Friday, March 09, 2007

Vizita ime ne AnkaraSiç e dini te dielen dhe te henen isha ne Ankara.Me duhet te shkoja per disa pune pune .
Eshte nje torture e vertete per mua Ankaraja , nuk me pelqen fare.Nuk eshte se eshte qytet i shemtuar , ka lezetin e vet , por besomeni kush ka jetuar ne Stamboll nuk pajtohet dot kollaj me Ankarane.Ka nje klime qe nuk me pelqen se pari shume te thate dhe eshte nje qytet shume zyrtar.Ne fakt njerezit jane me te sakte ketu , sepse ne Stamboll si ne çdo qytet metropolitan ka shume njerez te rrezikshem.E megjithate , mua me mjafton nje ore ne Ankara per te mbaruar pune , pastaj me vrap nisem per ne Stamboll:)
Kete here ndenja me shume per shkak te Majles.Edhe ajo s'ka shume qe ka shkuar atje ndaj dolem te dyja per ta eksploruar Ankarane.Ne fakt koha qe klas fare dhe qielli ishte i hatashem.Ndjeva doren te me digjte per te shkrepur ca poza , por rruges kishte disa njerez qe isha e sigurte qe do me shihnin si ufo po te fotografoja.Ky eshte momenti qe me hipin nervat me shume sepse me duket sikur me rreshket diçka nga duart:)
Ne Stamboll ke llojshmeri per çdo gje.Ne Ankara kjo gje nuk eshte e megjithate diçka me pelqeu , kafete sepse me kujtuan ato te Tiranes.Mbase nuk ka aq shume sa ne Stamboll por ishin te kendshme.U ulem ne kafene e quajtur "Arsh"..ishte shume e kendshme..
Perveç kesaj nuk mund te shenoj asgje tjeter nga Ankaraja perveç kohes qe kalova me miqte e mi dhe mbesen:)O Zot ajo kishte disa dite qe jetonte e stresuar per shkak te nderrimit te shtepise madje dy dite qe fshehur pa bere ze ne shtepi nga tmerri...Por sa me pa mua filloi te hidhej me gjalleri dhe te vraponte sa andej kendej si futbollist sulmues:)
Apo nuk i eshte rrit barku dhe kur vraponte i shkonte trupi shtrembet:)Me mbushi me kenaqesi kur e pashe si u gjallerua per shkakun tim.E mbajti mend "tezen":) Sa te zgjuara jane kafshet, kane ca intuita qe do doja ti kisha...Dhe ato i perdorin deri ne fund nuk i lene si ne njerezit te paperfunduara dhe te shperndara sa andej kendej..Po ve dy foto te maces dhe nje nga kafeneja...

15 comments:

redBonsai said...

Maçi(maçoku ose macja) i vogël (megjithëse nuk duket shumë i vogël) qenka shumë simpatik.
Ka ngjyrat e maçit që kam pasur unë fëmijë.
Dua dhe unë një maç dhe pikë!
Tia shkul çik, çik bishtin?
Maaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuu

eni said...

eshte mace..pale sa koket mace qe eshte:)

redBonsai said...

Dua, dua, dua
një Maç të vogël,
kotele ngjyrëmjalti
të zgjuar,
egoist,
idiferent,
lozonjar,
inatçor,
grricës,
të luajë me mua...

eni said...

vallaj edhe une du:(

Consuelo said...

Njoftim!
Blogu yne per pak ore do jete jashte funksionimit.
Kerkojme ndjese dhe premtojme te kthehemi shpejt nen adresen redbonsaico.blogspot.com

Cheers

eni said...

shpresoj t'ju hapet sa me shpejt...

redBonsai said...

we're back !!!

eni said...

mire se erdhet:)

redBonsai said...

na thuaj një llafe te blogu te na urosh emrin e ri ..

belle_fleur said...

eni, je shume e lezetshme me ate epitetin qe i ke vene mackes "mbesa" dhe ti "tezja", fantazia jote eshte e bukur:)

ELAIS said...

Ja paske ndjere lezetin "mbeses" dhe Ankarase :):)
Uroj qe heres tjeter qe do vesh ne Ankara te shkosh vetem per qejf dhe jo per pune dhe te eksplorosh akoma me teper qytetin.

edrus said...

Mire te shtunen dhe te djelen ,po sot eshte e premte moj çupe..... :)
Me behet qejfi qe ja paske kaluar kaq bukur me Majlen dhe me 'mbesken' :)
Ciao,Edi

Leonard Seiti said...

Eh mo Eni, me ate macen po me kujton motren, se dhe ajo dikur ashtu si dhe ti ne keto fotot qe ke bashkangjitur ne shkrimin tend i bente "zbor" maces, hahahaha Madje macja qe quhej "Xhina" Kur i fliste motra ne emer i pergjigjej deri ne 1, si te ishte e stervitur per ne cirk, dhe po ta urdheroje te bente diçka, do ta bente, si per shembull mbaj mend qe i thoshte motra te rrotullohej rreth saje dhe ajo rrotullohej deri sa ti thoshe STOP. hahahaha
Te pershendes.

eni said...

belle: flm e dashur.
elais: rrofsh, shpresoj te kem deshire ta shetis Ankarane.
edrus:po po u kenaqa
leonard. ua ua me shkrive fare me ate fjalen "zbor" dhe me macen e motres tende.ajo po qe paska qene talent:)Kesaj maces se Majles ja kemi vene emrin "Sfungjer".ne fakt eshte si sfungjer dhe nuk rrime dot pa e shtrydh:)ben "zbor" tere kohes dmth:)

shqipo said...

sic thane edhe te tjeret... e shkreta mace, e paske shtrydh fare

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator