Tuesday, October 23, 2007

Gruaja (poezi nga Nazim Hikmet Ran)

that deep look...

Gruaja


Disa thone se gruaja
eshte per te ndare shtratin
ne netet e gjata te dimrit
Dikush thote se eshte
nje kercimtar me nente zilka mbi krye
qe e vini te luaje ne mes te nje pylli te gjelber;
Dikush thote , se eshte bashkeshortja ime,
eshte mekati qe mbaj mbi shpine;
Dikush thote se eshte ajo qe ze brumin..


Nuk eshte as ajo , as kjo, as nje shtrat, as nje kercimtar
as nje bashkeshorte, as nje mekat;

Ajo eshte krahet e mi dhe kembet e mia
Ajo eshte foshnja, nena,gruaja,motra ime
Ajo eshte shoqja e jetes time...


Nazim Hikmet Ran
perkthimi dhe fotoja nga Eni Turkeshi

11 comments:

Perparim said...

Eni!Perseri te pershendes qe na risolle Nazim Hiq(k)metin.E bukur poezia,padyshim.Dhe ja si e konsideroj une gruan.
Gruaja dhe lulja
Dhe ngjan nje grua me lulen
Sa ngjan nje pike me piken?!
A s'fishken e thahen te dyja
Po s'u vaditen?!...

P.s. Mos u cudit po e gjete ne mes nje cikli poezish qe kam derguar per"peshkupauje"

eni said...

pershendetje z.Perparim...flm per prurjen..e vertete shune biles:)

N.Ago said...

-Eshtë Nazim Hikmet, poeti më i madh i Turqisë?
-Si titullohet në turqisht "Mehmet Imcaku" i Jashar Qemalit?
Faleminderit paraprakisht!

ELAIS said...

Rrofsh Eni qe na sjell poezi te tilla :)

eni said...

n.ago: flm dhe juve."mehmet imcaku" quhet "küçük memhet" qe lexohet kyçyk mehmet..respekte..

elais: je e mirepritur lal!

Bana said...

bukur Eni. simple and powerful.

belle_fleur said...

Rrofsh lal! E shkruar me shume ndjenje nga ky poet shume i madh!

eni said...

te paça Belle.dhe mua me pelqen shume kjo vjershe..

ET said...

Disa thone se gruaja
eshte per te ndare shtatin
ne netet e gjata te dimrit
-----------------------------
shtatin apo shtratin ? Eni
Bukur.

salvator said...

Poezia e bukur, por edhe ajo çika e bukur qënka, meqënëse ke paraqitur edhe fotografi, më duket jo e drejtë të mos i bëjmë komplimente personazhit femëror të fotografuar.

eni said...

e.t: ke te drejte..po e rregulloj..rrofsh..

salvator: e drejte shume e kendshme qe dhe ajo.ishte ruse.

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator