Saturday, April 14, 2007

Transporti ne nje qytet metropolitan - I
E nisur nga nje shkrim i Bletes mbi metrote po vazhdoj dhe une stafeten me veçorite e gjithe mjeteve te transportit qe perdorim ketu ne Stamboll.Do te jene disa pjese te ketij shkrimi per çdo mjet transporti.Po filloj me trenat qe i pelqej shume.

Te jetosh ne nje qytet te madh si Stambolli i i bie qe te jesh "mish e thua" dhe me mjetet e transportit, pa te cilat si zor se shkon dot gjekundi.Ne kembe?? As mos e mendoni...
Sikunder jetoj ne nje qytet te madh (me popullate 18 milion banore+ 1 milion turista = 19 milion) dhe njerezit qe ndesh ne kete qytet , dhe rrjedhimisht dhe ne keto mjete udhetimi ndryshojne.Ne fakt kjo ka lidhje dhe me zonen e qytetit neper te cilen kalojne keto mjete transporti.
Psh . i ashtuquajturi treni i provinces, kalon neper disa lagje te vjetra dhe jo fort te ngritura ekonomikisht te Stambollit (ka dhe lagje te pasura por jo dhe aq).Si rrjedhim dhe njerezit qe frekuentojne kete mjet transporti nuk para shquhen per nje zhvillim apo integrim te madh (flas pa percaktime ok?).Veçantite e udhetimit me tren:

1.Treni nuk para eshte fort i ri ndaj dhe dyert nuk jane automatike , hapen e mbyllen prej pasagjereve apo prej disa bredharakerve te vegjel qe bejne akrobacira jashte trenit nderkohe qe treni eshte ne ecje e siper!!
2.Ka rrezik dhe mundesi te larta qe te vidhesh , ndaj nuk duhet te mbash sende shume te shtrenjta neper duar (sidomos mjetet elektronike jane me te priruat per tu vjedhur).
3.Mbushur me raste me kapadainj qe jane te gatshem per sulm nese nuk i pelqen diçka ne sjelljen e dikujt tjetri , duke menduar se ka nje qellim te keq me te.
4.Ne oret e vona , ben mire te mos hipesh.
5.Vizitohet rregullisht nga shitesa ambulante qe shesin gjera te ndryshme.

Konkluzion : Sidomos ne lagjet me pak te zhvilluara dhe ne oret e vona eshte ca me rrezik te udhetosh!E megjithate eshte bukur te udhetosh me tren
.
p.s : ata garipat ne tren jane miqte e mij fotografe.

12 comments:

ELAIS said...

Dhe une qe po cuditesha se pse ata kapadainjte kishin pozuar ne vend qe te pyesnin: "Po ti neve po na fotografon ? Kush ta dha lejen ?"

Pershkrim mjaft interesant i trenave Eni.

Udhetimi naten sidomos per ne rrethina qytetesh te medha si Stambolli eshte gjithmone me 'koke ne torbe'.

eni said...

flm lal:)

ET said...

O Eni, kto trenat e tuj i hypa, i zdrypa une.nuk mu duken keq por kom ardh me t'pyt n'se ke pa gjo dashnorin e brukselit neper stamboll.
pu pu pu o dhe çun i ri e kom frik mos na merr noj huq.
Ps:mos ma quj kte se per qok tamomthi do vij noj her tjeter.
kismet.

eni said...

kush esh ky dashnori i Brukselit o E.T? se nuk i rashe me te..
kur te vish per qoke prej verteti po ta jap i nargile:)

ET said...

çuni i Mondes mi Eni, sa harro dhe ti. Amuri, Amuri Mondes :)
se ma men e ?

eni said...

lene lene se pastaj i rashe me te, por çe do se nuk kisha pc afer:)

tetena said...

Eni, ne Stamboll mbaj ment te kem hipur ne nje tren te vjeter, te vogel prej druri qe mu duk sh interesant. Ne mos gaboj ne nje lagje te vjeter veç shume e frekuentuar nga ta rinjte. Mund te na besh nje foto mbase ?

eni said...

patjeter e dashur Tena, do te flas dhe per ate trenin qe thua ti qe ne fakt eshte nje tramway i vjeter dhe do te ve dhe foton e tij qe eshte ende e fresket se e shkrepa dje:)

bletebzz said...

cool. rrofsh lal, se e mbajte fjalen.
teper interesante.

eni said...

rrofsh lal.ç'ti bejme cluephone qe na u zhduk se:)

blerta said...

eh, me siguri qe po ben 'studime" te thella trenash me ato 'sayuri-t' e 'kimiko-t'e veta.
do te ridale perseri shpresojme.

eni said...

a thua? shpresojme:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator