Thursday, September 13, 2007

Mall (Nazim Hikmet)

Per te tere miqte qe me paten kerkuar nje poezi te te madhit Nazim Hikmet ne shqip , ja tek e keni..Shpresoj t'ju pelqeje.
For some of Nazim Hikmet's poems in english please click here:http://www.nazimhikmetran.com/english

MALL
U mbushen 100 vjet qe nuk ta shikoj fytyren
qe nuk ta rrethoj belin
qe nuk te qendroj ne bebe te syrit
qe nuk i bej pyetje drites se mendjes tende
qe nuk e prek ngrohtesine e barkut tend.
U bene 100 vjet qe nje grua
me pret mua ne nje qytet.
Ishım ne nje dege, ne te njejten dege
Por rame nga ajo dege dhe u ndame.
100 vjet kohe qe na ndan
rruga per atje eshte 100 vjeçare.
U bene 100 vjet qe vrapoj
pas teje neper muzg.

(6 Korrik 1959)

20 comments:

ELAIS said...

Shume e bukur. Faleminderit per prurjen En!

Perparim said...

C'ma solle te gjalle Nazim Hiqmetin
Kisha kohe qe e doja,e kerkoja.
Tani nga malli sa s'jap selametin
Nga malli per te,gati lotova.

Ka kohe qe ka ikur,po prape rron
Se nuk vdes Nazimi,i bukuri Poet!
Tek lexoj"Mall" nje lot me shkon
S'do mend per Nazimin.Ty te pershendes.
Perparim Hysi,13 shtator 2007

Perparim said...

E shkrova nje poezi per Nazim HIqmetin dhe,per cudi timen,mesazhi nuk kaloj.Te pershendet se me ke nxjerre mallin me"Mall".Eshte nje poet qe,me te vertete,e dua.Po kaloi mesazhi,do tentoj te rishkruaj.
Perparim Hysi,13 shtator 2007

Perparim said...

E lexova "Mall" dhe u çmalla
U çmalla,pakësa,me të madhin poet!
Vargjet i përpiva(sa të rralla!)
E kam dashur Nazimin.Ty t'uroj shemndet!

Tri herë kam shkruar mesazhe
Nuk di pse mesazhi s'kaloi
Dhe tani jam pak si në alarme
Kalon mesazhi a s'do kalojë.
Përparim Hysi,13 shtator 2007

Perparim said...

Po shkruaj dhe mesazhin e katert dhe po nuk kaloi edhe ky,nuk eshte faji im.Dua te falenderoj per"Mall"dhe,vecanerisht,per Nazim Hiqmetin te cilin,brezi im(dhe,ndoshta,jo vetem brezi im?!)e ka dashur.Ka qene nje Poet me emer dhe te vjen keq qe njhet pak.

Perparim said...

Eshte hera e peste qe dua te hyj ne"linje"dhe nje dreq ngerci nuk me le.Me ke hapur nje plage te vjeter,duke sjelle"Mall"nga Nazim Hiqmeti(Hikmet).Eshte nje poet qe e dua dhe me vejn keq qe ne Shqiperi njihet fare pak.Sidoqofte,dhente zoti e kalofte mesazhi im,duke te falenderuar per kenaqesine qe me dhe:dhe jo vetem mua.
Perparim Hysi,13 shtator 2007

belle_fleur said...

"U bene 100 vjet qe vrapoj
pas teje neper muzg" - wow!

rrofsh qe e solle per ne. je shume e mire!

eni said...

elais, belle: flm goca:)

perparim hysi: ju falenderoj shume per tere mesazhet qe me keni lene.mbase nuk e dini por ky blog i ka mesazhet e moderuara qe dmth te shfaqen sikur nuk kane ardhur tek une deri sa ti pranoj une:(
me vjen keq se ju kam lodhur keshtu por nga ana tjeter me vjen mire qe ju paska frymezuar dhe bere te ndiheni mire kjo vjershe.Ne te ardhmen do mundohem te sjell dhe vepra te tjera nga poete te tjere te medhenj turq ose serish nga Nazimi.

un said...

rëmo Papi rëmo..

Perparim said...

Z.Eni!Turqit thone:"Pas kasavetit,ka selamet"dhe u gezova shume qe kaluan mesazhet e mia.Gjej rastin qe t'ju falenderoj jo vetem perPoetin e madh turk,por dhe per ato kenget qe ke zgjedhur qe me dhane nje kenaqesi te vecante.Vecanerisht,e para.Me qe jemi ketu dhe,me sa kuptoj,jeton ne Turqi,mua,si burre i vjeter qe jam,kam dobesi per nje kengetare shume te bukur(e theksoj:shume te bukur!Portretin e saj e kam dhe ketu,ne Amerike,me vete!)turke E.Sali.Po pate mundesi ver tek"blogu jua"ndonje kenge te saj.
Perparim Hysi,14 shtator 2007

eni said...

flm per fjalet e mira Z.Perparim.nuk e di kete kengetare me vjen keq:( mund te ma thoni dhe emrin e saj?
pershendetje

klodiana said...

...

Perparim said...

Z.Eni!Duke kujtuar se eshte shume enjohur,nuk eshkrova te plote emrin:Ebru Sali.Me ka befasuar kur e jepte koncertin RT Shqiptar ne ate programin e shkurter kenge nga bota.Ka nje profil te ngjshem me nje mjelme,pothujese ka szte e Ornela Mutit dhe cfare te them tjeter.Jo vetem kendonte,por,pothujese ngrinte peshe sallen qe s'rreshte duke i hedhur trendafila.Dhe ajo si nje tulipan i bukur dhe i bardhe,mend i asfiksonte.Afeksionin e kam te gjalle dhe sot.Kam shkruar nje poezi te gjate per te se ne Fier,ku kam jetuar,kam hasur ne nje"sozi"te saj dhe kjo"sozia"me dergoi si kujtim nje portret te
Ebru Salit.Poezine kur ta gjej,do ta dergoj me ane te ketij blogut tend.
Perparim Hysi,14 shtator 2007

eni said...

klo: uroj te jesh me mire lal...

Perparim: ju lutem me therrisni Eni se ndihem keq jam me e vogel se ju.nga ana tjeter do perqiqem te gjej ndonje kenge te saj dhe ta ve ne blog ..gjithe te mirat!

Bana said...

eshte e vertete qe vrapojme mbas nje imazhi, mbase tere jeten, por shpresoj qe te mos jete aq shpesh sa te na turbulloj komplet.

eni said...

bana: ditto !

akull-naja said...

Shumë e bukur, kjo!
Rrofsh, shoqe!
Fundjave të bukur!

eni said...

flm lal! dhe ty funjave te vizllushme!

Emigrant said...

"Pas kasavetit,ka selamet"

Boooo, s'e kisha degjuar! Mire aty Papi! Vec qe s'e perdor dot vete tani. :(

Eni, te pershendes. Vjersha e Hiqmetit, e bukur. Vec me femna arnaute e nxoren mallin pese here me duket, qafirat... ;) he he hee (s'kane pas faj, te thone c'te dun, s'ka si shqiptaret!)

Tani do rrotullohem dhe nje here te yummania, se nuk kam patur kohe fare. Shpresoj ka ndonje yummmm te ri.

Perqafime, honey!

eni said...

hehe mire e ke Emigrant vertet qe nuk ka si shqiptaret:))

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator