Saturday, March 17, 2007

Kakarisjet e mia...(1998)


1.Roberia eshte e embel , kur njeriu e zgjedh vete roberuesin.
2.Ne thellesine e mendimeve te tua nuk do te mund te mbytej dot as edhe nje milingone.
3.Qetesia e shtirur eshte nje nga shoket me gjymtuese te shpirtit.Po te vazhdoje gjate ; zemra juaj shnderohet ne germadhei trupi ne nje shpelle te boshatisur qe ben jehone dhe shpirti ne nje viktime.
4.Nje njeri qe e mban çdo gje thelle ne shpirt eshte si nje objekt qe thithet nga vrimat e zeza.
5.Nese shpirti im eshte i mbushur me hi kjo s'do te thote se zemren nuk e kam te mbushur me prush.
6.Mire qe nuk na kerkohet bilete dhe per udhetimet e shpirtit..
7.Thone se fatin duhet ta kapesh per flokesh.Ç'ti bejme kur fati eshte me floke te shkutra se?
8.Kuptimi e perfshin dashurine.Te jeshe ekuptuar eshte me mire se te te duan.Sepse te te duan pa te te kuptuar , eshte te te duan verberisht.
9.Kur ne shpirt ka batice zhgenjimi , ka dhe zbatice jete.
10.Jam lodhur se qeni vetem apo thjesht e shoqeruar ne vetmine time.Dua te jem diçka tjeter.
11.You may feel ill , but you are healthy , 'cos your spirit is wealthy. (me falni por ne shqip nuk ka shume kuptim ndaj e thashe ne anglisht kete).

13 comments:

ELAIS said...

Me pelqeu shume 1-shi

O Eni o njesh si po kalon ne atdhe ?

eni said...

Ha ha falemderit Elais:)
Akoma s'jam nisur.Neser ne ora 17.00 (me oren e Stambollit nisem) dhe arrij per 1.30 ore ne Tirane.Pra ne oren 17.30 me te Tiranes..mezi po presssssssss
kam marre ne telefon ata te shpise dhe bera kerkesen tradicionale timen te menyse qe e bej perhere.Kete here kerkova byrek me spinaq dhe sultjash:)Ma premtuan per fat:)

Leonard Seiti said...

Bukur Eni
Me pelqyen te gjitha ç'ke shkruar
veçoj ketu 7,qe me pelqeu pak me shume se ka dhe tingullin e humorit brenda.

belle_fleur said...

kakarisje eeeee:))...me pelqye ajo me bileten e shpirtit, sorry se nuk e mbaj mend numrin.

p.s. udhetim te mbare per ne tirane dhe kalofsh sa me bukur!!

ITS said...

12) Can you booby-trap a booby?
13) Can you give homework to a homeless child?

Blendi said...

Ne thellesine e mendimeve te tua nuk do te mund te mbytej dot as edhe nje milingone.

Kjo me pelqen, shume agresive. :)

Me pelqyen te tera ne fakt. Te mencura, dallojne se jane rinore, por me urtesi sidoqofte.

edrus said...

Nga '98 deri me sot.......????
C'ke bere? ke kerkuar te zbatosh filozofine e ketyre thenieve ;)
Shpresoj qe me ato floke te gjata t'a kene patur me te lehte t'a kapin fatin :)


Rruge te mbare,i gjetsh mire dhe befsh qejf.

N.Ago said...

Qëndrim të këndshëm në atdhe.
Ndër të tjera, shqetësimet e zakonshme të rinisë, të hedhura me kujdes.

eni said...

leonard : falemderit:)
belle: falemderit lal
its: nice ones:)
blendi: falemderit.ke te drejte ate shprehjen me milingonen e kam krijuar nje here qe isha shume me nerva:)
edrus: s'para ja them fort ne te shkruar , ndaj shkruaj me hope afatgjata:) me shkrive me ate punen e flokeve , te pikofte goja mjalte:), uroj te jete ashtu:)
n.ago: falemderit

ET said...

të lezeçme kokovetë Eni:)
ps1:nuk qënkan prishur fare:)
ps2:Ti gjesh shendosh e mirë te dashurit !

eni said...

ha ha E.T..
Mire fare ishin te gjithe.rrofsh..

Anonymous said...

Ne thellesine e mendimeve te tua nuk do te mund te mbytej dot as edhe nje milingone

Kete vellai im e thoshte keshtu: Je e ceket aq sa po te ishte deti sa ti, do e kaloja pa mu lagur breket.

L'etranger

eni said...

a ha ha e forte kjo L`etranger..falemderit per kete..

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator