Thursday, April 05, 2007

Kaktusi legjendar


Mos u çuditni nuk jane floke njeriu ,eshte kaktus:)Mua perhere si floke njeriu me duken aq te gjata jane fijet.
Ka disa vjet qe e shoh kete lule tek halla ime dhe sa here e shoh habitem me te dhe me deshiren e saj te paepur per te jetuar.Sa here i eshte nderruar vazoja , vendi ajo prape sypatrembur:) ka vazhduar te zgjatet e te zgjatet.Nuk i intereson asgje , mendon vetem te gjeje , ujin , driten dhe asgje tjeter , te tjerat i rregullon vete.Kur e sheh kete lule keshtu te vazhdoje te jetoje sido qe ti vije shanci dhe mundesia nuk mund te rri pa ndjere respekt per te.
Ne njerezit nuk jemi kurre kaq te forte , kaq pa komplekse , kaq pa pretendime.Sigurisht qe do kemi me shume kerkesa sepse mendja ndaj na eshte dhene , por nuk ju duket se i zmadhojme ca si shume ca gjera , ose pertojme te luftojme disa here me disa situata?Une per vete po..

Do te doja shume ti ngjaja ketij kaktusit.

5 comments:

belle_fleur said...

S'besoj qe ti te mos jesh me e forte se kaktusi i halles, sepse po te mendosh edhe ti ke nderruar shume "vazo" ne kete rast po jeton larg vendit tend, je ambjentuar me kulturen e re te vendit ku jeton, e kushedi sa shume e shume gjera qe ke perjetuar, dhe te kane bere personin qe e vecante qe eshte ne ty:))

shqipo said...

pse, kot rritet ne shkretetire kaktusi?

po kjo te tremka!

eni said...

Oh Belle ça krahasimi i lezetshem , "ke nderruar vazo", s'do me shkonte mendja:)

shqipo: pse u treme ere?une shkrihem sa here e shof:)

shqipo said...

duket si gjarperinj... ose si floke xhamajkjani

eni said...

ha ha..floke xhamajkjani...cool idea:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator