Thursday, February 15, 2007

Post Scriptum-Si u festua Sh.Valentini neper bote

Po lexoja gazeten Milliyet sot dhe u argetova goxha kur lexova sesi qe festuar Sh.Valentini neper vende te ndryshme te botes.Ishte artikull interesant , thashe ta ndaja me ju:

1-Tajlande,Bangkok: Me shume se 1000 çifte u martuan sipas riteve budiste dhe 10 çifteve te para ju dhuruan siguracione per tere jeten dhe pushime per muaj mjalti.
2-Japoni: Nje qender shendetsore pergatiti "banjo me çokollate" per çiftet qe festonin.Perveç kesaj ofroi dhe alternativa te tjera si "banjo vere" , "banjo kafeje" , dhe "banjo sakoje".
3-Kine,Shangai: Shume restorante ne kete qytet kishin shtuar ne menyne e dites dhe nje lloj gatimi me "patate jashtetokesore"!E ashtuquajtur ndryshe dhe "Pema e Orkidese Roze" eshte perftuar nga farat e qe jane kaluar nga nje proçes mutacioni ne nje mjet kozmik.Restorantet e shpallen kete patate si simbol i fisnikerise te dites se te dashururave.

4-Afrika e Jugut : Personave te bezdisur nga te dhururarit çokollata apo lule ju ofrua nje alternative origjinale dhurate: Test per HIV.Nje qender mjekesore ne Johanesburg shpalli se do te shiste me nje çmim shume te arsyeshem (2,5 $) nje test te tille ne nje vend te tille ku nga 9 veta nje ishte mbartes i ketij virusi.(me kuptimplota per mendimin tim !!)
5-Indi-Ne zonen e Kashmirit nje organizate e quajtur Duhtaran e-Millet bastisi lokalet dhe rrahu te dashuruarit si dhe dogji kartolinat e Shen Valentinit. (faqe e zeze).....
6-Stamboll -Ne nje nga zonat me te zhvilluara dhe evropiane te qytetit , ne lagjen Nishantashi (ketu e kam punen une me qe ra fjala) , u nda nga dy fotomodele te njohura afrodiziaku "Vitesse" i njohur si Viagra natyrale.Pjesemarrja qe e hatashme:))

Cila nga keto te sipermet ju beri me shume pershtypje?Mua per vete Afrika e Jugut, Kina dhe Japonia.Po juve?

10 comments:

tilleul said...

Ishte Amerika e Jugut apo Afrika e Jugut qe shiti teste HIV me "cmim te arsyeshem?" Me duket shume makaber si ide, gjithesesi. T'i dhurosh te dashurit/es gjykimin (falje apo me vdekje) ne diten e te dashuruarve?...
Megjithese vete nuk besoj ne fatalitetin e HIV-it dhe dyshoj ne lidhjen e tij me SIDA-n, nderkohe qe jam pothuajse e bindur qe testet HIV nuk vlejne per asgje, perseri HIV-i mbetet simbol i vdekjes ne opinionin publik dhe kjo s'ka asgje te bukur per t'a evokuar ne diten e dashurise.

eni said...

me fal eshte Afrika

Anonymous said...

tilleul,

I hope you don't get it, I mean HIV, so you don't have to learn it the hardest way what scientists have already proven: HIV is the cause of SIDA!

Testet e HIV vlejne dhe qe cke me ate pune, por nese ti je infektuar dje dhe e ben testin sot, atehere nuk te vlen. Nuk e kam problem qe ti nuk di, por nuk arrij te kuptoj perse njerezit qe nuk dine nuk informohen perpara se te flsin me kompetence? Shendet, nga nje qe di.

eni said...

o anonim qeke i forte fare:)me gajase...

N.Ago said...

Rrofshin të dashuruarit, afrikanë, amerikanojugorë, europianë, aziatë, indianë etj, etj, etj!
Mjafton të jenë të dashuraur, ç'ka bën botën më të bukur, më paqësore, më të këndshme më njerëzore!

ELAIS said...

Lajme vertet interesante.
Ata indianet qe rrahin te dashuruarit duan nje dru te mire vete.

edrus said...

mu me pelqeu e 5 (dhe sidomos e gjashta...s'more gje per neve ti ?? :P )

eni said...

Edrus:))) isha ne pune:)s'pata kohe:)))lol

shqipo said...

kta japonezt e dreqit s'te lajmerojne me kohe per kto banjot! :(

eni said...

he pra he:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator