Tuesday, February 13, 2007

Aktivitete para-shen valentin!


Ja ku erdhi serish Shen Valentini.Erdhi me tere zhurmen , rremujen , zellin e njerezve te pickuar ne maksimum nga fryrjet kokoshe te komercialeve te ndryshme qe reklamojne papushim vleren dhe bukurine e kesaj dite te dashuruarish sigurisht nen shtresen e biznesit, nen hijen e publiciteit.I njejti perdellim , te njejtat reklama te perenduara , te njejtat promocione te shfrenuara qe i "thurrin lavde" dites se te dashuruarve... Sa te palvlere qe e bejne çdo gje.
Megjithate midis ketyre kishte dhe disa aktivitete qe me argetuan dhe me bene te ve buzen ne gaz per arsye te larmishmerise dhe kreativitetit te tyre.Ja ku po jua shkruaj me nje liste si me poshte:

1-Ne Filipine , Manila 6.124 veta u puthen ne te njejten kohe.Me kete rast thyen rekordin e thyer ne vitin 2005 nga 5.875 vetave ne Hungari . (shih f oton)
2-Firma Pfizer , prodhuese e Viagras , lajmeroi se do ta shiste kete te fundit pa recete dhe pa limite me date 14.Shkurt.2007.
3-Nje firme amerikane ndihmon personat qe te gjejne nje arsye per te mos e kaluar Shen Valentinin prane te dashures/dashurit te vet.Sikunder moda kete vit eshte qe te kalohet kjo dite prane bashkeshortit/es :))lol , kjo firme gjen arsye te ndryshme per te mos u takuar me te dashuren/dashurin. (kjo me argetoi me shume)
4-Nje firme argjendarie ne nje qytet te Turqise , kishte pergatitur nje pale pandofla , me peshe 80 gr , komplet prej floriri , çmimi i te cilave eshte 2.000 $.Ide e mire sidomos per nje vend ku njerezit vdesin ende per ar dhe kane preferenca arabeske.
5-Shume restorante kane filluar te pergatiten dhe per 15 Shkurtin qe ne shume vende ka filluar te shihet si dita e te vetmuarve.Nuk i shpeton gje nga syte jo.Edhe nese nuk ka nje dite te tille , e krijojne:)
photo source: www.sabah.com.tr

13 comments:

tetena said...

une i kam gjithmone sh qejf festat. Eshte e vertet qe dhe dyqanet i kane qejf po ç'te besh jemi ne shoqerine e konsumimit. Nderkohe per kete feste, me te dashurin kemi nenshkruar nje marreveshje per te mos e festuar se atij i duket qesharake qe te festosh dashurine nje here ne vit kur duhet ta festosh çdo dite (!).

eni said...

ka te drejte Tena..ta gezoni shenin per tere vitin pra !

shqipo said...

kush ishte kjo firma amerikane e #3 qe te shkoj te mesoj i cik :)

eni said...

:)) he paske menje te keqe m'duket:)))
nuk e thoshte emrin fatkeqsisht:)

edrus said...

Eni,ne Filipine s'shkoj dot,por po deshe meqe e ke afer,mi prenoto dhe mua nje pale pantofola :)

Perfitoj nga rasti qe t'i uroj te gjithe te dashuruarve:gezuar shen Valentinin,dhe mos e kini mendjen tek dhuratat,por te kerkoni qe t'ja perkushtoni te pakten kete dite....vetem dashuriseeeeeeee

ELAIS said...

Ato pandoflat me pelqyen mua :)
Gjynaf qe s'ecet neper rruge me to :(

eni said...

edhe shqiptaret vdiskan ende per ar me ç'po shof:))

Leonard Seiti said...

Me duket pak e rendomte qe tja kujtosh partnerit se sa e do ne nje dite te shenuar. Se sa e do ne te vertete ate e tregon jeta bashkshortore vete.
Megjithate, nuk jam dhe kundra.

N.Ago said...

Gëzuar ...16 Shkurtin!

bizele said...

historikisht, diten e shen valentinit e kaloj shume shemtuar, kshu qe nuk e pres me fare...

eni said...

leonard: ke te drejte
n.ago: :))))
bizele: çdo feste nuk para e kaloj fort bukur.s'para me ec shume per festa (si sheni , si ditlindje , si viti i ri etj etj)...

nino said...

En,
Kjo firma amerikane zemergjere te çon ne Rio Carneval per shen valentin? Veç atehere mund te me prishet mendja per ta festuar;)
*Prite Zot rrezikun, kur festojne dhe turqit 14 shkurt!

eni said...

prit prit sa te lirohet tha:), Nino...
te me rroç dhe te ma gezoç shenin :)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator