Saturday, January 13, 2007

Jo çdo mish zogu hahet ! qe te qeshni pak:)


"Jo çdo mish zogu hahet" .Kjo eshte nje fjale e urte e perdorur ketu ne Turqi dhe me pelqen shume.Neve si mund ta kemi perkthimin e saj ?S'e di s'po me vjen ndonje proverb ne mendje.
E megjithate po ju shpjegoj kuptimin e fjales se urte turke.Nenkupton ate qe , jo çdo gje qe sheh mund ta besh dhe ti , apo jo çdo gje qe tregohet si e pershtatshme mund te jete e pershtatshme dhe per ty.
Do thoni mire , e morrem vesh po nga te lindi kjo ide?
Qe thoni juve para nja nje viti e gjysem lexova librin "Kujtimet e nje geishe" dhe me vone pashe dhe filmin.Gjithnje me kane bere pershtypje geishat , kultura e tyre si dhe kultura japoneze ne pergjithesi.Per kete teme do te flas me vone , nejse.
Por kur e lexova librin dhe pashe dhe filmin (qe eshte shume poshte librit , dhe vetem Gong Lee, Ziyi Zhang , M.Yeoh dhe Watanabee e shpetojne pak) , me hipi frymezimi per ti imituar.me çarçaf sajova nje kimono:) tani le te vijme dhe nje here tek fjala e urte qe thashe ne fillim..
pse e thashe : sepse nuk kishte lidhje fare fytyra ime me ate te nje geishe (ku syte e mi , ku ato te geishave:)) .edhe kamera me la ne balte ne fakt (nje kamer koti qe kisha afer per momentin)sepse buzet i pata lyer ne stilin e tyre po kamera nuk tregonte gje fare.Tani me aparatin e ri do e provoj dhe 1 here ose mbase kete here bej diçka me te zgjuar dhe gjej nai modele turke (se ne racen turke ka terheqje te syve sepse kane lidhje me fiset mongole..nejse se u thelluan shume punet e u hap shume thesi me duket:)
Do thoni ju tashti mire qe e thua tere kete gje , po me sa pare mend e ve kete foto dhe bie ne kundershtim me te gjitha ato sa the me siper?Sepse mendoj se kur i pranojme gafat tona jeta behet me e lehte dhe me argetuese.Asnjehere s'me kane pelqyer njerezit e superkontrolluar dhe super te kufizuar.Keshtu qe nuk mund te prisni nga une qe ta hedh kete foto apo jo:)Shpresoj t'ju argetoje sadopak:)
Fundjave te mbare !

25 comments:

Blendi said...

Proverbi shqiptar eshte:

"Jo cdo gje qe fluturon, haet"

qe kundershtohet pastaj nga proverbi opozitar, "Kur s'ke pulen ha dhe sorren" :)

edrus said...

proverbi i pare qe me erdhi ndermend,sidomos pasi thuhet per dike qe eshte:"ku rafsha mos u vrafsha" thuhet qe :"ai kujton se c'fluturon hahet"(ne te njejtin kuptim qe i merr gjerat me 'lehtesi'pa u zhytur me ne thellesi te problemit(sepse mishi i 'zockave' mund te jete i mire...por i ndonje 'sorre' plake... ahha nuk eshte e njejta gje :P

edrus said...

qepare shkruajta vetem persa i perket proverbit,por tani po shkruaj persa i perket fotografise:gjeja e pare qe shikoj tek gejshat(mire qe s'duket hunda ne mesazh :)),jane floket e mbledhur 'topuz'mbi koke dhe te fiksuar me nje kapse nga ato te gjatat...do te doja te imitoja iniciativen dhe kurajon tende per te bere dhe une nje fotografi si ata qe bejne 'sumo',por ne rastin tim...proverbi (c'fluturon hahet(!))qendron shume shume me teper :)

eni said...

ne mendje e kisha Blendi dhe sa e kujtova sa lexova fjalen e pare:)
Edrus me shkrive me ate punen e sumove:)

e.T said...

shqip thuhet:
"me gejshe,pa gejshe bereqaves si ta...si....si te jesh"
Je yll edhe pa u bo gejsh,motre !

eni said...

pu pu pu ç'jane ato fjale qe thua more E.T:)

traveller one said...

Oh I am jealous! That's so beautiful (and so are you!)

edrus said...

pse s'provon te veshesh nje kostum shqiptar??
Atehere e veshur me kostumin kombetar(te cilesdo krahine te shqiperise)do te te dilte me ne pah shendeti dhe bukuria jote,jo si ato fotomodellet 40 kg qe s'kane fuqi te mbajne me teper se nje 'mini'dhe nje kanatjere :)

Blendi said...

hahahaha u kenaqa

jeni te gjithe njerez me humor
ju dua shume.

N.Ago said...

hahahahah!
Ndan të hiçesh, mall dhe... biri i Birçes!

tetena said...

Bravo për kurajon të shfaqesh ashtu si je në këtë blog. Veç blendit, ne të tjerët e fshehim surratin.
Nderkoh një Gejsha për tu makijuar harrxhon x kohë dhe ne nuk. Fantastike fotografia edhe një herë.

eni said...

Kim : that's so sweet of you ,thanks a lot:)
Blendi: we love you too!
Edrus: nuk jam aq e guximshme:)
Tena: falemderit!
N.Ago: :)

per te gjithe ju: mirekuptimi qe treguat me ben te mendoj se juve jeni origjinale dhe "me kembe ne toke" gjithashtu.pse jua merrte mendja se do e nxirrja kete foto , pote mos e dija se kujt po ja tregoja!
pershendetje te gjithve ju miq!

e.T said...

"Bravo për kurajon të shfaqesh ashtu si je në këtë blog. Veç blendit, ne të tjerët e fshehim surratin."
Bravo tetena !te nxjerrim ne surratin tremben laraskat. :(

eni said...

kur dola dhe une ketu si shaje:)askush nuk ka pse frikesohet me tregu foton...sfidoje veten tate E.T.
GREVE: Duam foton tende E.T:)

N.Ago said...

Jam krejt dakort me e.t.!
Dhe jo vetëm laraskat, kam për të shtuar.
Në bodrumin e shtëpisë sime, për të qenë i qetë se asgjë nuk ka për tu dëmtuar, kam vendosur një fotografinë time.
Dhe shpesh, me kënaqësi dëgjoj se, me lemeri dhe uturimë, largohen prej andej kafshë të vockla dëmbërëse!
E vetmja foto që, më është e dobishme.

eni said...

O Zot sa kam qeshur z.Ago..kesaj i thone krijmtari...

tetena said...

Per me shume e.T. ne siglen qe kishte me perpara ishte me i mire, sh me i mire, dhe duke kerrkuar pashe qe fotografia ishte J.Carrey !?
Nga ana tjeter nje fotografi çfaredo mund ta zgjedhim me te bukuren. Eni na meson qe ne çdo situate, eshte njeriu qe njofim me e rendesishmja.

e.T said...

. :D

eni said...

:)

edrus said...

Tetena,per te zgjedhur me te bukuren ,duhet te paguajme ndonje staf(por qe te jete shume i zoti ne fotoritochi),per te sjelle dicka qe mund te jete e 'prezantueshme' :P

eni said...

une gjoja e hodha kete teme per t'ju argetuar juve , por juve me turperuat me ndjejnjen tuaj te humorit njerez..jeni shume te kendshem vertet:)

geakronos said...

A e kemi ne fondin e arte te (pro)verberise shqiptare fjalen e urte : "Jo cdo gjethe rigoni i hidhet vezes", ose versioni me urban : "Jo cdo bar, pihet"???

bizele said...

hahahha eni je fantastike!
une sygjeroj qe dhe ne te tjeret te nxjerrim ndonje foto te tille. Une per timen jam gati po te dali ndonje trim/trimereshe tjeter!

eni said...

du dhe un te shof foto tuajat..psh. ju djem mund te visheni si Skenderbeu:)

eni said...

geakronos: fantastike keto proverbat:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator