Saturday, February 17, 2007

Fotografia ime per ekspoziten


Isha gati duke harruar kur mu kujtua se sot ishte dita e parafundit per te derguar foto per te marre pjese ne ekspoziten e fotografive me teme nga Shqiperia qe do te organizohet ne Paris.
Ne fakt isha shume e pavendosur se nuk kam shume kohe qe e kam aparatin qe kam tani dhe me perpara nuk kisha bere dhe fotografi shume mbreselenese ne Shqiperi.Ne fakt kishte dhe diçka tjeter qe me beri te jem ne medyshje..Doja ta prezantoja vendin tim sa me mire e bukur .(Kjo ishte dhe arsyeja me kryesore ne fakt).
Kohet e fundit ne shume filma apo fotografi ne lidhje me Shqiperine bie shume ne sy perdorimi i elementeve te varferise , ç'rregullimit, shkaterrimit .Keto mund te jene elemente qe i japin pjeses artistike mbase nje force per shkak te ndjesise se dhimbsurise qe shkaktojne, por mendoj se nuk duhet kaluar shume masa me to.
Une doja te tregoja nje ane tjeter , anen e bukur , ate bukuri te pasforcuar , krejtesisht orgjinale dhe aq naive te vendit tim me foton time.Nuk e di se sa kam arritur ta shpreh veten time , por kjo ishte ideja .Po e vendos foton dhe per ju.
Fotoja e ka emrin "Kontraste Arkitekturale" dhe tregon kontrastin midis shtepive te vjetra tiranase dhe ndertesave te reja te ndertuara pas demokracise.Fotoja ka si sfond nje qiell te shkelqyer , blu , Tiranas qe te kenaq shpirtin kur e shef.Ishte nje dite fantastike , plot me diell kur e kapa foton.Isha me fat:)

12 comments:

traveller one said...

Congratulations!!

belle_fleur said...

Komplimente Eni! Fotoja qe ke zgjedhur me pelqen vertet, shume e thjeshte por shume e vecante njekohesisht. Me kishte marre malli te shikoja shtepite me tjegulla te kuqe qe jane karakteristike per Tiranen (kohen e vjeter), dhe qielli blu qe le shume per te deshiruar.
Fatkeqesisht une s'vendosa asnje foto per faktin qe kam kohe qe s'kam qene ne Shqiperi dhe nuk zoteroj foto te prezentes.

eni said...

Thanks Kim:)I guess you have learned some albanian isn't it?

Belle falemderit:)

N.Ago said...

Bukur fotot.
Kalo nje xhiro ne Vrimen e celesit, se kam nje dhurate per ty!

ELAIS said...

Foto e goditur Eni!
Te lumte

e.T said...

iku dhe shtepia ime ne Paris :))

tetena said...

Eni me behet sh qejfi qe po dergon nje foto. Shpresoj qe nuk je e vetmja .

eni said...

falemderit te gjitheve ju:)

edrus said...

Eni c'fardo qe te dergosh ti,sjell vetem kenaqesi(me erdhi keq qe s'pata nga te mijat :(,por kur te kthehem do te perpiqem qe te dergoj te pakten ne flickr disa prej atyre :)

ju uroj gjithe te mirat te gjitheve
edi

eni said...

rrofsh Edrus..ja kalofsh sa me mire ne atdhe,kap sa me shume foto qe te na çmallesh pasi te kthehesh dhe kthehu shpejt:)
mos harro t'ja marresh zemren mamit:)

bizele said...

good luck eni

eni said...

rrofsh Bizele...po ti dergove foto apo jo?

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator