Tuesday, April 17, 2007

Transporti ne nje qytet metropolitan - III

3.VAPORET
Ka dhe nga te shpejtet (qe i therrasin motorr:) dhe nga normalet.Nese keni kohe dhe deshironi te shijoni kenaqesine e kalimit midis dy kontinenteve dhe pamjes se mrekullueshme qe ke perpara zgjidhni te dyten:) Veçorite:
1.Njerezia e ka zakon te zbrese apo te hipi ne anije pa u ankoruar ende.Kjo i duket si nje lloj trimerie apo sfide siç duket se ndryshe nuk ka si shpjegohet.Ka dhe nga ata qe e teprojne dhe behen gati 10' para zbritjes tek dalja , duke pritur tere padurim per t'ju afruar portit.Ndaj keshillohet te mos rrini afer ketyre njerezve nese nuk ju ka marre malli per nje dush:)
2.Eshte kenaqesi te besh mengjes apo te pish diçka ne kafene e anijes.Çmimet jane mjaft te arsyeshme per shkak te administrimit te çdo lloj transporti nga bashkia.Ç'me pelqen me shume eshte te pij çaj dhe ti hedh pulebardhave simite.Pulebardhat te shoqerojne gjate tere udhetimit dhe me nje shpejtesi te admirueshme kapin çdo cope simiteje te hedhur.Madje ndonjehere fluturojne me shpejt se te hidhet simitja!!
3.Ka plot shitesa ambulante qe shesin produkte te ndryshme kinkalerie apo shtepiake me nje çmim mjaft te aryeshem.Pale ça reklamimi qe i bejne se ! Te iken truri sikur po shet ndonje mjet te nderlikuar elektronik! Mua per vete me duken shume te suksesshem keta njerez panvaresisht se nuk para shesin shume gjera sepse shume veta i marrin per mashtrues.E forta eshte se nuk guxon njeri me ble gje edhe nese ja vlen se e shofin si nje budalle symbyllur:)

6 comments:

ELAIS said...

Tragetet nder kontinentale :)
Kur isha ne Stamboll ne maj te 98s me duket me ngeli fiksim qe nuk bera nje xhiro deri ne Azi me nje nga keto tragetet.

Kismet mbase behem mbare ta vizitoj serish.

eni said...

vertet? epo kur te vish te bejme nje xhiro bashke , me kismet nese dhe une do jem ende ketu:)

tetena said...

dhe une qe kam udhetuar me kete mjet transporti ne Stamboll dhe jo ne Paris !

eni said...

te pelqeu Tena?

tetena said...

Vizita ime e pare ne Stamboll nuk ishte nje sukses i vertete, mendoj qe duhet te rivije.

eni said...

mirese te vish:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator