Thursday, September 27, 2007

Inventar ?

Çfare me varferon:
1.Te shtyj diçka per me vone ose te ngelem e detyruar te veproj keshtu.
2.Te qendroj pezull.
3.Te kerkoj gjera te humbura.
4.Te shpresoj teksa s'kam mundesi te veproj.
5.Te jem e detyruar te sillem larg çdo gjeje qe me afron me unin tim.

Çfare nuk me varferon po ta bej:
1.Te lavderoj,vleresoj diçka qe me pelqen vertet.
2.Te falenderoj çdokend per çdo gje qe ben per mua.
3.Ta shpreh simpatine apo entuziazmin qe ndjej.
4.Te kerkoj te falur kur jam ne faj.
5.Te buzeqesh ne vend qe te perdor nje maske te ngrysur ne çdo vend dhe rast.

Çfare me pasuron:
1.Te has ne njerez qe ja dine vleren jetes dhe gjerave qe e bejne ate te çmuar.
2.Te shoqerohem me njerez me bote dhe shpirt te pasur dhe zemer te madhe (2 dhome e nje kuzhine:)
3.Te mesoj diçka te re, kesisoj ti hap vetes time dritare te reja.
4.Te fiksoj ne mendje apo aparat momente apo gjendje te veçanta.Me duket sikur pushtoj toka te paditura te shpirtit tim keshtu.
5.Te ndjej , shijoj,nxjerr zine,shtrengoj,perceptoj dhe t'ja di vleren momenteve te rendesishme (te mira apo te keqija qofshin keto) .

9 comments:

klodiana said...

en, pse nuk leviz ne new york? kam pershtypjen se do beheshim shoqe te mira.

inventar fantastik, meqe ra fjala. "dy dhome e guzhine" me shkriu fare.

eni said...

haha ..me eshte bere Stambolli ves i keq ndaj.mgjth ne Amerike e duket se NY eshte qyteti me i afert me Stambollin.Kam dhe une shume deshire te te takoj.Dhe une mendoj njesoj:)

Ervivi said...

mu mpilqen pjesa pare...
na hongri shpirtin varferia mer yahoo....

ELAIS said...

S'te vjen keq besoj qe kete inventarin tend ta printoj dhe ta ve ne kornie qe here pas here te kujtohem per gjera me vlere :)

Shume e bukur.

belle_fleur said...

Inventar llahtar po he:)) Me pelqeu pa perjashtim, por vecoj piken 1 & 2 tek cfare te pasuron, sidomos "dhoma me guzhine" ishte shume e vecante:))

p.s. ftesen per NY eshte akoma e hapur keshtu qe ne presim vetem te na nderosh per vizite, hopefully soon:))

eni said...

ervivi: yes lalo

elais: jam e mikluar :)

belle fleur: rrofsh yllo.sikur te ishte e lehte te vije ne Amerike do vija me vrap me besoni se kam shume njerez qe dua te takoj ne NY dhe ju jeni nje pjese e tyre:)

Bana said...

bukur Eni!!!

Bana said...

Eni, you seem like a really good person, and it looks like you are being appreciated as such. Meanwhile it's been my experience that most people don't recognize/apreciate a good person is if he/she bit them in the ass.
I wish you success however with being a big hearted human.

eni said...

bana: thanx hon! I love the frankness in your comments!thx!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator