Sunday, May 27, 2007

Ndihme njeriut te paafte ne gjuhen e software!!!

Te dashur miq siç mund ta keni vene re kam ndryshuar pakez gunen.Ne fakt doja ta beja me ndyshe por kaq munda te kullundris vete:(
Miq do doja ta vendosja per se gjeri fotografine si dhe dua ta bej me te vogel ate drejtkendeshin ne hyrje..Po ashtu dhe fjalet dua ti ve siper fotografise..Mund t'me ndihmoje ndonje i bekuar prej jush?:))

Flm qe tani:)

16 comments:

N.Ago said...

Unë, jam më xhorre nga ty!
Ja të shohim, kush do na dalë, më i shpejti më i shkathëti.

vo.:Dëshira jote(tek blogu im) urdhër për mua. Jep vlerësimin!!!

akull-naja said...

Eni, ta gezosh dhe ti gunen e re! :)
S'jam eksperte ne kete fushe, po po te them si bera timen:
-hapa nje foto me Microsoft Office Picture Manager
-te "tools" kerkova "crop" qe e pret nje pjese te fotos
- djathtas dalin dimensionet ne pixcel, qe i ndryshon sipas qejfit; imja eshte 448x107 pixel

Me duket se fotoja e jote ka dimensione te vogla, zgjidh nje me te madhe qe te kesh ç'te presesh.

Per shkrimin siper, pasi te kesh mbaruar pune me figuren:
- te template/page elements e blogut, edit header dhe zgjidh "behind title and description"

Shpresoj te te hyje ne pune!

edrus said...

Provo t'a besh kollazhin qe me pare (me paint p.sh) vendos dhe titullin qe atje, dhe ashtu sic ke vendosur ate foton e vockel, ashtu vendos ate te modifikuaren :)

ET said...

Eni do e provoj neser per sot u be pak vone...

ET said...

me sa kam kuptuar deri tani, ne fillim vendos titullin dhe nentitullin dhe pastaj shkarko foton nga kompjuteri pasi ta keshe cropuar sipas deshires...
me fal por eshte vone per mua nderkohe shikoje tek blogu im e shohim neser:)

swed said...

Eni, formato njehere fotografine para se ta vesh atje. Per te rregulluar permasat e atij drejtekendeshit lart, shko te HTML view dhe kur te ecesh poshte do shofesh:
/* Header
-----------------------------------
*/

#header-wrapper {
width:660px;
margin:0 auto 10px;
border:1px solid $bordercolor;
}

#header-inner {
background-position: center;
margin-left: auto;
margin-right: auto;

Header-inner e pare, qe te kjo qe kam bere une copy eshte me width 660 px i perket atij katerkendeshit qe do te ndryshosh ti. Ndryshoji permasat dhe ruaj ndryshimet.
Shpresoj te te ndihmoje kjo,
Ciao

swed said...

Harrova, pasi te kesh formatuar fotografine dhe kuadratin dhe ta kesh vendosur foton, ke dhe nje ospion tjeter pasi e rihap per ta perpunuar dhe ke opsion qe te zjgedhesh qe ta vesh foton pas tekstit.

eni said...

miq shume falemderit te gjithve per interesimin dhe ndihmen.ja ku duket miku , ne raste paaftesie:))
do ta provoj sa me shpejt,ika tani se kam pune:) flm te gjithve:)

Majla said...

Dhe une po thosha ç'do Stambolli te faqja e bathes! Sa te thella paskan qen kto pune :)

eni said...

majla: s'morra vesh gje une.si eshte puna:)

Majla said...

dje ne darke vone pashe te faqja e bathes ne krye, foton tende te zmadhuar. Siduket ka qen duke bere prova teknike :) Po ngaqe se kisha lexuar kte shkrimin tend bera çudi, kur pashe stambollin. Thash mos ka ardh e.t.-ja per te pir naj kafe me ty n'stamboll :)

ET said...

tek flickri im kam vene nji variant Eni, vetem per family qe mund ta shohesh vetem ti :)

eni said...

majla: jo jo rrofte e.t'ja ka bere prova teknike per mua:)

e.t: rrofsh e pashe ..pa ç'paskemi qene ne Turkesht per çik teknologji..po une kujt i ngjava xhanem?:))

eni said...

Miq falemderit shume per ndihmen qe me dhate.E.T te falenderoj veçanerisht per mundin por me duket se kjo sikur shkoi me shume..
Nuk e di si ju duket pamja e re.Ne fakt une doja ta kisha Albtranslator siper fotos dhe katrorin e desha me te sterzgjatur po ende nuk e gjeta dot ate gje..nejse do germoj ndonje dite kur te jem me nge se sot jam plot.sidoqofte falemderit per ndihmen dhe gadishmerine tuaj..gjithe te mirat

tetena said...

Eni, do mundohem te bej diçka. Me shkruaj ne adresen perso dhe me dergo fotografine. Pastaj prit dhe shpreso (ha ha) se tallem . Jap fjalen qe te premten ne darke do te jete gati.h

eni said...

flm e dashur:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator