Wednesday, April 18, 2007

Koha e gabeleve

Ky skeç eshte krijuar nga ana ime me disa elemente pikante dhe nga Majla , ne vitin e fundit qe isha ne kolegj.Perhere me kane bere pershtypje gabelet dhe jeta e tyre , si dhe kisha degjuar shume anektoda ne lidhje me ta , njeren prej te ciles e kam futur dhe ne skeçin tim.Kete skeç e pata shkruar qe ta luanim ne fund te shkolles dhe vertet qe u be gallate e madhe, madje patem fatin ta luanim dhe ne skenen e tetrit te operas dhe baletit ku ne si shkolle (kolegji turk) festuam mbarimin e shkolles (matura'98).
Ne skeç flitet per nje familje gabele me shume femije (pse pritet gje tjeter:) .Kryetari i familjes eshte Braçja ( e luajta vete Braçen) , nje burre me i shkurter se femijet e vet , barkmadh dhe qesharak.Dembel, dreadharak qe do te fitoje leke me pune te fshehta , talent ne klarinete , por dhe shpirt njeriu.Ka fiksim mbase dhe te fshehte komshijen e tyre , Antoneten.
Ravena eshte gruaja e Braçes (e nxorri rolin ne nje forme te shkelqyer Majla:) , grua e mire , e dhene pas familjes.Perveç kesaj kane dhe nja 7-8 femije qe dhe Braçja nuk ja mban mend numrin.
Ne fakt keto do ta postoja me kohe por nuk po gjeja videon (se ajo eshte store me vete) , por ju premtoj se dhe ate do ta ve ne nje te ardhme te afert.
Po ju le nen shoqerine e gabeleve:)

Koha e gabeleve....

Ravena duke pastruar koken e te birit nga morrat i bertet ketij te fundit : - Morrsi i dreçit , per surratin tat po na maro bidoni i vajgurrrit;- dhe ja fut me shpulle kokes.
Katani (djali) : - E pra trençerekun e harrxhove ti me baben ere...
Ravena:- Ik çerrohu se po vjen baba

Ne dhome hyn Braçja duke kercyer dhe kenduar "Shiki shiki java"

Braçja therret Ravenen : Hajde mi hajde se jena bo pasanink , kena fitu 5.000 lek ( te vjetra!!)sot (dhe e shkund doren tere gjalleri).
Ravena e shperfytyruar: Çyça , ku me burro?
Braçja : Ke kusherira jote mi pra , Sabrija
Ravena : Ku me ku ?
Braçja : Ke gabi mi pra mo
Ravena: uuuu..po e festona sot pra mo.hajt se ta rregullo Ravena ty tashi.Po t'sjell i garrum buke , çik djath..u harrova , ka çik fuges po e nrof e po ta sjell.Po t'sjell ne pak verrrrrr mirrr?
Braçja duke fluturu nga qejfi : Mirrr
Ravena sjell ushqimet dhe veren dhe ja jep Braçes.
Braçja pasi provon "veren": - Po kjo osh uthull mi budallaçe
Ravena e revoltuar: Çyça burri , donke ne verrr ti , pse ere ça osh sot vit i ri e?Prit se po i hedh Ravena jote çik çeçer , po ta boj mbrekulli fare...
Braçja i lulezuar ne fytre: Si t'kam un ty ere Ravene si llokum t'kam.
Ravena qesh e lumtur dhe krenare:)
Ndekohe hyn Antoneta ne shtepi.
Antoneta: O Ravene t'keçen na jep i filxhan me groç borxh se ja jap mujin tjeter.
Ravena : Çyça mi Antonet, ça boni ju kshu , muj per muj ka i filxhan groç.Ju sikur e hani me gushta !!
Antoneta : Po ça ti boj mi dreçin atyre çafirve t'mi.I dhashe 8 gota uji para dreke , po s'u ngopen dreçnit , deçen groç:)
Ravena: Mirrr mi mirr se ta jap une ,- dhe iken te marre groçen.
Braçja tere qejf: Ça bo ti mi Antonete , si je mirrrr e ?
Antoneta me gojen vesh me vesh : Mir e Braçe , po ti me dreç ça ke bo?
Braçja: Ça bo ai Rinaldo jot mi , a shet mo kullojse me vrima e ?
Antoneta : Jo ere jo , ka ngel pa pun ai çyçari im , m'fiku m'fikuuuu
Ravena: Po ti ça bone per pune mij Antonete?
Antoneta plot gjalleri: Uuuu jam ftillu tashti jam ftillu .Kam fillu ke plenat.
Ravena : U sa mirrr mi gru , sa mirr .çeke rregullu , çeke ftillu
Braçja Antonetes: E di pse t'pyta per Rinaldon?
Antoneta : He ere?
Braçja : Du me hap i biznesmen te ri , do ja vej emrin "Na bashkun morrat".Do bejm çik kutraband , po do bohena te pasur do kena kai celular per çdo dhome , edhe n'banjo...
Antoneta: Kutraband e ?..Po s'ke frike ti ere?
Braçja i prekur ne seder: Une frike e..Nixho ktu nixho : Ni nat isha ulur prane bregut te lumit kur me dalin perpara nja 30 a 40 evxh.Me thane : Sot do na japesh gruan per darke.
Braçja nderkohe ngrihet ne kembe me vrull dhe thote : U thash: Gruan do ta merrni pasi te kaloni mbi kurrizin tim.Nxorra thiken .Thika shkelçente nen driten e henes.Ata me pane e me thane : Ama o Braçe , ti çenke.Te nohem nga pedorimi i thikes....

Antoneta dhe Ravena te lumtura dhe lehtesuara qeshin.
Ravena tere krenari thote : Lumsi un per mu , lumsi un per mu , sa t'fort t'kam .Azgani im!!
Braçes i shkon buza vesh me vesh dhe me gjithe silueten e tij te vogel i duket vetja si div:)
Antoneta: Ravene ika un , se m'presin kalamojt

Braçja: O gru , ku jan ato kalamojt ton , eri?
Ravena: Madalena ka shku ke kusherinjt e tu , ke gabi , Safeti e Baxho ke plenat, Romario dhe Maradona ke dyçanet e prishme te Vefes,Katani ke plenat e 15-katshit, Safia ke tregu , ene Vera o tu la liveret..
Braçja i habitur: Vera?
Ravena: Eme Vera..
Braçja : Pse mi ene Vera kimi ne e?
Ravena e çoroditur: Çyça burri , harrove ti me çe ka lind me i dit me nanen tate Çeçeren kur lindi vllain tat t'vogel , Bebeton?
Braçja : Uuuu kisha harru fare perzotin..

Nderkohe fillojne dhe vijne femijet dalengadale.
Braçja njerit nga femijeve , pasi ai i jep disa gjona te rrjepura: Bravo t'keqen baba , paske punu mire sot
Braçja Ravenes : Ti jap ca lek kalamojve se jena bo t'pasur sot
I ndan leket nderkohe qe femijet zihen kush te marre me shume.
Braçja Ravenes : Na vej çik aheng se kena feste sot.
Ravena ven muzike dhe fillojne te gjithe te kercejne si nen trans.Perfiton dhe Antoneta nga rasti dhe vjen e kercen ngjitur me Braçen , gje qe nuk i shpeton Ravenes nga syte qe i jep nje te shtyre te fuqishme asaj dhe e hedh nga shpia:)
Braçja rri i zene ne faj dhe perpiqet ti marre zemren Ravenes.
Nderkohe qe kercejne femijet i turren lekeve te lena shuk pertoke.Braçja i sheh dhe i perzen i nevrikosur.

Braçja : Pisat , gabelat e dreçit.
Pastaj i drejtohet Ravenes: He mi gru mo na çit te hajm se vdiça
Ravena shkon per te marre gjerat dhe vjen tere frike : Çyça burro , zjarr ..
Braçja : Ku mi gruje ku ?
Ravena : Ja ktu ktu
Braçja i revoltuar merr leket qe jane ne toke dhe i thote Ravenes: Merr klarineten gru , ene t'ikim
Ravena: Çyça po kalamojt me
Braçja : Leni mi kalamojt
Ravena: Mjer un per kalamojt e mi
Braçja : Leni kalamojt t'thash budallaçe.Merr klarineten ti ,ene hec se me klarinet bejm sa t'dush kalamoj...

Dalin nga shtepia me vrap.

Shenim : Tregimi qe ben Braçja (nje nate tek bregu i lumit) eshte marre nga nje barcalete.

8 comments:

belle_fleur said...

eni mi dreq, paske qene e rrezikshme moj gabele e stambollit, kusht te paska njoft:)))

na knoqe krejt:))

ELAIS said...

sa e modhe qe je mi dreq :))))))))

Akoma po qesh, mbarova.

Ku i ke gjet mi amon.

edrus said...

O Braçe ç'me kenaçe :)

eni said...

belle: me shkrive me ate, na knoqe krejt:)))

elais:rrofsh lal, eh i kam pas live afer , çdokush qe i shef frymezohet.

edrus: :))

akull-naja said...

hahahhahahhahahahaha! :))))))
Rrofsh Eni!

eni said...

akull: rrofsh lal! dite te vizllushme!

Emigrant said...

Haaahaaahaaahahhahaahaaaaaaa!
O Eno, po s'tpaskam njoft fare un' ty mi dreq..... po ti sikur paske le ke bregu lumit ere.....

hi hi hi hihihiiiii.... ihaa... ej shyqyr qe na boni zoti jevgj, me bo i cik qejf.... mcifu ere t'thashe, mcifu mas gaxhoit tina .... njashtuna!

OK, nuk di a i ke pas kap ene ti jevgjit e mi (mos na lonte zoti pa ato, jarabi!), nqse jo, nje ktu i ke, o Eno....

FLM per gjithe ket te qeshme.... e modhe je, seriozisht!

http://www.peshkupauje.com/jetet-e-kitheta/2007/03/02/

eni said...

ha ha Emigrant komentet e tua jane me shkulese:))
ekam lexu jetet e kitheta dhe kam ra vdek sipas stilit po ashtu dhe me ka prekur çiltersia e tyre si dhe menyra sesi ti e vlereson dhe shpreh simpatine ndaj kesaj çiltersie..rrofsh per komentin!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator