Friday, May 04, 2007

Perngjasime

I perngjasoj te poshtepermendurit me njeri -tjetrin:

1.Shkrimtaret qe s'dine te bejne tjeter veç vjershave me rime.
2.Aktoreve qe luajne veç nje lloj roli (sidomos ata qe luajne veç role te mira)
3.Padronet qe vetem citojne ne vend te veprimit.
4.Dieticienet qe ne vend te nje alternative , japin veç dieta dhe udhezime te sterditura , duke i bere ketyre te fundit disa zbukurime dhe ngritje te panevojshme ne qiell.
5.Personat qe shkruajne reklama detergjentesh apo produktesh te tjera te konsumit te gjere.
6.Nepunesit me kerkesat e tyre te pakuptimta , e te stergjatura te pa marra vesh dhe nga ata vete.

Lista eshte e gjate, mund te shtoni miq.
Te gjithe mendoj se kane diçka te perbashket : MEDIOKRITETIN !

14 comments:

Majla said...

Para atyre te reklames se Lewi's-it normale qe ta shpifin ato rendomtat e detergjenteve ;)

eni said...

ke te drejte..ah si eshte ajo reklama:)

Anonymous said...

nuk jam shume dakort per reklamat e deteregjenteve. eshte pikerisht rendomesia e produktit ne vetvete qe e ben te veshtire reklamimin dhe diferencimin e detergjenteve krejt te njejte. mbi nje pale xhinse mund te krijohet nje stil jete, mbi nje ilac rrobash jo, ose te paktem jo aq "kollaj". ama pa ilac rrobash zor se mund te jetohet ne menyre te civilizuar. pastaj tjeter target kane reklamat e Lewis e krejt tjeter ato te detergjenteve. per te mos permenduar buxhetin ne dipozicion!

eni said...

mbase keni te drejte anonim nuk duhen bere pergjithsime per te tere se tek tuk dalin dhe mendime interesante...

eni said...

anonim se harrova te them.deri tani nga reklamat e detergjenteve me ka pelqyer vetem ajo e nje firme qe s'po e permend.Ne reklamat e tyre ata nenvizojne se pastertia apo bardhesia e produktit nuk mund te paralizoje jeten dhe aktivitetet tona.logoja e tyre eshte: eshte bukur te behesh pis...kur sheh reklamen e kupton kete logo.ajo qe me bezdis tek reklama te tilla si reklame detergjentesh,margarinash,sapunesh e ku ta di une tjeter jane ato familjet super sterile,super te lumtura...por mbase kjo behet subjekt per nje shkrim tjeter:)

ELAIS said...

Eni na hape pune me kete liste :)

Aktoret qe bejne vetem nje lloj roli nganjehere i kam inat e here te tjera me pelqejne. Dolf Lundgren per shembull me pelqen. Apo Owen Wilson.

eni said...

Elais :)

Anonymous said...

jam serisht une anonimi qe s'ishte dakort per reklamat e detergjenteve. vertete ato te familjeve sterile dhe shtepiakeve top-model jane ca te bezdishme, por tek ato mund te lexohen ndryshime te rendesishme ne shoqeri. multinazionalet kane spote te ndryshme per vende te ndryshme, per te njejtin ilac rrobash, kjo per shkak te ndryshimeve kulturore. gjithesesi mendimet e mia jane te lidhura ngushte me studimet e mia te ekonomise dhe marketingut. semundje profesionale me duket. :)

tetena said...

eni, per mua mediokriteti qendron me shume tek diferenca mes mundesise per te bere diçka dhe ta besh. P.sh. nje njeri sh i afte qe nuk shfrytezon mundesite e tij me duket sh medioker ne krahasim me dike jo aq te afte veç qe ve gjithshka per te bere maksimumin e aftesive qe disponon.
Pastaj mediokriteti eshte edhe çeshtje shije personale mendoj. Dhe per te perfunduar rrofte mediokriteti per te identifikuar kompetentat (ha ha)

eni said...

anonim: do me pelqente te na sillje ca te reja interesante nga bota e publictetit qe me terheq shume..

tena: te jap te drejte dhe une do te vleresoja me shume dike qe perpiqet se dike qe nuk shfrytezon mundesite e tij...

me falni se mbase jam shperndare çik ne teme , por theksoj se ato qe kam shkruar vlejne per raste te veçanta jo ne "pergjithesi"..se kush bie ne "pergjithesime" bie ne "cektesi":)

Anonymous said...

sa muhabetcinj te medhenj qe paskemi qene! jam anonimja,Lisi. une ne fakt nuk marr vesh nga publiciteti, por me terheqin shume spotet. shpesh here mendoj qe ata qe merren me marketing jane vertete te hatashem. ato pak gjera qe di dhe qe i kam permendur me pare, i kam mesuar gjate kurseve te marketingut ne fakultet. nuk jane shume njohuri, por me raste me lejojne te analizoj qofte edhe pak fare menyren e te konceptuarit te produkteve dhe ekspozimin e tyre. i rashe pak gjate me duket, sorry! :)

eni said...

Lisi , flm per prezencen..dhe nuk i re aspak gjate:)flm

shqipo said...

shkoi per ... publicitet edhe ky ditari :)

po ku e dime ne moj Eni se kujt i perngjan ti? une te pakten s'te kam taku najhere

eni said...

shqipo: vertet ndonjehre do shohesh copeza publiciteti ketu sepse me pelqen si fushe:)
Ndersa nese do te me perngjasosh mua perpara , sigurisht qe duhet t'me shohesh:))Une te lartpermendurit i pashe pa i perngjasova:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator