Friday, September 26, 2008

Arti i nuserimit


copyright: Michel Setboun
Photo label : Albanian Wedding 1981- Shkoder

Mbase mund te jeni habitur nga titulli i ketij posti por une per vete perhere kam menduar se ne Shqiperi se paku ka egzistuar diçka e tille. Ky fenomen ka qene shume me i theksuar dhe ne permasa legjendare gjate kohes se monizmit sidomos.Epo doemos sepse keto kane qene mitet e atehershme. Kur nuk kishte paparazzi dhe revista roze apo revista vipash qe njerezit te shtynin kohen dhe te ngopnin kureshtjen e tyre. Do te flitej disa dite,jave mbase dhe muaj rrjesht nje dasem ne Shqiperi.Çdo detaj i saj do te endej ne re thashethemnajash te pambarimta. Por sidomos nuset do te pertypeshin dhe percilleshin mire e mire ne qiellza sidomos te grarise te fisit e lagjes.

Duke qene keshtu nuk kemi se si ti fajesojme te ngratat vajza per stresin qe i karakterizonte.Atyre i duhej te "nuseronin".
Dhe te nuserosh nuk eshte e lehte.Nuk domethene vetem te veshesh fustanin e nuses , te tualetosesh e te rrish.

Nuserimi fillon pikesepari ne qendrimin e nuseve.Nese do te kishte diçka qe me bente per te qeshur dhe per te ndjere keqardhje do te qe ai pozicioni i veçante dhe gjysem i ngrire , si i shkaktuar nga ndonje paralize e pergjithshme .Kjo e fundit shoqerohej dhe me nje buzeqeshje dramatike.Kjo buzqeshje me ngjante me nje pjese pikture ku qene derdhur me shumice tonelata arabeske,histerie dhe ankthi.

Po, po ankthi duke menduar me stres menyren sesi po paraqitej.
Nuset nuk para kercenin shume , ato duhet te ishin shembelltyre e fisnikerise dhe elegances per tere fisin.Jo per gje po fisi vete shkerrmoqej e leshohej per qejf te vet.
Nuk thonin kot " nje martohet , njeqind terbohen":))

Pastaj vinte momenti qe nusja dilte nga shtepia dhe pergatitej te shkonte ne nje shtepi tjeter, ne ate te bashkeshortit.
Arsyeja qe e kam vene kete foto eshte per te treguar dhe me mire histerine e momentit.
Asnjehere nuk i kam kuptuar te qarat e stazhonuara te nuseve.Sy te perskuqur, trupa qe dridhen,fytyra te meitura.

Me kujtohet nje fjale e urte turke qe shkon shume me kete rast: Nuk e dua , por sidoqofte ma fut ne xhep:))
E pra ku qendronte arsyeja e nje keputjeje te tille nderkohe qe po martoheshin vete me deshiren e tyre?

Kjo qe thoni juve , ishte pjesa e fundit e aktit te nuserimit dhe mbase dhe me e veshtira sepse ishte dhe me tragjikja:)
Ishte si nderi i nuses, namuzi i saj dhe virtyti i fundit qe do te shpaloste ne fund te kesaj ceremonie, simbol shpatullfryres dhe shitmendes i shoqerise shqiptare.

Pas disa kujisjeve te thekura nusja nisej dhe akti "solemn" shoqerohej ne menyre shume te vrazhde dhe aspak delikate me femije-lubi , potenciale per te thyer xhamat e makines teksa mundoheshin te kapnin karamelet apo leket e vogla .

Nuk e di se çfare mendimi keni juve per nuserimin dhe dasmat e dikurshme , por une per vete perveç disa kujtimesh te bukura nga dasmat e fisit , mund te them se me pelqen me shume origjinaliteti qe ka ne dasmat ne ditet e sotme.

per kuriozitet hapa nje sondazh qe do ta gjeni ne krah te djathte.pres pergjigjet tuaja ne kete teme:)

Wednesday, September 24, 2008

My "flea market" compilation;)

I guess I'm a vintage/retro lover.

And not only in terms of fashion.I do really need to turn back to "old school" days time by time.
It makes me feel better and see life in warmer tones.

I'll try (don't promise though) to post here as often as possible my vintage/retro escapes and suggestions in different aspects.

Here we go:
-------------------------------------------------
Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

1.Fashion : Lace it's one of the cutest things that have even been created i think.It reminds me of grandma all the time.Get yourself a cute dress,shirt from the flea market or if you're lucky enough to find s.t from your grandma's or mom's coffer,grab it immediately:)
Here's an example:
http://ciderantiques.blogspot.com/2008/08/friday-flea-market-and-dress-form-party.html

2.Food - Sugar Canes.Don't you miss them? I do:) Especially the apple sugar canes.Have one today and feel yourself like a kid again:)

3.Play- Do you remember the game "state-city-film etc" we used to play a lot when we were kids?I love this game , i find it one of the best games and one of the most informative ones as well.I still enjoy playing it.

4.Music - Billie Holiday (Dream a little dream of me)

Powered by eSnips.com


5.Film - Wild Strawberries a.k.a Smultronstället (Ingmar Bergman ,1957) .Black& White
Nominee of Oscars 1959

Is a great film about human behaviour and attitude , regrets and loneliness, past and present,reality and dream; perfectly shown through lyrical scenes.The main actor Victor Sjöström ,steals the play with his stunning and unfortunately last screen performace.A must see!


This is this weeks compilation.Hope you'll enjoy.To be continued...

Monday, September 22, 2008

Ngjyrat dhe nenkuptimet e tyre

colorful mosaic of a rainy Istanbul
© Eni Turkeshi Photography

Ngjyrat sot me teper se kurre kane zene nje vend te rendesishem ne prezantimin e koncepteve dhe profilit te kompanive.


Sigurisht qe edhe perpara forca e tyre ka qene perdorur , por sot jane kthyer vertet ne pjese te puzzle-it komercial te nje firme.
Dhe nuk ka si te jete ndryshe pasi ato ndikojne drejtperdrejt ne psikologjine dhe ndjesite e klientave vizitues si dhe te punonjesve te firmes.

Ngjyra e kuqe psh perdoret shume neper dyqanet fast-food dhe restorante sepse dihet sepse hap oreksin.Por duhet menduar 2 here para se te perdoret ne nje zyre pasi eshte dhe nje ngjyre qe shkakton acarim!

Ngjyra e verdhe eshte nje ngjyre qe bie ne sy por per shkak te simbolit te saj "kalimtar", nuk shihet si shume e keshillueshme perdorimi i saj neper zyrat dhe logot e fimave qe ofrojne sherbime afatgjata , si psh bankat apo kompani te tjera investuese.
Megjithse ketu ngjyra e mustardes , mjaft ne mode kjo kete vit, mund te themi se ben dallim pasi ka filluar te perdoret sidomos ne vendet apo zyrat me karakter retro.

Ngjyra e gjelber perfaqeson qetesine , shpresen ,gjallerine dhe si e tille perdoret shpesh ne ambjente zyrash dhe bankash.

Ngjyra blu perfaqeson qetesine .Po ashtu dihet se largon oreksin ndaj personat qe bejne diete keshillohen te hajne duke perdorur ene me ngjyre blu.Po ashtu ne asnje restorant nuk mund ta shihni ndonje mur me ngjyre te tille , perveç ndonje restoranti te hapur enkas per personat ne diete nuk e di;)

Ngjyra gri perfaqeson dinjitetin dhe sqimen .Eshte nje ngjyre fisnike qe perdoret per te rritur forcen dominante.

Ngjyra e zeze perfaqeson luksin , diçka te forte , veshtire te arritshme si dhe klasime .Eshte vene re te perdoret neper firma te dekorimit te brendshem dhe neper firma mobiljesh.Po ashtu perfaqeson edhe zine ndaj nuk eshte e favorshme te perdoret gjithandej

Ngjyra e bardhe perfaqeson pastertine,higjenen, pafajesine ndaj dhe nuk eshte fare çudi qe e shohim shpesh neper produktet shtepiake.

Para se ta mbyll kete shkrim, dua te them dhe nja dy fjale rreth parashikimit te trendeve te ngjyrave per vitin ne vijim:
Kombinimet e lejlase me jeshilen ,ngjyrat e reres dhe detit,po ashtu dhe ngjyrat primare si dhe e verdha e thelle do te rastisen dukshem kudo.

Friday, September 19, 2008

What to do when bored:D

I found out this cool site at fb ..Take a look and make some funny nostalgic images of yourself:)
Page link: www.yearbookyourself.com

Photobucket

Thursday, September 18, 2008

Lunatic Escapes

Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

There are some days in life , when you just feel very strange, very odd and unearthly.
You don't feel to belong to nowhere or nothing.
You are feeling kinda alien.

Your vision and the way of thinking seems different as well.
Your perception reaches different dimensions.You start to see different shapes & notice other vibrations.
Everything seems like floating in.
That is how I feel in some days.
It seems the brain is trying to balance what it perceives and what it sees.And since these visions don't get together at a mutual point , it looks like a sharp image is not possible to be visualized ,so it comes out blurry .

The fun thing about it is ; this phase happens very silently and secretly , nobody notices this except of you.
You still talk,act "normally", while you see things in another way.
I do enjoy this a lot.It helps you to escape from some things that get on your nerves , or just to get rid of anything that gets you annoyed or you are just too lazy to follow.

Tuesday, September 16, 2008

My stereotype:) thanks Elais!

Take the What High School Stereotype Are You? quiz.

Hehe I do admit I had times I was feeling this way.But I didn't really care.I was just too lazy to hang on with people I disliked.Well as a matter of fact , I'm acting the same way now too;)
And I find this smart and like the best way to get rid of everything /everybody that gets on my nerves.
How about you guys?

Friday, September 12, 2008

The passenger

© Eni Turkeshi Photography

I am the passenger
And I ride and I ride I ride
through the citys backside

I see the stars come out of the sky
Yeah, theyre bright in a hollow sky

You know it looks so good tonight
I am the passenger
I stay under glass
I look through my window so bright
I see the stars come out tonight
I see the bright and hollow sky
Over the citys a rip in the sky

And everything looks good tonight

Singin la la la la la-la-la la
La la la la la-la-la la La la la la la-la-la la la-la
Get into the car
Well be the passenger

Well ride through the city tonight

See the citys ripped insides

Well see the bright and hollow sky
Well see the stars that shine so bright

The sky was made for us tonight

Oh the passenger

How how he rides

Oh the passenger

He rides and he rides

He looks through his window
What does he see?
He sees the bright and hollow sky

He see the stars come out tonight

He sees the citys ripped backsides

He sees the winding ocean drive

And everything was made for you and me

All of it was made for you and me
cause it just belongs to you and me
So lets take a ride and see whats mine
Singing...
Oh, the passenger
He rides and he rides

He sees things from under glass
He looks through his windows eye
He sees the things he knows are his

He sees the bright and hollow sky
He sees the city asleep at night

He sees the stars are out tonight

And all of it is yours and mine

And all of it is yours and mine

Oh, lets ride and ride and ride and ride...

Singing...


Friday, September 05, 2008

Billboard dinamikJeta ne ditet e sotme eshte kthyer ne nje parade gjigande komerciale.
Ne nje billboard dinamik.

Reklamat e varura ne kete billboard jane fragmentet e saj , teksa imazhet e zbukuruara dhe shpresedhenese , te shumeditura e te para ne reklamat rendom ndryshojne sipas rastit.
Kryesisht kane te bejne me vlerat,zakonet, ndjesite e jetes.

Sa me shume polemika te shkaktojne,sa me shume mendje te trazojne,sa me shume perdellim dhe emocione te permbajne aq me mire per to sigurisht.Aq me shume vlere dhe fuqi , aq me shume kredi do te fitoje produkti i reklamuar.Aq me shume do te rritet probabiliteti qe te kthehet ne nje mit.
Rendesia e produkteve ne kohet tona ka marre dimesione te çuditshme.Ato jane tashme dhe me te rendesishme se jeta vete.

Me kalimin e koherave, zhvillimin e teknologjise dhe permiresimin e mireqenies , sigurisht qe dhe njerezit , edhe deshirat e tyre per luks jane sofistikuar.
Nuk eshte me aq e lehte tashme te ndjellesh çudi e kersheri apo te bukosesh babezine e pergjithshme ndaj luksit e madheshtise.
Çdokush eshte kaq thelle i zhytur ne kerkimin e gjese unike , qe e sheh si te denje vetem per veten e vet.Pasi te jesh unik ne ditet e sotme nuk eshte vetem arsye krenarie por edhe fitim statusi.

Duke qene keshtu edhe reklamimi i çdo lloj sherbimi nuk ka sesi te mos jete me i rafinuar, i paqendrueshem,i ndryshueshem.Si rrjedhoje duket se fusha ku kjo tregti nuk do te ngelet asnje here ne balte eshte jeta vete!
Ku tjeter valle do te mund te gjendet me shume lekundshmeri e rrjedhshmeri sesa ne jeten e elementet baze themeluese te saj?
Ne te tera keto reklama synimi baze eshte jeta ideale , e bukur dhe pa andralla e arritur sigurisht fale ketyre produkteve ne fjale.

Por ne fakt jeta s'eshte tjeter veçse subjekti shtyes , njekohesisht dhe elementi mashtrues apo efekti trullues e symbylles i qellimit komercial.
Ironia dhe ajo qe te pezmaton eshte se synohet gjoja per idealen e jetes nderkohe qe ne te vertete kjo jete dhe çdo element i saj qe e ben ate te rendesishme dhe te pazevendesueshme perdhosen dhe digjen keqazi nen zjarrin komercial.

Nje i semure i pashprese me kancer , i cili eshte duke ndjekur kuren kemoterapike , merr nga i njejti spital nje sms per sherbime spa-je ku eshte nenvizuar me shkronja kapitale se ofrohet 10% ulje ne raste rregjistrimesh kohegjata !
Nje te paralizuari i vijne sms nga nje kurs tangoje , teksa nje anoreksike dyndet me sms sherbimesh perrallore humbjesh ne peshe!

Te tera keto te mesipermet jane bere sigurisht ne menyre te paqellimte "ku rafsha mos u vrafsha" ne kerkim te potencialit te klientave sado i ulet qofte ky per tu arritur.
Duke kerkuar me ngulm te ngecet diku , te gjeje nje te krisur ku te struket , me çfaredo lloj çmimi pa marre parasysh efektet anesore apo ato te mevonshme.
Jeta eshte kthyer ne nje trampoline , ne nje skllave te deshirave tona te konsumimit!
Mbase ka ardhur koha qe ta ndalojme kete sadopak duke kontrolluar se pari egot tona dhe me tej çmendurine e konsumit te pakontrolluar dhe te kerkimit te se ideales boshe..

Sepse jeta eshte gjetiu!

p.s: ne video eshte fragment nga filmi "rekuiem per nje enderr" i Darren Aronofsky film ne te cilin paraqitet shume bukur katastrofa e krijuar prej manise se siperpermendur.eshte nje film i mrekullueshem qe jua rekomandoj megjithse ma do mendja se shumica juaj e keni pare pasi ka disa vite qe ka dale dhe ka fituar shume çmime ne festivale te ndryshme.

Monday, September 01, 2008

Bee Girl-Be a girl

Photobucket

© Eni Turkeshi Photography

PEARL JAM LYRICS

"Bee Girl"
Bee girl, you're gonna die.
You don't wanna be famous, you wanna be shy.
Do your dances alone in your room.
Becoming a star will become your doom.
Bee Girl, be a girl. [x2]
You know time is long, and life is short.
Begin to live while you still can.
Believe in nothing, believe me,
Those who can be trusted can change their mind.
When the anxious is the present, unwrap your gifts, take your time.
Everything you imagine needn't be stuck in your mind.
Bee Girl, be a girl... [x2]


source: www.azlyrics.com

www.youtube.com/watch?v=Pearl Jam-Bee Girl

P.S: Each monday i'll try to bring here my photos that have been inspired by songs,books,movies etc...Hope you'll enjoy;)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator