Wednesday, March 07, 2007

Bus trip : Cakes,coffee and D.class movies


Photobucket


Sunday I had to go to Ankara, so I decided to go by bus , as I like travelling by bus .Well , as a matter of fact , I'm afraid of plane trips , I have travelled several times , but I still haven't managed not to be stressed while being in a plane.
Anyway , the trip would last 6 hours so I thought it might be better to take a book by myside.
As soon as the journey started , the hostess started to offer us , cakes, coffee and other beverages as well.She kept doing this approximately all the time.I was surprsed to see such a thing , because even in the plane you can't get such a service.You know the meals are getting smaller each time at the planes.
As I wrote on my last post , I was feeling so sleepy so I decided to have some coffee .I was just to read my book when I heard some awful voices.They came from the movie.It was a movie about some magicians.I don't know , should I add it was a dreadful movie?That's why B.class would be too positive for it:)
I remember my last time when I travelled , it was a bad movie playing too.
I think some music would do better:)
Anyway , I got some great photos from the bus , it had snowed somewhere (I don't know where we was at the moment) and looked really enchaunting.
I enjoy travelling by bus, reading while traveling and meditation.And the view was really terrific , so I had a great time.
I guess I'll go there often as long as my friend will be there...

15 comments:

Joni said...

Edhe une i kam fiksim autobuzat dhe trenat. Trenat sidomos. :D

P.S. Eni, nje pyetje qe mbeti e papersgjigjur dje ne shkolle. Ne Turqi, veshja e hijab-it (ndoshta quhet ndryshe aty, ajo gjeja qe mbulojne koken grate muslimane) eshte e ndaluar me ligj apo jo?

tetena said...

edhe une kam nje çik, po vetem nje çik frike nga avioni, heren e fundit qe bera nje udhetim te gjate, me kujtohet qe lexova nje liber policor per te mos menduar ku isha. Nejse çfare libri ishte ?

eni said...

joni : dhe une vdes per trenat.do doja shume te kisha provuar "orient express" sidomos:)
Mbulimi i femres eshte i ndaluar vetem per vendet zyrtare si shkolle,pune etj.POr ne jeten e perditshme çdokush eshte i lire te sillet si te doje.
tena: patrick süskind: "das parfum".me duket goxha interesant , ndaj d ju shkruaj nje dite per te.Madje i kam marre dhe filmin por nuk do e shoh para se te lexoj librin.Mbase ju flas per te dyja pernjehere..

Selfmaderadio said...

Das Parfum? Po e lexon ne gjermanisht? Aq me mire! Eshte liber i mrekullueshem. Me perjashtim te fundit paka te sforcuar dhe teatral, pjesa tjeter eshte magjepese.

eni said...

sa do doja ta lexoja gjermanisht por ende s'jam aq e forte sa per te lexuar nje liber ne gjermanisht:(

shqipo said...

d class movies? s'e kisha degju ndonjehere. ca jane kto, homemade videos?

belle_fleur said...

udhetimet me tren mbeten te preferuarat e mia. sa here qe jam kthyer ne evrope ndalesha ne itali dhe kur merrja trenin ishte nje kenaqesi e vecante sepse peisazhet i kane fantastike, nuk eshte si ketu ne usa qe aq borin kur merr trenin:(

i love flying:))

eni said...

shqipo : po ta lexosh me vemendje shkrimin tim do e kuptosh:)
belle : sa mire qe s'paske frike te udhetosh..

ELAIS said...

Mua Parfumi me ka lene shije te hidhur. E lexova para 8 vjetesh ne anglisht pas nje periudhe shume intensive provimesh. Ndoshta i ka ardhur koha per rilexim.

Eni fluturimet jane statistikisht shume here me te sigurta sesa makinat, autobuzet e trenat. Une per vete preferoj fluturimin qofte edhe me ata avjonet "kacatorre" me te cilet na bie te vemi ne Tirane.

belle_fleur said...

@eni, ncuq:))...madje jam mesuar kur udhetoj brenda amerikes dhe s'me ben pershtypje se jam mesuar.

shqipo said...

i lexoj me shume vemendje shkrimet...

N.Ago said...

Gëzuar festën e 8 Marsit. Shëndet, begati dhe suksese.

eni said...

Elais: e di se çfare thone statistikat , po ta dish se çfare thote truri im se :))
belle: lumsi ti:)
shqipo: nuk ishtehomemade movie , por ta shpifte ndaj e klasifikova si te klases d.
n.ago: falemderit.urimet me te mira dhe per gruan .

Anonymous said...

paske pasur një udhëtim të këndshëm. Ndoshta herën e ardhshme mund ta marrësh një dvd me vehte dhe të propozosh që ate në autobus ta shiqoni?
btw- urime 8 marsin! Këtu në Belgjikë 8 marsit nuk i ipet rëndsi dhe bile shumë pak njerëz e dijnë që është ditë internacionale e grave!!!
Arbër

tetena said...

Une e kam lexuar librin dhe nuk kam pare filmin. Ne fund te librit, vendosa te mos e prekja kete autor (mgjth ndrova mendje me vone) se fundi i linrit me duket nje çik pervers.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator