Saturday, January 27, 2007

The window
The view we see depends from the window we choose to see it.This is true both for the general meaning and for the metaphoric one.If you want to have a great view you follow the window that offers you this one.

What about the metaphoric meaning of it?Do we act the same?

Alas, I wouldn't say it.We just don't succeed it each time.

We make it so difficult sometimes , to brighten our thoughts just by choosing or let me better say by insisting on the wrong window.

I know , we're human beings , we can't be all the time brilliant and flawless , but at least we can try not to be that much insistant when we're not sure on something.

It's good to change the point of view sometimes, it's good to alternate the choices..And what we need for all of these is just some different windows, BUT: the right ones :)

15 comments:

eni said...

Edrus per ty po e them me dy fjale:
ne kete shkrim them se pamja qe shhim varet nga dritarja qe zgjedhim per ta pare dhe kete e them ne te dyja kuptimet.them se duhet te zgjedhim dritaren e duhur per te zgjedhur pikpamjen e duhur se gjithashtu se nuk eshte keq te ndryshuarit e dritareve per te shtuar alternativen e pikepamjeve..vetem se duhet te zgjedhim dritaret e duhura...

edrus said...

Je si shpirt :),hyra te shkruaja pa e lexuar artikullin :),dhe c'te shoh:enushja me paska vene embelsirat perpara :)

c'desha te te shkruaj...ja:
GJITHMONE(ose ne shumicen e rasteve ne fotografite e tua eshte e pranishme nje dritare :),dhe desha te te thoja qe tashme ,te imagjinoj te fshehur pas nje perdeje te qendisur me grep,qe pret te shikosh dhe te zgjedhesh princin tend :)

interesante ideja jote per te pare boten nga dritare te ndryshme.....thjesht per rritje pevoje :P,edhe mua me pelqen te gjeja ndonje 'dritare' ...me e mire sikur te jete e re dhe e bukur,por,le te jete dhe e vjeter,por me pare hahahaha

Sapere Aude said...

On the perfect track as usual :)

Rrezja Online said...

The windows are very important in our lives, you can see through them all the world, but also you can see the snow and rain falling and and that's the beauty that creates some beautful moments

eni said...

ha ha ha Edrus me shkrive..he se nuk jam dhe aq romantike jo:))po perdet me grep me pelqejne.
e megjithate dritaret i kam qejf.ne fakt dhe emrin e firmes e kam"window international":)edhe kaq shume koinçidence nuk ka ku te shkoje apojo:))
mire e thua ti , te jete dhe çik me pare vendi qe do shofim se vetem me endrra nuk rrohet:)
Elais: flm per shenimin:)
Rrezja: good to see you here.flm

N.Ago said...

Javë e ditë të mbarë!
Hidh një sy këtu:
http://nikolia.blogspot.com/

tetena said...

Une do te shtoja qe duhet t'i ruajme vetes te pakten nje dritare se mungesa e tyre eshte me e dhimbshme, pastaj kush eshte e mira eshte pak me e veshtire ??
edrus, grepin e kemi harruar fare mo. Une nuk kam as perde ne casa.

e.T said...

Deeply thought,me zene dhe mua ne studion e vogel:)
Kjo eshte dritarja e studios tende te meditimit? :))

eni said...

e dashur Tena : ke te drejte duhet ruajtur perhere nje dritare.Çfare ke ne shtepi grila?Mua me pelqejne shume..
e.t: e forta eshte se kete dritaren e fotografova rruges dhe ishte dritarja e nje dyqani qoftexhiu:))dmth aty mediton nje qoftexhi:)
n.ago: shume interesant qe ai blogu..falemderit.

e.T said...

edhe qoftexhi edhe filozof.Hm:))

eni said...

ka lezet apo jo Bathe:)

e.T said...

Po, po...:))

tetena said...

Une kam dritare pa perde, ne shtepi dhe pa dritare ne zyre. Kam bere nje foto per kete te fundit do do ta botoj ndonje dite.

eda said...

:) Eni po shihja fotot e tua ne flickr dhe po lexoja keto shkrimet e fundit. E di cfare? Me duket sikur tashme di gjera nga jeta jote. Cuditshem, sepse ke arritur te riprodhosh ne formen e fotografive apo te shkrimeve copeza te jetes tende.

faleminderit!

ps. as wierd as it may sound...I consider you a new friend. :)

eni said...

E dashur Eda,

nuk ka pse te duket e çuditshme;)une kam kohe qe te konsideroj te tille : ty dhe tere te tjeret me te cilet bashkebisedoj keshtu virtualisht.kjo mbase sepse te gjithe ne kemi bere ate qe ke bere ti me mua,pra kemi zbuluar njeri tjetrin ndermjet shkrimeve dhe fotografive tona.e ato nuk flasin pak.Madje une kam filluar te hamendesoj pothuajse gjithnje sakte pergjigjet dhe opinionet qe mund t'me vijne prej jush.Edi (Bizelja) kur i pata thene keshtu pat thene diçka te lezetshme : kemi filluar te njihemi:) Vertet;)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator