Thursday, May 10, 2007

Aventurat e Hikikomor-Enit !

Po mendoja sot mbi hikikomorit dhe thashe me vete se dhe une nuk eshte se jam ndonje qenie shume sociale dhe se ishin disa kerkesa dhe nevoja sa jetike aq dhe shpirterore ato qe me shtynin te takohem me boten e jashtme.Pastaj me shkoi ndermend se po te vendosja te behesha hikikomori me çfare do te merresha.Ja dhe lista si me poshte:)

1.Vura re se koleksioni i filmave qe zoteroj (vcd dhe dvd) eshte afer 100...do shikoja filma tere kohes:) Sigurisht do merrja dhe ca te tjere perpara.
2.Do lexoja dhe nje here me shume vemendje tere librat qe kisha dhe do nxirrja dhe kuptime te reja prej tyre.Une sa here lexoj nje liber per here te dyte zbuloj mendime dhe ide te reja jo per gje:) Por besoj se do merrja dhe ca libra te tjere me vete.
3.Do merrja gogla,komça,susta,rruaza, leter punedore dhe do beja varse dhe zbukurime te ndryshme.
4.Kujtoni se harrova internetin?Jo ore embelsira per ne fund:)
Sa here qe do ta kisha moralin poshte do kerceja tek Mamadhia per te marre dozen e nevojshme te humorit , sa here qe do te doja te zbavitesha ,qeshja,zgerdhihesha dhe argetohesha do surfoja mbi humorin , fantazine dhe skiçllekun e Zhapikut,Edrusit,E.T,Bletes.Kur ta shihja se nga ndenja ne shtepi shpirti po fillonte te me thahej do lundroja mbi detrat e mendimeve te L'etranger,E7E,Kastadives,Bizele,Selfmaderadio,Banago,Vrima e Çelesit,Naides,..Kur te doja ta zhdervjelletesoja trurin tim do merrja pak freski nga Elaisi,Redbonsai&Co,Njeriu i çuditshem,Brisku,Erato,Shqipo,London Lily,Lolers.Kur t'me merrte malli per jeten normale do kaloja nje vrap virtual tek Tena,Belle_Fleur,Candyland,Orange Bakery,Eda, Amour_Monde,Digital Objective,Zografi.Kur truri im te ishte thare nga etja do kridhesha mbi Ne-per Vije dhe Mademoiselle.Kur t'me vinte shpirti ne maje te hundes dhe do te kerkoja nje miks nga çdo gje qe mund te merrja do kerkoja nje kokteil virtual nga Peshku..


Kur e shoh kete liste nuk me duket dhe aq keq dhe mendoj se do mund ta shtyja mire e bukur si Hikikomori..Po juve ç'na thoni, si ma keni syrin?Dua mendimet tuaja nese dikur do te vendosnit te beheni te tille:)18 comments:

lisi said...

do mendohem dhe do te kthej pergjigje.
ate blogun tim sikur po e filloj pak e ngapak. pres verejte dhe sygjerime! :)
Lisi

eni said...

urime e dashur Lisi.blogu jot duket shume i kendshem dhe mendoj se ka premisa per te qene shume interesant.dielli duket qe ne mengjes:)

eni said...

e shtova blogun tat ne liste by the way:)

lisi said...

lista e aktivitete qe ti propozon e ben shume terheqese jeten prej hikikomori. se ne mos gaboj i takon te besh vetem ate qe do dhe jo ate qe duhet. me mire s'behet!
megjithate mendoj qe do mund te jetoja vecuar nga bota e jashtme vetem per pak kohe, sa per tu qartesuar me veten, me pas do me mungonte.
nuk jam shume sociale (ne fakt eshte krejt e kunderta), por mendoj qe njeriu eshte qenie qe ben mire te jetoje ne "kope".

lisi said...

se harrova fare, shume faleminderit per viziten dhe linkun! :) :)

eni said...

ha ha njeriu pjese e kopese.
nga ana tjeter falemderit dhe ty per linkun tim:)

strangeMAN said...

O en, si hikikiomor ke perspektive :)

belle_fleur said...

fantastike je goce:))....deri tani s'me ka shku menja me u bo hikokomorit, por nese do behesha (larg e tutje:), pak a shume do vertitesha tek gjerat qe ke permendur dhe vete ne liste. Nje pjese te mire do kaloja duke lexuar. Muzike dhe kercim ne shtepi sa here qe te lija librat menjane. Gjithashtu, interneti duke kaluar nje kohe te mire ne flickr me fotot e larmishme qe njerzit postojne aty, pastaj do kaloja kohe ne blog duke lexuar temat nga me te ndryshmet dhe me interesantet tek miqte virtuale. Do me per belulin:))

cluephone said...

you will need to move to japan, to do things right.
since I dont use my apt. that often you can lock yourself in one of the rooms. promise you wont leave the room under no circumstances.
no food or related services provided.
100MB optical fibers internet non stop available :)

I lack the energy to consider all the albanians in the net, with the same intensity, and you are an exception :)

take it easy anyway and give a second thought on your decision, as life is so busy... that even if you will have to party all the time ... cant give it up :)

eni said...

strangeman: ashtu thu e:)

belle:mire dhe lista jote:)

cluephone: thanx for the compliments man.yet I still not think to become one of them:))

tetena said...

Eni eni, une mendoj per vehten time. Nese ti do te na mbyllesh, kush do beje fotografite e bukura, gjellet e shijshme dhe artikujt interesant ?

eni said...

falemderit Tena:) hoqa dore:)

Majla said...

Eni Hikikomor, Tena ka te drejte me mire kshu pak nga te gjitha ;)

eni said...

:)

ELAIS said...

Hikikomor nuk eshte e pershtatshme per shipirtin shqiptar En.
E aq me pak per ty :)

eni said...

elais: ha ha...

N.Ago said...

Nuk e njoh këtë Hikikomorin po, më vjen mirë që, në detin tim, do lundrojë një varkë kaq e ëmbël!

eni said...

eh vetem letraret dine te flasin kaq bukur:)falemderit Ago!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator