Friday, June 08, 2007

An eye as big as a cup:) / Syni sai filxhon:)

That's what we call in Albania a big eye:) But in this case it's something different as this is an eye macro , which my freak and soooo talendeted photographer friend shot last week while we were on safari.While shooting he told me to turn my face and look at our friend and when I saw the photo I understood why he asked me to do this...Because he wanted our friend's reflection to came out in my eye.God this really looked crazy.I just loved it! Thanks a lot Ozan!
Note: photo's copyrights belong to Ozan Kilic.His photo pages:
2.www.ozankilic.com
Have a look at his photography pages .You won't be disappointed.
Sa me kishte marre malli per kete shprehje a derebardhe! Syni sai filxhon:) Ky bandilli ketu eshte makro e syrit tim se bashku me pasqyrimin e nje miku tone ne foto.E kapi nje miku im fotograf jashte mase i talentuar javen e kaluar kur ishim ne safari.Me pelqeu shume per vete.
Hidhini nje sy dhe faqeve te tij te fotografise qe kam vene lart , nuk do zhgenjeheni!

23 comments:

akull-naja said...

Sa i'filxhon e paske vertete.;)
Nice foto! Po me ben te marr ate mini-digitalin tim e te dal per safari t'asfaltum.:)

eni said...

aklli: :)))))))))

Adela&Radu said...

Fotoja qenka realizuar shume bukur, Eni. Edhe mua me pelqen shume. :) Shume faleminderit edhe per infon per Stambollin, e dashur. Ne do jemi atje per 4 dite ne fund te ketij muaji dhe pastaj ikim per ne Shqiperi ne 1 Korrik.

bizele said...

ketij i them sy une moj moter...pershendetje nga Tirana!

eni said...

adela: oh sa keq nuk shifeshkemi dot.nuk kam pas kohe me pa per hotele lal me fal.Ne Sultanahmet ka plot hotele te kendshme me 3 yje ose me shume si psh : "blue house" , "Citadela" , ""green house" , "mina hotel" etc ..ka shummmme por kaq me erdhen ne mendje..

bizele: na morri malliiiii.ma morri mendja se je atje..duro deri me date 24 se do vi dhe do rri 1 jave.se pastaj kushedi se kur mund te shifemi , nese shifemi dot se veshtire me ardh une ne Amerike...

eni said...

bizele dhe diçka : cilat jane pershtypjet e para nga Tirana?

klodiana said...

a-mazing. truly! dhe me te vertet, sa kisha pa e degjuar ate shprehje. "syni sai filxhon!" ahahah.

bizele, do tell!

Jonice said...

The photograph is beautiful indeed!
Thanks for your cheerful comment on my blog. Welcome to Curitiba then whenever you wish. I'll be around Albania quite often myself :)

Emigrant said...

Bukur!

eni said...

klodiana:))
jonice: thanks for the comment.I'm in Turkey/Istanbul now.Maybe we'll meet some day,who knows?:)
emigrant: me pelqen qe te pelqen:)

ELAIS said...

Shume foto e bukur Eni!

PS: Nga shprehjet me sy me kujtohet "t'hongsha synin" por po e le me mire ta thote E.T., Edrusi ose ndonje nga shakaxhinjte e tjere ;)

eni said...

he pra..ke te drejte Elais..po s'po ndihen dreqnit:)

Majla said...

Ti e di qe mpelqeu qe kur e pash! Lal un po nxjer synin e Nezit tat nTirane :D

Majla said...

En me ate pulbardhen ne maje te pikaloit e kena prish çik punen. sguxon Volga me hy nblog :) e di ti

edrus said...

Jo mi Elais jooooooo
S'eshte se s'e kemi pare, po po i bejme 'analizen' fotografise, per te gjet kush eshte AI qe po fotografon ne kembe atje perpara........ mos na rafte ne dore, se keq ka per ta pas :)
Se une dhe eT s'jemi xheloze per ata qe kane fat ne jete, por fatin e atij fotografit... i shkreti ai po e kapem :)
Hallall Eni, dhe s'po t'them 'ta hongasha synin'(do te ta tregoj ndonjehere nje histori me kete teme) dhe jo se s'me pelqen, por se eshte...
PER TU PIREEEEE ne kupeeeeeeeeeee

belle_fleur said...

te keqen e syrit qe me paske ose syckat si ato te tuat nuk gjenden ne dynja, lum ai qe i ka shijuar se frike nga vdekja s'ka:))

strangeMAN said...

Now you can say that you keep an eye on your blog 24/7.

eni said...

majla: ah kape syrin e Nezit tim se esh si yll.
sa i perket pulebardhes , ke te drejte:) po mbase e ndrroj me kalimin e kohes se ja morra doren tashti.thuj Vollges te kullose pak dhe te blogu turqisht...

belle: flm:) na turperuat tashti

edrus::) me shkrive duke qesh mos vdeksh..ai me aparat ne dore eshte nje mik tjeter fotograf qe u pasqyrua ne syrin tim teksa po fotografohej..

strangeman: you bet?:)

ET said...

Eni fotografija me pelqeu.
nga komentet kuptoj qe ke shkruar diçka per syrin dhe theniet popullore lidhur me te, te pakten nga komenti i Elais e cila aludon per nji shprehje qe s'ka ET, edrus, _us, qe ta thote
WEB-erisht:)

eni said...

he na thuaj nai shprehje E.T:) Te qeshim pak sot:)

lisi said...

foto fantastike!

gjergji said...

uau ..cfare detaji.

eni said...

ee esh mjeshter makrosh ai..

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator