Friday, April 13, 2007

Eksperienca Orientale I - Nargilja


Bleta dhe Cluephone me kerkuan te flas mbi ekperiencat e mia orientale dhe mesdhetare .Sikunder Cluephone , Bleta po çante derrasa vetem ndaj duhej dhe nje perfaqesues tjeter shqiptar nga krahinat e tjera.Duke perfituar nga rasti qe ndodhem midis Evropes dhe Azise po filloj nje shkrim mbi eksperiencat e mia orientale/moderne ne Stamboll.
Stacioni i pare do te jete nargilja , ky fiksim i perfituar pas ardhjes ne Stamboll.
Se pari po ju them nja dy llafe mbi nargilen .E dini qe qenkesh zbuluar ne perudhen perpara Krishtit?Eshte goxha e vjeter dmth.Njerezit e vune re lezetin e gjetheve te djegura ne kohen qe i digjnin keto te fundit gjate ritualeve fetare.
Te paret qe e nisen traditen e nargiles qene indianet , te cilet thithnin me nje pipez lengun e arres se kokosit nderkohe qe digjnin gjethe poshte arres.Dhe emri i nargiles vjen nga persishtja qe dmth "arre kokosi".
Qe prej asaj kohe nargilja , e cila eshte dhe lloji me i plotesuar i pijeve te duhanit , u kalua brez pas brezi si nje trashegimi e shenjte.
Me kalimin e kohes , arra e kokosit u zevendesua me kungull e me vone me porcelan,xham,argjend etj.Si fillim u perhap ne Iran ku njihet me emrin "kalyan" e me vone ne Arabine Saudite ku i thone "shisha".Mendohet se ne perandorine osmane hyri ne shekullin e 16-te.Qe prej asaj kohe , ka qene dhe eshte nje nga llojet me te preferuara te duhanit , shoqeruese fantastike ne bisedime eglendisese .Kur ta pini thitheni sa me shume te keni mundesi.Aq me e madhe eshte kenaqesia qe te dhuron.Pe te jeni pa ngrene , do ju beje nje renie te lezetshme dhe enderrimfutese ne koke:)Por duhet te jeni afer me shtepi ose me dike prane nese e provoni diçka te tille:)
Ju keshilloj te mos vini qymyr te madh ne fillim sepse gjethet e vena ne fillim jane te lagura dhe nese vihet qymyr i madh do te thaheshin shume shpejt duke ju dhene nje shije te keqe dhe te djegur ne goje.E mira e te mirave eshte te vihen 2 copeza te vogla qe nuk do te zinin komplet siperfaqen e siperme , qe gjethet te digjeshin me ngadale.Me pas mund te vihet dhe qymyr me i madh.
Nargilja me molle jeshile eshte me e mira,se paku per mua.Klas kur shoqerohet me kafe turke.
Nese vini ne Stamboll, vendi i vetem ose me i miri se paku per mua eshte ne lagjen e Çemberlitashit dhe quhet Çorlulu Kafe .Atmosfera autentike e kesaj kafeje , eshte fantastike po ashtu edhe produktet qe sherbehen.Sherbimi le pak per te deshiruar dhe jo pak here jam kapur me kamerierat aty qe synojne te vejne qymyr te madh mbi nargile qe te digjet e te mbaroje sa me shpejt:(
Por mua nuk ma hedhin dot:)Jo per gje por e njoh me dhembe e dhemballe:) Por vendi qe e ben nagilen eshte i rendesishem.Ka plot kafe ne Stamboll qe bejne nargile por ka dhe nga ato kafe mediokre qe mburren per nargile te mira nderkohe qe ne njeren prej tyre nje nagile me arome gjoja kapuçinoje vinte nje ere qe me fal , por edhe bajga do te ishte lule:)Ndaj cilesia dhe menyra e pergatitjes eshte e rendesishme.
Nje nga eksperiencat me te mira qe kam pasur me nargilen dhe ka dha tere diturite qe kam mbi te:) ishte kur ndenja nja 3 muaj te ca miqte e mi, qe kishin nargile ne shtepi.Perdite nuk kishim pune tjeter ,nargile dhe me pas meditim .Meditim dhe bisedime , bisedime pa fund.Nga kjo ane eshte e mire nargilja , i jep lezet muhabetit.
Dhe diçka e fundit: meqe ka rrezik te te merren lehte mendte pas njefare kohe qe pin nargile , vendi ku jeni ulur duhet te jete i rehatshem.Me ideali per kesi rastesh eshte nje kolltuk dardhe(keshtu quhen) , puf i madh, ne te cilin do ndihesh dhe rehat por do te perjetosh dhe nje dezhavu sulltani/eshe per disa momente:)
Befshi qejf dhe ju:)
P.S: Se mos harroj , te gjithe ju qe deshironi jeni te lutur te na flisni mbi eksperiencat tuaja te reja ne vendin ku jetoni!

11 comments:

tetena said...

te dergova nje koment dhe nuk e di nese te mbriti.
Fundjave dhe nargile te mbare, ketu ka sh sukses.

eni said...

vertet e ?vetem ky koment me erdhi.
falemderit. fundjave te mbare dhe ty.

cluephone said...

I too drunk to think straight now.
mark my words eni and mark them good: I will be back!
ahhhhh ... ci vuole un fisico bestiale, per da bere e per fumare ...per cantare e per scopare ....

belle_fleur said...

shume interesante! s'kam provuar asnjehere nargile edhe pse ketu ne NY e kam pare qe eshte ne disa vende por vertet s'me ka terhequr. Nese me bie rruga per ne Stamboll dua vertet te kem nje ekperience me nargile dhe kolltuk dardhe:))

Fundjave te bukur!

ELAIS said...

Kjo eksperienca jote Eni, sidomos pjesa me deja'vu me kujtoi shprehjen "chasing the dragon" - me gjethe molle- ;)

Marr zotim te flas per gjera tipike nordike kur te rigjej oreksin (lexo frymezimin) e humbur.

Deri atehere, te pershendes me nje tufe tulipanesh roze dhe te verdhe, te cilet sapo i futa ne vazo me uje.

blerta said...

hajde eni se na kenaqe. zbulova me shume ketu se ne tere baret e NY se bashku.
faleminderit per historikun. do shes mend e do kenaqem tani me kete info qe me dhe.

eni said...

cluephone : keep the promise:)

belle: kur te vish do te qeras me nje nargile me molle jeshile:)

elais: mezi po pres te na flasesh per ekxperiencat e tua.Flm per pershendetjen:)

Bleta: e dashur me vjen mire qe te paska kenaq shkrimi.Mua per vete ai shkrimi qe pate shkruar ti ne lidhje me ate barin me nargile me pat pelqyer shume fare.Me vjen mire qe i shtova diçka imagjinates tende pa fre:)

N.Ago said...

Nargjile kam provuar !
Disa arabë të ftuar në një party e kishin me vehte.
Me thënë të drejtën, më pëlqeu goxha por, jo për ta bërë shpesh.
Njiherë më mjaftoi.
Pushim të këndshëm!

eni said...

falemderit Ago...pushim te kendshem dhe ty.

shqipo said...

je shume e modhe ne pershkrime! disa copeza:

"lezetin e gjetheve te djegura"
"...thitheni sa me shume te keni mundesi.Aq me e madhe eshte kenaqesia qe te dhuron"

po c'jan kto qe thu mi goc? :)

edhe ktej nga ne eshte perhap tashti se kemi plot arabe (libaneze, etj.). Kalamojt nen 18 e frekuentojne shume se nuk u lejohet t'a pijne dahonin por qeveria budallaqe s'e ka ndalu ket se s'kupto qe eshte dahon, pavaresisht se i lag me leng molle.

une s'e pe dahonin po e kam provu ca here ket. madje i bleme nje mikut tone kosovar nje te tille per ditelindje se ai e pelqen shume.

rrofsh per historine!

eni said...

shqipo: ke te drejte , kur robi flet me sinqeritet , "rreshket" naihere:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator