Tuesday, April 10, 2007

Rrefen, tavlla e cigares


Une jam nje tavell cigareje.
Pothuajse tere kohes jam e palare , e mbushur gjer ne fyt me cigare te fikura dhe hi.Sapo fiket njera , ndizet tjetra kesisoj , nuk para del koha qe te me pastrojne.
Nuk para shoh drite me sy apo nuk marr ajer.
Mbase jam e vendosur mu perpara diellit dhe mu ne mes te bahçes , por nuk marr asnjeren nga ato qe permenda sa me siper.
Mbase ngaqe jam pothuajse perhere e perballur vetem me aurolen e e erret , te stresuar e te lodhur te njerezve.
Duket sikur tere dufin e dites e nxjerrin perpara meje .
Ketu ka shume njerez qe i shoh perhere dhe pak nga pak kam filluar ti njoh ..Sigurisht qe ata s'e kane as idene time , por une ama i njoh dhembe e dhemballe..

A. 40 vjeç , drejtor firme , eshte nje burre i holle , i gjate , ezmer.I pelqen te degjoje jazz dhe blues.Sa perendime kemi shuar bashke nen sfondin e zerit te rregjur te Nina Simone , nje Zot e di.Ka nje familje te shkelqyer , por gjate nje periudhe te veshtire u pleks me dike tjeter.Tashme eshte bere pishman si qeni por nuk di sesi ti jape fund , pa rrezikuar asgje.Eshte nje njeri fort i rregullt dhe i sukseshem , kjo mbase eshte hera e pare qe i jane futur kembet ne nje kepuce.
Eshte interesante te shohesh njerez te tille te nervozuar.Pale si e pi cigaren , ja nxjerr ujin e zi fare.Duhet sikur do ti dalin mushkerite vendit.Syte i marrin nje pamje te pergjakur dhe duket sikur jane gati per te shperthyer ....

Xh. 23 vjeç , fotografe ne nje firme publicistike.Ka shije te holle dhe nje bote shume te pasur shpirterore .I pelqen te vishet bukur , eshte dhe e mire dreqi.Eshte shume me e mençur se moshataret e saj dhe me pelqen se nuk para broçkullit.Nuk ka endje me te madhe sesa te shikosh menyren sesi pi ajo cigaren me ato buzet e saj mishtore , te lyera me nje te kuq te erret.Le perhere shenje te buzeve te saj ne cigare.Edhe te piren e cigares e ka shume lozonjare.

D.35 vjeç , grua e martuar me 3 femije.Dikur duhet te kete qene e bukur , duket ende nga forma dhe kapaku i syve, megjithse te enjtur tashme.D.nuk del kurre pa syze.Nuk i pelqen te genjeje njerezine se ka rene nga shkallet apo eshte perplasur tek bufeja.Nuk mendon se i shkon moshes se saj nje budallallek i tille.
Dikur qe martuar me dashuri,por i shoqi qe kthyer shume shpejt ne nje specie shume te veçante drudhenese dhe pijedashese.D.-se nuk i lejohet te punoje,as edhe te dale.Ja sot ka dale fshehurazi .Nuk ben ndonje gje te madhe jo edhe kur del keshtu , maksimumi vjen dhe ulet ketu dhe dredh disa cigare.Duart i dridhen tere kohes dhe temthat duket sikur do ti dalin jashte.Ka nje lloj veshtrimi te perhumbur dhe te trembur.Vazhdimisht kthen koken dhe kontrollon se kush po kalon andejpari.Cigaren e fik me shpejtesi dhe force , duke meshuar mbi mua.Pastaj ashtu siç vjen ,largohet porsi nje hije.

J.14 vjeç , gjimnazist.Nje nga vizitoret me te rinj ketu , por dhe me i shpeshti mund te them.Fytyra ende femijenore ka filluar ti lulezoje pakez me puçrrat e moshes.J. e urren veten e tij .Problemi i tij i vetem jane vetem disa kile me shumice, gje qe e ben ate te ndjehet i gjymtuar ndaj preferon te mos perzihet me askend , por te rrije vetem , a ka mundesi deri ne pafundesi?
E thith cigaren ne menyre te tille qe me duket sikur ne vend te fytit ka fshese me korrent dhe jo fyt.Ka raste qe syte i lotojne , por ai shpejt i fshin ato me mengen e bluzes.Nuk i pelqen vetja keshtu.

P.65 vjeç , pensionist.Ish mesues letersie.Fort i rrepte madje.Ende duket prepotenca e tij nga vetulla e djathte qe i rri si e nderkryer.Perhere vjen me nje liber me vete.Shumicen e rasteve e harron cigaren te fiket teksa lexon , pastaj ndez nje tjeter, pastaj nje tjeter e keshtu me rradhe.Rri me ore te gjata ulur duke lezuar.Perhere e shoqeron me nje kafe te shkurter pa sheqer.Fytyra nuk i qesh kurre .Nuk i pelqen t'a pengojne teksa lexon,mbase dhe perhere vjen vetem s'e kam pare me ndonje tjeter deri tani.Ka dhe raste qe nervozohet teksa lexon dhe fillon te flase me vete.

Te gjithe vijne dhe gjejne qetesine apo nje lloj prehje sado te vogel duke pire cigare.Cigarja, kjo mike e vjeter.Askujt nuk i shkon mendja tek une , qe ne kete rast ngelem si nje aktore ndihmese perballe cigares , aktores kryesore.Askush nuk me ve re mua , une jam diçka qe nuk bie ne sy,mbase ngaqe nuk luaj te njejtin rol si ajo.
A nuk ndodh perhere keshtu me heronjte ndihmes/plotesues?

Eni Turkeshi


12 comments:

tetena said...

cigarja cigarja dhe tavlla qe mban nje ere aq te keq. Kendveshtrim i arrire per te folur per problemet njerzore dhe si mundohemi ti mbulojme/shprehim me zakone te vjetra.

Majla said...

Burri "drudhenes" i 35 vjecares...
I bukur rrefimi!
Foton ku e psonise?Ske fillu cigaren apo jo?

Majla said...

Une e di qe ty skan pelqy asnjeher heronjt/aktoret kryesore. syri veç te ndihmsat trrin :)

eni said...

tena: flm e dashur..

majla: ha ha , jo nuk e kam fillu.eshte tavlla e padronit.Mu duk sikur e kishin bere enkas per tregimin tim se me duhej dhe nje me shenja te kuqi buzesh:)
ideja per kete tregim , me erdhi te shtunen teksa po shkoja per ne film festival.Rruges pashe nje peme poshte te ciles s'kishin lene pisllik pa hedh.Ketu me lindi ideja e tavlles qe u zhvillua teksa shkruhej:)

bletebzz said...

eni, shume interesante.
e lexova me qejf
urime,

eni said...

flm blete:))

ELAIS said...

Bukur!

cluephone said...

ok,
I talk about movies and therefore relocate,my blogs somewhere else.
now you got to tell me what you saw on that movie festival.
I will say few words about SMOKIN' ACES.
a cool action movie with big names in it, that make the movie just great.
loved the character of Buddy Israel which was placed perfectly at the right level from Piven.
special effects were good too. it is cool to see how the waves and electrons travel all the way to let us talk to each other.
Finally understood smth: it is in our genes, and it is official. we albanians love guns.
just loved the scene when first shot was taken with the famous sniper 50, M107, an incredible riffle. it is great to see a black sweetie too, shot it to perfection.
hope I will purchase it one day in north america as Barrett Firearms co. produces them commercially for 9,000$. shooting precisely 2km away. though in the movie the effects of this gun are not realistic.
everybody against everybody seem to bring a lot of troubles, while keeping your eyes in your primary target. but of course at the very end heart wins. pulling those plugs costed Messner his job and life, but what the heck ...
didnt know alicia keys could be an actor. though the prostitute role fits her good :)

finally wanted to say: wanted more to have a BANG BANG with the gun, than bang alicia keys. cant help it.
ok soon again,
got to run for the train.
clue

belle_fleur said...

sa bukur qe i ke pershkruar karaketeret e "trillimit" tend. Me pelqeu krahasimi qe i kishe bere fytytit te djaloshit 14 vjecar me fshesen e korentit, shume bukur:))

Kot thua qe s'di te shkruash se s'te beson njeri!

eni said...

elais: flm , miresena erdhe:)

cluephone: man you're so funny (bang bang with the guns that banging Alicia Keys:)).And regarding the festival I think you mean the Istanbul Film festival being organised nowadays isn't it?Well , ok shame on me , but I have been in just one movie till now.That's because I'm at work till 19.00 and remains just one movie after that hour (21.30) and I haven't found anything particular, yet.I will talk one day about the films I've watched just after the festival has ended.
Cheers and keep wiritng to us.

Belle: falemderit lal.per poezi s'ja thom fare , per proze shkruaj me raste kur me hipen dallga:)

bizele said...

Sa freskues tregimi yt enush, e lexova me nje fryme.
babit tim, edhe pse spi cigare i kane dhuruar dikur nje tavulll qe asnjehere nuk kalon pa terhequr vemendje. Kjo tavull eshte me dy vjese nje si tip filxhani metalik mbi te cilen qendron nje gjysem sfere me nje bisht. Kesaj te fundit mund ti besh nje gjysem rrotullim qe te zbrazet poshte tek filxhani (me pas shkon vete ne vend). Kush e sheh e rrotullon dhe shpreh vecantine e tavlles. Ta bera te ditur qe ne qofte se ke ndermend te nisesh ndonje fushate sensibilizimi per terheqje vemendje mbi tavulla duhani, nje dicka e tille do ishte e suksesshme (prodhim Danez).

eni said...

falemderit Bizele.tavlla e babit tend dukeshka interesante vertet:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator