Tuesday, July 03, 2007

Çfare nuk bejne shqiptaret:)

Çfare nuk bejne shqiptaret me e zmadhu içik shpine:) Ketij pallatit afer shtepise sime kisha nja 3 muaj qe ja kisha vene syrin per ta fotografuar por perhere me ndalonin kuriozet perreth, duke me pare me ata syte plot habi.Shiheni kete pallat , a nuk e verteton idene se shqipot vdesin per çik me shume vend?:)
E megjithate mua me pelqeu pallati.Mos te kishte pallate afer dhe njerez ne rruge do qe klas per tu fotografu ne kende te ndryshme, po kush te le ketu:(

20 comments:

gjergjicumani said...

Ne fillim mu duk si i bere me photoshop, ka pamje artistike me te vertete.. po te ishte rruga me pallate te atilla nga te dyja anet do te dukej vetja sikur ishe brenda ne pikture :D ... pa hequr nga sfondi kalimtaret me syte e zhguavitur :D

gj c said...

po shikoja ate harten e vizitorve dhe po shof se paske dhe vizitore nga Afrika..Azia e afert dhe e larget, Iceland dhe Amerika e Jugut... lol

eni said...

Icelanda jane miqte e mij te flickr.por besoj se dhe ata te Afrikes prej andej i kam:)

strangeMAN said...

Rruga Hoxha Tasim. E vecante eshte.

Selfmaderadio said...

po te vazhdoj ky trend rruget do behen si tunele :)

ELAIS said...

Shume ndertese interesante kjo.

Nuk e di nese aplikohet tek te gjitha pallatet po te pakten vjet kur isha pashe qe disa pallate kishin tabela qe pershkruanin apartamentet, kush kishte bere arkitekturen etj etj.

Do isha kurioze te dija c'i shtyu arkitektet te benin nje ndertese te tille.

eni said...

strangeman:yep

selfmaderadio: :)

elais: vertet se dija kete info..flm

Emigrant said...

Good catch!

Ne atlanta eshtenje ndertese e projektuar qellimisht ashtu, pra ne ngushte ne baze dhe e gjere ne krye. Ndoshta per bukuri? Mua nuk me pelqen. Shkon disi kunder te natyrshme.

Kurse ne Orlando eshte nje ndertese si germadhe antike greke, si nje panteon i rezuar or something. Ide fantastike (per te terhequr turiste), por mua as ajo nu ke pelqeu, ne gjithe pjerrtesine e vet te panatyrshme....

Sa per kete "hynerin" tone: no comment. S'di ku kam pare (te peshku) nje ballkon shtese qe perqafonte ahtyllen e drites se rruges.... Shqiperi hesapi... :( :(

eni said...

mua per vete me ka bere shume preshtypje Emigrant dhe siç thashe dhe me pare ja kam vene syte qe para disa muajsh me e fotografu.ne fakt foto me fantastike do dilte nese nuk do kishte pallate ngjitur ..ne nje dite pa shume diell dhe qiell te shqetesuar do dilte kryeveper..:( nuk do ta realizoj dot ndonjehere per kete me vjen keq:(

nga ana tjeter me kenaq me fjalorin tend me fjale te vjetra.me duket se e flet turqishten me mire se une:)

ITS said...

E paskena shpine afer...

/Rruga Bardhyl represent!

eni said...

pershendetje komshijo:)

edrus said...

Do jetë frymëzuar nga ky pallati Topalli që kërkoi zgjerim për parlamentin :)

belle_fleur said...

cfare si pjell mendja shqiptarit:))...interesting!

banago said...

Edhe une e kam pare kete, po si kam vene dot emer. Me ka pelqyer dhe me ka habitur; art dhe perçundim.

eni said...

edrus:)

belle: yep

banago: e kam afer shpise dhe nje e dy me del perpara kur dal:)

shqipo said...

jam kurjoz te di, ca mund te ndodhi po fryu naj ere e forte? :p

eni said...

shqipo:do putheshte me token:)

salvator said...

Ndoshta frymezimi i ka hypur nga ndonje reviste arkitekture,apo dhe nga ndonje dokumentar ne televizion.Gjithsesi gjynah qe e paske prere cepin ne kompozimin e fotografise,mund te kishte dale me mire.

eni said...

salvator: ta dish ti si u shtremberova une dhe me e kap kaq i gjo:)) ku te le ngushtica ore:)

lisi said...

o eno na nxorre mallin e rrugeve qe bonim per ne shkolle mi goce! kjo godina me ka habit gjithmone! :)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator