Wednesday, July 04, 2007

Dum çun pra mo!!!

Me shtyu Emigranti te shkruaja se sot nuk do shkruaja gje ne fakt.Kjo nuk eshte historia qe ju pata premtuar por nje rast i vertete qe ma tregoi nje e aferta jone qe punon ne maternitet.
Me falni per fjalorin e rendomte por desha ta percjell ngjarjen siç ishte ne realitet:)

Nje çift adoleshent gabelesh (vajza 11 vjeç , djali 13 vjeç , ku gjysem burrit sapo i kishin dirsur mustaqet:) shkojne ne maternitet dhe i drejtohen njeres nga grave qe punojne si personel:

Djali: Ori shoqeeeee..Ne kena ardh se duuum me bo i çun..
Personeli: Shtatezene e keni bashkeshorten?
Djali: Jo mi pra , nuk ben dot kalama kjo gurruja ime nuk di ça me bo..
Personeli: Zonja si e ka ciklin?
Djali: Çere osh ai eri? _ dhe nderkohe i drejtohet gruas: E ke marre ciklin eri?
Vajza: e sheh me sy te perçudnuar..
Personeli: Jo jo more djale , e kam fjalen per ciklin menstrual ..
Djali: ???
Personeli me nerva tashme te irrituara: A i kane ardhur more djale ?
Vajza me ne fund e gezuar se kishte kuptuar hidhet me entuziazem: Jo, jo..
Personeli me sy te habitur: Epo atehere ç'femije prisni o te uruar?
Djali: Dum çun mi gaxhie pra mo , pse bon sikur se merr vesh.M'thuj mu ku ta morr ciiiiiklinn ene ta bojm çunin se vdiq ene prrindii jone per kalamoj ..

Si mendoni çfare komenti i behet ketij dialogu? :))

29 comments:

Emigrant said...

ha ha haaa .... gabeli pale ka kujtu se osht nai biciklete a tricikel.... do kete nigju "rrota ktu e rrota atje" e i ka bo lidhjen n'ven ....
po me i "vrime" i bin' fyllit ai milet anej... uf, c'm'ke bo me qesh....

nejse, pa shaka tani, se ku kam pas lexu qe prinderit me te rinj ne moshe kane qene nje "cift" kinea ku ai ishte 9 vjec dhe ajo 7!!! Nuk di si ka mundesi, po burimi me sa mbaj mend ishte i besueshem, tip yahoo or something...

rrofsh eni!!! dum prape!

ps e di c'do me thon "kurafti minxhi"?

belle_fleur said...

hahahah e madhe:))

eni said...

emigrant mos vdeksh ti:) jo se di ça dmth ?

belle:)

Emigrant said...

s'un fol para eT ktu, se dal si bishti para sopates ;) ... he he he... eh c'na ka msu ali demi, per Zotin....
edhe nji t'funit, po ket s'e di as vete, e kam nga nji film: "lluku babashta"..... (me theks te a-ja e fundit)

PS s'fol mo pa u duk eT knej....

L'etranger said...

une s'kam pune me dialogun, por me Personelin, Personelin me sy te habitur dhe nerva te irrituara, qe i kthente pergjigje si nje trup i vetem ciftit ne fjale.
Imagjino personelin, nja dy tre gra qe punojne hem si roje hem si hedhese gjylesh, plus dy sanitare e gjys qe meqe jane ne maternitet abortin e kane shnderruar ne hobi, tre kater mjeke e infermiere, nga ato qe hyjne e dalin neper kenge si : Moj Topalle Bukuroshe me thoshin doktoret; dhe... pasi i ke imagjinuar gjithe keto, mendo pak se ato sumbulla te vogla veze-recituese qe i shkelqejne arixheshkes ne bark...mijera femije te mundur neper to... nga ata kerk, fringo te rinj e te zinj po ashtu...qe ata do t'i nxjerrin tek kryqezimi..me nje shishe te vogel dhe detergjent, per te lare..xhamin e pare te makines sime qe i ben pasqyre barkut tim shterp.

eni said...

emigrant:))) ate shprehjen e dyte e di dhe une:)

l'etranger:brrr mu ngjethen mishte!

akull-naja said...

po pra, te le l'étranger te qeshesh?... jo...

ELAIS said...

E ka marre ferra uraten i thuhet kesaj ngjarjes En. :)

belle_fleur said...

@akulli, mos e ndal te qeshuren oj cike:))

L'etranger said...

qeshu ti o xhan qeshu...ti nuk je Personeli... apo jo?

strangeMAN said...

ky i huaji me ngjan dor e njofme. E paca gaDim...?

eni said...

strangeman: po ka nje web site te veten , e kam te linqet e mia..

elais:))

Ervivi said...

najs najs... :D

ej, ke nje kenge te bukur aty poshte, te nino d'angelo...
mundesh te ma dergosh pls???

tetena said...

per mua eshte mungesa e kultures se bazes te riprodhimit njerzor. Dhe normalisht kjo duhet mesuar ne shkolle dhe normalisht shkolla 8-vjeçare eshte e detyrueshme ne Shqiperi ! Mbase jo per te gjithe !

eni said...

ervivi: po te dergoj linkun e radios dhe mund ta vesh ne blog po deshe se nuk e kam kengen veç..

tena: ke te drejte!

akull-naja said...

Strangeman, tu as l'oeil. ;)

L'etranger, ka shpesh diçka shume tragjike ne absurditete si ai me lart, me gjithe humorin qe provokojne. Ne qeshim per sa kohe e shmangim tragjiken. Pas komentit tend, e pamundur te qeshesh, Personel apo jo.

L'etranger said...

Akullnaja :

Une te ngrij buzeqeshjen.

SALI BERISHA

strangeMAN said...

e bukur batuta, :)

Vetem per nje gje objektoj, mos na fut emra kafshesh ne bisede. :))
Te pershendes!

En, censuro!

Akllo, me frengjishten time sakate, rrofte translator-i i google-it. :)

strangeMAN said...

Po batuta me pelqeu shume. Po qesh akoma.

En, me fal sinqerisht per devijimin total nga tema.

bletebzz said...

eni, no comment.
shoqja ime u martua 12 vjec. i kishte prinderit intelektuale, priten derisa i erdhen ato.
te premten ishte ne klasen e gjashte, te henen ishte tek shtepia e burrit. me ftoi edhe mua ne dasem.
mbaj mend nje lule plastike ciklamini qe ia kishin vene tek velloja, syte e lyer me blu metal dhe buzet portokalli. dukej si engjell.
dhendrri ishte 14 dhe erdhi me karrocen e vet per ta marre.
qejf dynjaja.
djalin e beri 13 vjec.

eni said...

strangeman : aspak s'me vjen keq ..me pasuroni blogun:)

bletezz: ajttt:))

L'etranger said...

"....Ejubi kishte të drejtë. Njëmbëdhjetë vjec unë ende nuk e dija se c'do të thoshte "ajo gjë" që emërtohet në të folmen e lirshme si "punët e grave". Por edhe kur u rrita nuk e mora vesh kurrë pse "ajo gjë", që në fakt është për jetën e një gruaje, pikëllimi i saj, rinia e saj, thelbi i saj ; pra pse pikërisht mu ajo ndodhi, nuk emërtohet ndryshe, vetëm sipas kriterit të kohës.
Termi publik i përdorimit i jep ndodhisë veti reviste, kur i ilustron si "të përmuajshme"; më të vjetrat, që i bien të jenë edhe njeherazi më të mërziturat, i quajnë mes tyre "zakone", ndërsa kulmi është ndrojtja, për të zëvendësuar atë përgjakje te shtrenjte me vetën e tretë shumës :"ATO"." Ato" pra janë gratë majë hekurave me pantallona doku që mundohen të fshehin sa mundin grarinë, "Ato" janë gratë e fushave të pambukut me fytyrat e pjekura; "Ato" që burrat i shohin për herë të parë në jetën e tyre; "Ato" që s'i kanë parë mbase kurrë; "Ato" janë shitëset e vajgurit. Atë ditë në banjo, nuk dija c'emër ti vija asaj ndodhie ... Ajo ishte gjëja e parë, fillimi...."

Shkeputur me shkeputje (!) nga ATO qe jam duke shkruar tani...

i.

eni said...

i. te falenderoj per kete shkrim..mezi po pres te shoh vazhdimin...

edrus said...

Zoti Evës pas mëkatit:
- Gratë do të kenë një fund të përgjakur.
-Mos, mëshirë o Zot, përse duhet të mbarojmë në këtë mënyrë?
-S'do të vdisni, por gjaku do t'ju rrjedhë nga trupi.

Mos o Zot, ki mëshirë për ne
-Mirë atëhere, do ta derdhni gjakun, por me këste mujore.

Emigrant said...

o etranger, ti vazhdo vazhdimin, se bukur ma ke vazhdu deri tani.... mos harrosh vec me permen qe aranutistani mbase ishte i vetmi ven ne Ojrope ku ne dyqan nuk gjejshe asnji send per ATO... dhe me kete vrull qe e kapem, qe ishalla po na lejo Eni, meqe re llafi, a e ke nigju nga bie Lugina "Napa" nga California? .... behet nje vere e kuqe andej qe aman-aman.... sa t'piqet rrushi eshte puna....

(ps jam zgju si lugati sot... :( eni, te pershendes.... )

eni said...

emigrant: leje?? çfare dmth ajo fjale:)) shkruj sa te kesh qef..pershendetje!

eni said...

emigrant kete komentin e ke nga l'etranger sepse ajo nuk e kishte postuar dot ketu nuk e di sepse:

@emigrant :
-Na rrofsh, vella, per leje-vazhdimin...ndersa per Napen jo jo...ncuq...nuk kam degjuar hicgje, vetem per Melanin...

Melanllinjte qe qemoti
Rinine ne Goleran,
Nxirrnin nje raki prej rrushi
Dhe t'a jepnin me filxhan

L'etranger

klodiana said...

hahahahaha. hilarious eni! me kujtoi nje nga episoded e preferuara ne "south park"

(s'te kisha lexuar per ca kohe. eshte mengjes ketu dhe me ke kenaqur. kam pershtypjen se dita do me shkoje mire sot.)

eni said...

klodiana: rrofsh lalo se me kenaqe dhe ti mu me tere keto komente:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator