Wednesday, June 13, 2007

Pa Fryme !

Ja tek dergjen hireplote ne tepsi...Luspat ende i farfullijne plot nur..Ato luspa te kuqe ne portokalli qe kushedi sa bukur do jene pasqyruar ne ujera te ndryshme.
Ne trupat e tyre ende dallohen tipare jete.Akoma mund te imagjinosh kredhjet e tyre te zhdervjellta , trazimet e lehta te siperfaqeve ujore nga levizjet e tyre elegante , trupat e tyre teksa tundin lozonjarshem bishtat sikur te donin te zilepsin sirenat me te perkryera!
Kushedi valle sesa detra e oqeane kane kaluar , midis sa ujerave kane pluskuar , neper sa qyteterime te fundosura kane lodruar.Kushedi se me çfare sekretesh , pasqyrimesh te nenujshme jane ndeshur?
Syte te qarte porsi copa qelqi i shndrijne ende..Ashtu , ne ate gjendje te zgurdulluar duket sikur duan te perçojne ndonje mesazh.Mbase duan te tregojne ate momentin e fundit , ate zalisjen perfundimtare te shkaktuar nga nje grep pafalshmerisht i shpejte..me pas asfiksimin e menjehershem dhe perpelitjet e kota.Perpelitje qe i ngjajne me shume lutjeve te pashpresa qe nuk kane se ku te perplasen...Fokusim gati i frikshem i kobit te momentit.
Dhe pastaj gojet, oh ç'mund te thuhet per gojet e hapura aq zhurmshem dhe ngjethshem?Ç'eshte personazhi i tablose "Ulerima" te Munchit perpalle kesaj ulerime te ngelur ne mes, perballe kesaj piskame te bllokuar ne rruge e siper?Kjo eshte çjerrja e jetes qe po mundohet te ngule thonjte per te mos ngelur ne mes, çjerrja e nje jete ora e reres se te ciles eshte ngujuar , çjerrja e nje jete teksa veshtron per here te fundit kete bote teksa po largohet pa deshiren e saj.Dhe njekohesisht deshira e fundit e jetes perpara mbylljes se saj: te thithe ajrin e gjallerise, afshin e egzaltimit , te dehet per here te fundit me veten .

P.S: Ja dhe detyra u tha , u be, Elais :)Tashme po ja kaloj detyren krijuese : Briskut

P.P.S:Falenderimet me te perzemerta i takojne mikut tim fotograf Burakut , per fotografine e mrekullueshme , muze e ketij shkrimi.Eshte djale shakaxhi kur e pyeta nese mund ta perdorja foton per shkrim pergjigjja qe kjo : Llaf eshte ai e tere tepsia eshte e jotja:))

Faqja e tij e fotografive ne flickr: http://www.flickr.com/photos/burakyilmaz6110 comments:

Blendi said...

Po te ishe peshk, cfare peshku do ishe? :D

eni said...

s'e di , s'e kisha menduar me pare..me duhet te kerkoj ca tek vetite e tyre me pare:)

belle_fleur said...

"çjerrja e nje jete teksa veshtron per here te fundit kete bote teksa po largohet pa deshiren e saj" ---this sentence sadens me when i think that one of my best friends mom just passed away:(((

eni said...

belle: :(

krapi said...

Po te ishe peshk, cfare peshku do ishe?

Për mendimin tim: ngjalë

eni said...

krapi: edhe mbase:)

ELAIS said...

pershkrim i bukur dhe i detajuar.

Pergezime!

eni said...

flm lal:)

ELAIS said...

9-10 mga muve :)))))

eni said...

vertete e? o sa qef..flm!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator