Saturday, August 18, 2007

Ja kane marre doren keta:(

Kishte disa dite qe me bente numra.Jo kur e hidhja mesazhin dukej sikur nuk qe hedhur e ku ta di une.Deri sa dje me ne fund nuk po futesha dot fare.E kam fjalen per faqen e wordpressit.Siç e dini kam 3 blogje qe mirembaj aty.Pas tere peripecive qe me paraqiti paradite andej nga ora 17.00 u perpoqa te futem ne Wordpress kur kete here perballem me pergjigjen diktatoriale:Eshte ndaluar hyrja ne kete faqe me urdher te filan gjykate sipas iks ligji!!!
O Zot , jemi ne shekullin XIX , ku liria e shtypit eshte sublime dhe kur shtypi dhe media ka marre tashme nje forme me dimensione shume te ndryshme dhe elastike.Shtypi nuk jane me vetem gazetat dhe revistat !
Shume njerez me ane te blogjeve kane krijuar nje lloj menyre jetese!Nuk e kam fjalen per blogjet e mia se ende nuk i perdor per arsye ekonomike (he per he s'e kam menduar kete gje) por per sa e sa veta qe fitojne drejtperdrejt jetesen mes tyre!!! Sa e sa pune e mund i tyre , hidhet ne plehra sepse ashtu eshte vendosur nga lart!!!
Nuk e di ne e mbani mend para disa muajsh gjullurdine e krijuar nga nje video fyese ndaj Turqise qe nje djale grek pat vene ne You Tube .Te gjithe e dini se çfare ndodhi!
You Tube u blllokua dhe u ndalua hyrja ne te me ligj!!! Kush u denua ne kete rast? Populli Turk. Kush nuk e pa videon ?Populli Turk.
Po bota e pa? Offfff e pa sa u ça.
Lind pyetja: Pse u mbyll atehere You Tube???
Siç duket kjo pyetje ndonese me vonese lindi me ne fund dhe ne kokat e shkretuara te personave qe mjerisht kane ne dore çelesat e komunikimit:( ndaj vendosen ta hapnin serish! Pishmanllek pas pilafit i thone kesaj se dhe bota beri sa deshi qyfyre me kete pune!

Jetojme ne nje kohe , ne te cilen elementet virtuale kane filluar te na zene nje pjese te konsiderueshme te komunikimit tone me boten ndaj çdo bllokim drejt ketyre mjeteve te komunikimit eshte vertet egzemplar! Eshte per te ardhur keq! Eshte per te qeshur! Me duket sikur ka rene bomba nukleare ne internet!Imagjino e hap faqen e shkruan dhe nuk te hapet! O Perendi! Ne çfare kohe jetojme qe bejne frenime te tilla ordinere ?Frenime qesharake?
E forta eshte se ky frenim u be pa u marr fare parasysh lajmerimi i popullates perpara per mbylljen!Ja u mbyll ashtu tak fak , si te ishte nje site e rendomte pornografike dhe jo nje nga divat e internetit.Megjithese nuk ka rendesi madhesia e faqes sesa akti totalitar!
U be nje dite qe eshte mbyllur faqja dhe ende nuk dihet se kur do te hapet!! Dhe ende nuk dihet as arsyeja sepse u mbyll! I kane rene shkurt , si duket kane vendosur te mos flasin fare per kete teme dhe ta harrojne fare!
Nuk e di por kjo situate me kujtoi ata tre majmunet .Njeri prej tyre i ka syte e mbyllur dhe thote se nuk pashe, tjetri ka veshet dhe thote se nuk degjova,tjetri ka gojen dhe ben shenja se nuk flet dot!!
Ja keshtu!! Thjesht fare!! Paster fare! E mbyll , se çan koken hiç dhe mbaron muhabeti! Pse te lodhen ata? Kushedi se sa pune kane?Kushedi po planifikojne dhe mbylljen e bloggerit,rapidshare,flickr etj etj..Jane shume te zene:(
Sot nxorra nje shkrim te ri tek Yummania me ndihmen e nje portali te huaj:(Mbase do te zbulohet dhe kjo dhe do mbyllet! Nuk e di thashe po e postoj sa kam mundesi , sepse kur jeton ne xhunglen e internetit mund te ngelesh ne mes te rruges:(

19 comments:

indis lúinwë said...

Merhaba efendim. Yazınızı anlayamadım; ama dert aynı. Wordpress bloglarına Türkiye'den erişim yasaklanmış, çok üzüldüm. Sadece bir tane bloga girebildim. Umarım en kısa zamanda karar geri alınır. O kadar bloga yazık olacak yoksa...

eni said...

merhabalar Indus..İngilizce de yazacaktım yazımı de üşendim:)
benim wordpress'te de bloglarım var hele bir tanesi var ki tüm arkadaşlarım çok okur (blogumda sağ köşede bana ait olan diğer bloglar da yazılı , bu bahsettiğim yemek blogumdur yummania) çok okunan bir blogdur ve hakikaten çok üzüldüm.yani bu hemen ve haber verilmeden kapanan siteler artık mantıksız bir hal aldı! Çok anlamsızca ve basitçe!Bir sitenin kusurunu bütün siteler niye ödüyor , bir de genel olarak basın yasak politikalarından bahsediyorum bu yazımda..gene de yazdığınız için çok teşekkürler! selamlar!

belle_fleur said...

Ue, po keta njerez jane cmendur apo si??? Me te vertete habitem sesi ca njerez te denjojne te bejne sipas kokes se tyre pa marre parasysh ekzistencen e nje personi tjeter, nese ketij personi i demton apo i shton dicka? Ne jemi ne shekullin e XXI, por njerzit nga mendja jane si ne shekullin e para-mesjetes.

Yllo, uroj qe kjo faqe te hapet sa me pare. Hajde, bej kurajo!

Hugs!

eni said...

shpresoj te ndodhe si me youtube dhe e hapin sa me shpejt.ende sme besohet!

Selfmaderadio said...

Eni, nje gje nuk kuptoj, perse wordpressin dhe jo blogspotin? Cka bere vaki?

eni said...

do kete shkruar ndonje malukat ndonje gje ne wordpress dhe e hajme ne Selfi:(

Candyland said...

Eni paskam qene mbrapa bote une qe kujtoja se Turqia ka ec perpara. Si per koincidence tani jam duke lexuar "Snow" te Pamukut, dhe jam ke nje pjese ku behet nje rremuje e madhe per republiken dhe eleminimin e shamive dhe ndikimeve fetare.
Po mesa po shof Turqia qenka akoma shume vite mbrapa dhe po vazhdoka ne te njejtat linja si Kina komuniste.

Keshtu duan te hyjne ne bashkimin evropian keta?

eni said...

e dashur Tea nuk dua te hyj ne pergjithesime.Sigurisht qe ka ecur perpara Turqia dhe nuk eshte siç mund ta keqtregojne , por si i thone fjales nuk ka pyll pa derra .dhe ja ky eshte nje rast i mirefillte..uroj te zgjidhet shpejt sepse po rriten ankesat shume!

ITS said...

Eni me bere per te qeshur me kete:

==
eni said...

e dashur Tea nuk dua te hyj ne pergjithesime.Sigurisht qe ka ecur perpara Turqia dhe nuk eshte siç mund ta keqtregojne , por si i thone fjales nuk ka pyll pa derra
==

Me kujtove qe vjet ne behar kur isha per pushime ne Kemer duke shkuar per ne Aeroportin e Antalyas ne kthim shohim qe ishte bere nje postobllok i llahtarshem ne nje rruge nacionale. Nja dhjete makina policie me sirena.

Ne karrigen ngjitur ishte nje rob i lezetshem me te cilin ja kishim kaluar shume mire gjate pushimeve. Kish qene ish portier i Dinamos ka vitet 80. Eh nejse, ca ka bo vaki mer Liu i them une? -- Eh, tha, jane popull mistrec kta. Nuk mahen pa dajak!

edrus said...

Mos u bëj merak për blogjet, edhe sikur të ti mbyllin të gjitha:ti rron në zemrat tona :))))))

E kuptoj se si ndihesh(e kam provuar), sikur dikush të ka hequr diçka nga trupi, mund të jetë dhe një majë thoi ajo që të heqin ose prekin, dhe sado e pavlerë që të jetë,është cënimi i të drejtës tënde për tu shprehur, që të duket sikur dikush i ka vënë këmbën në fyt jo vetë asaj të drejte, por ndërkohë edhe vetë autorit.

Enushe, mos u mërzit... do të dimë se ku të të gjejmë :) ngado që të shkosh nëpër udhëkryqet e blogjeve.
Gjithë të mirat e dashur dhe mos u mërzit.

ET said...

çok yazık, Eni.çok yazık :(((

eni said...

its: :))

edrus: flm per perkrahjen:) uroj te hapet sa me shpejt.

e.t:yazık qe çke me te:)

tetena said...

Eni, edhe une kam pasur ca veshtiresi me wordewpress kur le mesazhe. Mendoj qe inisjativa jote per te protesuar eshte shume e mire dhe shpresoj qe gjerat do te kthehen ne normale se shpejti.

eni said...

uroj Tena,sepse ende nuk me besohet se e kane bere nje idiotesi te tille.une vazhdoj ta kontrolloj siten me ndihmen e disa portaleve proxy por me duket se shkrimet e reja qe postoj nuk lexohen:(

Une said...

po ceshte keshtu moj bije ?'' :(((

akull-naja said...

Ah si s'e mbyllin keta zviceranet blogspotin, te punoja nje çike...:)

Kurajo shoqe, se dite me te mira do vijne!

eni said...

une ::DDD

Akull: te lumte goja lal:)

shqipo said...

ku eshte demonstrata ku se erdhaaaaa! :)

kshu eshte kur i jepni votat asaj partise qe e di vete. pranej duhet sekularizmi. po hajt mo. shpresoj te rregullohet shpejt.

@akullnaja: e forte kjo!

eni said...

shqipo: nuk votoj une mo:(

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator