Tuesday, June 12, 2007

Air Race Istanbul & safari jone i fundit

Me date 2 qershor ne Stamboll u organizua konkursi Air Race nga Red Bull.Ne kete konkurs marrin pjese pilotet me te famshem nga e tere bota , te cilet me nje shpejtesi te paimagjinueshme , bejne kthesa dhe manevra te ndryshme neper korridore shume te ngushta dhe te shkurtra ajrore , ishte vertet kenaqesi te ishe prezente.Ndaj dhe ne e lame kete dite si dite safari dhe thame me kete rast po kapim dhe fotografite e avionave.Pune koti per ne , njerezit me aparate jo profesionale dmth , sepse nuk eshte e mundur ta kapesh nje avion qe ecen me nje shpejtesi te marre.Sa me hynte objekti ne kuadrat te kameras, me dilte keshtu qe pothuajse nuk kapa fare gje.


Si perfundim i dhame dum se nuk vazhdohej me ashtu ne ate vape dhe diell te tmerrshem llamburites dhe ja mbajtem vrapit per ne Balat nje lagje e vjeter e Stambollit (per te cilne do ju flas ndonjehere tjeter) e cila ishte dhe shume afer me zonen ku po behej Air Race dhe mire e beme se u kenaqem duke bere ca foto shtepiash te vjetra dhe vendesh te çuditshme.Kanje nje veçanti lagje te tilla: Ruajne ende me shume naivitet çdo gje nga e kaluara, kur them kete nuk e kam fjalen veç per ndertesat por dhe per sjelljen e njerezve dhe traditat ne pergjithesi.Te duket vetja sikur po ecen ne nje album te vjeter fotosh ku dhe ti je pjese e fotografive qe gjenden ne te.

Patem fatin dhe gjetem nje kafe shume te lezetshme ku u ngopem lehtshem:) dhe ja mbathem serish per ne zonen e Air Race ku ndoqem dhe perfundimin e konkursit.Gjate tere kohes qe shihja avionet qe ktheheshin me nje shpejtesi te habitshme me dukej se do ndodhte ndonje e keqe por çdo gje shkoi si ne vaj.Ne fakt po lexoja me pas ne broshuren e ndeshjes dhe pashe se thuhej se vetem disa sekonda e ndajne mrekulline nga tragjedia dhe i dhashe te drejte panikut tim.


Diten e perfunduam ne Sultanahmet nje lagje tjeter e vjeter e Stambollit (vendi ku ndodhet Hahia Sophia dhe Xhamia Blu etj etj), ku ne fakt do uleshim ne nje kafe shume te veçante autentike por qe per fat te keq qe e mbyllur nga Air Race dhe si dhame e morrem e perfunduam diten ne Qoftexhiun e Sultanahmetit (shume i njohur ky i fundit ketu)...


Si perfundim çdo gje shkoi klas perveç fytyres,kraheve te mi te percelluar qe nuk i beri derman dot as spf 30:( Nuk di ç'ti bej pigmenteve te lekures sime, mbase do marr kos me vete ne safarit e tjera..U pa puna vera sa ka filluar:)
10 comments:

akull-naja said...

Kos, shoqe, kos! Dhe pas djegies bën mirë! :)

eni said...

lene,lene , kshu me vijne mendt mua pas pilafit:)

ET said...

Sa me hynte ne kuadrat me dilte keshtu qe pothuajse nuk kapa fare gje.
:))))))))

ELAIS said...

Nga fotot duket qe keni kaluar bukur :)

klodiana said...

eni, te kam shume zili qe e shkruan shqipen kaq bukur! me te vertete.

belle_fleur said...

Oj shoqe, une shkova ne miami, e lyer me spf 30 edhe perseri u percellova, tani po rripem si gjarper:))

Eni, kur do vish ne NY te shkojme ne ndonje safari sepse me terheq kjo ide per te fotografuar cdo skute te nje vendi:))

eni said...

e.t: pa sa i pafalshem qe je:)dhe kur s'ka gje per te kap e kap ti:)

elais:ah ti shofesh te gjitha fotot bindesh me shume. ja dhe linku ku mund te shofesh me shume foto nga ngjarja: http://www.flickr.com/groups/turkiye-fotograf-kiraathanesi/discuss/72157600300154810/

klodiana: gezohem qe mendon keshtu:)

belle: te skuqesh ne plazh hajde de, por ne mes te qytetit te vjen me plas:) ah sa qef qe kam por se di se kur mund te realizohet:(

belle_fleur said...

Si dihet ndoshta vjen per vizite kete vit, that would be cool:))

bletebzz said...

paska qene sezoni i djegjeve. gjoksi im akoma percellon.
eni, u pa puna, kapele zonjash te medha tani

eni said...

blete: right there!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator