Friday, January 19, 2007

Love , respect yourself first...


Note:name of the photo: WANTED 0,0005 yen reward:)
We are always complaining about the way people behave to us , about the way they approach us.We are always feeling sad about the way some things go , about some situations occur.We are always criticising the way people around us act and are always available to find the way they could change their ideas and behaviours.We are always ready to give them opinions and ideas due our mind and our interests maybe.
Yeah, it's easy to do this:(But can you face doing it with yourself each time?
To be honest , I don't think so...We're not man enough to do this:(
We are always pretending to be loved and honoured by everybody without having a single look at our self , especially at our inner self.Are we satisfied enough with our selves , do we respect and love what we see?
We'd better answer this question before blaming the others.
Remember ; it's easy to blame the others , but your conscience won't be satisfied and you won't be happy with this..

9 comments:

e.T said...

Aaaa ???

eni said...

pse u çudite kaq shume ore e.t:)

edrus said...

Eni,te keqen vellai,kur shkruan ne anglisht,shkruaj dhe dy rrjeshta si permbledhje ne shqip per mua budallain,keshtu qe te mos bej dhe une :

Ooooooo!!!!

eni said...

oo me fal Edrus ke shume te drejte:( harrova..e di si esh puna ne fakt dua te shkruaj vetem ne shqip po kam dhe lexues te huaj kshu qe ndonjehere duhet te mendoj dhe epr at..nejse .ne shkrimin tim ne pergjithesi flas se perhere kemi kritika ndaj menyres si te tjeret sillen ndaj nesh dhe se perhere perpiqemi ti ndryshojme sjelljet e tyre.njekohesiht mundohemi ti ndryshojme idete apo opinionet e tyre sipas mendjes apo mbase dhe interesave tona.them se eshte e lehte ta besh kete , po s'e nuk jemi aq burra , sa ta bejme me veten tone.them se pa hedhur syte se pari nga vetvetja jone dhe pa qene te sigurte ne e pelqejme dhe respektojme apo jo ate çka shohim nuk mund ti fajesojme te tjeret.eshte e lehte t’ja hedhesh fajin te tjereve , po ndergjegjja s’te le te qete dhe keshtu nuk do te ngelemi asnjehere te kenaqur.
Edrus ky shkrim me erdhi ne mendje teksa po shihja foton time qe e pata bereme web camera.kjo web camera ka ca versione interesante si psh kjo qe eshte si sniper.Kam dale si viktime ktu:) Titulli i fotos eshte : I KERKUAR. KUSH E GJEN KA 0.0005 YEN DHURATE :)

Sapere Aude said...

Ndoshta ne bejme per te tjeret ate qe duam qe ata te bejne per ne. Te pakten une keshtu mendoj kur jap sugjerime/keshilla. Jo te detyrueshme por te pakten shikim i problemit nga nje kendveshtrim tjeter. Vetes sado sugjerime qe ti bej nuk ja mbush dot mendjen...ama po pata dike me te cilin ta "rrah" mendimin mbushet edhe koka ime ;)

edrus said...

Une e kuptoj qe eshte periudha e zbritjes se cmimeve :)........por kaq pak??hahahaha

Eni,jemi rritur ne nje periudhe qe dinim ''sa nje i madh'' qe kur ishim te vegjel,dhe jo se jam grindavec ose mendjemadh qe te pretendoj qe i di te gjitha ose ajo qe them une eshte me e drejta,por vertet shikoj gjera qe s'rrine as ne qiell dhe as ne toke nganjehere...., por ndoshta kemi lindur per te vuajtur :),dhe me se fundi jam dorezuar:qafen thefshin ata qe s'duan te degjojne...me keq per ta

Apo ... ke te drejte ti...kam ngelur si 'xha Bequa' akoma me te vjetrat???????

N.Ago said...

Me këtë anglishten tënde, më ke robëruar Edrus!

shqipo said...

ke te drejte, nuk je burre - apo je edhe s'e di une?! :P

eni said...

Sapere Aude: edhe une ashtu si ty jam:)
Edrus:e forte kjo ideja jote
N.Ago: :)
Shqipo: :)))))

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator