Saturday, January 20, 2007

"Shamikuqja"


Keto foto po i ve me kerkese te N.Agos.
"Shamikuqja" eshte nje nga filmat me te bukur turq qe telespektatori shqiptar ka mundur te ndjeke.Eshte dhe mbetet nje nga filmat kult per kinemane turke.
Skenari eshte bere sipas librit te shkrimtarit te shquar nga Kergezistani Chinghiz Aitmatov.Ka fituar shume çmime ne Evrope dhe Azi.Ideja kryesore e filmit eshte "puna".Ne fakt duhet pergezuar fakti qe megjithese shkrimtari i cili ka qene i detyruar te shkruante patjeter nje gje te frymezuar me zor nga partia:( gje normale kjo per te gjitha republikat komuniste , ka arritur ne nxjerre ne pah diçka tjeter shume me te rendesishme duke perdorur serish "punen" si subjekt:)

Ne film ka nje lloj dileme se gruaja (Shamikujqja) duhet te kthehet tek burri qe ajo vete e do , por qe ai nuk e meriton pas gabimeve qe ka bere , apo te rrije me burrin qe ka bere shume per te dhe birin e saj dhe qe djali i saj e njeh si baba.Ne perfundim ajo zgjedh te dytin sado qe me shpirt te vrare dhe nxirret si ide se ai qe e meriton dashurine eshte ai qe e ushqen apo mundohet per ta fituar ate, sado qe kete e paraqet duke futur aspektin e punes siç ju thashe me pare.
Sado qe ne kinemane turke sidomos keto vitet e fundit ka pasur nje gjallerim dhe zhanre te ndryshme filmash jane shfaqur , "Shamikuqja" ngelet nje nga filmat me te bukur dhe te veçante ne historine e kinemase turke.


photosource: www.sabah.com.tr

17 comments:

e.T said...

çok güzel !

Sapere Aude said...

Rofsh se me keto fotot me nxore mallin e filmave turq qe shifnim ne femijeri.

N.Ago said...

Faleminderit sinqerisht, Eni,për fotografitë.
Filmin e mbaj mend, natyrisht.
Nuk dija autorin e librit ku qe mbështetur skenari, si dhe akoma nuk di emrat e aktorëve.
Gjithsesi, të Djelë të këndshme, plot gëzim dhe ngrohtësi familjare.
N.

eni said...

me vjen mire qe ju paska pelqyer miq..
Ago : aktorja quhet : Tyrkan Shoraj ( e shkruajta si lexohet ne shqip se ne turqisht shkruhet : türkan şoray) ndersa aktori : Kadir Inanır.te dy jane ende shume te njohur dhe te kerkuar.Aktorja tashme eshte 61 a 62 vjeç por eshte ende si kukull.Futuni ne wikipedia ose google nese doni te shihni fotot e saj.
keta te dy edhe ne jeten e vertete e kane pasur nje marredhenie dashurie sado qe nuk jane martuar se bashku , sepse dhe sot e kesaj dite e pranojne qe jane shume te rendesishem per njeri tjetrin.
E.t: me shkrive me ate foton:)

e.T said...

ejvallaH Eni !

N.Ago said...

Hejvallah Eni!

edrus said...

Rrofsh Eni,me keto copeza kujtimesh qe na ringjall.
Me erdhi ndermend Rame gabeli :),komshiu qe i binte gernetes,megjithese kam qene i vogel,ne nje vend i thosha:o rame,nuk eshte ashtu melodia....deri sa arriti qe te gjente noten e duhur,dhe kur shkoja neper dasma dhe merrte ate melodi,sa here arrinte tek ajo pjesa,po te isha afer,me shkelte syrin........
Eni,meqe e bere,beje deri ne fund,vere dhe nje file audio qe te na besh te kercejme si arushat ;)(se meqe ja plotesove deshiren N.Agos,duhet ta besh dhe per mua... e di ti si jane pleqte :P

tetena said...

Vertet na beri te kujtojme koherat e largeta. Sa shume e kemi pare kete filmin. Mua me kujtohet edhe bedrana. Nuk e di nese i kujtohet njeriu.

eni said...

Edrus: mos vdeksh se me shkrive me 3 fjalite e fundit..problemi eshte se jam çik e paafte ose e parrahur le te themi ne kete drejtim dhe nuk e di se si ta ngarkoj.desha t'ju pyes dhe per diçka se duhet ta dini me shume mundesi.Une kam nje cd gati 60 minuta , por dua qe te ngarkoj vetem nja pjese 10 minuteshe tek youtube.com ,dini gje sesi mund ta bej?Kam nje surprize per ju aty:)
Tetena: edhe mua me kujtohet Bedrana.ajo aktorja kryesore aty, eshte nja 55 vjeç tani dhe edhe ajo eshte shume e mbajtur e luan ne telefilma.

Blendi said...

hehehe, edhe une e mbaj mend kete filmin, e kam pa disa here..kam qen i vogel.

Ka pas nje skene me lishars?

Blendi said...

E mbaj mend kete filmin. E kam pa disa here...ka pat nje skene me lishars, (djali i saj kolovitej)...?

Filma te tjere turq me kolone zanore te fishkellyer shume ka qen Borobardha. E mbani mend si kerceshin xhuxhat?

eni said...

ha ha kolone zanore e fishkellyer..e forte kjo:)
po e vertete djali i saj kolovitej:)

bletebzz said...

na kenaqe me kete vertet.
e kam pare shamikuqen pese here, dhe te pesta heret kam qeshur e kam qare.
flm eni.

eni said...

ju lutem miq..me vjen mire qe ju kenaqa..
blete: ky film eshte vertet shume i bukur dhe vazhdon ende te shfaqet neper disa festivale...

Anonymous said...

merreni ketu
http://rapidshare.com/files/11250539...art01.rar.html
http://rapidshare.com/files/11252789...art02.rar.html
http://rapidshare.com/files/11254819...art03.rar.html
http://rapidshare.com/files/11256510...art04.rar.html
http://rapidshare.com/files/11264066...art05.rar.html
http://rapidshare.com/files/11265309...art06.rar.html
http://rapidshare.com/files/11266586...art07.rar.html
http://rapidshare.com/files/11267781...art08.rar.html
http://rapidshare.com/files/11269272...art09.rar.html
http://rapidshare.com/files/11263495...art10.rar.html

Anonymous said...

pershendetje
na kenaqet me keto filma qe mua me ngjallin nostalgji, por a me thote dikush se ku mund ta gjej edhe filmin zonje e panjohur, nje film egjiptian me duket. me ndihmoni ju lutem.

eni said...

pershendetje anonim , sih tek faqja :www.imdb.com
aty mund ta gjesh

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator