Saturday, April 07, 2007

Kafe Noel - nje kafe prej verteti


Gjate kohes qe isha ne Tirane pata rastin te shkoja me motren ne nje kafe shume te kendshme.Quhej "Noel".Nuk eshte se ishte nje kafe shume e reklamuar apo qe kishte bere shume buje, por ambjenti ishte shume i kendshem dhe i rehatshem.
Veçoria e saj qe se muret qene te mbuluara plot me fotografi aktoresh nga vendi dhe bota dhe kishte plot objekte antike , midis te cilave disa radio te vjetra qe nuk kishin te share.
Vendndodhjen e kishte fantastike , 5 minuta larg teatrit, nje zbarkim i mire ne rast se keni program per teater.
Ç'ka me pelqeu me shume ne kete kafe qe ambjenti i krijuar.Nuk ishte shume vend i madh dhe nuk kishte plot njerez , kesisoj nuk kishte as zhurme.Dhe me fantastikja kamarieret vinin dhe pasi te sillnin gjene qe doje te pije nuk te silleshin neper kembe tere kohes.Ketu ne Turqi , nuk te lene rehat , gjate tere kohes o vijne ndryshojne tavllat e cigareve , o shohin se mos te ka mbaruar kafeja apo pija ,madje ka dhe nga ata qe e trashin fare muhabetin dhe te japin te kuptosh se nese te ka mbaruar pija nuk mund te rrish shume.
Kjo eshte e bezdisshme dhe nervangritese.Gje qe nuk e has ne kafe "Noel" , ku kamerieret (qe ne fakt nuk para kishte se sherbenin vete te zotet) , uleshin per shtate pale qejfe ne muhabet me miqte e tyre dhe te harronin qe ishe aty.Mbase ky mosinteresim mund te bezdiste dike , por nese shkoni per te bere muhabet me nje mik/e , eshte vendi i duhur them sepse vetem aty mund te krijosh atmosferen e duhur te lirshmerise dhe te bisedes terkuze.

Jua keshilloj nese shkoni ne Shqiperi.

6 comments:

Majla said...

Qenka ambjent loj! po me pelqejn ngjyrat. do e pijm 1 machiato atje bashk!

eni said...

me gjith qejf lal:)

N.Ago said...

Për ty dhe familjen tënde, Gëzuar Pashkët!

eni said...

falemderit Ago, mgjth nuk i festojme:)gezuar dhe juve...

ELAIS said...

Duket shume bukur :)
Rrofsh per rekomandimin. SHpresoj te mos ta kem harruar deri kur te vije koha e vizites.

Anonymous said...

a new blog:
http://www.stopalbanianslavery.blogspot.com/

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator