Thursday, December 27, 2007

Who knows if the moon's?


who knows if the moon's a baloon,
coming out of a keen city
in the sky-
-filled with pretty people?

(and if you and i should
get into it,
if they
should take me and take you into their baloon,
why then
we'd go up higher with all the pretty people
than houses and steeples and clouds:
go sailing
away and away sailing into a keen city
which nobody's ever visited,
where
always it's Spring)
and everyone's
in love and flowers pick themselves

Courtesy of E.E.Cummings (1925)

BUJRUN:)

Monday, December 24, 2007

Fshati shqiptar

Photobucket
Arnavutkoy ose e perkthyer "Fshati Shqiptar" eshte nje nga lagjet me interesante dhe te bukura, nostalgjike te Stambollit.Sado qe Stambolli shquhet si nje nga qytetet e rralla qe ende e ruajne atmosferen nostalgjike dhe shenjat e historise , fatkeqesisht dhe shume zona te tij tashme po marrin nje pamje tjeter fale ndryshimeve te vrullshme te urbanizmit modern.
Madje kohet e fundit dhe kjo zone e Stambollit eshte nen rrezikun e perfshirjes ne kete vorbull te modernizimit urban, per shkak te planifikimit te ndetimit te ures se trete qe do te lidhe dy anet e Stambollit.Planifikim ky qe eshte bere shkak per protesta te medha nga ana e banoreve te kesaj zone.Ne fakt, po ta vizitoni kete zone do ta kuptoni sesa te drejte e kane te revoltohen banoret e ketij vendi kaq te veçante.

Jam e sigurte se tani po mendoni se nga e ka origjinen ky vend?:) Jo per gje por kjo eshte gjeja e pare qe kam menduar dhe une sapo kam degjuar per te.
Mendohet se emri i zones eshte vendosur gjate kohes se sundimit te sulltan Mehmetit II , me migrimin e shqiptareve ne kete vend.
Duke filluar qe nga shekulli i 16-te , kjo zone qe nje nga me te famshmet ne Stambollin e vjeter.Me shume e populluar nga jezuitet dhe greket, kishte vetem nje pakice popullsie myslymane, gje e cila ndryshoi goxha sidomos pas emigrimit te popullsise greke ne vitet '70 gjate konfliktit qipriot.

Photobucket

Per tu kthyer serish ne kohet e meparshme; emri i vjeter i kesaj zone qe dhe "fshati i engjejve" dhe siç u quajt me pas nga popullsia greke "megali revmati" qe dmth (rrjedhja e madhe) pasi gryka e detit ne kete zone qe gryka me e madhe midis detit te Zi dhe detit Marmara.
Kjo zone e Stambollit ishte dhe eshte ende shume e njohur per rrugicat e ngushta me shtepite madheshtore,mejhanet dhe rruget plot muzike,restorantet e famshme te peshkut apo tavernat,qoshket fantastike buze detit, arkitekuturen e bukur dhe mjaft te veçante, ku stili elegant spikat ne çdo detaj (si ne dyer,dritare apor stil ndertese).Gjate shekujve 18-19 shume qoshqe te bukura prane detit u dogjen per shkak te zjarreve te shumta te shkaktuara nga moti i keq dhe era.Po ashtu dhe ndryshime te tjera pasuan gjate kesaj kohe.Ketu vlen per tu permendur heqja e tramvajit te vjeter dhe zevendesimi i rruges se tij me rrugen bregdetare,e cila sot frekuentohet rregullisht nga peshkataret e rastit apo njerezit qe bejne ecejake neper rrugen e bukur buze detit.Tashme dhe keto te fundit jane kthyer ne simbole te kesaj zone.
E famshme si zone e Stambollit qe ne kohen e Romes se lashte, "Fshati Shqiptar" eshte nje vend vertet shume i veçante te cilin do t'jua rekomandoja perhere ne rast se jeni simpatizante te çdo gjeje nostalgjike, te veçante, te rralle dhe te paharruar.

per me shume rreth kesaj zone te veçante te Stambollit klikoni ketu:http://www.megarevma.net/theoralhistory.htm

Tuesday, December 18, 2007

Vintage : Zhytja e kendshme ne te shkuaren

Vintage , kuptimi i mirefillte i se ciles eshte "koha e vjeljes se rrushit per te prodhuar vere", ka disa vite qe ka perfituar dhe kuptime te tjera ne shume fusha si ajo e modes, mobiljeve, ndriçimit,dekorimit te brendshem, fotografise etj.
Sidomos pas viteve '80 u shfaq dukshem dukuria e "vintage" ne fushen e modes.Firma te ndryshme e paraqiten kete sakaq ne koleksionet e tyre.
Çfare do te kuptojme me vintage?Vintage eshte riperdorimi apo rifutja ne perdorim e shume veshjeve apo objekteve te perdorura me pare dhe qe deri para disa vitesh ishin lene ne harrese te plote.Produktet Vintage i perkasin periudhes kohore midis viteve 1920-1950, çdo gje perpara saj eshte antike dhe çdo gje pas saj deri ne vitet 1970 hyn ne sferen e retros.
Cili qe shkaku i bumit te kesaj mode?Pas egstravagancave joelegante te viteve '80 dhe gjendjes spirale (rrotullim i pafrytshem dhe paskajshem rreth vetvetes, kete e shpika vete -, tha-, nuk egziston gjekundi ky term:) te modes se viteve '90, nje kthim ne te shkuaren u pa si i pashmangshem, nje kthim ne gjenialitetin spontan te viteve te kaluar u be serish muze per vitet e sotme.
Gilles Lipovetsky, filozof dhe profesor ne universitetin e Grenoble, e ka pershkruar shume bukur kete fenomen ne librin e tij "Les Temps Hypermodern" , duke thene se : Fenomeni Vintage , shpreh hezitimin e njerezve ndaj te ardhmes duke i kthyer ata kesisoj, tek e shkuara e tyre.
E kaluara duket shume me e kapshme dhe e sigurt, thjeshtesia dhe çiltersia e gjithçkaje ne te kaluaren eshte e bukur, e besueshme, e kapshme, e mundshme dhe mbi te gjitha e riprodhueshme ne kohen tone ndaj sigurisht qe do te kishte nje shperthim ne tregtimin e saj.
Sigurisht , duke i shtuar dhe disa nuanca te kohes qe jetojme dhe duke i veshur kesaj here dhe nje term me politik, me social , duke e kthyer kete te fundit ne nje forme propagande dhe levizjeje. Levizje e cila e pare si kryengritje ndaj çdogjeje jo te veçante, masive,te rendomte u perqafua nga shume veta.
Dhe sigurisht qe me ne fund u be dhe ajo shume popullore, dhe serish ne mode.Duke qene e tille , ju rrit dhe vlera e tregut dhe çmimet e produkteve te saj sigurisht qe u kripen.
Rroba,mobilje,fotografi ,aparate, objekte dikur te destinuara per tu perplasur ne valixhe apo maksimumi per te pare driten e diellit vetem ne tregjet e dores se dyte, u kthyen tashme ne nje objekt prestigji dhe luksi.U bene houte-couture. Megjithate , meqenese jetojme ne nje kohe , ku kerkesat e shtresave te ndryshme te shoqerise nuk ka asnje lloj limiti dhe rivaliteti midis firmave te ndryshme eshte nxehur paq, sigurisht dhe fatmiresht :) Vintage krijoi nje treg elastik nga i cili perfitoi dhe perfitojne ende te gjithe te apasionuarit e saj.
Sot nje produkt vintage mund ta gjesh dhe ne Avenune e 5-te , por dhe ne shume dyqane e tregje te tjera margjinale anembane globit.
Nga keto dyqane dhe tregje ketu vlejne per tu veçuar:
1.Portobello Road Market (Londer)
2.Bricklane Market (Londer)
3.Kiliwatch (Paris)
4.Tregu i sendeve te ricikluara ne Amsterdam i hapur 6 dite te javes
5.Mjaft dyqane vintage ketu ne Stamboll.Une per vete do te veçoja By-Retro, fotografite e se cilit jane vendosur dhe ne kete post.E vizitova para disa ditesh dhe me thene te drejten me beri shume pershtypje.I vendosur ne Taksim, ne rrugen Istiklal, rruga e cila eshte vete nje monument vintage, ne nje nga pasazhet e vjetra te kesaj zone , me nje siperfaqe prej rreth 700 metra katrore, eshte vertete nje vend mjaft pikant per tere adhuruesit e ketij stili.Çdo veshje, mobilje eshte e veçante dhe nuk e ka as edhe nje te dyte te ngjashme.Kur shetita neper dyqan dhe kapa foton qe shihni poshte nuk e di sepse por mu duk vetja sikur isha ne nje nga zone filmi (te Fellinit) aq artistike dhe e vertete qe atmosfera.
per te pare fotot e disa rrobave (sepse fatkeqsisht faqja eshte vetem ne turqisht) te By-Retro klikoni ketu: http://www.avantgardeast.com.tr/?ref=jakeandjustin.com

Rryma Vintage eshte po aq popullore tashme dhe ne dekorimin e brendshem (duke perfshire ketu mobilimin,perdet,letrat e murit,letrat e ndriçimit, ornamentet etj) , si dhe ne fushen e fotografise ka fituar nje fluks te rendesishem, duke luajtur sidomos me teksturen e fotove per ti dhene atyre nje tipar vintage.

Si per fundim po shkruaj disa faqe interneti ku mund te gjeni elemente interesante rreth ketij fenomeni:
1.www.vintageswank.com
2.www.retro-housewife.com
3.www.gloriousvintage.com
4.www.vintagevixen.com
5.www.flickr.com (per te pare foto me tag vintage)
6.www.vintagelooks.com
7.www.antiquemystique.com

Thursday, December 13, 2007

Camondo Stairs & Camondo Family


 Camondo Stairs

Camondo stairs (also known as Kamondo stairs ) is a very special architectural project from the 19th century.Built in 1860 , by Camondo family , a very important and influent family by time, they are a special example of baroque and art nouveau styles.
These very special stairs have a hexagonal shape.It is said that this shape was arranged this way, so that if a child would slip while climbing down, the other bevel would prevent them from falling.These stairs were built to facilitate the transport of Camondo's children to reach school and to cut down Camondos way to the Banks Avenue , built by them as well.


Camondo family has a very interesting, fascinating and tragic history as well.
Camondos were of spanish-portuguese origine . They firstly moved to Venice escaping from the inquistion movement.
Their second destination would be Istanbul where they'd soonly ascuqire fame as one of moneychangers, bankers,financers,entrepreneurs in different investment areas.They were financers of the state during wars and banker of the state before the Ottoman Bank foundation.They were also one of the most important real estate companies of that time.Because of their influence on Ottoman Empire they are known as the very first foreigners to achive the priviledge of possesing real estates.
But above all, their positive influence at the modernizing and urbanizing of Istanbul city is ineffable.They have donated Istanbul city many , beautiful and very special buildings and khans.I'd especially note Camondo's Khan here, where different artists such as Abidin Dino (famous turkish painter), Orhan Veli (famous turkish writer/poet) , Yasar Kemal (famous turkish writer/poet) , etc.
Camondos were very well known as art partizans and supporters.After they left Istanbul , they passed to Paris where they kept on with their art passion becoming very well known collectors of fine art works.
But the end was not that brilliant for this family, very well known for their charitable nature.Sadly, the son of Camondos , Nissim was killed during first World War .A very special art museum with superb fine art works was constructed honouring Nissim in Paris.
Nissim's sister,Betrice wasn't much luckier , she was exiled with her family to Auschwitz camps, where they could never return anymore.Their mother , Irene was the last person belonging to Camondos .With her death, the dinasty of Camondos came to an end.
Photobucket


To return to Camondo stairs, everybody that has visited them, has a special memory there.Is it because of their unique shape, or their atmosphere , that I can't tell.For an unknown reason it is also told that these stairs are commonly called as "love stairs" by folk.
Henri Bresson Cartier, a french photographer, very well known for his reportage work has also a very fine photo of these unforgettable stairs.

click here to have a look at my whole Camondo Stairs Photo Collection:

http://www.flickr.com/photos/eni/tags/camondostairs/
To have a look at Henri Bresson Cartier's "Camondo Stairs" picture click here:http://www.artfacts.net/exhibpics/16896.jpg
for more info on Camondos: http://en.wikipedia.org/wiki/Camondo

Monday, December 10, 2007

Galata Moda


Dje pata kenaqesine te vizitoja "Galata Moda" , nje panair mode te organizuar poshte kulles se Gallates.Kjo ishte hera e dyte qe organizohej , pas nje panairi te suksesshem para disa muajsh ne te njejtin vend.Sigurisht qe kete here ne menyre me te organizuar dhe profesionale.
Ne te merrnin pjese 24 stiliste mode dhe stiliste bizhuterish, nga te cilet shume prej tyre jane mjaft te njohur dhe ne tere boten per koleksionet e veçanta dhe autentike.
E organizuar ne nje siperfaqe prej 700 m² , sigurisht qe merr nje kuptim tjeter me teper per faktin e vendndodhjes se saj teper te veçante, poshte kulles se Gallates.Kjo e bente atmosferen dhe me te veçante dhe nostalgjike.
Panairi shoqerohej dhe me muzike te kendshme te sponsorizuar nga nje prej radiove me te degjuara te Stambollit.
Organizatoret gjithashtu qene kujdesur per te krijuar kushte sa me te rehatshme dhe eglendisese duke vendosur dhe nje filial te nje prej dyqaneve me te populluara te kafese si dhe disa pika te vogla fast foodi.
Nje nga elementet me autentike qe sigurisht dhe nje filial i vogel i hapur nga bozaxhinjte me te njohur ne Turqi.Sherbimi i bozes ishte nje element vertet sa pikant aq edhe plotesues ne kete panair , ne te cilen spikasnin punet krijuese avantgarde por qe sidomos kete here me shume se kurre qene perdorur dhe mjaft elemente te kultures osmane.

per me shume info:http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=90465

Friday, December 07, 2007

Thursday, December 06, 2007

I've been tagged by Devi:)

Devi an american girl living in Istanbul has tagged me.Thanks Devi.
Well guys ,this is a new game..yeah I know you might feel fed up with all of these but I'll give a try.Here are the questions :

1.Interested to: photography,films,dance,interior design,cooking,travelling,reading etc tec etc.
2.What country? : I have many.But love European countries and some Asian countries as well.
3.What do you love: My beloved ones and every great stuff that life offers me
4.The most beautiful thing: everything genuine & sincere
5.What do you dislike: mediocrity
6.What kind of difficulties you suffer:my sweating limbs
7.What kind of person are you: nothing special to say
8.An important part of your life: my family,photography,perceiving.

Now I tag these guys :

1.Kim
2.Our man in Tirana
3.Digital Objective
4.Krahethyer
5.Energize it
6.Mademoiselle
7.Orange Bakery
8.Zograf

Monday, December 03, 2007

Istanbul Voyeurism:)

I shot this one yesterday from the Galata Tower! Had the strange feeling I was controlling all the city:)

Friday, November 30, 2007

Rrefej , rrefen,rrefejme,rrefeni,rrefejne:)

Ka disa kohe qe kur kam kohe lexoj nje faqe interneti turke qe e shqiperuar do titullohej:www.rrefime.com
Ketu eshte bere aq popullore sa dhe neper gazeta u perfol si nje fenomen shoqeror.Dhe nuk kishte sesi te ndodhte ndryshe, pasi aty shfaqen ne nje menyre shume origjinale dhe interesante natyra te ndryshme njerezore.
Duhet ta pranojme se jemi kurioze dhe çdo gje e shpalosur na e terheq vemendjen.Ky eshte reaksioni yne ndaj jetes se sotme shoqerore.

Temat e rrefyera jane nga me te ndryshmet.
Po ju jap disa shembuj rrefimesh nga kjo faqe:
------------------------
1.E urrej te laj spinaqin.Me merr shume kohe.Por nga ana tjeter dhe qejf e kam shume.Nje dite me hipi ne koke ta provoja ta laja ne lavatriçe.Ku i dihet mbase me kishte shkuar mendja ne nje gje brillante qe askush nuk e kishte menduar perpara.Perfundimi? Spinaq i zgerdhire,lavatriçe gjysme e shkaterruar dhe nje burre qe mendon t'me ndaje sepse mendon se eshte martuar me nje debile.Nuk i ve faj:(

2.Gjate udhetimit me autobuz nga qyteti B. ne qytetin C. dikush si i terbuar ju lut shoferit te ndalonte sepse kishte nevoje shume urgjente.Si fillim shoferi nuk pranoi sepse para nje ore kishim bere pushimin e madh,por me ne fund ndaloi per te dhe sigurisht tere autobuzi beri pushim te detyruar.Pas 5 minutash , ku thoni se u perballem me kete tipin qe kishte nevoja urgjente?Tek berberi duke u qethur!!!Hajde dhe mos u çmend po deshe.

3.Ne mengjes perplasem me koken e te dashurit tim teksa po lidhja kepucet dhe ai me shaka me thoter: oo ç'me vrare me briret e tu.. Eh them me vete : ta dish ti sa shume me vrane mua briret e tu :)

----------------------------------------
Sot me lindi nje ide.Pse te mos e hapnim dhe nje faqe te tille ne shqip?Mendoj se dhe shqiptaret kane plot gjera per te rrefyer (me karakter konfesimi jo tregimi!) U tha , u be dhe e hapa faqen kolektive .
Per me shume shikoni ketu : http://rrefime.wordpress.com
Rregullat per postime ne faqe do ti gjeni aty.
Jeni te tere te mirepritur!

Monday, November 26, 2007

Don't lie to me!

Photobucket

Once ,during one of our safaris, I experienced something very interesting that led me to this post.
We were taking photos with friends at Cibali one of the old , suburbs of Istanbul, very well known for the old fashioned houses and the very untouched nostalgic neighbourhood atmosphere.
But this is not what I'm gonna talk about today..What catched my attention was this little boy, that you may see on the attached photo.
I had shot hundreds of children portraits that last hour and I was feeling a bit tired.
Then I see this guy approaching.He asked me to take his portrait too.
Damn , I was so very tired, I just needed some rest, so I rushed to say smiling:
- But , my dear I took your portrait too.
-No you didn't -, he said .-You took a lot of pictures but not mine-, said he with a stubborn voice.
I looked at his eyes and suddenly had an unexplainable feeling of shame.Felt so very bad, for how I've acted.This little guy, had disarmed me with his genuine naivite.
I forced my self to smile, for I didn't want him to understand what I was thinking.Got some shots of him, showed them to him, then he thanked me , I thanked back and he went away.

While watching him , run away happily and carelessly , I thought how hard , wrong and meaningless was lying to a child.They'd challenge everything with their genuine sense of perceiving!
This case was not an important one maybe, but I'll bear this one in mind for the future:)

Friday, November 23, 2007

New epidemic :) - Your ipod's-mp4's top 10 songs!

Yeah..it's some days I'm enjoying the fantastic experience of ipod.Just love it.With the 30 GB place is just like a freaking black hole ready to absorb everything:)
I got one new epidemic idea for you guys: Share your actual top 10 songs .Here are mines:
Powered by eSnips.com

Monday, November 19, 2007

"Photographers Cafe " group celebrates 1st birthday!

Yeah!
Our "Photographers Cafe" photography group is 1 years old now:)
One year before , this group created by our cool organiser and lider , Mr.Sinan Ariktekin , at flickr ; become very famous for its activities and its freak components( that's us:)
Yesterday we had a great day in Taksim's old narow streets and took some exquisite photos, despite the rain:)

Finally we had a great lunch at "canim cigerim" restaurant , which means "my dear, my liver" in turkish:) We had of course :)some great , yummy livers for lunch..
It was amazing again! I feel so thankful to be part of such a great group and all of these stunning people!
p.s: huge thanks to my friend Hüseyin Atilla for these splendid photos!

Friday, November 16, 2007

Cozy cafes of Tirana

On my last visit to Albania, I had the chance to visit some different cafes and restaurants.
Each time I visit ; I see much more new places, each one with its own unique atmosphere.
I liked most of them.
One can never get bored in these cafes I guess.
Elegant interior design, cozy furnitures, warm ,lovely colors, good music, good machiatto.
And ah yeah , the albanian spirit:)
What else do we need?
As far as I noticed; minimalist, japanese style , functional but yet very elegant furnitures were much prefered.Wallpapers and the lightning elements,curtain blinds were exquisite too.One notices such details, especially if working on this sector:)
There's not the slightest difference from any european cafe and the prices are much better.
Strongly recommended!

Wednesday, November 14, 2007

Anti Facebook pages

Ok I know that if you become addicted facebook may wash up your brains, but I won't believe this "so -called" anti-facebook sites either to make a fool out of me! They are commercializing as well! Don't find them so innocent!

Saturday, November 10, 2007

Facebook-mania e fundit e socializimit virtual

Sot dua te flas pak per Facebook , apo manine e re te socializimit virtual.Facebook nga dita ne dite po behet dhe me e preferuar dhe e aplikuar, duke lene keshtu ne hije mjaft faqe te tjera sociale si Myspace,Hi5,Yonja etj.
Le ta marrim me nga afer kete fenomen te ri social duke dhene se pari disa fakte informuese rreth tij:

1.Facebook u krijua nga Mark Zuckerberg , ish nxenes i universitetit te Harvard-it me 04.Shkurt 2004.Mark Zuckenberg eshte krahasuar shpesh me Bill Gates.Te dy kane qene ne Harvard , te dy e kane braktisur shkollen dhe Zack po tregon te njejtat dhunti talenti ne fushen e informatikes sa dhe Bill Gates.Si fillim Faceebook qe hapur vetem per studentet e Harvardit , me pas u hap dhe per studente te universiteteve te tjera amerikane si ai i Bostonit,Northernwestern etj..
Ne 11 Shtator 2006, Facebook hapet me se fundi per tere perdoruesit e internetit ane e mbare botes.
2.Disa fakte te rendesishme te Facebook te dhena kronologjikisht:Me 10 Maj 2007 Facebook hedh nje hap te rendesishem duke i dhene shteg te lire te tera firmave per te reklamuar.Kjo i dha fuqi Faceebook-ut dhe ndaj shume konkurrenteve te tjere ne fushen e reklames falas si psh Craiglist etj.
Me 14 Maj 2007 Facebook lançon Qendren e Biznesit .Çdo perdorues , ndonese ne permasa te limituara , ka mundesi te reklamoje nje servis apo produkt , apo nje aktivitet te tijin.
Me 24 Maj Facebook lançon API (application programe interface) , apo e njohur ndryshe dhe si Platforma e Facebook ku shkruesit e ndryshem te aplikimeve software mund te paraqesin punet e tyre.Kjo eshte nje nga pikat me te rendesishme ne Facebook te pakten sipas vezhgimeve te mia (pelqimi nga ana e perdoruesve).Po ashtu Facebook ka bashkepunime te rendesishme si ai me iTunes, me youtube (qe nga 24.06.207 ata morren ne stafin e tyre dhe ish CFO-ne e youtube Gideon YU).Po ashtu vlen per tu permendur ketu dhe bashkepunimi me iphone.
Me 25.07.2007 Microsoft kerkon pjese aksioni nga Facebook.
Dhe fale fames se fituar , Facebook arrin te shese 1,6% te aksioneve te saj per 240 milion USD.Tere kjo kerkese shpjegohet me suksesin dhe fluksin e reklamave te paraqitura ne Facebook.Pas kesaj shitjeje vlera e Facebook ne borse arriti shumen 15 miliarde USD.

3.Disa fakte statistikore per Facebook:
a) E çuditshme mbase , por per momentin ka vetem 300 punonjes.Ne fakt mendoj se duhet rritur ky nr.si dhe sherbimet duhen permiresuar sepse shpesh here ka ngecje te rrjetit.
b)Facebook gezon 50 milione perdorues aktive momentalisht.Ky numer rritet perdite me 150.000 perdorues te rinj.
c)Turqia ka arritur e 5-ta ne liste ne nje kohe fare te shkurter me nje numer prej 500.000 perdoruesish.

4.Çfare filloi ta rriste popullaritetin,kersherine dhe terheqjen e perdoruesve (qe shtohen me mijra çdo dite) , qene sidomos aplikimet e ndryshme software qe Facebook filloi tu ofronte atyre .Nese do ta shohim me nga afer kemi keto aplikime baze:

(Facebook Wall) Muri i Facebook
(Facebook Gifts)- Dhuratat e Facebook
(Facebook Marketplace) Pazari i Facebook
(Facebook Pokes) Goditjet e Facebook
(Facebook Groups) Grupet e Facebook
(Facebook Cases)Çeshtjet e Faceebook

-Muri i Facebook: Ne kete rubrike , mund te shkruani mesazhe te ndryshme per miqte tuaj.Pas kesaj rubrike Facebook hapi dhe mure te tjera argetuese si Superfunwall apo Fun wall , ku perdoruesit perveç mesazheve mund te linin dhe fotot,video,kenge apo aplikime te tjera zbavitese.Disa nga aplikimet zbavitese me ne mode ne Facebook jane:dhuratat,emocionet e shprehura me figura shume te lezetshme ne formatin gif , superlativat (ku mund ti vini nje epitet miqve tuaj apo te fitoni dhe ju nje te tille), double dare (ku mund ti nxisni miqte tuaj te guxojne te bejne gjera te çuditshme) , pijet qe mund te qerasni,ushqimet qe mund te qerasni,apo qe mund te godisni miqte tuaj etj.Perveç kesaj ka dhe aplikime te tjera me aspekte me shoqerore apo me flirtuese siç jane testet e ndryshme, referenca miqsh,pershkrime miqsh,krahasime njerezish etj.Gjithashtu ka dhe teste te ndryshme psikologjike,kinemaje,arti,gjeografie,mode te kendshme keto te fundit per te pare dhe me mire dhe afer afersine tende me miqte apo thjesht dhe per te mesuar pelqimet e tyre.Mendoj se kjo eshte zgjidhja me e mire qe Facebook ka bere per te arritur suksesin momental me reklamat.Te tera aplikimet qe sa vijne dhe shtohen nga dita ne dite jane zbavitese dhe eglendisese, disa jane edukative ngjithashtu.Pra ka per çdo bark dhe stomak , material ketu nese do flisnim popullorçe.
-Pazari i Faceebook :Perdoruesit mund te bejne reklamime te aktiviteteve te ndryshme si : real-estate , dhenie produktesh apo servisesh ne te ndrysme me qera apo shitja e tyre etj.
-Goditjet e Facebook- aplikime te ndryshme software per te terhequr vemendjen e miqve tuaj.
-Statusi ne Facebook- Ju mund ta ndryshoni gjendjen tuaj duke perdorur jo vetem temat e gatshme te Faceebook siç jane (jam ne pune,po flej,jam jashte etj) duke e vene ne pune krijmtarine tuaj ..Dalin vertet gjera te lezetshme prej andej.Dy nga statuset qe me kane bereme shume te qesh deri tani jane :
1.une nuk jam ndonje njeri i persosur, por ama di kung fu :)
2.po mendoj si t'ja vjedh parfumin motres per sot etj etj..
Krijmtaria s'ka fund sigurisht:)
-Ngjarjet ne Facebook: Ju mund te merrni pjese ne aktivitete te ndryshme te organizuara ne qytetin tuaj apo online si dhe te hapni aktivitete vete dhe te ftoni miqte tuaj.
Grupet ne Facebook- Kjo eshte nje nga rubrikat me interesante dhe te rendesishme ne Facebook.Mund te kete tipar politik,argetues,hobi etj etj.Sidomos grupet politike kane shume anetare.Mund te veçoj ketu grupin "ve bast se mund te gjej 1 milione veta qe urrejne Bushin" apo versioni turk "ve bast se mund te mbledh 250.000 veta qe ja shpif Erdogani" etj.Turqit jane te vetmit per te krijuar grupe me emra komike te pakten me aq sa kam vrojtuar deri tani nga grupet se ende s'kam pasur mundesi te kontrolloj shume grupet.Ja dhe disa emra te çuditshem grupesh "Sa te rri te martohem e e lodroj me rroça, rri beqo dhe dal per qefin tim" , "e shef ne rruge si flet me goje, por ne facebook e ben mik per koke" , "ne facebook do gjej dhe mamine time me kismet te Zotit" dhe pas disa ditesh doli nje grup tjeter me emer "e gjeta dhe mamine , rashe rahat tashme" :).Po ashtu ka dhe plot grupe me karakter shendetesor dhe ambientalist..
-Çeshtjet ne Faceboook- Edhe keto jane po aq te rendesishme sa dhe grupet .Sigurisht qe ketu mund te gjeni dhe çeshtje komike ashtu si dhe çeshtje te çdo tipi tjeter po ashtu si tek grupet.
Perveç rubrikave te lartpermendura , Facebook kohet e fundit shtoi dhe servise te tjera te rendesishme si importimi i blogjeve ne facebook,fotografive nga flickr etj etj.Kjo i dha perparesi facebook ndaj faqeve te tjera sociale si myspace,hi5 etj.
Pra siç mund ta shihni Facebook eshte nje sinteze bombastike e shume shebimeve popullore ne boten virtuale, te tera te servirura me sprucime origjinale per t'ju mbajtur perhere ne korrent , por aq sa dhe per t'ju lidhur goxha pas vetes.Facebook eshte kthyer ne nje trend , ne nje nga aktivitetet shoqerore dhe menyrat me "ngjitese" te komunikimit.Sigurisht qe kjo sjell dhe lidhjen dhe fiksimin mbas tij.Por ketu me duhet te them diçka.Mendoj se kjo eshte e kontrollueshme.Nuk e di por Facebookun me tere rubrikat e tij e krahasoj me ato hotelet turistike me 5+ yje qe kane ato sherbimet pa kufi dhe tufen e sherbimeve qe ofron me ato bufete e hapura te hoteleve.
Me kujtohen njerez te ndryshem pasi kthehen nga pushimet ne keto hotele.Kur i pyet si ja kane kaluar thone: Ah mrekulli , mrekulli u kenaqem ça sherbimi..Vetem se jena shnosh mo ..se çar te hash para..Me vjen ti them : Vella , mos ha çdo gje :)
Po e njejta gje vlen dhe per Facebook, mendoj.Mos prano çdo aplikim , mos mbaj dhe gjera qe nuk te pelqejne ne faqen tende apo mos u mer me gjera qe pasi i kryen do te bejne te ndihesh e bukosur :)Kjo esh rruga me e mire dhe e shendetshme per tu kapur sa me pak nga kjo epidemi.

Ah dhe nje keshille te fundit.Ruajini mire profilet tuaja dhe zgjidhni graden e privacise se tyre dhe te dhenave qe keni ne faqen tuaj .Dhe e mira e te mirave eshte te mos jepni shume te dhena sikur dhe Facebookut sepse mund te jeni te rrezikuar qe te dhenat tuaja ti shiten firmave te ndryshme reklamash!

Hajde pra ju qofte udha e mbare ne Facebook:)

Wednesday, November 07, 2007

Nje forum interesant

Ishte nje periudhe ne boten virtuale , qe shume forume e humben fare cilesine e shkrimeve.Ndaj mund te them se kisha kohe qe nuk ndiqja shume prej tyre.
Per shkak te nje maili qe mora sot dhe duke u nxitur dhe nga shkrimi i mikut tim mbi librin "Vrasesi i qymyrit" te Darien Levanit te cilin mund ta shkarkoni ketu , vendosa ta kontrolloj pak forumin per te cilin dua t'ju flas sot.
Forumi Glocal , eshte nje projekt i shoqates Egnatia nje shoqate studentore ne Modena te Italise.
Ne forumin Glocal do te gjeni perveç bashkebisedimeve ne fusha te ndryshme te artit, medias,kultures,shkencave etj dhe faqen e blogut , prej nga ku mund te lexoni informacione te ndryshme dhe aktuale kulturore.Mua me terhoqi ky forum nga gjuha dhe informacionet vertet te pasura.Sigurisht qe kishte dhe stacionet limonate siç çdo forum , por mund te them se ne pergjithsei la mbresa pozitive tek une.
Po ashtu dhe shkarkimi i librave te ndryshme ne internet me duket shume pozitive si ide.Mendoj se duhet favorizuar.
Per me shume informacion klikoni ne faqen e forumit miq.

Tuesday, November 06, 2007

Istanbul book fair

Last week , thanks to the Republic holiday (on 29th of October) I found time to visit the "Istanbul Book Fair".One needs courage to go there, since is located in the "far far away "kingdom:)
This fair has been organised in Taksim, but since 2001 because of the lack of place in an all-time growing fair , it was removed to one of the biggest fair centres in Beylikduzu.
The fair is getting bigger and more exciting each passing year.
This year , this 10 days lasting fair , hospited 500 different publishing houses and different civil foundations.Of course not to mention 800 many wellknown national and international writers,scientists,politicians,journalists and literates participation in different workshops , cultural activities .

This years fair was approximately visited by more than 300.000 bookphilos.
The main fair theme was "Mediterranean in Literature and Literature in Mediterranean", consisting of different subjects related to this warm zone of the globe such as : Sea Literature,Mediterranean Kitchen,Mediterranean Women etc etc.

This years fair was also a premiere for Korean literature.
Children were not forgotten as well.They had their special corner of workshops.
I left the fair with 7 books this time..Not that much compared to other times:)
I got Susan Sontag's "Slave of dreams", Hesse's "Knulp" , a short story book from Rilke and some classics .
I noticed that the classic books were really much cheaper from the previous years.I found this very positive.Everybody should read the classics, this is a good start for every book-worm-to-be and still a muse for each of us..

Now , all I wish is to find the time to read all of these books immediately:) Hope I will in all this mess:(

FOR MORE INFOS CLICK: www.istanbulbookfair.com

Friday, November 02, 2007

Ditari i Melodise

"Ezginin Gunlugu" apo e perkthyer ne shqip , "Ditari i Melodise" eshte nje grup turk me nje muzike mjaft te veçante.Melodite e tyre nuk jane te caktuara por mund te themi se kenget e tyre kane nje rryme etnike dhe nostalgjike.
Per kete arsye mbase nuk para njihen nga te tere dhe kane nje grup te caktuar admiruesish.
Grupi u krijua ne vitin 1981 dhe ne 1983 dhane koncertin e pare.Ne vitin 1990 paten nje shkeputje per tu rimbledhur serish pas nje viti me nje album te ri te quajtur "Stavridh".
Grupi ka nje krijmtari te pasur prej 15 albumesh.Spikasin punet e tyre te bukura mbi melodite e vjetra azerbajxhanase dhe kompozimet e tyre mbi vjersha te Nazim Hikmetit dhe Orhan Veliut.
Sot dua te ndaj me ju kengen dhe tekstin e nje prej kengeve qe me pelqen me shume nga ky grup.Shpresoj t'ju pelqeje dhe juve...


1980..

Sikur te te rrethoj me tymin e cigares time
dhe te te ruaj ty aty;

Mos ik , mos ik
Nuk ka kthim nga rruga per ku je nisur;

Mos ik , mos ik ,
do t’me beheshe i huaj i dashur
dhe kjo do me lendonte;

Sikur rruga te merrte udhe
gjate kohes se mungeses tende,
une ty nuk te harroj!

Eshte kohe mbremjeje
na pershkoi serish trishtimi
Ne zemren time ka rene flaka
Eja dhe me shpeto prej teje ;

Ne mbremje shetita neper rrugica
Nje afishe e grisur,
Te pashe ty ne mur!


Sikur te te rrethoj me tymin e cigares time
dhe te te ruaj ty aty;

Sikur rruga te merrte udhe
gjate kohes se mungeses tende,
une ty nuk te harroj!

Mos ik , mos ik
Nuk ka kthim nga rruga per ku je nisur;

Mos ik , mos ik ,
do t’me beheshe i huaj i dashur
dhe kjo do me lendonte;Powered by eSnips.com

Tuesday, October 30, 2007

Udhetim ne Budva

Photobucket


Gjate kohes se qendrimit tim ne Shqiperi , bera ç'bera dhe i ngjesha dhe nja 2 dite udhetimi ne Budva/Mal te zi se bashku me familjen time.Kisha kohe qe doja te shkoja sepse kisha degjuar shume per Budven , por asnjehere nuk qeme bere mbare per te ikur kur isha ne Shqiperi.Kete here , sikunder ndenja me shume , thashe qe do ishte gjynah ta humbisja serish rastin ndaj , nje hop , e planifikuam dhe u nisem.

Rruga kaloi shume bukur.Koha qe sikur ta kisha porositur, pa diell, pa shi, me qiell te vranet.Nuk e dua diellin dhe per me teper fotot me te mira i kap ne nje kohe te tille:)

Si fillim u ulem ne Shkoder , dhe hengrem pak kos deleje, i mirenjohur ne ate zone.Ishte kenaqesi ta haje kete ushqim kaq freskues dhe te shijshem perballe kalase se Rozafes.
U nisem serish.
Me beri pershtypje se rruges pashe shume peme shegesh si dhe shegesh te egra.Nuk e dija se rriteshin ka shume!
Me ne fund hyme ne kufirin malazez.Qe ne hyrje vihet re ndryshimi i rruges dhe pastertia e rregulli ne pergjithesi.
Arrijme ne Budva.Budva eshte nje qytet i vogel.
Thuhet se eshte nje nga vendbanimet me te vjetra ne Adriatik.E themeluar nga Beotije Kadmo , djali i mbretit Agenor dhe mbretereshes Telofosa , rreth perpara 2600 vjetesh.
Ne pjesen e re te qytetit spikat stili minimal urbanistik.Pa shume ngarkesa,pa shume ngjyra te egzagjeruara.Pasterti dhe rregull gjithandej.
Nuk ka shume ndryshime nga shume qytet te tjera ballkanase Budva.Atmosfera, njerezit,muzika,dyqanet,mallrat qe shiten,restorantet,natyra çdo gje ta kujton shume vende te tjera te Ballkanit.Deri ketu nuk ka shume gjera te reja.
Por ka diçka shume te veçante.Pjesen e vjeter te qytetit qe eshte nje mrekulli me vete.Kjo pjese quhet Starigrad dhe eshte nje pike shume e rendesishme historike.
Tipike jane ne te shtepite e gurta dhe rrugicat e ngushta plot me shtepi te tilla.Po ashtu per tu spikatur eshte kisha e Sv.Trojices ne te cilen ndohet dhe varri i shkrimtarit te famshem Stjepan Mitrov Ljubisa.Ne arkitekture dallohen dendur gjurmet e stilit roman.
Po ashtu ne kete zone te vjeter te qytetit organizohen dhe shume teatre apo shfaqje te shumta nacionale dhe internacionale sidomos gjate veres .Stina e pranveres eshte e njohur me karnivalet , ndersa vjeshta eshte koha me e ngjeshur e turizmit .Kohe qe vazhdon edhe ne dimer.

Kjo zone eshte me plot kuptimin e fjales piktoreske.Sidomos ditet qe ishim ne , duke perfituar dhe nga koha e keqe dhe qielli i vranet dhe i egersuar , ndertesat dukeshin akoma me te bukura dhe perrallore duke formuar nje kontrast te mrekullueshem me qiellin.
Ate dite patem dhe fatin te rastisnim ne nje nga pazaret e sendeve antike dhe perfitova te shoh dhe fotografoj shume objekte interesante nga periudha e mesjetes dhe rilindjes.
Nuk e di por mbase dhe prej kesaj , si dhe prej struktures se kesaj zone te qytetit , ate dite mu duk vetja si Nils Holgersoni qe kishte gjetur ate qytetin e vjeter qe do te fundosej nese nuk blehej dot ndonje gje brenda nje ore:)
Ndaj thame te bejme njeçike pazar:)
Kafete ishin shume te kendshme gjithashtu.Dhe per vendalinjte mund te them se ishin te dashur dhe te afrueshem.Kishin veçse nje handikap : Nuk para flisnin anglisht.Kesisoj u detyruam te flisnim pak tarzançe.
Nje element tjeter interesant ishte treni qe kalonte neper qytetin e ri dhe pjesen e vjeter te Budves .
Dhe sa i perket fushes se kulinarise , mund te them me plot gojen se , atyre i pelqen te hane dhe shume fare madje.Me beri pershtypje filxhani i stermadh i makiatos , filxhan nga i cili dilnin rahat fare 3 makiato ne Shqiperi:)
Patem dhe mundesine te rastisim ne nje dasem malazeze, qe behej ne nje godine aty afer shtepise qe kishim marre me qera.
Nuk thone kot qe ballkanasit ngjajne me njer tjetrin:) E njejta rremuje , i njejti terbim tip "nje martohet , 100 terbohen"..Gjalleria,muzika,zhurmat,pispillosja,lodrimi po njesoj:)
Dhe statistika e fundit: Duhet te kerkosh me qiri te gjesh nje goce te shkurter :))Te gjitha ishin si lastar..

Si perfundim mund te them se me pelqeu Budva , sidomos pjesa e qytetit te vjeter .Ne ate zone qyteti nuk besoj se do merzitesha ndonjehere, pasi ka nje nderthurje pothuajse perfekte te nostalgjise se se shkuares antike dhe te aktuales.Shto ketu dhe profilin mikprites ballkanas , behet per tu pire ne kupe:)
Jua rekomandoj miq!Ju vura disa foto nga udhetimi im ne Budva shpresoj t'ju pelqejne.


Nese nuk ju hapet slideshow klikoni ne kete adrese:URL:http://www.bighugelabs.com/flickr/slideshow.php?id=38595
per me shume rreth Budves klikoni ketu:http://en.wikipedia.org/wiki/Budva

Saturday, October 27, 2007

Lilja 4-ever (Bitter but stunning!)

Lilja is a normal , easygoing teenager , living in the former Soviet Union.She's very happy to hear that her mother is living to US with her boyfriend.She longs to go anywhere away from where she lives , as she finds it dreadfully boring.She likes Britney Spears so she's so excited to going there.Alas , she's abruptly told, that it'd be better if she followed them later.She is left alone in a poor , gloomy apartment , with no money, but vague promises.She's soon told from their state's child protection institution , about her being abadoned from her family as an unwanted inheritor.This causes ferocious pain to Lilja , but she's not an easygoing teenager any longer.After several , dissapointed trials , she starts prostituting to survive. She's become bitterly realistic , trying deceitfully to manage everything as she was totally apathetic.The sole sunbeam in her gloomy life ,is Volodya , a teenager guy , newly rejected from his family.It's heartbreaking and yet astonishing to see how this two lonely , abandoned, disasapointed, two kindred spirits aspire about a new , different, happy life without any dependences to anything they hate or that they are forced to have to live with.
Lilja falls for Andrei ; a guy she meets at the club where she realises her meetings with unknown men.Andrei promises her a new life in Sweden.She follows him , trying to escape from her dark reality , sadly , unaware of the fatal suprises that her fate will be concocting..The harsh reality of this movie seems to slap up your nerves.
Yet, the director has realised a great work conveying the inner worlds of two desperate teenagers , magnificiently proofing us that the liberty and redemption , lies in our soul ;that escaping from all evils depends to us ,ignoring all of the banal,quotidian , unescapable truths of life.
It's for that reason , that this movie is so replenishing , at least according to me.

Winner of different awards and nominated in different film festivals , "Lilja 4-ever" is a very special film , that I'd highly recommend.
For more infos check:http://www.imdb.com/title/tt0300140/
Rated : 7.8 over 10 at imdb.com .My vote: 8

p.s: photo sources: www.imdb.com & www.outnow.ch

Friday, October 26, 2007

Feeling hysterical..

What the hell if you've got to work hard?
What the hell if you've got lots to tell or write?
What the hell if you want to meander to your friends pages?
You can't do any of these if you've got a dumb of a pc..Yes ..nowadays our greatest weapon is not money, neither fame ..but this freaky machine called computer..You've got this ..you've got everything!
But without it you're a big NULL.
My PC at my working place , is damn freaked these last days..Turtles could be easily sold as ferraris compared to this lazy big ass pc of mine:(
I just don't wanna skip many things I wanna do, because of getting nuts a& quitting do do anything I want to:(
Ok I know, I'm talking damn silly:) But I can't help it..can't help being so angry from my pc dependence..Help pls!

Tuesday, October 23, 2007

Gruaja (poezi nga Nazim Hikmet Ran)

that deep look...

Gruaja


Disa thone se gruaja
eshte per te ndare shtratin
ne netet e gjata te dimrit
Dikush thote se eshte
nje kercimtar me nente zilka mbi krye
qe e vini te luaje ne mes te nje pylli te gjelber;
Dikush thote , se eshte bashkeshortja ime,
eshte mekati qe mbaj mbi shpine;
Dikush thote se eshte ajo qe ze brumin..


Nuk eshte as ajo , as kjo, as nje shtrat, as nje kercimtar
as nje bashkeshorte, as nje mekat;

Ajo eshte krahet e mi dhe kembet e mia
Ajo eshte foshnja, nena,gruaja,motra ime
Ajo eshte shoqja e jetes time...


Nazim Hikmet Ran
perkthimi dhe fotoja nga Eni Turkeshi

Sunday, October 21, 2007

Too lazy to write anything new..so..read my meme:)

I normally hate such kind of questionaires but facebook's one was fun answering..wanted to share:)


1.My eye color:hazel
2.Favorite car:land rover
3.Right-handed or left-handed:right
4.Shoes you wore today:sportive ones
5.My fears:all arthropodes (scorpion,spider etc)
6.Goal you would like to achieve this year:graduate from a good photography course
7.Thoughts first waking up:I give up!
8.My bedtime:a kind of question better not asked to insomniacs
9.Pepsi or Coke:water
10.Single or Group Dates:depends on the group (hey I just noticed that:) I meant normal meetigs not dates:D)
11.Chocolate or Vanilla:chocholate of course..vanilla makes me puke
12.Do you smoke:socially
13.Do you sing:sometimes..but my voice sucks
14.Have you been in love:yeah ..I'm a helpless sucker for "the trembling butterflies" on my belly:)
15.Do you want to get married:someday maybe
16.Do you get along with your parents:yeah..I love them
17.Do you play a musical instrument:nope...I don't think I'll be able to , but I'd like to play drums

18.have you smoked in the past months:yep
19:Favorite candy bar:after eight chocholates
20.In the past month have you gone on a date:no... not in the past n months:)
21.When you were little, you use to...acting to be ill, to skip school;)Damn it , I never got sick:)
22.Ever been called a tease:yeah..when I asked my friends to style my hair:)
23.Ever shoplifted:not till now:)
24.What you want to be when you grow up:Will I ever? :D
25.Number of tattoos:none
26.Favorite celebrity:Mickey Rourke
27.All-time favorite sports team:17 nentori (Tirana Team)
28.Ideal girfriend/boyfriend:I'll call him Mylord..he'll call me Mylady:) [ok ok , I just been reading some Shakespeare lately:)]
29.My best friend(s):not many
30.Do you believe in love at first sight:yeah..I have even experienced it
31.Favorite clothing brand:I like Mango,Zara and avantgarde,androgenius brands
32.Dream vacation:wanna travel the world
33.Pet peeve:no ..I just love them
34.My favorite singer:many
35.My favorite movie:got many..
36.Have you ever fired a gun:not yet..but'll I'm seriosly thinking to to shoot you with all these questions
37.Do you like answering these questions:ehhhhh
38.Do you like yourself:at times
39.I am addicted to...photography,cinema,dance
40.Favorite drink:water
41.Do you have a crush on anyone:these life would be too boring if I hadn't..:)
42.Are you ticklish:yeah..but I'm good at tickling the others too.nobody can resist my hands:)
43.Favorite ice cream flavor:cherry
42.Define yourself in 3 words...reliable sensitive pretending-to-be-smart-asses teaser
43.Do you believe in God:yes
44.Favorite day of the week:saturday
45.Heads or tails:heads
46.Favorite author:hugo,bukowski,hegel,bierce,kafka,camus etc
47.What magazines do you read:photography,cinema
48.Sweet or sour:sour
49.Favorite chewing gum brand:
juicefruit,big babol,vivident

50.My hair color:brown
51.Height:1.60
52.My heritage:white caucasian-albanian
53.My weakness:my beloved ones
54.My perfect pizza:vegetarian
55.My most overused phrase on IM:neverending blue monday
56.My best physical feature:tell me :)
57.Do you get motion sickness:sometimes
58.McDonalds or Burger King:my own sandwiches
59.Lipton Ice Tea or Nestea:lipton
60.Cappuccino or Coffee:both..why should I miss any of these worlds great tastes:)
61.Do you swear:at times..it's necessary

62.Do you want to go to college:had enough of it already:)
63.Do you think you're attractive:there are some people who make me feel like that.I love them for that
64.Do you like thunderstorms:yep..when I'm home;)
65.In the past month have you drunk alcohol:I'm not an alchohol fan
66.In the past month have you been on drugs:yes ..the drugs of photography:)what were you thinking?:)
67.Favorite cartoon as a child:tom & jerry
68.Favorite sport:skateboard
69.In the past month have I been on stage:no..long time haven't been ..and missing it
70.Ever been beaten up:some slaps when I was a child:) who on hell hasn't? :)
71.How you want to die:I wanna be aware when I'll be dying..
72.Number of piercings:none..yeah I'm the best bride version:D hahahah
73.Favorite color:marine blue,turquoise,red,grey,black,green,purple..just hate yellow
74.Favorite food dish:I have many...vegetarian and sea food
75.My parents are...amazing
76.Do you have children:not yet
77.Do you have pets:I had (my baby Kibrit)
78.Favorite scent:changeable..mostly sour ,fresh,vamp flavours
79.One time I got drunk and...forgot what I had done or said 5' ago:)
80.My favorite music genre:jazz,blues,psychedelic and everything else whose rhythm makes me dance
81.What can't you live without:my beloved ones
82.My favorite season:autumn..
83.Silver or Gold:in fact none..but silver is better
84.Who was the last person that called you:my sweet mommy
85.Are you a good driver:I got my licence 9 years ago, but forgot almost e.t because I didnt practice:(
86.Would you rather be rich or famous:I'd rather be smarter than I am.these can handle everything:)
87.When I'm sad or down, I prefer to watch a good movie
88.What is your phone's current ringtone:quizas, quizas (nat king cole)
89.The longest you've gone without sleeping:2 days
90.What would you do with a million dollars:let me have them first:)
91.What makes you laugh:sincere,great funny things and people
92.Your favorite book:many books of my favourite writers
93.Most embarrassing moment:when my hands and foots sweat like crazy:(
94.Favorite item that you currently own:my camera
95.Have you ever moved:yes
96.Kisses or hugs:both :) Hugs come first
97.Are you a very emotional person:not very ..but yes I'm an emotional person and I like it
I pick: Emigrant,Akvllnaja,Cluephone,Bebopcowboy,Klodiana, Belle ,Bizele & L.S.Alves to fill this sheet:))Come one guys, don't be lazy:)

Thursday, October 18, 2007

Gregori dhe une

Qe nje dite e gjate pune.E lodhshme.Pa te reja.Pa te veçanta.
Shkurt monotone dhe e merzitshme.Nga ato ditet kur jo vetem qe nuk meson apo mer diçka te re , por jep shume fare nga vetja dhe energjia jote.
Kjo me ben ta pres me symbyllur vajtjen ne shtepi.Te mos duroj dot sa te futem brenda, sa te mbyllem dhe te çliroj tere bezidite e grumbulluara gjate dites.
Mua me pelqen qendrimi ne shtepi.E dua shtepizen time.E dua ate boten e vogel ,te krijuar nga vetvetja.Mund te duket pak si egocentrike, por ja qe keshtu e perceptoj.
Me ne fund arrij.Ndjej nje ndjesi lehtesimi.Mire a keq , dhe kjo dite mbaroi, tani eshte koha per qetesim , per kthim ne boten time.
Plandosem mbi divan.E para gje qe bej sa here jam e lodhur.Mbyll syte fort sikur te dua te zhytem ne erresire sublime per disa momente.Kjo me jep pershtypjen e largimit nga shume gjera bezdisese.
Çel syte perseri...Ndjej nje lloj lehtesimi inert qe me endet neper tru.Filloj te gjezdis syte neper dhome, ashtu kot , lirshem ..pa menduar per asgje..Thjesht i kullos .
Dhe ja papritmas ndeshem me ate qe do t'me rrembeje qetesine, ngeshmerine dhe rehatllekun aq mundimshem krijuar.
Qendron ne mur.Eshte i vogel fare.Por sa i hajthem, aq edhe i shpejte.Nje mini ndryshim i ajrit e ben ate te levize me nje shpejtesi te rrufeshme dhe jo me nje levizje e imja.Eshte dhe diplomat i madh.Po nuk levizi gje , as ai nuk leviz, rri si i ngordhur , si i padukshem aty ku eshte.
Provoj te fik driten.E rindez pas pak kur ç'te shoh..ai ka mare tere ate udhe nderkohe.
Eh-,them me vete,- qerrata do te ma hedhesh mua ti?
Ne fakt kur e mendoj thelle , thelle e kuptoj se ai ma merr ne kthese.Eshte i shpejte sa vete dreqi, finok, i ndjeshem ne maksimum dhe rreshqet pa teklif kudo, nderkohe qe forca ime e gravitetit me shtrengon idhtas fort ne toke.Vendos ti afrohem dhe ta godas.Perpjekje qesharake kjo , duke i pasur parasysh vetite e tij.
Atehere , ç'bej?
Vendos ta injoroj.Te bej sikur nuk eshte , nuk egziston fare.
Jam e lodhur ,- them-, me duhet te shtrihem.E çe pastaj se ai kaloi mu afer murit prane shtratit tim?
Por nuk mundem , nuk ja arrij dot.Mendja me rri tek trupi i tij i zhdervjellet.Nuk me pelqejne gjerat qe rreshkasin dhe zhduken shpejt.Ka diçka mistrece ne to.Ka diçka siperfaqesore.
Me ngjallin siklet.
E shoh se eshte e pamundur te mos mendoj per te.
Por e shoh se dhe po me shterrojne fuqite.Ndaj vendos ta pranoj si fakt , si qenie dhe ta pervetesoj kete ide.Madje mundohem te familjarizohem me te, ta shoh si dike te njohur.
E quaj Gregor..Po de Gregor , se qe i paftuar , i padeshiruar tek une.Sepse mbase me kujton shume te paftuar qe rreshkasin paturpshem, paskrupuj ne jeten time.Ashtu pa karar dhe pa lajmerime ...serbes fare.
- Gregor , more djale-,them..Sado i padeshiruar dhe i paftuar qe je ..si misafir qe je ne shtepine time, nuk po te zboj.Por me me duhet te te them diçka , dhe mbaje vath ne vesh, degjove?
Kur te mos jem une ketu je i lejuar te merresh me çdo gje.POR...Nuk dua te shoh nje grimce tenden kur te jem ketu.Kjo eshte shtepia ime..ndaj lipsu ku te duash merr vesh..nuk me intereson fare se nga do katranosesh..
Nuk pipetin asgje , asgjekundi nuk ndjej levizje dhe ferfellima te neveritshme gjymtyresh reptile.
Kuptoj.Ky maskara , po me luan te zgjuarin, te kapshmin.Ashtu , fshehurazi..Me terezi.
Ashti si tere tinzaret qe me kane rrethuar..me ngerdheshje te padegjueshme, duke me futur mua ne siklet per çapaçullleqet e veta.Terbohem..
Vendos te luaj dhe une me armen e tij.Te luaj ate budallain e riperterire.Dhe e bej.
Se pari fik driten.Pres.Pothuajse nuk marr fryme, por e shtrengoj fort pantoflen ne dore.
Dhe ja pas pak me behet sikur ndjej disa zvarritje te squllura mbi mur.Lekura me shnderrohet ne nje gardh puçkurrizash , por nuk bezaj fare.Jam kthyer e tera ne nje det perceptoresh.Ne nje oqean nervash te dallgezuara.Me ne fund e ndjej fare prane.Zhvendoset shkujdesshem, i sigurte qe nuk ka asgje qe po e ndjen.
Dhe i kushton shume rende ky shkujdes!Sa perjetesia vete!
Nervat i kam ende te tendosura paq..Por mundem te buzeqesh.Madje te zgerdhihem.Mendoj me vete se perhere harrohet nje detaj, lihet gjithnje nje dere e hapur ndaj gabimeve, krijohet perehere nje lemsh kur thurren gjerat kot me kot.Mpleksen pameshirshem gjerat kur duket sikur krijohen me plane te urta , por vesvese.
Ndaj eshte me mire te mos i besh keto , mendoj, te mos luash politikanin, te mos brumosesh kurthe, se paku jo kaq rendomshem.Me mire eshte te jesh trim dhe pakez budalla, pakez i paduruar them.Me e shendetshme me duket.
Ndjej batanijen te me rendoje kendshem mbi trup,te me trullose embelsisht drejt gjumit.Eshte nje nate e zeze sterre , pa asnje yll.
Erresire sublime.Perfekte per tu perhumbur ne prehjen e shumepritur.

Tuesday, October 16, 2007

A bunch of Tirana

Photobucket

Here there are some photos from my last Albania visit.I shot approximately 1000 photos(Budva photos included..to be continued on next days).
Were them enough? No:))
I regret not shoting hundred of other photos because I couldn't resist curious looks .Now I get angry with my self for not insisting to shot what I liked and caring about them.Anyway , I'll bear it in mind for the next time.:)
And ah , ah, I'm deprived from going out with my sister from now on.
She said she'd never go out with me , as she got so bored of my "-Hold a minute.I can't lose this one!" pleads and my neverending stops.
My migrant albo friends, hope you enjoy this one!

Monday, October 15, 2007

Java e filmit spanjoll ne Tirane

Mu kujtua nje shkrim i Salvatoritdhe mendova se tek tuk organizohen dhe evenimente interesante ketu. Javen e kaluar kur isha ne Tirane e pashe lajmerimin por fatkeqesisht nuk pata rastin te shkoj sepse e mora vesh me vonese:(
Sidoqofte me gezoi fakti i organizimit te ketyre aktiviteteve.Jane nje alternative interesante per te ndjekur filmat me te rinj , ata te pavarur ,ose filmat kulte te kinemave te vendeve te ndryshme te botes.Nje nisme shume e lavderueshme kjo, per ta shpetuar popullsine nga shkretetira vetem-hollivudiane qe ofron Millenium.
E mira do qe qe te organizoheshin sa me shume festivale syresh.
Ne fakt nderkohe ne Tirane tere muaji tetor do te kaloje dhe me plot aktivitete te arteve gjermane ndaj dhe ky muaj eshte quajtur tetori-gjerman.Me shume rreth kesaj do ju flas ne ditet ne vijim.
Nese ka ndonje qe e ka ndjekur javen spanjolle do isha e kenaqur nese na le ndonje koment.


Friday, October 12, 2007

ButtonsAccording to an old japanese legend , buttons used to signify a bond.
It was especially usual between couples to gift each other tightly buttoned robes while parting , so that they could remain unseparated from each other.It was also thought as a symbol of fidelity.
According to some other statements these buttons were also commented as the result of this bond , that is a child!
But as I had a look at my mom`s button collection different ideas came accross my mind.These buttons symbolise the trend and the period that this dress has been used too.
Some of them seem like screamers of `communist ideologies` under their proletarian image.
I really had big time fun while trying to guess or identify what historical period or design they belonged to.
As a conlusion , I found out I prefered the functional ones for the casual outfits.But for some more spiritually related , ethnic or authentic robes I guess the decorative ones would fit better., to enhance the artistic and emotional effect.

Tuesday, October 09, 2007

Prag bajrami ne Tirane

Nuk sheh gje tjeter vecse pula dhe gjela deti te alivanosur dhe syfrikesuar qe enden neper duart e te zoteve ne tere qytetin.Them aman te kaloje bajrami dhe te bijne rehat dhe kafshet e gjora:(

Friday, October 05, 2007

Totalitarian

Totalitarian buildings of Tirana..Don`t know why but this one reminded me so very much of the time of isolation!

Monday, October 01, 2007

Free as a bird no.2 :)
Hey guys here I am in Albania..I`m feeling great ..Maybe I won`t post that much these days so I decided to put some photos of my flight just to update with all my interesting news..The sky was wonderful and I couldn`t resist taking photos..I also took a photo of Tirana..Take a look..Hope you`ll enojy..best..
===================
Te dashur miq Lymi arriti shendoshe e mire ne destinacion:) po ju ve disa foto nga fluturimi..mireupjekshim se shpejti ne virtualitet:)

Saturday, September 29, 2007

Free as a bird!

Yeah !!! For these next 2 weeks I'm leaving to Albania for my annual holidays!2 weeks of an easygoing kind of life!:) Can't wait to be there!
I'll write you back from Albania as always!
BEST

Thursday, September 27, 2007

Inventar ?

Çfare me varferon:
1.Te shtyj diçka per me vone ose te ngelem e detyruar te veproj keshtu.
2.Te qendroj pezull.
3.Te kerkoj gjera te humbura.
4.Te shpresoj teksa s'kam mundesi te veproj.
5.Te jem e detyruar te sillem larg çdo gjeje qe me afron me unin tim.

Çfare nuk me varferon po ta bej:
1.Te lavderoj,vleresoj diçka qe me pelqen vertet.
2.Te falenderoj çdokend per çdo gje qe ben per mua.
3.Ta shpreh simpatine apo entuziazmin qe ndjej.
4.Te kerkoj te falur kur jam ne faj.
5.Te buzeqesh ne vend qe te perdor nje maske te ngrysur ne çdo vend dhe rast.

Çfare me pasuron:
1.Te has ne njerez qe ja dine vleren jetes dhe gjerave qe e bejne ate te çmuar.
2.Te shoqerohem me njerez me bote dhe shpirt te pasur dhe zemer te madhe (2 dhome e nje kuzhine:)
3.Te mesoj diçka te re, kesisoj ti hap vetes time dritare te reja.
4.Te fiksoj ne mendje apo aparat momente apo gjendje te veçanta.Me duket sikur pushtoj toka te paditura te shpirtit tim keshtu.
5.Te ndjej , shijoj,nxjerr zine,shtrengoj,perceptoj dhe t'ja di vleren momenteve te rendesishme (te mira apo te keqija qofshin keto) .

Tuesday, September 25, 2007

Istanbul Design Week 2007


On the past days I had the chance to visit Istanbul Design Week .In fact this was the third time it was being organised and I felt myself so bad and lazy for not visiting the previous exhibitions as well.Anyway, better later than never isn't it?
The exhibition was held as always under the Golden Horn Bridge , which is the very first bridge ever constructed in Ottoman Empire .
It was a cool feeling visiting an exhibition under the bridge.This bridge constructed by Machinebau Ausburg Nürnberg on 1912 , connected the both parts of Golden Horn until 1992 when it became unsable because of the fire.It was reastored in 2005 for the first ıstanbul Design Week and it's in use of arts since then.I think a bridge located exhibition is a brilliant idea ,as it offers you tremendous chanches for fancy,vintage and very different interior decorations.Also it was really weird , yet so cool to visit the exhibition under the mechanisms of such an old and historic bridge.This combined with the surrounding atmosphere of Halic and Balat ,these very well known Istanbul old zones made it really unforgettable.
The mission of this exhibition is gathering designers,creative producers,young talents ,fresh ideas of different design disciplines under the same roof .Different , well -known interior designer producer companies and designers last works were displayed alongside with brand new ideas from young talents and interior design students.
The main ideas of this year's exhibiton were : comfort, environmental conscience , nature friendly designs, trendy and minimalist ,colorful interiors, cultural symbols inspired creations, human rights (different works against homophobia) , differently explicated sexy creationss etc.
Istanbul was amazingly transmited through different designs.
Also Hüseyin Çaglayan's Swarowski Led (light diffusing diode) dress was there .It was really magic to see and perceive the fast motion of light and colors.
But one of the best parts of this exhibition were the cozy net sittings arranged over the bridges bottom parts..nor you could feel the sea closer , neither you could feel that liberty feeling better!
I'm just looking forward to the next year's exhibition!

for more infos on this event:http://www.istanbuldesignweek.com

Saturday, September 22, 2007

Vetem keto ore?

photo source: www.hurriyet.com.trPo lexoja sot gazeten Hurriyet ne Internet dhe me thene te drejten u bezdisa disi nga nje lajm qe lexova.Ishte nje shkrim i pergjithshem mbi famen qe ka çdo shtet ne rryma te ndryshme.
Teksa shtete te ndryshme te botes ku ketu fus dhe shume shtete te tjera qe jane bere rishtas pjese e Europes dhe nuk eshte se jane dhe shume te zhvilluara kishin plot elemente te famshme , me erdhi i keq kur pashe se per Shqiperine qene shkruar vetem 4 fakte dy prej te cilave i perkisnin kuzhines.Ja dhe simbolet e fames shqiptare: Prodhimi i kromit, Liqeni i Shkodres, melçia shqiptare (eshte nje lloj gjelle qe e bejne turqit me melçi te zakonshme pule a viçi) dhe byreku shqiptar.Mbase kjo mund te jete nje permbledhje krejtesisht ordinere dhe e shpejte me vlera lajmesh te tipit "limonate" qe lexohen gjate nje kohe shtriqjeje kockash ne fundjave.
Por mua me bezdisi sidoqofte.Mbase nuk mund te fajesojme vetem te huajt per kete , por dhe vete shtetin tone si dhe mediat tona per minimumin e punes se bere dhe mundimit te mare per te paraqitur sa me denjesisht vlerat historike dhe figurat e rendesishme historike dhe ato te artit shqiptar.
Kjo do te ishte dhe nje shtyse shume e mire per turizimin shqiptar dhe njohjen me te mire te vendit tone , qe do te sillte shume hapa te tjere pozitive me pas.
Po ju ç'mendim keni miq?

Wednesday, September 19, 2007

Dolli per fatin? / A toast to fate?

Photobucket

Fati eshte nje kapitalist barkderr.Ka shume kerkesa ndaj teje, ta merr shpirtin , te ben zbor mire perpara se te te dhuroje diçka.
Fati eshte nje lavire e rregjur. Di fort mire te te zhvase ty duke te mare mendte , pa te çuar aty ku ti vertet deshiron.
Fati eshte nje fabul pa moral.Ka shume rruge qe mbase te çojne tek ai por shume syresh nuk jane te hajrit.
Fati eshte nje probleme me disa zgjidhje.Duket shume here shume i lehte per tu kapur , shume i afrueshem, shume i kuptueshem por ne te njejten kohe ju le ne dileme per te zgjedhur.
Fatit i pelqejne ekstravagancat.Eshte mik me egzagjerimin.Nuk i avitet permbajtshmerise , kenaqesive te kontrolluara , deshirave te kufizuara.Nuk honeps dot shpirtrat e tulatur,zemrat e copetuara.Ka nje natyre te eger fati, te patrajnuar.
Nuk hap rruge.Aq me teper kur e sheh se mjaftohen dhe me nje grimce te tij.I largohet ketyre rasteve , me vrik madje.

Por ka nje te keqe: E ze barku kur ndesh ne te pangopur, ne ata qe cmiren e kane me oreks te madh dhe leshohet vu e vu.Mbase ngaqe e sheh qe aty s'ka karar dhe princip ,s'ka sqime dhe perzgjedhje ndaj zgerlaqet pa teklif.
Ta shohesh hasell hasell, fati nuk ka karakter ,si rrjedhoje nuk i bie te jete ndonje gje fort e çmuar .
Ndaj ne djalle te veje fati miq!
Ja gezuar!
------------------------------------------------
Fate is a fatty capitalist.Expects a lot from you, steals your soul and tortures you long way before offering you something.
Fate is an expert whore.Knows perfectly how to clean you out , making a fool of you , never consigning you where you desire.

Fate is a fable without a moral.There might be plenty ways that serve to reach it , but most of them aren't the right ones.

Fate is a problem owning many solutions.Many times seems too easy to be reached , too available , too possible and understandable to be true , but leaves you at a election dilemma as well.

Fate enjoys extravagance.Is a close friend with exaggeration . Never draws near consistence , under control taken pleasures , deliberately restricted desires. Despises stagnant souls , broken hearts.

Fate is made of a wild, untamed nature.

Does no tolerations.Especially when bumps into people that are satisfied with just a bit of it.Runs away immediately from such cases.

Still ; fate has a bad custom: Develops an abdominal burst each time it faces with insatiable ones , with those that nourish their sick envy with a big appetite , so it just vomits itself generously over them.Maybe this happens because fate does not perceive any trace of prenciples or distinction , any desire to be selective , so it just easily scatters itself around.

To tell the truth , fate has no character , as a conslusion it can't be a very precious thing.
So, to hell , with fate my friends!
Cheers!Saturday, September 15, 2007

Spooky posters!

I got this ones at "Istanbul Design Week"."Good 50x70" was the name of the exhibition .The posters themes here were focused around five big social issues: aids, environmental damage, human rights violation, underdevelopment and war; the exhibit consists of posters designed by creatives around the world.I loved all of them , they were so very creative and spooky.Here you may see some of the best ones according to me!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator