Tuesday, August 21, 2007

Vetmi Urbane/Urban Solitude

Me shume ore pune, me shume mbledhje, me shume axhenda te superfryra.Me shume plane karriere, me shume stres per te ardhmen, me shume xhelozi mes kolegesh.Me shume intriga, me shume pasiguri, me shume merzi. Me shume takime te anulluara, me shume vizita te vonuara.Me shume pagjumesi, me shume plogeshti .
Me pak qetesi,me pak prehje , me pak buzeqeshje.Me pak bisedime, me pak argetim,me pak gjera per te ndare.Me pak shpengim, me pak perkushtim,me pak ngrohtesi.
Me pak kerkesa per hollesira , me shume elemente kalimtare.Me pak vemendje , me shume tubim rreth çdo gjeje te bujshme.Me pak deshire per te degjuar, me shume tendence per tu shmangur.Me pak perhapje, me shume mbyllje ne vetvete.
Simboli i jetes se sotme urbane eshte nje sinteze e izolimit, siperfaqesores dhe indiferences.Te gjitha bashke te çojne ne ate vetmine e pashmangshme.Vetmine urbane...
------------------------------------------
Longer working hours,more meetings,more overloaded notebooks.Much more carrier plans,more stress on future,more jeolous collegues.Much more intrigues,much more insecurity,much more boredom.More cancelled programs,more belated visits.
Less calm, less relax,less smiling faces.Less conversations,less entertainment,less things to be shared.Less outgoing manners,less dedication,less warmness.
Less will for details,more demands on transient elements.Less concentration,more rushing on momentary events.Less will to listen , more intention to escape.Less socialising ,more desist to ourselves.
Nowadays urban life is a synthesis of isolation,superfaciality and indiference.All of these ones lead to this unescapable solitude.The urban solitude!

21 comments:

Bana said...

shume reale kjo Eni. mos harro te shtosh, shume koh me argetime fallco ne televizor.

eni said...

e drejte Bana:)

klodiana said...

"Me pak deshire per te degjuar, me shume tendence per tu shmangur"

ah, sa e vertete! vetmia urbane eshte nje nga me te thellat, aq me teper kur paradoksi qendron tek fakti qe jemi te rrethuar me njerez 90% te kohes.

Erisel said...

Jo rastesisht jemi "ngujuar" ne blog!
Bota reale ta shpif!

eni said...

klodiana: asaj une i them vetmi ne mes te turrmes:(

erion: yep:(

Ervivi said...

Fundi fundit...nuk eshte kjo çka kerkojne njerzit e/ne urbanizuar/im ???
Dmth, eshte zgjidhja e personave te qendrojne apo te largohen...
ata qe qendrojne dmth qe i pelqen kjo "vetmi urbane"

jo???

eni said...

mbase nuk eshte pikerisht kjo lloj vetmie qe kerkohet Erviv.pastaj se di ate kengen ti : With or without you ? :))

Candyland said...

Eni, shume bukur e ke perkufizuar. kjo eshte ajo vetmia qe dua ti largohem une tani...por nuk eshte e lehte sepse kjo eshte jeta qe bejme ne dhe duam s'duam vjen me te mirat dhe te keqijat e veta.

uN said...

+ love
- web

tetena said...

Eni, ç'eshte ky trishtim/deshperim, po te vjenrradha per te krijuar familje me duket !

eni said...

tea: yep:)

un: :DDD

Tena: hahaha a thua?ndihem ende shume egoiste per tu bere me familje:)

belle_fleur said...

Sa te verteta qe ke shkruar ne kete post. Sic ka permendur dhe dikush tjeter, jemi te rrethuar nga njerez tere kohes, por ndjehemi aq te vetmuar a thua se jemi te denuar:(

merjeme said...

mbase kete kohe qe harxhon ketu ne internet mund ta harxhoje me njerez, megjithese edhe ketu me njerez je duke folur.. por te kuptoj, prap si vendi tend nuk behet.

salvator said...

...dhe gjithçka lejohet të zhvillohet legalisht. Krimi që po i bëhet njerëzve që ato të jenë sa më të përshtatshëm dhe koherente me nismat e një gjenerate politikanësh, ku gjithçka lejohet në emër të progresit, demokracisë e të drejtave universale të njeriut, ky krim është i pallogaritshëm. Ndoshta ke harruar fëmijët që nuk flasin më me prindërit apo fëmijët e tjerë nga lodrat elektronike që mbajnë nëpër duar dhe që nuk përjashtohet ndonjë imazh i dhunshëm...kjo është e ardhmja!

eni said...

salvator permasat e vetmise jane te perbindshme vertet:(

edrus said...

Unë ju propozoj të gjithëve që të bojkotojmë blogjet e enit (bile edhe në flickr :P ) deri sa të na sjellë prova të bindëshme që ka filluar shoqëri me të gjallë )dhe në prova hyjnë:
1-fëmijë (djalë ose vajzë, s'ka problem),
2-filma në youtube ose material fotografik ku tregohet eni duke dalë me ndonjë tip, që në momentin që dalin nga shtëpia... restorant,.... shëtitje... puthje në park... bile edhe në shtrat (natyrisht të shoqëruara me pikën e kuqe :P)
3- Eni të gjejë aq shokë, sa tju sigurojë 'nga një' edhe atayre shoqeve që vuajnë vetminë
4-Eni të gjejë aq shoqe, që jo vetëm të plotësojë nevojat e beqarëve këtu, por ... bile dhe për të martuarit.


Duhet të mbështesni propozimin tim, bile duhet të insistoni, që edhe nëse nuk i plotëson kërkesat e para, atë të fundit duhet ta plotësojë DETYRIMISHT :P

eni said...

Edrus: DDD pah sa me bere te qesh mor burre:))
pergjigje:
Ky shkrim qe nje konkluzion i pergjithshem i nxjerre nga vezhgimet e mia.

1.po une e shoqerueshme jam ore xhan..dhe me femijet shume madje:)
2.kur te kem foto do ti postoj ,premtoj:)) dashke dhe gjona me pike te kuqe zotrote..pse si quhet blogu im : U LIRUA VELLA:D
3.Sa per shkesi s'ma ha qeni shkopin.Palet e kepuceve si kam marre ende por çiftet e realizuara prej meje jane si kokkra e molles :D
4.She she paskena menje te kqija m'duket:)))

edrus said...

Eni, kur thoja fëmijë... e kisha fjalën për fëmijët e tuuuuuuu :)
Prandaj, hudhu, luj venit :)

eni said...

aha :)) po prit ihere kane kohe kalamajt..une jam kalamo per vete:DD

strangeMAN said...

Une votoj per Edrus!
:D

I bukur shkrimi, En.

Te pershendes!

eni said...

me gezon ideja qe te ka pelqyer ty Strangeman :))

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator