Tuesday, August 28, 2007

memories of our last safari/ kujtime nga safari i fundit

Photobucket

Miq ju pata thene se do ju flisja per safarin tone te fundit..Isha shume e lodhur per te shkruar ditet e tjera.Plus qe kisha dhe shume fare pune:(
Nejse besoj se tere keto foto do e mbushin mungesen time;)Ne fakt shume prej jush mund ti keni pare dhe ne flickr por pa ditur historine nuk pine shume uje fotot.Po ja nis pra:)
Te shtunen ne darke siç ju pata thene u takuam ne ora 00.00 dhe pas nja gjysem ore u nisem.E forta qe se teksa prisnim ne shesh u perballem me nje grup tjeter udhetimi.Na thane : mos jeni gje dhe ju nga grupi "Shetitje dhe Aventure"?
Ne na kapi e qeshura.
-Jo -,i thame .Jemi grupi i "Photographer's Cafe"..Ku ta dinim ne se me aq aventura sa do kalonim do ja kalonim dhe ketij grupi aventurier:))
Nejse , per tu nisur u nisem sagllam:) Si fillim morrem grupin qe na priste ne anen aziatike pastaj u nisem rruges gjysmen e te ciles e kaluam duke kercyer.Kisha marre disa cd qe vete i perdor per te degjuar si dhe kercyer dhe na pati lezet te gjithve se te tere filluan duke u hedhur:) Vetem se aty nga ora 04.30 -05.00 syte filluan te me tradhetonin.
Me vinte plasja se nderkohe kishim arritur ne nje vend shume te bukur ne bregdetin e detit te zi.Ishte nje atmosfere fantastike dhe na erdhi keq qe nuk ndalonim dot diku per te bere ca foto.Qielli dhe deti kishin marre nje ngjyre shume te çuditshme si te perhimte dhe e perzier kjo dhe me dritat e para te mengjesit qe fantastike.Pak me vone rastisem ne disa fabrika.S'kishte mrekulli me te madhe te shihje ate qiell me re te çuditshme te perzihej me shtellungat e tymit qe dilnin nga oxhaku i fabrikes.Dukej pak a shume surreale.Por siç ju thashe dhe me pare po me kepuste gjumi ndaj pas nja 15 minutash dremita :(
Per te mos e zgjatur dhe me shume arritem shendoshe e mire dhe u ulem ne nje kafe prane te ciles kalonte nje lume.Nuk e di sepse mu kujtua filmi"te gjithe lumenjte rrjedhin" mbase sepse ngjante shume si vend.Secili kishte pergatitur diçka ne shtepi dhe kesisoj u "shtruam" mire:)
Me pas dolem dhe beme nje shetitje te mire neper qytet.Bartini , po ashtu si disa qytete te tjera te Turqise si (safranbolu etj) kane shtepi shume te ngjashme me shtepite Beratase dhe Gjirokastrite.Ne fakt gjate tere kohes se ketij safari pata ndjesine se isha ne Shqiperi aq e afert mu duk ajo zone.Si shtepite , si rrugicat.Me pas u ulem ne nje kafe dhe beme riatualin tone (pra pime çaj:).Aty mu krijua mundesia te kap disa portrete te kendshme te miqve te mij si dhe te pozoj per ta:) Me tutje kaluam ne nje si pyll te vogel ku drekosem me gjerat qe kishim pergatitur si dhe me shalqi (qe e hapem me menyrat Bonzai:) dhe djathe te bardhe..Gjetem dhe lisharse aty dhe hajde qef hajde nja 10 minuta ngela aty..Na kishin ngelur dhe dy zona te tjera veç Bartinit per te shetitur : Amasra dhe Inkumu.Te dyja keto zona jane ne bregdet.U nisem me makine per ne Amasra kur ne mes te malit na ndalon makina! Eh ç'na polli belaja! Nuk luan vendit e uruara.100 here e provuam nuk punonte.Me ne fund therritem nje teknik qe ta shihte nderkohe nje mendjendrituri i erdhi ne mend ti hipnim nje makine tjeter e te iknim.E forta qe se makina e vetme qe gjetem qe nje kamion i hapur nga mbrapa.I hipem atij dhe u kenaqem 100 here me shume sesa te kishim hipur ne makinen me te rehatshme:) Jo per gje po ishim shume lart dhe shikonim bregdetin fare lirshem! Ça ajri,ça pamje , ça atmosfere! Plus dhe ne njeri me skiç se tjetri qe asnje se vind ujin ne zjarr:)Ne Inkumu nuk na doli koha te ikim por ne Amasra u
kenaqem ndenjem goxha.Disa dhe u lane.Amasra ngjante shume fare me Himaren dhe me kapi nje nostalgji e madhe sepse mu kujtuan pushimet qe beja me familjen time atje.Atmosfera qe shume e kendshme dhe mikpritese.Shtepite e vogla te shumengjyreshme, deti me varka nga me te ndryshmet dhe bukurat, kodrat e mbuluara me re dhe mjegull mistike, çdo gje qe shume e bukur.Ne nje pjese te mire te qytetit kishte mbeturina nga nja kala e vjeter keshtu qe shume vende qene te rrethuara me mure te kalase.Pasi hengrem dhe nje darke te mire, na u desh te prisnim dhe nja 3 ore makinen qe te vinte.Pime dhe çajin e fundit dhe nga ora 12.30 te bere telef i hipem makines.Ne fakt nuk erdhi makina jone por nje tjeter se e jona nuk qe rregulluar ende:( Veç te na shikonit kur hipem ne makine.Mezi na mbanin kembet se syte kishin kohe qe kishin perenduar:) Keshtu mbaroi dhe ky safar miq.
Per me shume foto te kendshme mund te shihni dhe tek mozaiqet e miqve te mi, ka dhe disa portrete te miat aty nga ku disa shume komike:))

Photos from my friends (my portraits and some funny photos included)
1.
http://www.flickr.com/photos/siempre/1253242558/
2.
http://www.flickr.com/photos/siempre/1251159818/in/photostream/
3.
http://www.flickr.com/photos/siempre/1250103261/in/photostream/ (funny one)
4.
http://www.flickr.com/photos/siempre/1249833205/in/photostream/
5.
http://www.flickr.com/photos/siempre/1249585109/in/photostream/ (eni portrait)
6.
http://www.flickr.com/photos/ozguuun/1247577445/ (our group a.k.a :trimat:)
7.
http://www.flickr.com/photos/ozguuun/1247573005/
8.
http://www.flickr.com/photos/ozguuun/1257157513/

16 comments:

ET said...

bir bebeğin oluşu !

eni said...

ne bebeği e.t? anlamadım..

ET said...

muhakkak, Eni,muhakkak:)

eni said...

gene anlamadım...

klodiana said...

niiiiice eni! ca qefi.

ET said...

olağanüstü bir yerden bir yere yapılan seyahat, mi en mo :)
ha türkçe o jo ti :)))
ose: yaya olarak sürdürülen vahşi hayvan avı :)

eni said...

klodi: u kenaqem shume sa do qe ajo amkina na e nxorri pak per hundesh por kur e kujtojme tani vetem sa qeshim:)

e.t: ashtu siç shprehesh ti edhe turku zor se te merr vesh:)

ET said...

guguk kuşu, eni, car the..

eni said...

akoma mendoj se nuk po te marr vesh e.t? pse i veshtireson kaq shume gjerat dhe flet kaq rremuje xhanem? nejse ika une tashti..

ET said...

Allah rahatlık versin Eni !

belle_fleur said...

hallall yllo se paske kaluar goxha mire.

akull-naja said...

qejf memi! :)

eni said...

flm çuna ,goca..

N.Ago said...

Gjithnjë të tilla safare paçi!

L.S. Alves said...

I do like the photos but I have to born again to understand something of your language.

eni said...

neki: flm:)

l.s.alves: sorry I'll try to write in english next time:(

About Me

My photo
Albanian digital and analogue photographer with a huge love for alternative printing process and all other avantgarde mixed media techniques. All of the work in this blog (photos,writings) except the ones whose source is shown , belong to the blog author.Do not take them without permission.This work is under protection!

book covers from my photos

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/zero-3d-a5/paperback/product-18704303.html?showPreview=true &

This content requires Adobe Flash Player version 8.0.0 or greater. Get Flash

http://www.lulu.com/shop/arb-elo/xixa-t%C3%AB-zeza/paperback/product-20779928.html?mid=social_facebook_pubsharefb?showPreview=true

Behance Network Profile

eni turkeshi Portfolio

my vimeo video collage

Follow this blog with bloglovin

Follow Albtranslator

Follow by Email

Stop plagiarism!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

stumble upon

Stumble Upon Toolbar

What Photographers said about my work

http://www.flickr.com/groups/contrasted_gallery/discuss/72157625043221479/

Creative Common Licence

Proud Founder of Independentphotos Group!

Independentphotos. Get yours at bighugelabs.com/flickr

Proud Admin of Albanian Photographer's Group

Fotografe Shqiptare / Albanian photographers. Get yours at bighugelabs.com/flickr

travel brain

Travel Map
I've been to 121 cities in 17 countries
Eni is an explorer that:
does their own thing
is happy with a roof and running water
flirts with danger
Travel cred: great
I rank in the top...
0.1% most cities visited - Albania
0.2% most cities visited - Kosovo
0.4% most cities visited - Denmark

Search This Blog

Blog Archive

Followers

Counters for Albtranslator