Wednesday, July 25, 2007

Ka diçka prej alkoli ne ajer


 Oh Lord, won’t you buy me a Mercedes Benz!

Ka diçka te ngjashme me alkolin ne ajer ,
sidomos kur te ka zhuritur malli
dhe e / i dashura/i eshte ne nje vend
e ti diku gjetke
e trazon njeriun , e trazon
ka diçka prej alkoli ne kete ajer,
e deh njeriun , e deh....
Orhan Veli Kanık
Per me shume rreth ketij autori te njohur turk shihni ketu: http://en.wikipedia.org/wiki/Orhan_Veli_Kan%C4%B1k
For the english version of this poem click here pls:http://www.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/books/i_orhan_veli/33.html">www.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/books/i_orhan_veli/33.html


20 comments:

ELAIS said...

Thanks for bringing it here En!

eni said...

gezohem qe te pelqeu lal..

Selfmaderadio said...

te gjithe shkrimtaret turq quhen Orhan? ;)

eni said...

haha :) good point Selfi:)

belle_fleur said...

rrofsh yllo!

edrus said...

S'e di sepse më vajti mëndja për tërhan :P
me një çikë piper të kuq të djegur me vaj :)

Selfi, nga të më jetë kujtuar tërhani vallë??

Mama_Drama said...

SADNESS

I might have got angry
With those I love
If love
Hadn't taught me
To be sad.

eni said...

belle: glad you liked it

edrus: pse kshu edruso, na e shpjego dhe ne injoranteve:))

mamadrama: yep that's another poem that I love;)

N.Ago said...

Ku do gjej pak ...Nazim Hikmet?!
Na sill në shqip ndonjë poezi të tijën nga ato që nuk janë përkther tek ne.

eni said...

me gjithe qejf por nuk e di se cilat nga poezite e tija jane perkthyer ne shqip me pare..mund t'me thuash se cilat poezi te tij njihen,qe t'ju sjell diçka te re?

klodiana said...

e bukur kjo. e pershtatshme per diten time. thanks for sharing.

eni said...

klodiana: rrofsh e qofsh:)

Blerta said...

i like the nargjile. haven't had it in a while, yum.

strangeMAN said...

O en ca na paska kap kto dit qe dum me u bo tape me pahir?
:)

eni said...

blerta: mbase shkruaj nje vjershe ne lidhje me nargilen dhe ve dhe pozen time qe me thoje lal:)

strangeman: eh kemi kohe qe bredhim si gjysme te dehur o Strange..ça ti bejme;)

N.Ago said...

Më kap të papërgatitur po, sëshpejti besoj se do mundem të përgjigjem.
Ndërkohë, nëse ndokush tjetër(psh Strangeman) na ndihmon dot, i jemi mirënjohës.

strangeMAN said...

Me kenaqesi, po si? Me thoni. Une autorin fatkeqesisht nuk e njoh.

eni said...

do mundohem te shoh se çfare mund te sjell atehere miq...

BEBOPCOWBOY said...

ja me cfare mund te shoqerohet mire nje expreso: nje nargile molle. me kishte shpetuar mua ky posti.

Shume poezi e bukur.

eni said...

love it too
almost everything from this guy

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator