Friday, April 06, 2007

Gafa me shqiptaret ketu...

Nuk e di sesi eshte ne vendin qe jeni ju por ketu ne Turqi , ka shqiptare me kile dhe i has kudo.
E forta eshte se nuk e japin veten fare qe jane shqiptare i hapin veshet skaj me skaj dhe degjojne gjithe ç'i do qejfi,teksa ne goje i rrotullohet nje buzeqeshje e lehte.
Kur erdha ne fillim ketu sigurisht nuk e dija kete gje , por tashme qe e kam mesuar bej kujdes.Ja disa nga bemat qe kemi me shqiptare ketu.

1.Nje dite qeshe me nje shoqe ne kopshtin zologjik.Ishte hera e pare qe shihja deve ndaj ju luta shoqes te me nxirrte ne fotografi.Ajo u mat nja 3 ore para se t'me nxirrte sa qe une me ne fund nuk durova e i bertita:
- He mi goc , tre ore me bere nje fotografi.Ajo mu kthye:
-Po prit mi dhe ti se s'po te nxjerr dot se me pengon kjo lopa...(per nje grua te beshme qe qe prane).
Per fatin tone te keq ajo gruaja (jua morri mendja besoj) doli shqiptare.Beri nje te kthyer te vrullshme e tha: - Kujt i thu lope ti goce?
Shoqja ime , u zverdh , u skuq,pastaj u mavijos e se fundmi u nxi ne fytyre dhe me gjysme goje i tha : - Me vjen keq nuk e kisha me ju...
2.Nje dite qeme me nja 3 shoqe ne autobuz dhe po benim muhabet per shtate pale qejfe.Prane nesh qe nje burre qe po na shihte ne fillim si pa vemendje pastaj pa i bere syri terr.Pastaj ja nguli syte njeres nga shoqet qe kishte vesh dekolte.Ajo e vuri re dhe tha : Qelbanik burre si si vjen turp..Do vazhdonim te llapnim per qejf tone deri kur ky burri na thote duke qeshur : - Une i kuptova te gjitha.Jam shqiptare , kam nja qe i vogel ketu , por di shqip -,tha.

Neve ngelem si te goditura.Bueqeshem ose u ngerdheshem le te themi dhe pasi e pershendetem gjoja me perzemersi , vrapuam per te dera e autobuzit dhe ja mbathem:))
3.Nje dite te lodhshme pune , po shkoja drejt stacionite te metrose , kur nderkohe me telefonojne ata te shtepise.Mu desh ti telefonoja dhe une dhe morra nje karte telefoni dhe po prisja ne rradhe.U perqendrova tek nje grua aty qe po mundohej te merrte ne telefon , por nje here u vonua 3 ore me i dhene dum si ta vinte karten , pastaj 3 ore te tjera sa te formonte numrin.Nervat mu tendosen si floke te shtrira me mashe dhe qeshe gati duke thene ndonje "levdate" ne shqip , kur kjo zonja filloi te fliste ne telefon : - Genci , e morre qumeshtin te keqen mami?Mire se erdha une..
Ngela si e shashtisur dhe qe prej asaj dite vendosa te mos mendoja me me ze te larte ne nje qytet ku me shume se turq ka shqiptare:)
Po juve keni ndodhi te tilla?Nese po , rrefehuni ju lutem:)

12 comments:

belle_fleur said...

eh kujdes goce se shqiptaret kane hedhur rrenje si kaktusi i halles dhe po perhapen gjithandej:)) j/k

Por, kjo qe thua ti me ka ndodhur dhe mua ne fakt. Para disa muajsh kur po kthehesha nga puna ne tren, ishte nje cift dhe po bisedonin kur papritur degjoj burrin te thote "grua cdo hame per darke" Po mundohesha qe te mos qeshja por kur ishte e pamundur sepse biseda per darken po vazhdonte dhe me gjate, dhe une u ktheva me buzeqeshje dhe ju thashe "byrek me spinaq s'do ishte ide e keqe":))

tea said...

Haha, Eni me shkrive. Ketu ku jetoj une nuk ka shume shqiptare, po une jam si magnet shqiptaresh me duket se edhe ato dy kokrra qe jane i shof gjitheandej.
Nje dite isha per dreke me ca goca nga puna dhe para meje ne radhe ishte nje cun. Ky shif une shif, ky shif une shif, kur fillon vellai tu fol n'telefon..sa hapi gojen ai une fillova tu qesh. Pastaj e kapi edhe ai dhe me foli ne shqip. E kemi lene qe para 2 muajsh me dale per kafe dhe une hic s'jam kujtuar. :D

nuh ibn zbigniew gondek said...

As salaam alaikum.

I am a Canadian Muslim writer -- I just happened to surf onto your site today.

Come by my blog insha'Allah if you have an interest in poetry, reflections, fiction etc...

Ma'as salaama,

nuh ibn

Majla said...

hahahah, me shkrin ajo ndodhia e lopes.
Para 2 ditesh isha te arkiva e tapive, e ndersa po prisja dosjen qe kerkova, veç kur dgjoj 1 buçitje ne koridorin bosh, nje ze femre super te acaruar qe thot: ti po luan ko.et me mua? Nga tmerri qe shkaktoi kjo shprehje tek un, di vetem qe instiktivisht isha kthyer nga ajo femer te 30tat e ishim sy msy.Ekuptoi, dhe pa e rruajtur fare veç buzqeshi e kerkoi falje veç me shenja, e vazhdoi biseden histerike qe ngriti nkembe gjith institucionin. un akoma ne shok....

eni said...

belle me shkrive:) ti te pakten paske qene e ndershme se paske fol pernjehere..

tea:eh shqiptaret gjehen kudo:)me duket se jemi me shume se kinezet:)

Nuh: thanks for visiting!I had a look at your site, nice..

majla: bo bo qenke tmerruar:)

ET said...

Ne tregun e fruta perimeve, diku ne Evrope, nji çift bashkatdhetaresh, te sapoardhur.(dallohen nga me te vjetrit se nuk flasin gjuhen e indigjeneve)
-ua sa te mira mollet-thote gruaja.
-a marrim dy kile?
-marrim, pergjigjet i shoqi.
-ua sa te lira dardhet, 3kile nji euro -a marrim ?
-marrim, i pergjigjet i shoqi.
le qeset e molleve gruaja burrit dhe shkon te bleje dardhat (dinte gjuhen e indigjeneve gruaja)
-ua sa te mira mandarinat dhe sa lire, 3kile nji euru- a marrim?
-marrim- i thote i shoqi.
le qeset e saja burrit dhe shkon te bleje mandarinat. i bleu.
pak me tutje.
-ua sa te mira portokallet, dhe sa lire-a marrim,? 3 kile nji euro!
marrim- thote i shoqi.
le qeset e molleve, te dardhave, te mandarinave dhe shkon te bleje portokallet. i blen.
ua sa te mira bananet, dhe sa lire 2 kile nji euro e gjysem,
a marrim? i thote te shoqit pasi i ka dorezuar ne dy duart e vetme dhe qeset e portokalleve.
marrim- mi gru- marrim, por kush ka bythe ti haje. ( gjith k'to?)

shqipo said...

eee, ka gallata te tilla.

ne NY me nje shoqen time qe e kam pas qysh ne gjimnaz. eshte e mire dreqi (ne pamje dmth) dhe ishin nja dy cuna. njeri i thote tjetrit: "yyy, shife ca p... si nuk vesha xhaketen e lame sot une". shoqja ime i kthehet me buzeqeshje "me falni, mos jeni gje shqiptare juve?" ata u zhduken.

eni said...

e t.: kjo ishte forte:)rrofsh qe e solle dhe ketu.

shqipo: ja paska lujt fene:)

dr.problem said...

hahahahaah sa me keni çu me qesh....me kan ndodhur edhe mua te tilla, me kujtohet 1 her kur takuam 2 goca shqiptare...kur erdhi radha te pershendetemi i pershendeta ne shqip dhe atehere u habiten ndruan 7 ngjyra ne fytyre sepse nderkohe na thane cka mos mua dhe shokut tim.... pra keni kujdes kur flisni. dhe jam dakord me ate qe theni se shqiptaret jan me keq se kinezet i gjene xhdokund ne bote..... Kaloni bukur.. dr.problem

bletebzz said...

njehere ne autobus, ndersa po kotesha me gjume, degjoj nje ze te larte si bori qe uleriste:
"se ta kap ate... e ta boj kete... e ta shkyej kete... sh...."
kjo vazhdoi per nje ore rruge me autobus, sepse pas dashnorit, i erdhi radha mamase, pastaj shoqes se ngushte e ku di une.
tani e kam bere rregull qe kur jam neper ambiente publike e degjoj shqip, ose iu jap te kuptojne bashkatdhetareve qe mund t'i kuptoj, ose i pershendes, se nuk ma kercet hic te degjoj per gjatesine veglave te dashnoreve e ku di une.

belle_fleur said...

hehehe e bukur shqipo, "me falni mos jeni gje shqiptare ju":))

eni said...

dr.problem: me e ndershme do ishte te ishit prezantuar qe ne fillim mendoj une:)

blete: mire e ben.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator