Thursday, March 29, 2007

Poezia ime e vetme..

Nuk e di ne e mbani mend nga shkrimi kur flisja per veten se , jam e paafte ne shkrimin e poezive.Kur isha e vogel me dukeshte si cen sepse ne kopesht dhe klase kisha perhere talente te tilla.Nje here s'e harroj , ne klase na dhane detyre te shkruanim diçka per xhaxhin Enver me rastin e ditlindjes.Çfare stresi nuk e harroj, doja te shkruaja nje poezi te vertete per te dhe jo nje shkrim dosido.Sepse poezia do te kishte me shume pamje.Nuk e harroj u ula nja nje ore dhe u mundova te shkruaj nje poezi dhe pas nje ore mundimi shoh se kisha nxjerre ne drite nje alamet paçavureje.Qe prej asaj dite i dhashe fjalen vetes te mos guxoja me te shkruaja nje poezi , ndryshe do frikesoja boten.Ne pergjithesi me pelqejne poezite , qe nuk kane rime brenda madje pak si te ç'rregullta.Mirepo mosha e adoleshences ben te veten dhe njeriu i lejon vetes dhe lajthitje ne ate kohe.Ndaj ja lejova vetes per here te pare dhe te fundit te shkruaj poezi.Po e ndaj me ju:)

Pa Emer

Dua te qaj por nuk mundem ;
syte me dhembin
Dua te flas por nuk mundem ;
njerezit do te qeshnin
Dua te uleras por nuk mundem;
zeri me eshte shuar
Dua te pyes pse por nuk mundem;
se askush nuk pergjigjet
Dua te shprehem por nuk mundem;
askush s'do t'me kuptonte
Dua te shpjegohem por nuk mundem;
mund te shkaktoj dhimbje
Dua te fle por nuk mundem;
shpirti i trazur s'do me linte
Dua te prehem por nuk mundem ;
se nuk e gjej dot nje vend te qete
Dua te marr fryme por nuk mundem ;
agonia me asfikson
Dua te bej diçka por nuk mundem ;
zemra e ndryshkur nga pritja,indiferenca me ka paralizuar çdo qelize
Dua te gjej nje zgjedhje por nuk mundem ;
gjithçka e re eshte rrembyer
Dua t'ju ndihmoj por nuk mundem ;
jo se jam e dobet vete ,por sepse cinizmi juaj s'me lejon
Dua te bej diçka per te ndryshuar boten por nuk mundem;
se gjithçka eshte ndertuar e erret dhe e komplikuar si nje zgjua bletesh qe ne zanafille
Por mos u gezoni sepse sidoqofte nuk do te mundni t'me merrnishpirtin tim qe eshte i rrethuar nga nje dashuri metalike e kristalte...

Shenim: Eh adoleshentet , sa kryengrites dhe njekohesisht pesimiste jane:)

8 comments:

ELAIS said...

Me pelqeu poezia.
Pavaresisht nga pesimizmi i saj :)

eni said...

falemderit Elais:)

Majla said...

Atehere ne ato kohra kolere, esh normale te jesh pesimist. Sae fshehte paske qene moj!Kte poezi te sunduku jot e kishe?

eni said...

ha ha..e kam pas te fletorja qe normalisht secila nga ne kishte ne vit te katert ne gjimnaz e mban mend?e mbushur plot me shprehje,poezi e shkrime qe na pelqenin.te kujtohet si ndonjehere ne ore te mesimit merreshim me shkrimin ne keto fletore te gjerave qe na pelqenin:)
e doja aq shume ate fletore sa me dukej si pashaporte:)kudo e kisha me vete:)ende e kam:)e dua shume...

N.Ago said...

M'u duk se e pati shkruar Kastadiva, fillimisht.
Mirëpo, qenka në gen, ndërtimi i fjalës i veshur me nota melankolike.
Gjithsesi, bukur!

eni said...

ha ha me duket se po Ago:)falemderit.

belle_fleur said...

kot thua qe s'di te shkruash:))....vertet shume bukur!!

eni said...

falemderit Belle:)

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator