Thursday, May 24, 2007

Ndjenja me e bukur (2003)

Si ndodhi valle???

As une nuk e di..Dhe nuk do ta marr vesh ndonjehere sado kohe qe te kaloje…
Ne boshllekun e pafund qe ndodhesha , a e dinte valle uni im i boshatisur aq sa te bente jehone mes mureve te tij , ai uni im qe shmangej nga vete vetja e vet , ai shpirti im qe largohej nga çdo gje dhe ndihej i vetmuar mes tere atij kalaballeku ,a e kishte haberin ai shpirti im endacak qe megjithese i pershtatej çdo gjeje por qe nuk mbartte kurrfare gjeje brenda tij se egzistonte diçka qe do ti jepte fund mpirjes se tij dhe terheqjes se tij kundrejt çdo gjeje?
Jo , absolutisht fare…
Si perhere ishte terhequr ne qoshen e vet , duke vazhduar ti pershtatej pa asnje lloj interesi te perhershmes dhe çdo gjeje tjeter te sterditur ,dhe ne te njejten kohe duke perqeshur kete te perhershme vetmevete , ishte krejtesisht pa asnje lloj dijenie ndaj atij momenti qe do ta flakeronte mpirjen e tij me nje shuplake e papritur.
Gjate nje kohe qe une nuk prisja t’me ndodhte diçka e tille , madje gjate nje kohe qe une qeshja me emocione te tilla , gjate nje kohe qe perpiqesha te strehohesha tek veprimet e mia te mekanizuara dhe te sekelldisura , une as nuk e pata menduar se do ta kisha ngrene nje shuplake kaq te embel…
Mjaftoi vetem nje takim sysh..
Ka nje kenge vargjet e te cilave thone : Mbreteresha e shiut , enderron per diellin”… dhe une tani po mendoja nese akulli enderon per zjarrin valle?
Sipas meje po..
I tere uni im i rrethuar me akull ishte mbeshtjelle papritmas nga shalli i nje ere te ngrohte.Akulli brenda meje ishte dhene kaq shume pas kesaj ngrohtesie saqe kishte vendosur te behej njesh me te , duke filluar kesisoj te shkrinte..Sikur te kishte qene perhere i tille!
Sikur te kishin qene perhere keshtu!!!
Papritmas ndjeva çdo lloj te vertete te bezdisshme te largohej porsi tym prej meje, duke ndjere ne ate çast jeten t’e levrinte.
Zemra , ashtu pakez si me ndrojtje filloi te rrihte serish duke me dritheruar tere brendesine time .
Ndjeva çdo ane timen te shkelqente…Kjo s’do dhe aq mend ; tashme e kisha qiellin shume prane.
Zemra,truri dhe syri im kishte vetem nje pike perqendrimi tani : Ate!
Pakez me ndrojte , pakez e terhequr , por ne te njejten kohe pa pushim vazhdoja te shihja Ate.
Sa e çuditshme eshte qe ky shpirt dikur krejt i boshatisur ndjen se e ka pasur Ate perhere prane..Ne fakt Ai paskesh qene perhere aty!
Kur e ndjeja veten krejtesisht te vetmuar mes turmes , Ai paskesh qene qe nuk paksa lene driten time te shuhej…
O dashuri , ti qe e larteson shpirtin e njerezve , qe ja mbush me drite unin e tyre, qe i fal jete zemres se tyre , qe ja zbukuron si anen e brendshme dhe te jashtme çdokujt, dije pra se je ndjenja me e vertete , me e sinqerte, me naive me e veçante ne kete te luajtur bote.
Ti rrofsh dashuri , rrofsh!

22 comments:

geakronos said...

YYYY

Jam shume e lumntur per ty.

Mundohu ti ruash keto ndjesi si deveja ujin e paket, se, me beso se shkretetira eshte e gjere dhe oazet te shkurter.

eni said...

mire do ishte e dashur L'etranger:) por eshte shkruar ne vitin 2003:((
nuk qe e thene:(

belle_fleur said...

Eni, bej kurajo e dashur. Ajo ndjenje qe te ka pushtuar dikur do rikthehet ne jeten dhe zemren tende me e forte se kurre. Mos u jep sepse atehere kur se mendon nje mrekulli do ndodhi dhe do te cudise serish.

Be strong my friend!

eni said...

flm e dashur Belle..nuk kam ndonje problem tashme me kete teme:))

edrus said...

Klikova tek 'posto nje koment' per te thene qe, nje cike akull per te te mbajtur 'koken' te kthjellet eshte gjithmone i keshillueshem ta mbash brenda.... por lexova pergjigjet e komenteve dhe prandaj s'po ta them me :P

eni said...

mire e ke Edrus per sa i perket akullit.mos ki hall se kam nje frigorifer ne koke tani:)

lisi said...

qenka dita e kesilloj mendimesh sot me duket. me vjen ne mendje nje film me Barbara Streisand ne te cilen eshte duke u shpjeguar studenteve te saj perse njeriu dashurohet again and again edhe pse pastaj mund te mos shkoje cdo gje sic deshiron. thjeshte sepse " c... finche dura è la cosa più bella che c'è!" plotesisht dakort. le qe edhe sikur te mos isha dakort, ca gjerave per fat te mire nuk i ruhesh dot! :)

bletebzz said...

yummy dashuri...me pelqen.
eni mbaje mend ndjenjen dhe kthehu perseri atje, e bjer koke e kembe sa here te mundesh sepse ia vlen.

eni said...

blete dhe lisi: ju mbeshtes:)

edrus said...

Eni, c'ja u mbeshtet atyre!!!
Ta siguroj qe eshte me mire te mbeshtetesh tek meshkujt :P

eni said...

ha ha Edrus:)

po mire de se dhe ato ne ate mendim ishin:)

belle_fleur said...

@edrus, rrofsh sa malet se na ben te qeshesh me komentet e tua:))

eni, mos harro keshillen e edrusit:))

eni said...

belle:))

shqipo said...

ca do me thene me "nuk kam ndonje problem tashme me kete teme:))"

emigrant said...

Eni, miresetegjeta!

Kjo me kujtoi nje kenge te vjeter te G. Harrison, titulluar "For you blue" (albumi Let it be".

Pikerisht vargun:

"You looked at me that's all you had to do"

Uroj te gjej kohe te mjaftueshme per vizita te shpeshta ketu.

- Emigrant


PS I gjithe teksti:

"Because you're sweet and lovely girl I love you,
Because you're sweet and lovely girl it's true,
I love you more than ever girl I do.
I want you in the morining girl I love you,
I want you at the moment I feel blue,
I'm living ev'ry moment girl for you.
I've loved you from the moment I saw you,
You looked at me that's all you had to do,
I feel it now I hope you feel it too.
Because you're sweet and lovely girl I love you,
Because you're sweet and lovely girl it's true,
I love you more than ever girl I do.
I really love you."

eni said...

shqipo: pse ben sikur s'e kupton ti:))

emigrant: flm per vargjet interesante.uroj te jene sa me te shpeshta vizitat e tua ketu po ashtu si dhe shkrimet e tua ne blogun tend dhe tek peshku;)

akull-naja said...

Eni, me kujtove "Real Love" te Beatles...

http://youtube.com/watch?v=KuEOKK8d43c&mode=related&search=

...
Thought I'd been in love before,
but in my heart I wanted more.
Seems like all I really was
doing was waiting for you.

No need to be alone,
No need to be alone.
It's real love, it's real.
Yes, It's real love, it's real.
...

p.s.Jane gjithmone te gjindshem Beatles, apo jo Emigrant? :)

eni said...

akullnaja: cool one..thanks for adding:)

Emigrant said...

Eni, Akull-Naja

get this from Lennon:

http://www.youtube.com/watch?v=rCiU48jvZn0

Tekst:

Love

by John Lennon

Love is real, real is love,
Love is feeling, feeling love,
Love is wanting to be loved.
Love is touch, touch is love,
Love is reaching, reaching love,
Love is asking to be loved.

Love is you,
You and me,
Love is knowing,
We can be.

Love is free, free is love,
Love is living, living love,
Love is needing to be loved.

Gletsch, you're right. Geniuses help even dead; or do they help even more as dead?


Ju pershendes te dyjave.

eni said...

thanx Emigrant ..yep geniuses help every time!

akull-naja said...

Eni, sa e lexova komentin tend mbi 2003-shin...:-s
Por, love is all around...at least, that's what they say...:)

Auswanderer,
Mbase jane me te gjendshem pas vdekjes sepse s'presim me asgje prej tyre; çka ngelet eshte veç ajo qe kemi filtruar prej vitesh. Kemi zgjedhur me te miren, e kemi vene ne piedestal dhe e admirojme, pa friken se nje dite do te zhgenjehemi...

Ja shendet!

eni said...

akullnaja: Salut:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator