Wednesday, January 31, 2007

Persistence


There came a wind like a bugle;
It quivered through the grass,
And a green chill upon the heat
So ominous did pass
We barred the windows and the doors
As from an emerald ghost;
The doom's electric moccasin
That very instant passed.
On a strange mob of panting trees,
And fences fled away,
And rivers where the houses ran
The living looked that day.
The bell within the steeple wild
The flying tidings whirled.
How much can come
And much can go,
And yet abide the world!

Emily DickinsonIn fact isn't it like that , my friends?We maintain our lives eventhough what happens around .This maybe sounds hypocrite , but we can't help it.That's all we can do.Just look at this tree ; doesn't it stay there so stubborn eventhough all the storms it may have faced?That's why I called this one "persistence".Persistence for living , no matter how bitter it may be....

Saturday, January 27, 2007

The window
The view we see depends from the window we choose to see it.This is true both for the general meaning and for the metaphoric one.If you want to have a great view you follow the window that offers you this one.

What about the metaphoric meaning of it?Do we act the same?

Alas, I wouldn't say it.We just don't succeed it each time.

We make it so difficult sometimes , to brighten our thoughts just by choosing or let me better say by insisting on the wrong window.

I know , we're human beings , we can't be all the time brilliant and flawless , but at least we can try not to be that much insistant when we're not sure on something.

It's good to change the point of view sometimes, it's good to alternate the choices..And what we need for all of these is just some different windows, BUT: the right ones :)

Wednesday, January 24, 2007

Dimri mund te zhveshe pemet por...
Dhe kete here si perhere .
Erdhi dimri sado qe jo shume i ftohte kete vit.Zbrazi pemet,shplau disi ngjyrat e tyre dhe kesisoj te qytetit.Kjo mund te jete e merzitshme.
Sidoqofte une e dua dimrin.
Shume syresh mund te mos e preferojne nga te ftohtet , por per mua mbetet nje nga stinet me te preferuara pas vjeshtes.
Me pelqen dimri ndonese na detyron te mblidhemi me shume ne shtepi.Mbase eshte si nje thirrje per te ndare me shume kohe te kendshme dhe te vlefshme me te afermit tane,mbase na afron me shume me gjerat e thjeshta por te rendesishme ne jete.
Mbase te ben me te vetmuar dimri , por njekohesisht dhe me krijues.Te afron me shume me veten dhe boten tende te brendshme.

Ndaj them se ; dimri mund te zhveshe pemet por jo ndjesite tona...


Saturday, January 20, 2007

"Shamikuqja"


Keto foto po i ve me kerkese te N.Agos.
"Shamikuqja" eshte nje nga filmat me te bukur turq qe telespektatori shqiptar ka mundur te ndjeke.Eshte dhe mbetet nje nga filmat kult per kinemane turke.
Skenari eshte bere sipas librit te shkrimtarit te shquar nga Kergezistani Chinghiz Aitmatov.Ka fituar shume çmime ne Evrope dhe Azi.Ideja kryesore e filmit eshte "puna".Ne fakt duhet pergezuar fakti qe megjithese shkrimtari i cili ka qene i detyruar te shkruante patjeter nje gje te frymezuar me zor nga partia:( gje normale kjo per te gjitha republikat komuniste , ka arritur ne nxjerre ne pah diçka tjeter shume me te rendesishme duke perdorur serish "punen" si subjekt:)

Ne film ka nje lloj dileme se gruaja (Shamikujqja) duhet te kthehet tek burri qe ajo vete e do , por qe ai nuk e meriton pas gabimeve qe ka bere , apo te rrije me burrin qe ka bere shume per te dhe birin e saj dhe qe djali i saj e njeh si baba.Ne perfundim ajo zgjedh te dytin sado qe me shpirt te vrare dhe nxirret si ide se ai qe e meriton dashurine eshte ai qe e ushqen apo mundohet per ta fituar ate, sado qe kete e paraqet duke futur aspektin e punes siç ju thashe me pare.
Sado qe ne kinemane turke sidomos keto vitet e fundit ka pasur nje gjallerim dhe zhanre te ndryshme filmash jane shfaqur , "Shamikuqja" ngelet nje nga filmat me te bukur dhe te veçante ne historine e kinemase turke.


photosource: www.sabah.com.tr

Friday, January 19, 2007

Love , respect yourself first...


Note:name of the photo: WANTED 0,0005 yen reward:)
We are always complaining about the way people behave to us , about the way they approach us.We are always feeling sad about the way some things go , about some situations occur.We are always criticising the way people around us act and are always available to find the way they could change their ideas and behaviours.We are always ready to give them opinions and ideas due our mind and our interests maybe.
Yeah, it's easy to do this:(But can you face doing it with yourself each time?
To be honest , I don't think so...We're not man enough to do this:(
We are always pretending to be loved and honoured by everybody without having a single look at our self , especially at our inner self.Are we satisfied enough with our selves , do we respect and love what we see?
We'd better answer this question before blaming the others.
Remember ; it's easy to blame the others , but your conscience won't be satisfied and you won't be happy with this..

Thursday, January 18, 2007

Preferenca...

Do te preferoja qe te perballesha me ....

1.Sjellje te thjeshta dhe jo te sterllogaritura ne vend te sjelljeve plot respekt/apo te politikezuara te detyruara nga halli jo nga malli.
2.Pranimin haptazi te mos dashjes per te ardhur ne ndihme ne vend te dhenies se ndihmes sepse duhet dhene ...
3.Shprehjen me vendosmeri te inatit/nervave/smires qe kemi ndaj dikujt ne vend te fshehjes se ketyre ndjenjave me nje dyftyresi te shpifur.
4.Kur dikush merr diçka te re dhe pret komente nga miqte e tij , komentimin ose te pakten kritiken e asaj gjeje ne vend te shikimit shpues dhe mos berjes se asnje komenti.
5.Shprehjen e nervave ne vend te fshehjes se tyre , ushqimit te nje merie te kote ndaj njeriut perballe apo ngrenies se shpirtit te tij...


lista eshte e gjate po kaq me erdhi tani per tani ne mend.do te vazhdoje..
do thoni mire qe i shkruajte po sa prej ketyre realizon me xhan?
perveç pikes 2.qe s'e kam arritur ende te tjerat po:)

Tuesday, January 16, 2007

Kur do te behemi ne njerez III

Kur kerkesat per punesim dhe punesimi i personave te kete per qellim vetem rritjen e performances se punes dhe arritjeve te metejshme..Dhe kur keto kerkesa te behen perbrenda kritereve te punes...

Saturday, January 13, 2007

Jo çdo mish zogu hahet ! qe te qeshni pak:)


"Jo çdo mish zogu hahet" .Kjo eshte nje fjale e urte e perdorur ketu ne Turqi dhe me pelqen shume.Neve si mund ta kemi perkthimin e saj ?S'e di s'po me vjen ndonje proverb ne mendje.
E megjithate po ju shpjegoj kuptimin e fjales se urte turke.Nenkupton ate qe , jo çdo gje qe sheh mund ta besh dhe ti , apo jo çdo gje qe tregohet si e pershtatshme mund te jete e pershtatshme dhe per ty.
Do thoni mire , e morrem vesh po nga te lindi kjo ide?
Qe thoni juve para nja nje viti e gjysem lexova librin "Kujtimet e nje geishe" dhe me vone pashe dhe filmin.Gjithnje me kane bere pershtypje geishat , kultura e tyre si dhe kultura japoneze ne pergjithesi.Per kete teme do te flas me vone , nejse.
Por kur e lexova librin dhe pashe dhe filmin (qe eshte shume poshte librit , dhe vetem Gong Lee, Ziyi Zhang , M.Yeoh dhe Watanabee e shpetojne pak) , me hipi frymezimi per ti imituar.me çarçaf sajova nje kimono:) tani le te vijme dhe nje here tek fjala e urte qe thashe ne fillim..
pse e thashe : sepse nuk kishte lidhje fare fytyra ime me ate te nje geishe (ku syte e mi , ku ato te geishave:)) .edhe kamera me la ne balte ne fakt (nje kamer koti qe kisha afer per momentin)sepse buzet i pata lyer ne stilin e tyre po kamera nuk tregonte gje fare.Tani me aparatin e ri do e provoj dhe 1 here ose mbase kete here bej diçka me te zgjuar dhe gjej nai modele turke (se ne racen turke ka terheqje te syve sepse kane lidhje me fiset mongole..nejse se u thelluan shume punet e u hap shume thesi me duket:)
Do thoni ju tashti mire qe e thua tere kete gje , po me sa pare mend e ve kete foto dhe bie ne kundershtim me te gjitha ato sa the me siper?Sepse mendoj se kur i pranojme gafat tona jeta behet me e lehte dhe me argetuese.Asnjehere s'me kane pelqyer njerezit e superkontrolluar dhe super te kufizuar.Keshtu qe nuk mund te prisni nga une qe ta hedh kete foto apo jo:)Shpresoj t'ju argetoje sadopak:)
Fundjave te mbare !

Friday, January 12, 2007

Flickr mania !


I gotta admit that Flickr has grabbed my attention crazily.I have become a member of flickr from August 2006.In fact it was a long time I had seen it in different friends websites but I never controlled it or let us say I was too lazy to have a look.
Until that great day that I saw those photos in the "peshku pa uje"s photostream.I liked it so much I decided to create a flickr account of my own.God bless that day ! Since then I've understood better how photography was important for me and how I couldn't live without!
It's so great to see so different , genuine , artistic , daring photos from everyone and from everywhere.I got some great talented friends from there and they are a big factor in my many changing ideas...
If you wanna have a look in my photostream you can just flick on the flickr badge in my blog site .

I can't help it, I want all of you my friends to join this sweet addiction :)

Thursday, January 11, 2007

Mister X.

Gazeta Paloma eshte nje nga gazetat limonate qe kane dale kohet e fundit (2-3 vitet e fundit) ne Shqiperi.Nuk eshte se e lexoj ate ama ka nje pjese ne te qe me terheq shume.Ajo e Mister X.
Mister X.eshte nje personazh shume i njohur i skenes dhe ekranit (apo te pakten keshtu e pershkruajne) qe jep pergjigje dhe zgjedhje njerezve ne udhekryq.
Me pelqen menyra se si ai pergjigjet.Ka nje antipati te veçante per njerezit e trashe , bibat ,njerezit e paemancipuar apo dhe ato qe çoç i duket vetja.Dhe i jep perhere pergjigjen e duhur ndonese duke e prishur ca dhe gojen, gje qe une mendoj se eshte me e drejte se sa te rrije dhe te flase me nje edukate hipokrite dhe pa vlere.Keshtu i shkund me mire ndergjegjen e njerezve.Do ju sjell sot 3 shkrime qe me kane argetuar shume dhe me falni sepse jam e detyruar ti sjell ashtu siç jane keshtu qe mos u trembni shume nga gjuha e perdorur se nuk ka lezet tja meremetoj gjuhen Mister X-it:)

Rasti i pare:
I dashur Mister X.
Dua te denoj ish te dashuren time 15 vjeçare sepse me la kot pa asje qellim.Nese e dhunoj, me fusin ne burg ,apo t'ja lej Zotit te marre hak.

Pergjigje: Hakmarrjen leja Zotit.Ate nuk e fusin ne burg.

Rasti i dyte:
Jam nje zonje e martuar 26 vjeçare.Kam nje djale.Burrin e dua shume.Por kam dhe nje te dashur.Dhe me ate ja kaloj shume mire ne çdo drejtim dhe e dua dhe ate shume.Si t'ja bej qe te dal nga ky hall se po çmendem?

Pergjigje: Po çmendesh?Perse valle?Ti e paske ne terezi.Kur merzitesh me burrin , e paske nje "hallezgjidhes".Por kur te merzitet ky "hallezgjidhesi" si ja ben , shkon me burrin?Mbyllu ne shtepi dhe mos dil prej andej per nje vit.

Rasti i trete:
Jam nje adoleshente 14 vjeçare.Me çmenden keta te shtepise , nuk me kuptojne fare.Vetem shoqja ime e ngushte me jep qetesi dhe me kupton.Kam vendosur te largohem nga shtepia.Do iki bashke me shoqen time se ketu nuk ka per te me kuptuar njeri.


Pergjigje : Dmth ti ke vendosur te shkosh nga jot eme , ne te sat eme..Nuk e di sepse po ju te dyja me kujtuat ato grate tek "Thelma &Louise" qe shkuan pak si per lesh...

Si ju duket?me verte flet rende,po ja keput koken budallenjeve.edhe nje here me falni per gjuhen po nuk desha te bej ndryshime se i ikte origjinaliteti...

Tuesday, January 09, 2007

My Ikea experience :()If you're clumsy in technical matters you shouln't pretend a lot from the product offered in the market.This weekend I visited Ikea.It's a long time I wanted to do this , but always postponed it ,as it's far away (on the asiatic part of Istanbul).
However , finally last sunday I realised this:)I like it a lot..I like their style.It reminds you of those good old days.The style just reminds you of the past , maybe because of their furniture patterns.All what it comes voluntarily to your brain while watching them is a sunny , cozy ,warm house.They are minimal , but very traditional too,that's what makes them so different.And they're multifunctional as well.
Their only disadvantage is their home-fixation.In fact that's not a big problem for many people , but not for me , a technic disaster:)Ok maybe I exaggerated a bit , I can do it if I try but ,however I don't feel like.For that reason I had to satisfy myself with just some non technical :)lol products ( some cactuses,metalic small vases , t-light candles and a pillow)...
These were the best things offered to technic haters:)

Monday, January 08, 2007

Vetmi...
I shihte i hutuar njerezit qe e pyesnin se si quhej..Nuk i kujtohej emri i vet...Kishte kaluar nje kohe kaq e gjate qe nuk fliste me askend perveç vetvetes ..Njeriu nuk e therret veten e tij me emer , vetem sa krijon dialogje te panumerta me zerin e tij te brendeshem;- mendonte ai...Keto ishin dialogje te panumerta , te pafund dhe terbuese...Gjithe kohes egoja e tij dukej sikur ishte ne nje zenke te vazhdueshme me ndergjegjen e tij , nuk e linte ate kurre te qete...
Mbase nuk e kujtonte emrin e vet , por fytyren e gruas se tij e kujtonte me tere dashurine dhe mallin qe kishte ndjere qe kur e kishte pare ate per here te pare.Njekohesisht kujtonte shume mire dhe lindjen dhe vdekjen brenda nje viti te djalit te tyre te pare , pastaj djalin tjeter qe i erdhi me vone ne jete.
Ishte nje femije i mire , i mbare..Ja kishte ndriçuar sakaq boten me zgjuarsine qe i gelonte plot drite nga syte .Çfare te donin me shume nga jeta?
Ata nuk donin ne fakt por ishte jeta jo qe kishte kerkesa prej tyre. E pagoi shume shtrenjte burri lumturine me te madhe te jetes se tij..
I pati marre te birit , biçikleten qe e kishte kerkuar aq shume per ditelindje.E gjithe bota qe bere e tij kur kishte pare gezimin ne syte e te birit teksa i jepte biçikleten...
Pa sa bukur dukej mbi biçiklete ,sa hije i kishte e dhena e biçikletes djalkes se vet!
Por..ç'ishte kjo..ishin te verteta ato qe po shihte..ç'ishin ato re te pergjakura qe ja mbuluan syte?
Ç'ishte ai femije i vogel qe dergjej pertoke..jo nuk mund te ishte i vogli i tij, nuk mund te ishte djalka i tij ai trup pa jete , pa mbrojtje dhe krejtesisht i vetmuar qe dergjej .
I biri kishte dhene shpirt poshte nje makine...ai nuk e kishte ndalur dot kete..
Por dhuraten ti e morre , ti e ke fajin per çdo gje , mor burre idiot ;_ i thoshte zeri i brendshem..
E tere bota ndaloi , çdo gje sikur qe mbuluar me nje siluete te perhimte.. filloi te ece ... pa ndaluar,pa marre fryme..nuk mund te bente dot gje tjeter..zeri i tij i brendshem i thoshte vetem te ecte , te largohej se andej.. Po ku po shkonte?
Po vraponte drejt boshllekut , drejt nje vendi ku do te ishte larg nga te gjithe.
Sepse ai e kishte merituar kete ;- keshtu i thoshte zeri i tij i brendshem.
Kishte zgjedhur per veten e tij vetmine deri ne pafundesi...qe prej atij momenti te vetmet qe do ti benin atij shoqeri qene vrasaja e ndergjegjes dhe urrejtja ndaj vetvetes..
Dhe ashtu vazhdoi vertet..Per vite me rradhe i zbarkoi vetem ne portin e vetmise se tij te gjitha furtunat e shpirtit te vet...

Ai nuk kishte me as nje emer , as nje te kaluar , as nje te ardhme.Vetmia qe kthyer ne identitetin , atdheun , fatin e tij...
Eni Turkeshi

Sunday, January 07, 2007

Urime Zoti Ago !

Zoti Ago urime per arritjen tuaj ne internet.Eshte nje kenaqesi dhe krenari te shikosh sesi nje blog shqiptar ka arritur nje renditje te tille.Fakti qe keni dale i 6 ne Greqi e shton dhe me shume krenarine me thene te drejten.Urimet me te mira nga ana ime..Jam e bindur se ne vitin ne vijim do te arrini ne nje vend me te mire...

Friday, January 05, 2007

Kur do te behemi ne njerez II

Kur do te behemi ne njerez:

Kur infermieret ne spitale nuk do te shpojne te semuret me qellim 3-4 here me pretekstin se nuk gjejne dot damaret , nderkohe qe i gjejne me symbyllur ato sapo ju eshte ngrohur xhepi me para.
Apo kur infermieret qe jane dezhurn naten , nuk ja fusin gjumit qe ne ora 10 te nates, e nuk denjojne te hapin deren e dhomes dhe sikur te bien topat.

Tuesday, January 02, 2007

Changing years...


The years just keep following themselves so quickly.Nothing changes.I resembled them to this quickly flying seagulls..

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio
Follow Me on Pinterest

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr
Read the Printed Word!

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator