir binayı gördüğümde her zaman heyecanlanıyorum..Onunla ilgili herşey , beni etkiliyor, büyülüyor...
Mimarisi , dekorasyonu , renkleri ,duvarları ve onların geçmişten taşıdığı herşey..gerçekten muhteşem..
Sürekli bu çatıların altında nasıl hayatlar yaşandı sorusunu düşünmeden edemiyorum...Oturanların tarzını , oturdukları binanın tarzına benzetiyorum.Birbirleriyle bağlılar.Mesela bohem birisini , minimalist bir binada bulamazsın diye düşünüyorum:)
Gene de hiç eski mimari ile ilgilenmeyen , bazı insanların böyle müthiş eski bir binada yaşadığını görebilirsin.
Bu asılan çamaşıra bir bakın...bu tarz bir binayla alay eder gibi durmuyor mu?
Kim bilir eskiden orda kimler otururdu..Ama şimdi bir kreş olarak kullanılmaktadır..Komik değil mi sizce?

Monday, October 16, 2006

sunday afternoon machiatto/pazar öğlesi makiatosu


Middle of autumn...Sunday afternoon...Rainy weather...
It's very depressing and great at the same time....
It's depressing when you see how all of this summer energy goes off..It's depressing because it's sunday afternoon..you know I hate sundays especially afternoons....It reminds you all of the time of the new week and of all the responsibilities you've postponed for the working days , because nobody wants to deal with this stuff on weekend, on holidays...
But still it's great because the weather it's rainy...You may find it ridiculous , but I'm happier when it's rainy weather.(let us say only when it looks like it'll rain, don't like too much rain as well)...You become more melancholic, thoughtful and creative in such a situation...When the weather is sunny , everything shines, but when it's rainy you have more time to deal with your self and with your mind...At least that's true for me...;)
You can watch a great movie at home, can have your machiatto , can read some great books (not bestsellers:), they suck)...or just can sit there and think...that's the best part of these days...My long machiatto helps me for this.....:)
Sonbahar ortası...Pazar günü öğlen...Yağmurlu hava...
Bu aynı zamanda hem çok depresif , hem çok güzel...
Depresif diyorum çünkü yazın tüm enerjisini alıp götürüyor , Ayrıca pazar günü öğlen olması onun başka 1 depresif yönüdür...bilirsiniz ben pazar gününden nefret ederim , özellikle de pazar günü öğleden sonraki zaman kısmından..Sana bütün zaman yeni haftayı ve iş günlerine yapman gereken ve ertelediğin şeyleri hatırlatır, çünkü kimse haftasonu, tatilde bu tip şeylerle uğraşmak istemez...
Ama yine de süperdir çünkü hava yağmurlu..Size gülünç gelebilir ama ben yağmurlu havvada daha mutluyum.(daha doğrusu yağacakmış gibi duran da aslında yağmur yağmayan havvadan hoşlanırım , fazla yağmur da bana göre değil)..
Böyle durumlarda insan daha melankolik, daha düşünceli ve daha yaratıcı olur.
Havva güneşli iken , her şey parlak olur , ama yağmurlu havvada daha fazla zamanın olur kendin ve aklınla uğraşmaya... hiç olmazsa benim için geçerlidir:)...
Ayrıca evde müthiç bir film seyredebilirisin , makiatonu içebilirsin , iyi bir kitap okuyabilirsin (sakın bir bestseller olmasın ama;) , ya da sadece bi köşede oturup düşünebilirsin...
Bu tip günlerin en iyi tarafı bu dur.Makiatom da amacıma ulaşmamı kolaylaştırıyor..;)

Monday, October 02, 2006

time goes on.../zaman ilerliyor...

Photobucket

Am I wrong or is this year passing too soon as well?It's already October !I wonder why does time pass so quickly!When I was younger I don't remember to feel like that.
Is it because when we are younger ,we are so eager to grow up and we are bored to death to that situation?Or is it because we are now so patientless , so superficial and act deliberately in every mood?I don't know.I'm not sure about it...All I know is that time goes on and we can't stop it....It’s so boring..


Ben mi yanılıyorum yoksa bu sene de mi çabuk geçiyor?Ekim ayına girdik bile!Zaman nasıl bu kadar çabuk geçiyor acaba, merak ediyorum.Daha gençken hiç böyle hissettiğimi hatırlamıyorum.Acaba daha küçükken , büyümek için can attığımızdan , o durumda olmaktan çok sıkıldığımızdan mı dır?Yoksa şimdi çok sabırsız , yüzeysel olduğumuzdan ve her şeyi yaparken daha evvel hesaplayarak yaptığımızdan mı dır?Bilemiyorum…Pek emin değilim.Bildiğim tek bir şey var,zaman ilerliyor ve biz durduramıyoruz…çok sıkıcı…

Wednesday, September 27, 2006

Eager to life / Yaşama hevesi....


I do admire and respect the eagerness of the plants and animals to life...Just see the way this plant , tries to spread its roots everywhere is possible to catch some water and minerals !It's amazing and impressive !Just by having this , they can bloom and impress us all with their beauty.Alas , us, humans , are not that thankful for being alive sometimes.If we were , I think we might be doing better things and might be happier...
Bitkilerin ve hayvanların yaşama hevesine hayranım ve de çok saygı duyuyorum.Sadece bu bitkinin , biraz su ve mineraler sağlayabilmek için nasıl kökleri salmaya çalıştığına bakın.Müthiş ve etkileyici bir şey !Sadece bunlara sahip olarak , açılırlar , büyüyorlar ve güzellikleri ile hepimizi etkiliyorlar.
Ne yazık ki , biz, insanlar yaşıyor olmaktan çok minettar değiliz bazen.Eğer olabilseydik sanırım daha iyi şeyler yapıyor olacaktık ve daha mutlu olacaktık...

Monday, September 04, 2006

Wednesday, August 30, 2006

Fall......


With this approaching fall , our spiritual world becomes very variable..Don’t ya think so?
It has its ups and downs , with a lot of falling memories and feelings into…
I resemble it to this stairs with those fallen leaves:)


Bu yaklaşan sonbaharla beraber , ruhsal dünyamız da çok değişken oluyor.Siz de öyle düşünmezmisiniz?Uç ve alçak noktalrı var ve içinde bir sürü dökülen anlar ve duygular…
Onu bu resimdeki merdivenlere ve üzerindeki dökülen yapraklara benzetiyorum :)

Friday, July 21, 2006

Untitled...


To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour.

William Blake
1757-1827


p.s : I love Blake's way of perception

Eni's metamorphosis:)
When I was a child I used to envy guys , because they could wear ties:)
I always said to my mum, why wasn't I born a guy:)
When I grew up , I understood how stupid this feeling was:)Laides can wear ties too:)

Wednesday, July 19, 2006

Birthday kid....Well today I'm the birthday kid...
Man ; it's not easy to be the birthday kid.Especially when you hate this kind of days:)
Here there are some clues to pass this terrific day mildly:

1- Keep saying to yourself that , that's just one day and tomorrow will be over.
2-Keep yourself busy all the time.
3-Have a good party :)

Paradokse....


Te humbesh diçka/dike te vyer qe sapo e ke gjetur (megjithse s'eshte e jotja) dhe qe as e ka idene tende, ta gjesh ate perseri rastesisht pas shume kohesh , nderkohe qe serish nuk te perket ty dhe as nuk te kujton , eshte shume e dhimbshme.Sidoqofte nje gezim i pakuptimte te mbush shpirtin , po njekohesisht nje ankth i pafund e vakumizon ate gjate tere kohes.
Dhimbja e humbjes dhe ngadhenjimi i gjetjes... Sa afer dhe sa larg qe jane me njera tjetren ...
E ç'mund te beje njeriu tjeter veçse te prese ne nje gje te veçante , ne nje rastesi tjeter fatlume?Thone se nje dashuri me shikim te pare e meriton dhe nje shikim tjeter:)
Po ashtu mendoj se duhet te ndodhe dhe me rastesite e tilla...:)

Monday, July 17, 2006

Being Oblomov....Everybody needs to act like Oblomov some times...
All of us have our times of indulgence and lazyness:)Yes at list I have :)I think that is important for you to get new energies and to refresh your brain.
You just can't be all of the time rushing..I mean what for?To rush doesn't always mean to success:)
Here there are 2 perfect nowadays Oblomov photos:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator