Friday, January 05, 2007

Kur do te behemi ne njerez II

Kur do te behemi ne njerez:

Kur infermieret ne spitale nuk do te shpojne te semuret me qellim 3-4 here me pretekstin se nuk gjejne dot damaret , nderkohe qe i gjejne me symbyllur ato sapo ju eshte ngrohur xhepi me para.
Apo kur infermieret qe jane dezhurn naten , nuk ja fusin gjumit qe ne ora 10 te nates, e nuk denjojne te hapin deren e dhomes dhe sikur te bien topat.

16 comments:

Progres said...

Kur infermieria, pas disa lutjesh tonat të sillte për babain një "flutur" që vendosin në dorë për të marrë glukozin dhe për të mos e shpuar sa herë të vendosej shishja, e solli mësëfundi, nuk e vendoste pasi "e kam blerë jashtë spitalit dhe më bën 2000 lekë"!
Gjirokastër-Shqipëri, Shtator 2006-të!

eni said...

mos ma kujto vigonin sepse babit tim ja lane pa ja ndruar 6 dite me rradhe derisa ju nxi dora dhe "infermierka" dhe "denjoi" te vinte ventem kur ja shqelmuan deren e dhomes ku ajo po flinte per shtate pale qejfe nderkohe qe ishte ne krye te detyres (sigurisht pas disa lutjeve te perzgjatura)..Ajo qenkesh inatosur kaq shume nga kjo "paftyresi" e njerezve saqe e kishte hequr tere terbim dhe pa pike kujdesi vigonin nga dora..
Thone pastaj se si behen njerezin kriminela..Ja keshtu behen.Une sa here e mendoj kete gje mendoj se po te kisha qene aty do ta mbysja dhe nuk do ndieja tere jeten time asnje pendim...

edrus said...

kur te kemi shtet e dashur Eni........qe o te paguaje sic duhet "sherbetoret" e tij,o te kete ligje qe duhen respektuar e zbaruar nga te gjithe(shiko ketu:http://edrus.blogspot.com/2007/01/ligjet.html

eni said...

e megjithate une mendoj se disa gjera jane dhe ne ndergjegjen e njeriut...shthurja kaq e madhe nuk duhet te lidhet vetem me shtetin.s'po mbroj politiken se aq me ben per te , por mendoj se disa gjera jane dhe ne gen te njeriut...

tetena said...

Eshte nje nga gjerat qe me trishton ky lloj korruptimi i shpirtit njerezor (ne flasim vetem per korruptimin e politikaneve ne atdhe).
Jam shume dakort me ty Eni, si ka mundesi qe sot ka vetem nje gje qe te nderon ne atdhe "sa fiton". Asnje nuk pyet si i fiton leket, e rendesishme eshte te fitosh shume. Dhe e keqja eshte qe nuk e egzagjeroj.
Nderkohe shprehja jote "ne gen" me trishton. Shqiptaret nuk jane as me te mire as me te keq se te tjeret vetem se ne kete periudhe te historise sone duhet ta ngreme me shume zerin dhe te mos tolerojme per te mbrojtur parimet e nje shoqerie njerezore te respektueshme. Por sa e veshtire mund te jete ! Imagjino nje mik shume te dashur qe e takon pas n vjetesh dhe ne bisede e siper merr vesh qe ben tregti me droge ne Zvicer (ose prostitucion, ose merr lek ne aktivitetin e tij), a i jep dot nje shpulle, a iken nga tavolina, a e perze nga tavolina jote ?( me kujtohet nota jote te shikoj veten ne sy).

e.T said...

kur je ne mes te kater rrugeve e nuk di nga t'ja mbash.
kur je ne mes te kater rrugeve e nuk di ke te marresh.
prit,.. mos nxito, mendo njehere...
Ti ndoshta ke arritur, por nuk e di..
Ti tashme je Njeri !
e.T :)

eni said...

E dashur Tena po te them se dhe per mua nuk ishte krenari ta shkruaja nje gje te tille."ne gen"..ama duke pasur nje eksperience spitalesh kohet e fundit , kam pare shume gjera te cilat me kane bere te mendoj se disa gjera jane vertet me gen,nuk ka te beje me kombesine.
Çfare mund te mendojme per infemieret qe bejne ujdi me shtepite funerale dhe i "vejne ne gjumin e perjetshem" pacientat duke i hequr gypin e frymemarjes apo ku ta di une çfare tjeter e mban nje te semure ne jete.Kete gje se kam pare me syte e mi po e kam degjuar aq shume sa qe them se "ku ka ze nuk eshte pa gje"...
Ka ardhur koha vertet qe te ngrihet zeri ose ndryshe do te na mbyse se pari krupa nga keto akte te peshtira jo me gje tjeter.

Adela&Radu said...

me vjen shume keq te lexoj per trajtimin e babait tend ne spital. se pari te shkuara dhe dhente zoti qe te mos i duhet te shkoje me neper spitale si ne shqiperi a gjetiu. eshte kaq e veshtire t'ia shpjegosh nje te huaji se si nje nder profesionet me humane ka arritur ne pike te hallit ne shqiperi. ai qe behet mjek, apo infermier, apo cfare dreqin ta quash duhet te mendoje pike se pari per pacientin dhe jo per xhepin. u lodhem duke bere pergjithesime per veten, e megjithate cdo dite shoh se shqiptaret si shoqeri e komb kane arritur nje degjenerim dhe shthurrje tronditese, dhe nuk flas per seks. njerezve u ka zene zemra kallo dhe nuk ndiejne me as simpati per te semurin asgjesend. e keqja me e madhe eshte se kjo nuk eshte nje pakice e shoqerise, te korruptuar politikanet, te korruptuar policet, te korruptar mjeket, te korruptuar kalamajte qe rriten ne ate klime.

eni said...

Te dashur Adela dhe Radu ..
se pari falemderit per urimin tuaj ,por fatkeqsisht nuk ka mbetur me vend qe urimi juaj te realizohet sepse babin e humba para nje muaji..Ishte ne Stamboll prane meje kur mbaroi...por sigurisht kaloi nje jave jo fort te kendshme ne Tirane , ne spital.E megjithate ishte i lumtur dhe i kenaqur sepse ne Stamboll ne fakt u be shume mire dhe e trajtuan aq mire saqe ai u çmerit:( (duke e krahasuar me trajtimin ne Shqiperi sigurisht)thoshte gjithnje se sa mire kam bere qe kam ardhur ketu , e sa keq qe nuk erdha menjehere ketu.
Mos ma merrni per keq te tere ju shqiptare qe e lexoni kete.Une jam shqiptare dhe jam e lumtur dhe krenare qe jam e tille.Por nuk mund te jem krenare per shthurjen dhe plasjen e cipes dhe humbjen totale te ndergjegjes se gjithe shqiptareve sidomos atyre qe punojne ne institucionet shteterore.
Sigurisht qe nuk do me pelqente ta pranoja se babit i bene nje trajtim dhe treguan nje perkushtim me te madh ne Stamboll sesa ne Shqiperi po ja qe kjo eshte e verteta.Do te thoni sigurisht qe do ja bejne hizmetin se kot nuk ka shkuar ne spital privat.Ashtu mund te jete por perkujdesja dhe dhimshuria kur jepen nuk besoj se duan shume zgjuarsi per tu kuptuar.
Ne vendin e tij nje shqiptar eshte i denuar te vuaje dhe torturohet ne spital...nuk dua te egzagjeroj asgje , as ta dramatizoj thjesht po ju tregoj te verteten..
te verteten qe fatkeqsisht eshte shume e hidhur per tu pranuar:(

edrus said...

Ngushellimet e mija ty dhe familjes tuaj per humbjen e babait.

Nuk jam besimtar,dhe per disa gjera jam fatalist(te behet c'te jete shkruajtur),por ne keto raste,nese pranoj qe te ndodhe ajo qe eshte shkruajtur nga zoti,me vret me shume "harbuteria" e atyre qe kujtojne se jane "zoti",dhe aq me teper kur punen e tyre e kthejne ne biznes mbi lekuren,dhe aq me teper ne shpirtin e atij qe vuan.
edhe nje here,ngushellimet e mija Eni.

eni said...

Falemderit shume Edrus...

tetena said...

Ngushellime edhe nga ana ime Eni. Une e di sa e dhimbshme eshte te humbesh babain, por te pakten ti e kishe prane vetes.

Jam shume dakort me problemet qe ngre ti. Edhe une mendoj qe ne atdhe duhet bere nje pune mbi vlerat morale te njeriut qe jane baza e nje shoqerie dhe qe nuk duhen blere dhe shitur me te holla. Ti ben nje hap me blogun tend, te tjere duhet te te ndjekin. Pershendetje dhe dite te mbare.

eni said...

Falemderit shume per ngushellimet Tena.Jane te rendesishme per mua.
Falemderit dhe per mbeshtetjen per kete sipermarrjen time.Sa kohe qe do te kete njerez te ndjeshem si puna jote , mendoj se kemi shprese per te bere ndryshime.
te pershendes,
Eni

Adela&Radu said...

Eni,

Me fal se pa dashje paskam hapur nje dhimbje te heret. Ngushellimet edhe nga ana ime per babain.

Do te duhet kohe te rregullohet Shqiperia!

eni said...

Falemderit Adela dhe Radu:)

shqipo said...

e kemi qef ne ket idene e te berit milioner brenda dites, s'ka rendesi sa i paguan shteti apo ku di une.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator