Thursday, April 17, 2008

Serish me tulipanet ne Stamboll

Photobucket

Edhe kete vit si shume vite rrjesht, Stambolli u zbukurua nga tulipanet.

Siç dihet sasia e tulipaneve te mbjellur shtohet nga viti ne vit.Ky eshte viti i trete i organizimit.
Vitin e pare u mbollen 3 milione,vjet 8 dhe kete vit numri i tyre arriti shifren 12 milione!!!
Po ashtu kete vit , ju shperndane popullsise rreth 1 milione rrenje tulipanesh!Po ashtu,prane aeroportit u hap nje qender shitjesh tulipanesh per turistat.

Tulipanet e mbjella kryesisht neper rruget,parqet e qytetit dhe me shumice neper disa parqe te medha , i sollen Stambollit krejtesisht atmosferen aq te shumepritur te pranveres si dhe freskine e saj.
Kjo nisme e bukur , u shoqerua dhe me ekspozita te ndryshme pikture dhe arti rreth kultures se tulipaneve dhe rendesise se tyre ne historine e artit osman.
Nuk ka ngekur dhe shume kohe per ti shijuar ato , keshtu qe u mundova ti fotografoj me sa pata mundesi.

26 comments:

Anonymous said...

ahhh ç'më vjen me u shtri aty mes atyre tulipanëve, apo s'po më dhemb edhe shpina nga të qëndruarit para pc-së, ehhh lene-lene!!!

rocky, ktu

eni said...

edhe mua vallaj:)
sa te bukur jane!

pershendetje shoqe!

meditime-pershtypje said...

E,ku ka me bukur?Tulipanet,harlisur te plote,te ftojne ne nje bote magjike dhe te bejne per vete.
Perparim Hysi,17 prill 2008

eni said...

vertet ashtu Papi!

uroj te jesh me mire tani!

belle_fleur said...

sa te bukur!

Ervivi said...

...shume te bukur....

ps: papi hysi, akoma smur tiiii??? mos egzagjero mo tani...hajde... :D

LOER KUME said...

hahah, sa bukur, kane dale tulipant ne mode, na i mbollen dhe ne durres...
salut enoo, shume kohe pa u degjuar :)

Bana said...

great idea. your country rocks!

eni said...

belle:shume te bukur jane vertet!

ervivi: besoj dhe shpresoj qe Papi eshte vertet me mire.te pershendes..

loer kume:salut Loer:) mireseerdhe:)
sa qef qeka zbukuru dhe Durrsi!

bana. shume shume bukur eshte bere..wish you were here too!

N.Ago said...

Nga tulipanët po e nis integrimin në Evropë Turqia,Eni? :)

eni said...

Neki:Turqia nuk eshte nje vend i prapambetur qe te nise integrimin per ne Evrope

N.Ago said...

Nuk pretendova se është një vend i prapambetur.
Ti e njeh më mirë gjendjen se jeton aty po, kam idenë se, është shumë larg së të qenit një vend Evropian!
Po sjell si shembull vetëm konfliktin me kurdët apo gjyqet ndaj shkrimtarëve (O.Pamuk p.sh) që nuk ndodhin në asnjë vend tjetër të Evropës.
Ditë të mbarë!

eni said...

Neki sigurisht qe nuk diskutohen veprimet e gabuara dhe gafat e disa nacionalistave.
Por nuk mund ti fusim te tere ne nje thes..
tulipanet jane veçse nje mjet promovimi turistik dhe kulturor,asgje me shume..

N.Ago said...

Sigurisht mikja ime!
Veçse këto "gafat" në Turqi nuk janë të disa nacionalistëve por të vetë shtetit. Apo jo?! Megjithatë, askush nuk dyshon në bukuritë e Stambollit.Perlë(më kanë thënë).

eni said...

fatqkeqesisht si shteti dhe pjesa naciolanliste kane shume gabime te tilla:(
por Stambolli eshte i veçante dihet!Dite te mbare dhe ty Neki!

Majla said...

Hmmmm me duhet te vij sa me shpejt ne Stamboll...ndoshta pas 2 javeve ;) puç

eni said...

urraaaaaaa!

Rocky Girl said...

Eno pa lidhje me tulipanët, por më ka ngjit shumë kjo kënga turke e Eurovisionit... e bukur, e bukur, e bukur!!!!!
imagjino si do të tingëllonte në anglisht

http://youtube.com/watch?v=zDSY99Ql4-4

eni said...

rocky: ke te drejte e dashur dhe mua me pelqen.eshte nje nga grupet me te mira te rockut ne Turqi per momentin!
me pelqen edhe video dhe menyra sesi ja bejne hyzmetin dhe reklamen çdo gjeje qe ka lidhje me kombin dhe kulturen e vet.ajo çka me pelqen eshte se kete vit turqit kane vendosur te rrezikojne dhe te kendojne ne gjuhen e tyre.kjo fale ketij grupit me ide rinovuese mund te them.kenga quhet "i/e çmendur" meqe ra llafi dhe emri i grupit eshte"lejla dhe pertej saj".
ja dhe disa video te kendshme te tjera te tyre:
1.http://youtube.com/watch?v=gunZOLOcvsw
2.http://youtube.com/watch?v=YEp5zudZ_og&feature=related

shife pak dhe kete kengetarin(kayko cepkin quhet eshte psycho fare:) ka nje ze te hatashem:)
http://youtube.com/watch?v=tZ6JwbZhlvU

eni said...

me fal hayko cepkin dhe jo kajko cepkin:(

Rocky Girl said...

prandaj të them En, sps më vjen keq kur mendoj përfaqësimin tonë, kur shoh atë klipin tonë varfanjak, të lodhur, patetik!!!!
do të doja shumë të fitonin këta turqit, bëjnë great rock!
thnx for the links, i shijova
të djelë të lumtur, hugs

eni said...

glad you enjoyed hon! fundjave te bukur dhe ty.

emigrant said...

stamboll, wanna come and visit you, sooo badly....

eni, FLM per atmosferen, hon'!

eni said...

hope to see ya soon there Em!
thanks and best..

drini-titi said...

shume te bukura!

eni said...

flm Drini!

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator