Friday, October 26, 2007

Feeling hysterical..

What the hell if you've got to work hard?
What the hell if you've got lots to tell or write?
What the hell if you want to meander to your friends pages?
You can't do any of these if you've got a dumb of a pc..Yes ..nowadays our greatest weapon is not money, neither fame ..but this freaky machine called computer..You've got this ..you've got everything!
But without it you're a big NULL.
My PC at my working place , is damn freaked these last days..Turtles could be easily sold as ferraris compared to this lazy big ass pc of mine:(
I just don't wanna skip many things I wanna do, because of getting nuts a& quitting do do anything I want to:(
Ok I know, I'm talking damn silly:) But I can't help it..can't help being so angry from my pc dependence..Help pls!

25 comments:

BEBOPCOWBOY said...

What's wrong with your PC Eni ? You should probably take a break from each other for a while. Anyway I hate my PC as well.

What's wrong with it anyway ?

BEBOPCOWBOY said...

Ah PC, PC!!! What's wrong with it anyway. If it slow down might be because of daemon programs running in the background. You can check it using
CTR+ALT+DELETE
and see if there is something using all your RAM (you can check it in the process tab) or has the monopole over your processor (second column in the process tab).

If not give him a kick in the ass, this usually works as well. At least make you feel better and makes him feel BAAAADDDD!

eni said...

it's being damn slow Bebop..because it's as old as my grandma:(
I can stay away from blog but not from my job , ain't it?..
that's why I'm so frivolous:(

BEBOPCOWBOY said...

you see what did I tell about the PC. Just wrote a post and the page disappeared before clicking in submit.

Anyway back to your PC, try CTRL+ALT+DELETE. Go in the process tab and check if there is any daemon running in the background (they are usually program you don't use but take most of the RAM and processing power).

If that doesn't work gave him a kick in the ass. This usually works. At least make you feel better and makes him fell BAAAADDDD !

eni said...

I'll give a try..thx pal!

eni said...

Bebop..me kujtove teatrin "komunistet" me ate futja nje shkelm b... :)

belle_fleur said...

Hey my friend, i hope you get to solve the problem soon. I had problems with mine last week and it was driving me nuts. Thank goodness for friends that have know how to deal with these machines, otherwise i would have been stuck.

Cheers!

eni said...

thanx dear:)

klodiana said...

here's the problem with technology. we've become so highly dependent on it that without it we feel like fish out of water. like when you leave the house without your cell phone and think the world is going to come to an end for the remaining eight hours. last week our server at work was down and no one had internet service. people were running around like headless chickens. myself included.

un said...

do blej nji më t'madh...
po deshe ta dërgoj këtë :)

Selfmaderadio said...

En,

don't let the compi spoil your life and specially your smile. Think of our plan. I am already drunk ;) with a wonderful red wine named Alikos, from Greece and dreaming of that other drinkin in Istanbul.

By the way, I like the new pic on the head of your blog. ... I don't know whether is the wine, but the pic looks to me like falling on the right side (shtrember, jo horizontal). But may be is the wine. Cheers. (gezuar dhe me fund)

swed said...

Eni, sakrifiko nje jave, mos e prek fare, dhe varesia nga kompjuteri do te bjere goxha. Pastaj ruaj ritmin, pak nga pak. E kam nga eksperienca nuk eshte se ja fus kot :)

shqipo said...

sa katile ata bosat qe s'te blejne ty kompjuter te ri qe te mund te flasesh me shoket e te shkosh ne blogje e flickr... ne orar te punes :p

eni said...

klod: yeah:(

un: me duhet ta kete trurin e madh dhe jo ekranin:)

self:yeah I'm trying to..but the problem is this stupid machine is not allowing me doing my work as well..each time I tell them to send a new machine they keep postponing..hate this..
anyway.
Degjo dhe une sjam naq qejflie pije do pij me juve;)miresetevini.
flm per foton bthw..e kam kap kastile ashtu:) esh foto nga Tirana..

swed:do e provoj por sdq ky dreq pc duhet te ndryshohet se une e kisha fjalen se me pengon ne tere punet jo vetem blogje e te tjera..une kam diçka vdekje ne pergjithsi: urrej çdo gje te ngadalte.mbase ngaqe jam pak hiperaktive.ndaj mendoj se duhet ta stervis veten ca ne kete teme..flm per keshillat :)

shqipo: hahaha u gezove zotrote:)

akull-naja said...

Eni, o shoqe, ishalla bo ma mirë kompjuteri... futi nji t'fshime e t'instalume nga fillimi windowsit dhe shokëve të tij. Do nja dy ditë muhabet, po pastaj je e qetë për nja dy vjet...

Vizllo nderkohë!
:)

eni said...

rrofsh yllo..ne fakt s'kam bere format me pare dhe se di si behet..ka ndonje qe mund t'me keshilloje se sdua te humbas tere te dhenat:)
nderkaq hodha ca programe koti, plus qe instalova expolorer 7 , por me duket se do e heq kete se ketij timit sikur i ka vajt truri skiç per mozilla:) te shof..

vizllo dhe ti yllo per ne se ta kemi nevojen..pathje

akull-naja said...

Unë e kam bërë njëherë:

1. bëj back-up në CD të gjithë dosjeve dhe programeve të rëndësishëm që ke vjedhur andej-këtej dhe po ashtu dhe key-ve të tyre. (supozoj se dhe ti vjedh programe si unë...:)

2. ka një funksion format disk, po që tani s'di të të thom ku ndodhet, po të pyesësh help-in, ta thotë.

3. instalo windowsin nga fillimi. merr goxha kohë. ndërkohë mund të pastrosh shtëpinë, që helbete mos ta lesh vetëm. sapo u kujtova që është i punës në fakt, atëhere mund të bësh vizatime me dorë ose të shkruash një tregim po me dorë, bile provoje me të majtën, se zgjat më shumë. :)

4. instalo programet dhe fut dosjet që të duhen në kompjuter again.

S'di a të ndihmova, po e provova të paktën.

Vizllo prapë!:)

p.s. dhe mua më pëlqen ajo fotoja e kreut të blogut.

eni said...

Akull, moter.. te kam si shpirt..

1. patjeter .. e kam hobi..te te them dhe nje hobi tjeter? te blej filma pirate..i marr lire jo per gjo , 2,5 € copen..s'kam takat me ble 20 € copen jo per gjo, se kshu npergjithsi goc e nershme jom:)

2.do e kontrolloj rrofh lal

3.s'ka gjo se kam dhe 2 pc te tjera ketu..ne ato si karroca e Dylit jane po ec mo sa pa gjo:)

4.flm shume shume dhe vizllo dhe ti..
flm dhe per foton..ishte nje qiell i çmendur ate dite ne Tirane..s'mu nejt pa e kap ..dhe s'mu nejt pa e vu si foto te blogout se ato rete me kujtojne mendimet e mia keto kohe:) fundjave te ndritshme yllo..

akull-naja said...

se harrova, shumë e rëndësishme:

explorer-bad, bad, bad!

mozilla- veeeery good!

:)
Të dielë me diell!

un said...

OK, do e gjejmë nji tru të madh edhe për ty Eni:)
përsa i përket kompiuterit, përsa qënka i punës nuk di se çmund të bësh, për më tepër unë marr vesh...........( shiko trurin !):)
përsa i përket fotografisë, shumë të bukur të kokës së blogut, do të sugjeroja, në së më lejohet, ta crop-oje paksa pjesën e sipërme.
Kalofsh nji të diel me xixa :)

eni said...

akull : rrofsh lalo:) edhe ty te diele te vizllushme!

un: hajde tru hajde:))

Krasta Krau said...

He si vajti... U rregullu gje... Aklli eshte njeshe per keto pune.. mund te hape nje kurs online per te gjithe blogistat... Nejse une them me mire te therrasesh teknikun per kesi gjojnash... Sidoqofte merr masat gjithçka ne cd ose ndonje drive portabel se ndryshe... as goja nuk ma nxe... Tani per tani mendoj qe ai explore 7 te ka prish pune... Te pershendes... ne tirane bie shi... sidoqofte pac diell andej...

eni said...

Kraste flm per interesimin.do ta bej sot se ne fundjave nuk pata kohe..vertet rrofte Akullnaja si enciklopedi e kemi:)

jave plot me diell edhe ty!

akvllnaja said...

Amen!
:P :)

jo mi jo, po jetoj me dy informaticienë dhe ata më kanë dhënë ato dy mënd që kam, se të ish për mua, do shkruaja akoma me makinë shkrimi...

e keni vu re sa llafazane jam bo papritur e papandyer? edhe vetë çuditem... dhe kam folë dy orë rresht... u prish ne akullnaja... a thu se s'ka blog t'vetin me tregu jetën e vet...

ma bëj hallall Eni...:)

shpresoj që e ke zgjidhur problemin me mavrinë e kompjuterit.

Mbrëmje t'vizllushme!
A.

eni said...

akullnaje gezohem shume qe te paska hip deshira me shkrujt yllo..qejf paç se mua zemren mal ma ben.

dje isha pushim se qe festa e republikes lal, ndaj nuk kam ardhur ne pune..do e provoj sa me shpejt nese gjej pakez kohe:(

thx me kile..

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator